مطالب, مهارت های فرزند پروری

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟ تعریف جامع نوروفیدبک

نوروفیدبک
5/5 - (1 امتیاز)

امواج مغزی چیست؟ آیا می توان امواج مغزی را تغییر داد؟ نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک چه فوایدی دارد؟ نوروفیدبک چگونه کار میکند؟ نوروفیدبک برای چه سنینی مناسب است؟چه کسانی از نوروفیدبک استفاده میکنند؟ از این روش برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟ آیا نوروفیدبک عوارض دارد؟بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟

در این مقاله به تک تک این سوالات پاسخ میدهیم، با ما همراه باشید.

 

"<yoastmark

امواج مغزی چیست؟

امواج مغزی را میتوان به ۵ طیف گسترده تقسیم بندی کرد که ما انسان ها در طول شبانه روز با آنها سروکار داریم:

 • امواج دلتا (Delta)
 • امواج تتا (Theta)
 • امواج آلفا (Alpha)
 • امواج بتا (Beta)
 • امواج گاما (Gamma)

و هر یک ازین امواج ۳ سطح دارند :

 • سطح بهینه (میزان مناسب و نرمال موج مغزی)
 • سطح افزایش (میزان بیشتر از حد معمول موج مغزی)
 • سطح کاهش (میزان کمتر از حد معمول موج مغزی)

حال میخواهیم همه امواج مغزی را در هر سه سطح بررسی و ارزیابی کنیم :

امواج دلتا :

فرکانس این امواج ۴ الی ۱ هرتز است به عبارتی ساده تر امواج مغزی دلتا ۱ تا ۴ بار در ثانیه در مغز تولید میشود که کندترین امواج مغز هستند. هر زمان که حرفی از امواج دلتا شد، سطح عمیق آرامش و خواب را به خاطر بیاورید زیرا این امواج با آرامش و خواب راحت و عمیق رابطه مستقیم دارند و موجب آرامش و خواب هر شب ما میشوند.

این امواج در افراد خردسال،سطح بالاتری دارند و هر چقدر سن انسان بالاتر میرود و پیرتر میشود سطح دلتای مغزش کاهش میابد همچنین در برخی از مراتب هیپنوتیزم (هیپنوتیزم بسیار عمیق) نیز می‌توان فرکانس مغزی را تا این حد پایین آورد و به ضمیر ناخودآگاه فرد دسترسی پیدا کرد.

امواج مغزی دلتا چگونه افزایش پیدا می کنند؟ با خوابیدن و مصرف دارو های آرام بخش میتوان این امواج را افزایش داد.

 • امواج دلتا در سطح بهینه : افرادی که سطح دلتای بالایی دارند کسانی هستند که خواب راحت و عمیقی دارند، آرامش بالایی دارند و از سیستم ایمنی قوی ای برخوردارند و صبح ها بعد از خواب سرحال و شاداب هستند.
 • امواج دلتا در سطح افزایش : افرادی که سطح دلتای بالایی دارند کسانی هستند که خواب راحتی ندارند، نمیتوانند تمرکز کنند، یادگیری پایینی دارند و یا اختلال در یادگیری دارند همچنین کسانی که دچار بیش فعالی (ADHD) هستند امواج دلتای مغزشان در سطح بالایی قرار دارد.
 • امواج دلتا در سطح کاهش : افرادی که سطح دلتای پایینی دارند کسانی هستند که خواب ضعیفی دارند و بعد از خواب احساس شادابی و نشاط ندارند همچنین این افراد توانایی اهیای مغز و بازسازی و تولید مجدد انرژی در بدنشان کم میشود و دچار بی حالی و بی حوصلگی مداوم میشوند.
امواج تتا :

فرکانس این امواج ۸ الی ۴ هرتز است که به امواج خلاقیت و درک شهودی شناخته شده اند. این امواج در کودکان تا سن ۱۲ ، ۱۳ سالگی در حالت بیداری هم دیده می‌شوند ولی در بزرگسالان پس از وارد شدن به خواب ظاهر می شوند.

امواج مغزی تتا چگونه افزایش پیدا می کنند؟

 • امواج تتا در سطح بهینه : افراد با سطح بهینه تتا خلاقیت، تمرکز درونی و حافظه خوبی دارند، به طور کلی این امواج در حالت بهینه موجب خواب آلودگی و حالت خلثه (دقایق اولیه خواب) در ما میشود که اگر مدت‌زمانی که مغز بر روی وضعیت آلفا قرار دارد طولانی شود، برای رفتن به یک خواب آرام و راحت آماده می‌شویم.
 • امواج تتا در سطح افزایش : در افرادی که دچار بیش فعالی-نقص توجه و افسردگی هستند سطح تتای بالایی مشاهده میشود.
 • امواج تتا در سطح کاهش : این افراد اغلب آگاهی عاطفی پایینی دارند و سطح اضطراب در آنها بالاتر از حد معمول است.
امواج آلفا :

فرکانس امواج آلفا ۸ الی ۱۲ هرتز است. ماهیت این امواج آرامش است و هنگام بسته بودن چشم ها در حالت هوشیارانه، موجب آرامش درونی، آمادگی ذهنی و اندیشیدن عمیق می شود.

امواج آلفا پلی بین خودآگاه و ناخودآگاه ما هستند، به عبارتی دیگر دامنه فرکانسی امواج مغزی آلفا بین امواج مغزی بتا و تتا می باشند. هنگاهی که ما دچار استرس می شویم پدیده ای به وجود می آیند که به آن ” انسداد آلفا ” می گویند. هنگامی که فعالیت امواج دتا افزایش پیدا می کند، فعالیت امواج آلفا تحت تاثیر آن قرار گرفته و کاهش میابد که این حالت موجب می شود که فرد برانگیختگی و استرس زیادی را تجربه کند.

همان گونه که گفته شد امواج آلفا موجب احساس آرامش در ما می شود به همین دلیل افرادی که استرس و اضطراب زیادی دارند به ورززش هایی مانند یوگا، تنفس آگاهانه، مدیتیشن و.. روی می آورند زیرا اینگونه فعالیت ها باعث می شوند امواج آلفا در مغز به مرور زمان تقویت شده و سطح آن افزایش پیدا کند.

امواج مغزی آلفا چگونه افزایش پیدا می کنند؟ با مصرف ماری جوآنا، الکل، بعضی از دارو های ضد افسردگی و دارو های آرام بخش می توان این امواج را افزایش داد.

 • امواج آلفا در سطح بهینه : باعث ایجاد آرامش در افراد می شود.
 • امواج آلفا در سطح افزیش : افرادی که سطح آلفای بالایی دارند قدرت رویا پردازی و خیالبافی بالایی دارند و سطح آرامش آنها بیش از حد نرمال است و تا حدی بی خیال هستند، همچنین اضطراب هم می توانند تجربه کنند.
 • امواج آلفا در سطح کاهش : اینگونه افراد معمولا دچار استرس و اضطراب زیاد، مشکل در خواب و بیخوابی، عدم تمرکز و وسواس می شوند.
امواج بتا :

فرکانس امواج بتا ۱۲ الی ۳۰ هرتز است و به موج تمرکز شناخته می شود. این موج با کار های روزمره ما بسیار مرتبط است که عمدتاً در بیداری دیده می شود. هنگامی که به فکر فرو می رویم و یا در حال حل یک مسئله هستیم میزان مناسبی از امواج بتا به ما اجازه می دهد تا بتوانیم روی فعالیت خود تمرکز کافی را داشته باشیم، فعالیت هایی مانند : خواندن، نوشتن، تفکرات مهم و انجام روابط اجتماعی.

بطور کلی هر چه سطح هوشیاری ما بالاتر باشد سطح بتای مغز ما نیز افزایش پیدا می کند، هنگامی که ما قهوه می نوشیم یا تحریک دیگری دریافت می کنیم سطح بتای مغز ما هم به صورت طبیعی بالا می رود.

امواج مغزی بتا چگونه افزایش پیدا می کنند؟ با نوشیدن یک فنجان قهوه و یا مصرف نوشابه های انرژی زا و برخی از دارو های ضد تشنج میتوان این امواج را افزایش داد.

 • امواج بتا در سطح بهینه : افراد با سطح بهینه تتا تمرکز و حافظه خوبی دارند و میتوانند مسائل را به خوبی حل کنند.
 • امواج بتا در سطح افزایش : این افراد ادرنالین زیادی در بدنشان ترشح می شود که باعث استرس، اضطراب و برانگیختگی بالایی در آنها می شود.
 • امواج بتا در سطح کاهش : این افراد معمولا دچار افسردگی می شوند و اکثر مواقع خیالبافی میکنند، همچنین کسانی که دچار بیش فعالی – ADHD هستند نیز امواج بتا کمتر از حد معمول در مغزشان تولید می شود.
امواج گاما :

فرکانس امواج گاما ۳۰ تا ۶۰ هرتز است که سریع ترین امواج مغز هستند. این امواج هنگام یادگیری، به حافظه سپردن و پردازش اطلاعات مهم تولید می شوند و وجود آن هنگام حل مسائل پیچیده، یادگیری و درک مفاهیم جدید ضروری است.

امواج مغزی گاما چگونه افزایش پیدا می کنند ؟ انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد که هر کدام می تواند برای افزایش میزان امواج مغزی گاما استفاده شود.

 • امواج گاما در سطح بهینه : افراد با سطح بهینه گاما قدرت یادگیری، درک، شناخت و پردازش اطلاعات بالایی دارند.
 • امواج گاما در سطح افزایش : این افراد دچار اضطراب، استرس و تحریک پزیری بالا میشوند.
 • امواج گاما در سطح کاهش : این افراد دچار اختلال یادگیری خاص – SLD و افسردگی می شوند همچنین افرادی که دچار بیش فعالی – ADHD هستند نیز امواج گاما کمتر از حد معمول در مغزشان تولید می شود.

 

 

حال این سوال پیش می آید که آیا می توان میزان امواج مغزی را تغییر داد ؟

بله ، از جمله تکنولوژی هایی که در این زمینه استفاده می شود انواع تکنیک های نوروفیدبک می باشد .

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروفیدبک به معنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز است و یا به عبارتی خود تنظیمی مغز است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر امواج مغز خود نیستیم، زیرا نسبت به این امواج آگاهی نداریم. در انجام نوروفیدبک فرد را از جزئیات کارکرد مغزش با خبر میکنیم و اینگونه به مغز یاد میدهیم تا فعالیت ها و کار کرد خودش را به شکلی مناسب تنظیم کند.

به این ترتیب فرد از طریق مشاهده فعالیت امواج مغزی در کامپیوتر متوجه می شود که در این لحظه در چه وضعیتی به سر می برد و می آموزد که به تولید بیشتر امواجی بپردازد که منجر به عملکرد بهترش می‌شود و بیمار با کمک درمانگر قادر خواهند بود امواج نابهنجار را دستکاری کرده و طی جلسات درمان آنها را به حالت بهنجار تبدیل کند.

دستگاه نوروفیدبک

دستگاه نوروفیدبک

نوروفیدبک چگونه کار میکند؟

الکترودها توسط چسب مخصوص به گوش ها و سر مراجع متصل می شود. بعد از اتصال اکترودها فرد باید بازی یا انیمیشن نمایش داده شده روی صفحه را بدون استفاده از دست و صرفا با امواج مغزی خودش حرکت دهد.

اگر فرد بتواند به درستی این کار را انجام دهد، دستگاه نوروفیدبک برای او امتیازی ثبت می کند و اگر اشتباه کند به او هشتار میدهد. با این کار شخص می تواند درستی یا نادرستی امواج مغزی خود را تشخیص دهد و در حین تلاش برای گرفتن امتیازهای بیشتر، امواج مغزی خود را به مرور زمان اصلاح کند.

چه کسانی از نوروفیدبک استفاده میکنند؟

دانش آموزان و دانشجویان برای افزایش توجه و تمرکز و بالا بردن توان یادگیری و همچنین داوطلبین کنکور، که امروزه هزینه های سنگینی بابت کلاس های کنکور پرداخت میکنند و ممکن است نتایج به علت پایین بودن تمرکز رضایت بخش نباشد، میتوانند با استفاده از این روش سرعت و کیفیت یادگیری خود را افزایش دهند و یا حتی داوطلبانی که دنبال کسب رتبه های برترهستند مانند تیزهوشان میتوانند از این روش استفاده کننند.

هنرمندان برای افزایش خلاقیت ،ورزشکاران برای بهبود در مهارت های ورزشی نیز ازین روش استفاده میکنند.

همچنین از نوروفیدبک برای بهبود تصمیم گیری، تقویت مهارت های ارتباطی، کاهش کج خلقی، افزایش خود آگاهی، افزایش خودپزیری و اعتماد به نفس، تعادل حالت گوش به زنگی یا برانگیختگی، بهبود حافظه، بالا بردن سطح انرژی در کار و کاهش حالت تنش، مورد استفاده می شود.

از این روش برای درمان چه بیماری هایی استفاده میشود؟

از این روش برای درمان سردرد، صرع(تشنج)، افسردگی، اختلال های خواب، مشکلات ویژه یادگیری، آسیب ها و سکته های مغزی، اعتیاد، درد های مزمن، اضطراب فراگیر، ترس مرضی،حمله های هراس، ناخن جویدن، شب ادراری، وسواس، دانش آموزان دارای اختلال خواندن و اختلال نوشتن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین یکی از اختلال هایی که امروزه نتایج بسیار نویدبخشی را در درمان با نوروفیدبک نشان می دهد در درمان اختلال کم توجهی_بیش فعالی است.

فواید نوروفیدبک را بدانید:

 • روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد. هیچ اشعه یا موجی وارد مغز نمی شود. فقط یک دستگاه گیرنده امواج مغزی است پس جای هیچ نگرانی نیست.
 • کمک به کسانی که هیچ اختلالی ندارند وخواستار افزایش عملکرد و کسب مقام کنکوری هستند هم میباشد.
 • کمک به پزشکان در قطع یا کاهش دوز مصرفی داروها در برخی از اختلالات در کنار درمان های دیگر
 • افزایش توانمندی شناختی از طریق افزایش توجه و دقت
 • افزایش حافظه با تقویت تمرکز و توجه و دقت
 • نوروفیدبک مکمل درمانی بدون عوارض جانبی و دارو است.

دستگاه نوروفیدبک مرکز مشاوره نوین، بهترین مرکزنوروفیدبک

دستگاه مورد استفاده در مرکز مشاوره نوین مدل پروکامپ کانادا با بیش از ۴۰ سال سابقه در حوزه نوروفیدبک و بیوفیدبک و ثبت امواج مغزی نیاز کلینیکی و درمانی متخصصان را برآورده میکند و پرفروش ترین دستگاه نوروفیدبک در دنیا و از جمله خاورمیانه است.

تعداد جلسات نوروفیدبک:

 • تعداد جلسات نورفیدبک از ۲۰ الی ۳۰ جلسه می باشد. بسته به شدت اختلال تعداد جلسات نوروفیدبک ممکن است متغییر باشد.
 • تغییرات بعد از جلسه ۱۰ شروع می شود اگر در ۱۰ جلسه اول تغییرات حاصل نشود ادامه درمان انجام نمی شود.
 • با انجام نقشه مغزی پروتکل ها بسیار دقیق تعیین می شود. تعداد جلسات کوتاهتر و در مقایسه با مراکزی که بدون نقشه مغزی انجام می شود تغییرات سریعتر انجام می شود.
 • جلسات ۳ روز درهفته به صورت مرتب و منظم انجام می شود. در صورت ممکن نبودن حداقل دو روز در هفته می باشد. در صورت مراجعه به مرکزی و تعیین یک جلسه نوروتراپی در هفته از انجام آن خودداری نمایید. زیرا از نظر علمی هیچ اثر بخشی وجود ندارد! صرفا اتلاف هزینه و زمان و بدبین شدن به این روش می باشد.

نداشتن اطلاعات کافی در مورد نوروفیدبک نزد مردم

نبود اطلاعات کافی نزد مردم باعث شده است برخی از این مرکز های نوروفیدبک از مراجعان شان سوء استفاده کنند و قول درمان بیماری هایی همچون افسردگی شدید را صرف انجام نوروفیدبک را به مردم بدهند حال آن که نوروفیدبک قادر به درمان این نوع اختلالات نیست.

بهترین مرکزنوروفیدبک، چرا کلینیک نوین را انتخاب کنیم؟

در مرکزمشاوره نوین انواع تجهیزات پیشرفته، اختصاصی برای درمان انواع اختلالات در محیطی تمیز و با رعایت نکات بهداشتی استفاده می شود و دستگاه ها مورد تایید سازمان غذایی و دارویی آمریکا میباشد. در مرکز نوین از بهترین روش نوروفیدبک استفاده می شود.تمامی پروتکلهای درمان بر اساس مشکل شخص تعیین می شود و کاملا شخصی است.

ارایه خدمات فوق و تعیین پروتکل های دقیق و فردی، در مرکز نوین توسط روانشناس با سابقه و متخصص انجام می شود.در انتخاب مرکز نوروفیدبک بعلت تخصصی و حرفه ای بودن در انجام دقیق پروتکلهای درمانی دقت لازم را به عمل آورید.

در کلینیک روانشناسی نوین، تشخیص و درمان اختلالات روانشناسی را در بالاترین سطح ارائه می دهد. در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق و انچام نقشه برداری مغزی انجام درمان های تکنولوژیک میسر می شود. در صورت نیاز تیم رواندرمانی، توانبخشی و مشاوران وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه مشکل مراجع حل می شود.

مطالب مرتبط

2 نظر در “نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟ تعریف جامع نوروفیدبک

 1. امیر حسین گفت:

  سلام‌ من ۱۰ جلسه اومدم حسم خیلی بهتر از قبله💜

  1. سارا اکبری گفت:

   سلام خیلی خوشحالیم که نتیجه گرفتید ممنون از اعتمادتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *