مشاوره کودک, مشکلات دوره نوجوانی و بلوغ, مهارت های فرزند پروری

نحوه مدیریت نیاز های جنسی نوجوان و اهمیت آن

مدیریت نیاز های جنسی نوجوان
3/5 - (289 امتیاز)

امروزه در تمام جوامع بسیاری از نوجوانان در مرحله گذر از کودکی به بزرگسالای دستخوش تغییرات بسیار زیادی می شوند که بسیاری از آن ها منفی هستند. به عبارتی دیگر نوجوانان در گذر از کودکی با تحولات و تغییرات مختلفی در سطح جسم و روح شان مواجه می شوند. رشد جنسی و پدیدار شدن نیاز های جنسی یکی از مهم ترین تحولاتی است که نوجوان آن را حس می کنند. به همین دلیل نوجوانان در این مرحله نیازمند دریافت اطلاعات و کسب آگاهی در مورد نیاز های جنسی و نحوه مدیریت آن هستند. اما سوال اینجاست که مدیریت نیاز های جنسی نوجوان چگونه امکان پذیر است؟ عدم مدیریت این نیازها چه آسیب‌ هایی را برای نوجوان به وجود می آورد؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت نیاز های جنسی نوجوانان کافیست در ادامه ما را دنبال کنید تا اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنید.

بلوغ جنسی چیست؟

بلوغ جنسی چه در دختران و چه در پسران مسئله ای کاملا پیچیده می باشد که در هر فرد با توجه به جنسیتش متفاوت است. دوره ی بلوغ به طور کلی در دختران از سن ۹ سالگی شروع و سن ۱۹ سالگی پایان می یابد. همچنین دوره بلوغ در پسران از ۱۳ سالگی شروع و در سن ۱۹ سالگی به پایان می رسد. همان طور که اشاره کردیم در واقع بلوغ دوره ای گذرا از مرحله ی کودکی به بزرگسالی است.

اما مهم ترین چیزی که در مورد بلوغ جنسی می توانیم بگوییم این است که در واقع نوجوانان در این سن توانایی بارور شدن پیدا می کنند. در بلوغ جنسی غده های درون ریز مانند غده ی هیپوفیز، تیروئید، فوق کلیه که مهم ترین آن غده ی جنسی می باشد در درون نوجوانان شروع به فعالیت می کنند. غدد جنسی در دختران شامل تخمدان ها و در پسران شامل بیضه‌ ها می شود. این غدد ها چه در دختران و چه در پسران در زمان بلوغ تغییر پیدا می کند.

نشانه ها و علائم رسیدن به بلوغ در دختران و پسران

در حقیقت شروع دوره بلوغ در دختران از طریق رشد مو در ناحیه تناسلی و زیر بغل می باشد که در مرحله آخر همراه با عادت ماهیانه است. شروع دوره بلوغ در پسران نیز با رشد موهای صورت و زیر بغل و نهایتا انزال می باشد که انزال در واقع نشانه ی یک بلوغ کامل است. از طرفی باید بدانید که زمان پدیدار شدن هر یک از علائم گفته شده چه در دختران و چه در پسران متفاوت می باشد. پس از تکمیل شدن دوره بلوغ نوبت به مدیریت نیاز های جنسی نوجوان می رسد اما چگونه؟

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : نشانه های بلوغ زودرس در کودکان دختر و درمان آن [/alert]

بیداری جنسی در نوجوان

وقتی یک دختر یا پسر دوره بلوغ جنسی خود را تکمیل می کند غریزه ای که تا پیش از دوره بلوغ خاموش بوده است بیدار می شود. این بیداری جنسی در هر نوجوانی متفاوت می باشد و مسئله مهم در این بین تا زمان ازدواج، مدیریت نیاز های جنسی می باشد. این بیداری جنسی در همه نوجوانان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا درست گاهی مشکلاتی را پدید می آورد که حل آن ها زمان و هزینه های زیادی را می طلبد. دین اسلام برای درگیر نشدن با غریزه جنسی و مدیریت نیاز های جنسی نوجوان گزینه ای به نام ازدواج را در جلوی پای آن ها قرار داده است. اما اگر کسی نخواهد ازدواج کند یا شرایط ازدواج را نداشته باشد چه کاری باید انجام دهد؟

بحران نیاز های جنسی نوجوانان چیست؟

می خواهیم کمی بیشتر به بحران جنسی در نوجوانان بپردازیم. بحران نیاز های جنسی در بیشتر نوجوانان چه دختر و چه پسر از سن ۱۱ سالگی شروع می شود و در سن های ۱۵ تا ۱۸ سالگی این بحران به مرحله اوج می رسد. زیرا دختر یا پسری که به این مرحله رسیده اند نسبت به بدن خود بسیار حساس شده اند و حس ناشناخته ای در مورد اندام های جنسی شان دارند.

به همین دلیل به این امر اولین مرحله بحران جنسی می گویند که مدیریت نیاز های جنسی در این دوران از اهمیت بالایی برخوردار است. در مرحله دوم نوجوان متوجه تحریکات بدن خود می شود و این تحریکات ممکن است در خواب اتفاق بیافتد یا یک انزال غیر ارادی باشد. همچنین ممکن است با دیدن جنس مخالف یا صحنه ای عاطفی حالش عوض شود و آلت تناسلی اش رشد کند و در دختران نیز مایعی از آنها خارج شود در این حین چه باید کرد؟

عمده ترین مشکلات دوران بلوغ نوجوانان

قبل از بررسی مدیریت نیاز های جنسی نوجوان ابتدا باید از مشکلات عمده دوران بلوغ دختران و پسران اطلاعاتی کسب کنیم. مشکلات دوران بلوغ نوجوانان از دو بخش جسمی و روحی تقسیم شده اند :

 • مشکلات جسمی : به لحاظ جسمی با تغییرات قسمت های مختلف بدن دختر یا پسر دچار سردرگمی می شوند و به عبارتی دقیق تر بسیاری از مسائل برای آن ها در هاله ای از ابهام قرار می گیرد. در این شرایط اگر راهنمایی هایی مانند مدیریت نیاز های جنسی نوجوان نباشد قطعا نمی تواند از این مرحله حساس به آسانی عبور کند.
 • مشکلات روحی : از لحاظ روحی و عاطفی به دلیل ترشح هورمون های جنسی نوجوان سعی می کند به هر نحوی که شده پاسخ این تحریکات را بدهد. معمولا بیشتر خانواده ها از کج روی ها و اخلاق بد نوجوانشان به تنگ آمده اند و بسیاری از آن ها از مشاوره خانواده کمک می خواهند. در صورتی که اگر در ابتدا آگاهی های لازم مانند مدیریت نیاز های جنسی نوجوان به آن ها داده شود چنین اتفاقاتی نمی افتد.
بلوغ جنسی در نوجوان

بلوغ جنسی در نوجوان

مدیریت نیاز های جنسی نوجوان چقدر مهم است؟

در دوره بلوغ تغییرات جسمی که ابتدا نمایان می شوند باعث می شود که دختر یا پسر احساس کند در دنیای جدیدی قرار گرفته است و به همین دلیل از خود شور و هیجان نشان می دهد. زیرا دختران و پسران در این دوران برای اولین بار حس بزرگی می کنند و دارای میل جنسی می باشند. به همین دلیل در این دوران نوجوانان کنجکاوی های زیادی می کنند و اگر آن را مدیریت کنند به راحتی می توانند از این دوران عبور کنند.

برای مثال اگر یک پدر یا مادر نتواند اطلاعات صحیحی را در مورد مدیریت نیاز های جنسی نوجوان در اختیار فرزندش قرار دهد او به تنهایی تلاش می ‌کند تا از طریق منابعی که اطلاعات چندان دقیقی در دست ندارند به دنبال پاسخ سوال ‌هایش باشد. از جمله این منابع می ‌توان به گروه دوستان و همسالان اشاره کرد پس بهترین گزینه مدیریت نیاز های جنسی نوجوان توسط والدین می باشد. همچنین می توان گفت اگر نظارت درستی از جانب والدین در مورد مدیریت نیاز های جنسی نوجوان صورت نگیرد به احتمال زیاد نوجوان در رفتار های جنسی پر خطر درگیر می‌ شود.

چگونه نیازهای جنسی نوجوان را مدیریت کنیم؟

در حقیقت لذت حاصل از تجربه میل جنسی باعث می ‌شود که نه تنها نوجوان بلکه تمامی افراد به دنبال تکرار آن باشند و بخواهند به مقدار بیشتری آن را تجربه کنند. این امر در نوجوانی که اغلب فرصتی برای ازدواج و رفع صحیح نیاز های جنسی وجود ندارد می ‌تواند به موضوع مشکل سازی تبدیل شود و افراد را با آسیب‌ هایی مانند اعتیاد به خود ارضایی مواجه کند. به همین دلیل اگر می خواهید اقدامی در زمینه مدیریت نیاز های جنسی نوجوان تان کنید گزینه های ذکر شده زیر آیتم های مناسبی برای مدیریت نیاز های جنسی نوجوان می باشد.

تنظیم زمان خواب

بیدار ماندن در طول شب همراه با مشاهده تصویر های تحریک کننده ‌ای که در فضاهای مجازی وجود دارد می ‌تواند مدیریت نیاز های جنسی نوجوان را برای شما دشوار کند. زیرا بیدار ماندن زیاد در رخت خواب امیال جنسی فرد را بیش تر از هر زمان دیگری بیدار نگه می دارد. به همین خاطر لازم است که تلاش کنید فرزند شما ساعات خواب منظمی داشته باشد و اجازه ندهید بیش از حد در رخت خواب بیدار بماند.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : نشانه های بلوغ زودرس در کودکان پسر و درمان آن[/alert]

ورزش و افزایش فعالیت‌ های بدنی از راه‌ های مدیریت نیاز های جنسی نوجوان

افزایش فعالیت ‌های بدنی و ورزشی یکی از بهترین روش ‌هایی است که می‌تواند در مدیریت نیاز های جنسی نوجوان کارساز باشد. زیرا ورزش کردن انرژی جنسی فرزندتان را مدیریت می کند و در تخلیه نیروی اضافی ایجاد شده به بدن او کمک کند. ورزش کردن با تقویت روحیه و افزایش احساس نشاط به فرزندتان کمک می ‌کند تا تنش‌ های مرتبط با فشار جنسی را برطرف کنند. همچنین با مدیریت نیاز های جنسی نوجوان از طریق ورزش کردن وضعیت سلامت روان فرزندتان در حالت بهینه ‌ای قرار می گیرد.

تبدیل انرژی یکی دیگر از راه های مدیریت نیاز های جنسی نوجوان

از نظر متخصصین توان جنسی همانند یک انرژی قابل تبدیل می باشد. از این رو می توانید در مدیریت نیاز های جنسی نوجوان به آن ها توصیه کنید این قدرت خود را تبدیل به یک انرژی حرکتی کنند. لازم است نوجوان با تنظیم فعالیت های ورزشی مانند پیاده روی، ورزش های گروهی مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و… شکل تازه ای از انرژی را در خود پدید آورد که سلامت جسمی، روانی و معنوی وی را به دنبال خواهد داشت. این برنامه می تواند با گام های کوچک آغاز شده و تا مراحل حرفه ای ادامه یابد.

داشتن اوقات فراغت مناسب

یکی از موضوعاتی که باعث کشش بیشتر فرد به سمت خودارضایی یا سایر کار ها برای برطرف کردن نیاز جنسی می باشد بیکاری و تنهایی است. در حقیقت بیکاری و بی ‌حوصلگی بیش از هر چیزی می ‌تواند افکار مرتبط با میل جنسی را برای نوجوانان به همراه بیاورد. به همین خاطر بهتر است در مدیریت نیاز های جنسی نوجوان برنامه منظمی برای اوقات فراغت او در نظر بگیرید و با انجام فعالیت ‌های مورد علاقه اش زمان‌ های خالی را پر کنید.

حذف کردن محرک ‌ها

یکی از راه های مدیریت جنسی نیاز های جنسی نوجوان حذف کردن محرک ها می باشد. به عبارتی دیگر برای اینکه بتوانید فرزند خود را از کارهایی مانند خودارضایی دور نگه دارید باید عوامل تحریک کننده را از جلوی دست او بردارید. درست است که این امر در دنیای مدرن امروز و گسترش استفاده از فضاهای مجازی بسیار سخت شده است.

با این حال انجام اقداماتی مانند محدود کردن استفاده از فیلتر شکن ‌ها، دوری از دیدن فیلم‌ های پورنوگرافی، نخواندن مطالب جنسی و تحریک کننده، نشستن و ارتباط با افراد مبتلا، رفتن به رختخواب پیش از غلبه خواب، دیر برخاستن از رختخواب به هنگام بیداری، زیاد ماندن در حمام، تنها ماندن در اتاق دربسته، بی برنامه رها کردن خود، استفاده زیاد از غذاهای محرک مانند شیرینی جات، تنقلات، پیاز، ادویه، سرخ کردنی ها، تحرک نداشتن و عدم فعالیت در زمینه های ورزشی، پوشیدن لباس های تنگ و… از جمله مواردی هستند که می ‌توانند از شدت یافتن میل جنسی در نوجوانان بکاهند.

پرهیز از ارتباط با جنس مخالف برای مدیریت نیاز های جنسی در نوجوانان

پرهیز از ارتباط با جنس مخالف برای مدیریت نیاز های جنسی در نوجوانان

پرهیز از ارتباط با جنس مخالف

همه ی ما میدانیم که تمایل به جنس مخالف یکی از قوی ترین تمایلات دختران و پسران در دوره نوجوانی و حتی جوانی می باشد. زیرا نوجوان به دلیل مقتضای تغییرات فیزیکی و روانی جدیدش به شدت نیاز به جنس مخالف را در خود احساس می کند تا در سایه این ارتباط به آرامش برسد. که تنها شکل صحیح این ارتباط در آموزه های اسلامی ازدواج است که نوجوان تا رسیدن به این مرحله فرسنگ ها فاصله دارد و مدیریت نیاز های جنسی نوجوان در این حین بهترین گزینه است.

نتیجه گیری

تا به اینجا متوجه شدید که دوران بلوغ تا ازدواج یک دوره پر از چالش و مشکل می باشد. در اصل امروزه به دلیل گسترش وسایل ارتباط جمعی و نرم افزارهای دوست یابی مدیریت نیاز های جنسی نوجوان و کنترل این دوران را غیر ممکن ساخته و روز به روز بیشتر شاهد فساد در نوجوان هستیم. اگر می خواهید فرزند شما نیز درگیر این گونه مسائل پر خطر نشود تنها باید اقدام به مدیریت نیاز های جنسی نوجوان از راه و روش های مختلف کنید. امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و با استفاده از آن نهایت بهره را برده باشید.

25 نظر در “نحوه مدیریت نیاز های جنسی نوجوان و اهمیت آن

 1. amos گفت:

  بهترین سایت رو دارین دمتون گرم
  تکین👑💛
  بهترین با اختلاف

  1. سارا اکبری گفت:

   سلام خیلی ممنون از لطف شما دوست عزیز

 2. .... گفت:

  من اصلا با مطلب این صفحه موافق نیستم به عنوان یک نوجوان که تجربه کرده اینطور بیشتر احساسات اون فرزندو سرکوب میکنه کنترلش نمیکنه فقط سرکوبش میکنه و باعث میشه یک جا یهو منفجر بشه و عواقب بدتری برای خودش و اطرافیانش داشته باشه

  1. سارا اکبری گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید، در سایت ما نظر همه قابل احترامه و میتونید با خیال راحت انتقادتون رو برامون بنویسید.
   مطالب گفته شده راه هایی هستند که تا حد زیادی میتونن این نیاز جنسی نوجوانان رو مدیریت کنند و این میل و انرژی را تا حد ممکن به چیز دیگری مثل ورزش و داشتن اوقات فراغت جایگزین و منحرف کنند، تا در سن مناسب به این نیازشون هم پاسخ داده بشه.

  2. ممد گفت:

   موافقم

 3. متقی گفت:

  روی آوردن به جانب معنویات مانند عبودیت خدای متعال، روزه گرفتن، ارتباط با دوستان سالم، رفتن به مسجد، توسل به معصومین علیهم السلام، فرصت فراغت به خود ندادن، در خانه با همسالان تنها نماندن و … در مدیریت بهینه رفتارهای جنسی بسیار موثر است

  1. سارا اکبری گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو نوشتید.
   دوستانی که با ایشون موافقند پیامش رو لایک کنند و کسانی که موافق نیستند دلیلش رو بنویسند. همچنین اگر کسی راه دیگری رو امتحان کرده و به نظرش درسته برامون بنویسه و با بقیه به اشتراک بزاره.
   ممنون از همراهیتون

  2. میثم گفت:

   شما وقتی گرسنه و تشنه ای یه مدت امتحان کن و برو مسجد و متوسل بشو و همه این کارا رو بکن . آیا نیاز به غذا و آبت از بین میره ؟ میل جنسی هم همینه . یه نیاز ابتدایی و زیستی و غریزی که باید در زمان مناسب و به موقع پاسخ داده بشه . ولی متاسفانه عرف غلطی تو کشور ما جا افتاده که رابطه جنسی برای نوجوان بده . و کشورهای غربی رو بابت اینکه نوجوانان در اونجا رابطه جنسی دارن نکوهش میکنیم . مخصوصا اینکه به دلیل وضعیت کشور حتی خیلی از بزرگسال های بالای سی سال از جمله خودم امکان ازدواج رو نداریم . بهتره در این مورد تجدید نظر کنیم و با در نظر گرفتن این نکته که انسان مثل سایر حیوانات نیاز جنسی داره این روابط رو برای نوجوانان و سایر سنین با رعایت یک سری چهار چوب ها و قوانین مثل ازدواج موقت آزاد بزاریم تا ذهن و فکرشون درگیر این مسائل نباشه . حالا شما بشین و هی بگو برید مسجد ومتوسل بشید . با این کارا این درد تسکین پیدا نمیکنه .

   1. سارا اکبری گفت:

    سلام دوست عزیز ممنون که نظرتون رو نوشتید، نظر هر کس در این سایت محترمه و میتونید همه مطالب رو از دید خودتون برامون بنویسید و نظرتونو با بقیه به اشتراک بزارید.

   2. فلانی گفت:

    مغالطه نکن دوست عزیز
    آب و غذا شرط بقا فوری هست و نمیشه اون رو ترک کرد….
    اما مسایل جنسی شرط بقا غیر فوری هست و میشه اون رو تا زمان مناسب به تاخیر انداخت.
    همانطور که اگه اصلا آب. و غذا نخوریم یا تا سرحد مرگ بخوریم یا در جا و زمان نامناسب بخوریم موجب نابودی نسل بشره اگر غریزه جنسی کاملا سرکوب بشه یا رها بشه تا هر طور که ممکنه خودش رو تخلیه بکنه بشر منقرض میشه !
    حتی خود غرب هم معتقده نباید این مسایل رو به بچه ۱۰ ساله یاد داد! آخه کی دوست داره فرزندش بی بند و بار بشه!!!!!؟؟

 4. امیرحسین گفت:

  متاسفانه جو حاکم بر جامعه طوری‌ست که غرایز جنسی نوجوانان و جوانان رابه رسمیت نشناخته اند و جامعه به سمتی حرکت میکند که باعث ایجاد نوعی عقده برای این قشر میشود که در نتیجه شاهد افزایش روزانه فساد و ولنگاری در بین نوجوانان و جوانان میشویم.

  1. سارا اکبری گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون که نظرتونو برامون نوشتید، درسته ما همه سعیمون بر این هست که با راهنمایی والدین و نوجوانان عزیزمون راه رو براشون روشن تر کنیم تا راحت تر و زیبا تر از این مرحله زندگیشون عبور کنند.

 5. amlok گفت:

  من خودم نوجوان هستم ولی بیشتر مطالبی که داخل سایت قرار داده بودید باهاشون مخالف هستم.!

 6. M.s گفت:

  همان طور که انسان ها نیاز به آب و غذا دارند نیاز جنسی نیز دارند و باید تامین شود و هیچ راهی برای کنترل آن نیست من خودم تجربه کردم این مطالبی که شما گفتین مثل این میمونه که احساس تشنگی رو بخوای کنترل کنی هر چه قدر هم تحمل کنی آخرش مجبوری کمی آب بخوری پس نمی شود کاملا آن را قطع کرد
  فقط با تفکر های غلط نوجوانان که آینده سازان کشور اند را محدود کرده و آنان را مجبور به خود ارزایی می کنید که باعث اختلال در مغز و کاهش یادگیری یشان می شود

 7. سلام
  من هیجده سالمه و بلوغ دیر رس داشتم و بخاطر همین از پارسال تا الان دارم با چنگ و دندون شهوتم رو کنترل میکنم .
  برخلاف بقیه که خودشونو خالی میکنن .
  حالا اگه من تا ۲۳ و ۲۴ سالگی ازدواج نکنم
  و بتونم تحمل کنم مشکلی نداره .
  بنیه تحمل رو دارم

 8. اینم بگم که من ژنتیکا شهوت خیلی شدیدی دارم
  و تحمل کردنشم کار حضرت فیله.
  الانم که خداروشکر تحمل کردم با کنترل نگاه و نماز و لطف خدا بوده .

  تویی که داری پیامو میخونی
  مطمعنم جاهای زیادی دیدی و شنیدی که شهوت رو نمیشه کنترل کرد .
  اما میشه سخت هست ولی میشه .

  من خودم تا هفده سالگی خودارضایی داشتم ولی
  به لطف خدا ترکش کردم و الان یه ساله ترکش کردم .

  خواهش میکنم از ادمین سایت کمک کنین
  فقط یه سوال داشتم خیلی مهمه جوابمو بدید زندگیم عوض میشه .

  سوالم اینه(من تا هفده سالگی شهوتم رو خیلی راحت تر کنترل کردم ولی از تقریبا شروع هجده سالگی شهوتم بد جور میزنه بالا جوری که امونمو تا حد زیادی میبره و با چنگ و دندون کنترلش میکنم
  ایا این حد از شهوت طبیعیه یا فقط من اینجوریم
  اخه بدجور میزنه بالا .
  ایا سنم بره بالاتر قویتر از اینم میشه .
  نمیخوام گناه کنم

  1. کوروش گفت:

   به نظرم طبیعیه ، من ۱۵ سالمه ولی اینطوریم
   تنها چیزی که آرومم میکنه نوشتن و نقاشی کردن هست ، شما هم باید اون چیزی رو که آرومت میکنه رو پیدا کنی ، و اگه فیلم پورن تماشا میکنی ، باید به طور کلی بزاری کنار ، بقیش خود به خود درست میشه…..

 9. پیام گفت:

  سلام من خودم تقریبا ۱۶ سالمه و تقریبا از این چیزایی که زدید همه رو اجرا میکنم مسجدی هم هستم
  ولی خیلی وقتا شده تحریک هایی که میشم حتی تا ۶ ساعت هم طول کشیدن! یا حتی بدنم به لرزش هم افتاده! واقعا نمی‌دونم چجوری باید با این وضعیتم جلوی گناه کردنم رو بگیرم

  1. Admin گفت:

   سلام پیام عزیز ممنون از اعتمادت نوجوانی اوج تغییرات هرمونی و جنسی است برای کنترل این شرایط به شما ورزش منظم مانند شنا و فوتبال و قرار نگرفتن در شرایط تحریک رو پیشنهادمیکنم و تا میتونید با برنامه های متنوع اوقات فراغتتون رو پر کنید

 10. علیرضا احمدی گفت:

  ببینید من به عنوان یک نوجوان میگم در حالی که بچه را کنترل میکنید باید کمی هم رهاش کنید چون اگه اصلا تخلیه نشه یک هو منفجر میشه و با یکی … پس خیلی بهش نپیچید تا تو خلوتی خودش رو راحت کنه و یک هو درو باز نکنید چون اگه نتونه خودش رو جمع و جور کنه و شما بدن اون را ببینید اصر های جبران ناپذیری داره پس وقتی وارد اتاقش یا جایی که در آن درو بسته میشوید در بزنید و پس از مکسی وارد شوید

  1. Admin گفت:

   سلام دوست عزیز درسته برای داشتن رابطه سالم والدین و فرزندان هردو باید مهارت های ارتباط موثر اموزش ببینند و عمل کنند تا رابطه سالم و دارای حس امنیت باشه

 11. کوروش گفت:

  ممنونم از اینکه تلاش میکنید که به نوجوانان کمک کنین
  به نظر من در کنار اینکه این مطالب رو گذاشتید، مطالبی راجب ویژن سازی هم بزارید ، چون انجام دادن این کار ها بدون پاک سازی ذهن بی فایده هست. به عنوان کسی که سه سال اعتیاد به خود ارضایی داشتم و ترک کردم ، میگم ذهن درست نشه ، #هیچ چیزی درست نمیشه…
  بنابراین روی ذهنتون کار کنین

 12. حسین گفت:

  مثل همیشه عالی

  1. سارا اکبری گفت:

   ممنون از توجه شما کاربر عزیز

 13. سجاد گفت:

  خیلی سخته افکارت و احساست رو کنترل کنی.🥺
  خیلی برام سخته😞

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *