پرخاشگری کودکان

پرخاشگری کودکان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

پرخاشگری کودکان

پرخاشگری امروزه در بین کودکان یک امر شایع شده که به صورت های مختلف مانند جسمی یا عاطفی بروز پیدا می کند و والدین شاهد آن هستند. پرخاشگری نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان هم امر شایع و طبیعی می باشد اما بزرگسالان و کودکان باید بتوانند آن را به خصوص در مدرسه یا کار کنترل و مدیریت کنند. اگر در کودکی فرزندتان اقدام به آموزش راه های کنترل و مدیریت پرخاشگری کنید دیگر لازم نیست در بزرگسالی شاهد پرخاشگری گاه و بی گاه فرزندانتان باشید. به همین دلیل می خواهیم در ادامه شما را با دلایل پرخاشگری کودکان و راه های درمانی آن آشنا کنیم تا اگر در مراحل ابتدایی هستید بتوانید فرزندتان را کنترل کنید و اگر کار از کار گذشته به شما یک روش درمانی خوب و قطعی پیشنهاد کنیم.

پرخاشگری کودکان چیست؟

پرخاشگری به طور کلی یک نوع شکل بیرونی رفتاری می باشد که در آن فرد احساس خشم می کند. خشم نیز یک احساس طبیعی می باشد که همه ی افراد در طول زندگی ممکن است در مواقعی با آن مواجه شوند یعنی ممکن است یک کودک از همان وقتی که به دنیا می آید و نوزاد هست هم دارای خشم باشد.

ولی موضوع قابل بحث اینجاست که نباید هر خشمی را به شکل پرخاشگرانه بروز داد چون رفتار پرخاشگرانه نوعی رفتار ناسازگارانه برای نشان دادن خشم می باشد. امروزه شاهد پرخاشگری کودکانی هستیم که دارای سن بسیار کمی هستند و این آمار روز به روز در حال افزایش است و اگر درمان نشود می تواند به مرور باعث افسردگی یا اختلالات دیگر در بزرگسالی شود.

الگوبرداری از پرخاشگری والدین یکی از علل پرخاشگری کودکان

یکی از علت های پرخاشگری کودکان این است که خودش شاهد پرخاشگری پدر یا مادرش باشد. چون تمامی کودکان از پدر و مادر خود یاد می گیرند که چگونه رفتار کنند و اگر آن ها دائم صحبت هایشان هم با پرخاش باشد سریعا آن را تقلید می کنند. در نتیجه به مرور زمان برای اینکه به خواسته هایش برسد آن را به جای اینکه به صورت عادی بروز دهد با پرخاش نشان می دهد.

رفتارهای آموخته شده از علل پرخاشگری در کودکان

وقتی یک کودک یاد بگیرد که با پرخاش کردن به خواسته هایش برسد یک رفتار آموخته شده را یاد گرفته است. حتی بسیاری از والدین وقتی فرزندشان پرخاش می کند برای اینکه سریعا خشم او فروکش کند به خواسته هایش گوش می دهند درحالی که با این کار بر بدتر شدن اوضاع دامن می زنند. در اصل وقتی والدین به مرور به خواسته های پرخاشگرانه کودک خود گوش دهد انگار این عمل را در او تقویت می کنند.

خلق و خوی کودک و ویژگی‌ های فردی از علل پرخاشگری کودکان

یکی دیگر از علل های پرخاشگری کودکان خلق و خو و ویژگی های فردی می باشد چون تجربه های عاطفی تاثیر بسیار زیادی در بروز پرخاشگری های یک کودک دارد. برای مثال احساس دلسوزی، مهارت های ارتباطی ضعیف و … ممکن است باعث شود پرخاشگری کودکان بیشتر تقویت شود.

رسانه ‌ها از علل پرخاشگری در کودکان

یکی از علل های پرخاشگری کودکان رسانه های جمعی می باشد. چون بررسی ها نشان داده که تماشای بیش از حد تلوزیون یا بازی کردن با تبلت و کامپیوتر می تواند پرخاشگری را در کودکان تشدید کند. حتی بررسی ها نشان داده کودکانی که بیش از حد وابسته به تلوزیون یا بازی های کامپیوتری بوده اند با والدین خود رفتار خوبی نداشته اند. چون در بیشتر این بازی ها رفتار های خشونت آمیز وجود دارد که می توانند آن را یاد بگیرند و فکر کنند که این امر یک رفتار طبیعی است.

تاثیر ژنتیک و محیط زندگی از علل پرخاشگری کودکان

یکی دیگر از علت های پرخاشگری کودکان تاثیر ژنتیک و محیط زندگی می باشد. برای مثال نگرانی ‌ها و اضطراب‌ های خانواده، مشکلات معیشتی اقتصادی، فشارهای روانی، از دست دادن والدین، درگیری‌ های والدین ممکن است موجب پرخاشگر شدن یک کودک شود. حتی بررسی ها نشان داده که پرخاشگری می تواند ارثی هم باشد از این رو کودک می تواند آن را از یکی والدین یا فامیل های دور به ارث ببرد که در این صورت می توان گفت کودک ذاتا پرخاشگر است.

چطور با رفتار‌های پرخاشگرانه‌ی بچه‌ها برخورد کنیم؟

اگر به تازگی شاهد رفتاری های پرخاشگر کودک خود شده اید و نمی دانید چه کاری انجام دهید به شما توصیه می کنیم به مواردی که در ادامه عنوان کرده ایم توجه کنید. چون پرخاشگری در مراحل اولیه با تغییر یک سری رفتار ها قابل کنترل و کاهش است اما اگر پیشرفت کند باید به سراغ روش های درمانی دیگر رفت. برخی از مواردی که می توانید در کاهش یا کنترل پرخاشگری کودک خود در دست بگیرید عبارت است از :

 • سبک تربیتی : سبک تربیتی یکی از بهترین مواردی است که می توانید در کاهش یا کنترل پرخاشگری کودکان از آن استفاده کنید. برای مثال وقتی فرزندتان با پرخاشگری خود به یک فرد مانند خواهر، برادر یا دوست خود آسیب رساند به شما توصیه می کنیم به جای دعوا کردن سعی کنید با آرامش با او صحبت کنید.
 • گفتگوی مناسب : برای همه ی شما ممکن است اوقاتی پیش بیاید که خسته و عصبانی باشید در این بین باید سعی کنید با فرزند خود با ملایمت و آرامش کامل صحبت کنید. در اصل نباید عصبانیت یا خستگی شما باعث شود که با لحن بد با کودک خود صحبت کنید چون بر بدتر شدن پرخاشگری کودک تان دامن می زند.
 • نظارت بر تاثیر دوستان : دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی فرزند شما دارند و بر رفتار او به شدت اثرگذار هستند. به همین دلیل باید بر دوستانی که با او معاشرت می کند دقت بفرمایید تا ببینید چگونه با پدر و مادرش برخورد می کند.
 • الگوسازی : حتما سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید چون هرکاری که شما انجام دهید از شما تقلید می کند. از این رو سعی کنید بهترین خود باشید تا فرزندی سالم و سرزنده داشته باشید.
 • قدردانی : اگر از راهکار های انگیزشی یا پاداش دادن به کودک خود استفاده کنید می توانید پرخاشگری را در کودک تان کاهش دهید. برای مثال اگر فرزندتان در جمع خانواده رفتار خوبی داشت سعی کنیم با جایزه و پاداش به او نشان دهید که رفتارش چقدر خوب بوده است. زیرا این تحسین شما به او می فهماند که رفتارش خوب بوده و باید آن را تکرار کند.

چند توصیه‌ی کاربردی

 • به کودک تان در صورت رفتار درست سعی کنید جایزه بدهید و سعی کنید اگر کار اشتباهی انجام داد به خاطر کار اشتباهش او را از انجام کاری مانند تلویزیون دیدن محروم کنید.
 • می توانید برای کنترل کردن پرخاش های فرزندتان تنبیه هایی قرار داهید تا بداند اگر کار اشتباهی انجام دهد چه می شود.
 • سعی کنید فیلم ها و بازی هایی که در آن ها پرخاشگری زیاد است را تا جایی که می توانید کاهش دهید تا فرزندتان آن ها را مشاهده نکند.
 • در حضور فرزندتان با همسرتان دعوا نکنید و سعی کنید در صحبت هایتان هیچ گونه پرخاشی نباشد.
 • سعی کنید الگو‌هایی را در اختیار کودک بگذارید که پرخاشگرانه نباشند مانند عضوی از فامیل که می تواند مادر بزرگ، یک دوست خوب و … باشد.
 • سعی کنید به کودکتان آموزش دهید که در صورت پرخاش او به دوست، خواهر یا برادرش چه رنجی را به آن ها متحمل می شود.
 • سعی کنید رفتار‌های همدلانه و عاطفی کودک را که مغایر با رفتار پرخاشگرانه است تشویق کنید.
 • بهتر است به جای کودک پرخاشگر تان به کودکی که به وی پرخاش شده توجه کنید تا بداند کار اشتباهی انجام داده و به سراغ آن نمی روید.
 • اگر می خواهید کودک تان را به دلیل پرخاشگری اش تنبیه کنید به شما توصیه می کنیم این تنبیه به طریقی باشد که منجر به حمله‌ ی انتقامی و تلافی جویانه از طرف کودک نشود.
 • به شما پیشنهاد می کنیم حتما برای کودک خود فرصت تخلیه ‌ی هیجان مانند بازی ‌های پرتحرک و پر سر و صدا فراهم کنید تا بتواند احساسات خود را خالی کند.
 • در برابر خواسته ‌ای که با پرخاشگری ابراز می ‌شود تا جایی که می توانید مقاومت کنید تا کودک متوجه شود که نمی ‌تواند با پرخاشگری به خواسته اش برسد. ممکن است در اوایل ان فرایند برای شما کمی سخت باشد که در برابر خواسته کودک تان باایستید ولی بعد از مدتی خود کودک رفتارش را اصلاح خواهد کرد.

راه های درمان پرخاشگری کودکان

اگر پرخاشگری کودکان در همان مراحل اولیه کنترل نشود به مرور زمان پیشرفت می کند و برای درمان آن باید به سراغ راه های درمانی پرخاشگری کودکان بروید. اما به هیچ وجه نگران نباشید زیرا این اختلال یک اختلال خطرناک نیست و با چند روش درمانی می توانید کودک خود را از شر آن خلاص کنید. به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم به شما چند روش درمانی خوب برای پرخاشگری کودکان را بیان کنیم. روش های درمانی برای پرخاشگری در کودکان عبارت است از :

 • دارو درمانی

دارو درمانی یکی از روش های درمان پرخاشگری کودکان می باشد که می توانید برای رهایی فرزندتان از آن استفاده کنید. البته نباید برای استفاده از این روش درمانی خودسرانه عمل کنید و حتما باید به یک روانشناس خوب مراجعه کنید. اما سعی کنید تا اوضاع جدی نشده به سراغ این روش درمانی نروید چون هر دارویی یک سری عوارض در صورت استفاده بلند مدت برای فرزندتان به وجود می آورد.

 • روان درمانی

روان درمانی یکی دیگر از روش های درمانی پرخاشگری کودکان می باشد که بهره بردن از این روش را نسبت به دارو درمانی بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم. در حقیقت روانشناس کودک و نوجوان با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک شما می دهد می تواند یکی از راه های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان باشد.

یکی دیگر از روش های درمانی این اختلال در کودکان ابزار های نوروساینس می باشد که استفاده از این روش درمانی را به دلیل قطعی و بی عوارض بودن به شدت به شما پیشنهاد می کنیم. این روش درمانی که یکی از روش های درمانی جدید می باشد که دارای انواع مختلفی است.

نوروفیدبک روش درمانی بدون دارو و عوارض جانبی

یکی ار بهترین روش های درمانی پرخاشگری که به شدت آن را به شما توصیه می کنیم نوروفیدبک می باشد که یکی از ابزار های نوروساینس است. پژوهش های متخصصین نشان داده که اگر به بهترین مرکز نوروفیدبک کرج یا تهران مراجعه کنید می توانید به صورت قطعی فرزند خود را از شر پرخاشگری نجات دهید. پرخاشگری یکی از مشکلات و ناهنجاری های فردی است که امروزه بسیاری از افراد به خصوص در سنین نوجوانی و بلوغ و حتی کودکی با آن مواجه هستند. در درمان پرخاشگری با استفاده از این روش نوین بیان شده که کودکان مبتلا به این اختلال خودشان در دوران کودکی از سوی والدین مورد پرخاشگری قرار گرفته اند.

این روش درمانی کاملا بدون درد و بدون عوارض است چون یک روش درمانی غیر تهاجمی می باشد. روش درمانی غیر تهاجمی به معنای بدون عوارض بودن می باشد چون تنها روش های درمانی تهاجمی مانند داروها دارای عوارض می باشند. وقتی به یک مرکز خوب برای استفاده از این روش درمانی و درمان پرخاشگری کودک تان مراجعه می کنید پس از بررسی های لازم و مطمعن شدن از اینکه فرزندتان به این اختلال مبتلا هست او را بر روی یک صندلی می نشانند.

سپس متخصصین این حوزه سعی می کنند حسگرهایی به نام الکترود را بر روی پوست سر فرزند شما وصل کنند. وصل کردن این الکترود ها به سر فرزندتان برای نشان دادن امواج مغزی او بر روی مانیتور رو به رو می باشد. وقتی امواج مغزی فرزندتان بر روی مانیتور رو به رو نمایش داده می شود متخصص این حوزه می فهمد که مشکل فرزندتان کجاست. سپس سعی می کند با استفاده از نوروفیدبک به مغز شما یاد بدهد خودش اقدام به درمان موارد مشکل دار کند. به شما پیشنهاد می کنیم به بهترین مرکز نوروفیدبک در کرج یعنی مشاوره نوین مراجعه کنید تا شاهد بهترین بودن این روش درمانی باشید.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با علت های پرخاشگری کودکان آشنا کنیم تا بدانید این اختلال چگونه و چرا در فرزند عزیز تان به وجود می آید. در سخن اخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص پرخاشگری کودکان برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن بتوانید جلوی بدتر شدن این اختلال را در فرزندتان بگیرید.

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.