علائم افسردگی چیست؟

علائم افسردگی چیست؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

یکی از اختلالات روحی و روانی که امروزه افراد زیادی در سرتاسر دنیا به آن مبتلا شده اند افسردگی می باشد. این اختلال یکی از شایع ترین اختلالات روحی و روانی است که اگر پیشرفت کند زندگی عادی فرد را هم نه تنها تحت تاثیر قرار می دهد بلکه کاملا مختل می کند. افسردگی احساس غم و اندوهی که هرچند وقت یکبار تجربه می کنیم نیست بلکه افسردگی احساس غم و اندوه به صورت مداوم است که باید در همان مراحل ابتدایی اقدام به درمان شود. چون اگر در همان مراحل اولیه بتوانید علائم افسردگی و نشانه های آن را تشخیص دهید می توانید با تغییر سبک زندگی و کمک گرفتن از مشاورین روان شناسی و روان درمانی آن را درمان کنید. اما اگر در مراحل اولیه این اختلال تشخیص داده نشود پیامد‌های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. به همین دلیل می خواهیم در ادامه شما را با مهم ترین علائم افسردگی و نشانه های آن آشنا کنیم تا بتوانید در وهله ی اول فرد افسرده را از یک فرد عادی تشخیص دهید.

افسردگی یکی از اختلالات خلقی

برای همه ما پیش آمده که گاهی احساس ناراحتی کنیم و دلمان از تنهایی ها و غصه بگیرد اما دائمی که نبوده بوده؟ وقتی این احساسات دائمی شوند باید به وجود اختلال افسردگی در خودتان شک کنید. در تعریف افسردگی می توانیم بگوییم که یک اختلال خلقی جدی همراه با علائمی است که مستقیما بر روی زندگی، احساسات و افکارتان تاثیر خواهد گذاشت. با بروز علائم افسردگی نه تنها زندگی تان تحت تاثیر قرار می گیرد بلکه با احساس غم و اندوه مداوم زندگی تان کاملا مختل می شود.

حتی بسیاری از افرادی که ازدواج کرده اند نسبت به روابط زناشویی سرد می شوند و نه تنها به همسر خود بلکه به کودک کوچک خود هم اهمیت نمی دهند. از انواع افسردگی برای آشنایی بیشتر شما می توانیم به افسردگی ماژور، افسردگی آتیپیک، افسردگی دیستایمیا و افسردگی موقعیتی اشاره کنیم. افسردگی اگر در همان مراحل اولیه تشخیص و درمان نشود موجب انواع تغییرات روانی و جسمی مانند افزایش یا کاهش وزن، بی خوابی یا بد خوابی، افزایش یا کاهش اشتهاد و … می شود.

علائم افسردگی شایع برای تشخیص اولیه

آیا می خواهید علائم افسردگی را بدانید تا فرد عادی را از فرد افسرده در وهله ی اول تشخیص دهید؟ آیا شایع ترین علائم افسردگی را نمی دانید؟ نگران نباشید زیرا ما در ادامه می خواهیم شما را با شایع ترین علائم افسردگی آشنا کنیم تا یک فرد افسرده را از عادی تشخیص دهید و بتوانید در روند درمان به او کمک کنید. ابتدا قبل از پرداختن به علائم افسردگی باید به این نکته توجه کنید که علائم نام برده شده نباید بر اثر بیماری هایی مانند دیابت، هپاتیت، سرطان، تیروئید و … پدید آمده باشند. به عبارتی دقیق تر تمامی علائم افسردگی باید درحالی وجود داشته باشند که فرد هیچ مشکلی در زندگی اش ندارد و در رفاه کامل است. از این رو برخی از شایع ترین علائم افسردگی عبارت هستند از :

 • احساس غم و اندود به طور مداوم
 • کاهش انرژی و خستگی در طول روز
 • تغییر در اشتها برای مثال فرد نمی تواند غذا بخورد
 • تغییر در وزن برای مثال وزن فرد افزایش یا کاهش پیدا می کند
 • کم خوابی یا پر خوابی در شبانه روز
 • نا امیدی و کسلی
 • احساس پوچی و بی فایدگی در زندگی
 • بی انگیزه بودن و انجام ندادن کوچک ترین کارهای شخصی
 • تحریک پذیری به طوری که فرد سریعا گریه می کند
 • بدبینی نسبت به آدم های اطراف
 • احساس گناه از کارهایی که انجام می دهد
 • کاهش میل جنسی و رابطه زناشویی با همسر
 • ناتوانی در تصمیم گیری برای آینده
 • افکار خودکشی و مردن در سر داشتن

خلق و خوی بد از علائم افسردگی

یکی از ابتدایی ترین علائم افسردگی در یک فرد خلق و خوبی بد می باشد. چون افرادی که به این اختلال دچار می شوند در طول روز حتی در صورت انجام هیچ کاری احساس خستگی و کسلی شدید می کنند. از طرفی قادر به فکر کردن برای انجام کاری نیستند و در کنار عصبانی شدن هایشان هیچ یک از کارهای روزمره شخصی خود را انجام نمی دهند. به عبارتی دیگر افرادی که این علائم را دارد نه تنها سریعا از اطرافیانش ناراحت می شود بلکه در بسیاری از اوقات دوست ندارد در خانه باشد و با کسی ارتباط برقرار کند.

بی ‌علاقگی نسبت به فعالیت ‌های لذت ‌بخش یکی از علائم افسردگی

یکی دیگر از علائم افسردگی که در همان ابتدا قابل تشخیص است بی علاقگی نسبت به فعالیت های بذت بخش زندگی می باشد. فردی که این علائم افسردگی را دارد دوست ندارد کارهای روزمره خود مانند تلوزیون دیدن را انجام دهد و کاملا نسبت به آن بی علاقه است که نتیجه آن حساس نکردن حس خوشی و لذت از یک فیلم دیدن دسته جمعی همراه با خانواده است. حتی در مواردی دیده شده که افراد مبتلا به افسردگی که این علائم را داشته اند آنقدر بی انگیزه بوده اند که در مهمانی های کوچک خانوادگی هم شرکت نمی کردند.

حس خود کم بینی یا احساس گناه بیش از حد از علائم افسردگی می باشد

حس خود کم بینی یا احساس گناه بیش از حد نیز از علائم افسردگی می باشد که فرد مبتلا به این اختلال درگیر آن می شود. فردی که این علائم افسردگی را در خود دارد همیشه به کمبود ها و ناکامی هایش در زندگی فکر می کند تا احساس گناه و درماندگی را در خود تشدید کند. برای مثال فرد همیشه فکر می کند که چرا من به دنیا آمده ام یا من که هیچ کار مفیدی انجام نمی دهم پس برای چه زنده هستم؟ این افکار معمولا بعد از شکست عشقی و طلاق به وجود می آیند اما زودگذر هستند و دائمی نمی باشند.

داشتن ایده خودکشی از علائم افسردگی است؟

افسردگی به طور کلی احساسی است که فرد را از زندگی کردن دلسرد و خسته می کند به طوری که امیدی برای آینده و ادامه زندگی ندارد. به همین دلیل یکی از علائم افسردگی فکر خودکشی می باشد چون وقتی فرد انگیزه ای برای ادامه حیات نداشته باشد به سراغ مردن می رود. حتی می توان گفت اگر اختلال افسردگی در همان مراحل اولیه تشخیص و درمان نشود سرانجام به خودکشی می رسد پس اختلال افسردگی را دست کم نگیرید.

داشتن مشکلات خواب مانند بی خوابی از علائم افسردگی است

یکی از علائم افسردگی که بیشتر خانم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند داشتن مشکل در خوابیدن است. به عبارتی دیگر یک فرد افسرده با تغییر در الگوی خوابش مواجه می شود و یا نمی تواند بخوابد یا کم خواب و بد خواب است. چون مشکل یا کمبود خواب با بی خوابی یا بد خوابی از حد معمول بروز پیدا می کند. حتی می تون گفت که یکی از شدید ترین علائم افسردگی بی خوابی در شب است.

برای مثال یک فرد افسرده با خستگی زیاد در حالی که کاملا خواب آلود است به رخت خواب می رود اما با هر روشی نمی تواند بخوابد و دائم از این پهلو به آن پهلو می شود. به همین دلیل اگر بی خوابی ادامه دار باشد یا بهتر است بگوییم این علائم افسردگی درمان نشود فرد روی کوچک ترین مواردی هم نمی تواند تمرکز کند و برای انجام کوچک ترین کارهایش احساس سنگینی و کسل بودن می کند.

آشفتگی روان و بی ‌قراری از مهم ترین علائم افسردگی

فردی که به ین اخلال درگیر می شود و آرام آرام علائم افسردگی اش بروز پیدا می کند قوای جسمانی اش تحلیل می رود تا جایی که ممکن است دچار بی قراری حرکتی شود. برای مثال ممکن است فرد صبح زود از خواب بلند شود اما آنقدر در اتاق و خانه راه می رود که بی قرار می شود. چون که آشفتگی روان و بی قراری به فرد حالت سردرگمی می دهد. از این رو فرد تصمیم برای انجام بسیاری از کارها می گیرد اما در لحظه اخر پشیمان از تصمیم خود در یک جا ساعت ها می نشیند.

مشکل در اشتها مانند بی‌ اشتهایی و یا پرخوری از علائم افسردگی است

یکی دیگر از علائم افسردگی مشکل در اشتها می باشد که به صورت بی اشتهایی یا پرخوری در فرد بروز پیدا می کند. چون فردی که به این اختلال دچار می شود برای مکانیسم مقابله به سراغ خوردن انواع غذاها یا کناره گیری از آن ها می رود. پس می توان گفت این مشکل یکی از مشکلات افراد افسرده است و از این طریق می توانید یک فرده افسرده را تشخیص دهید.

مشکل در تمرکز از علائم افسردگی است؟

مشکل در تمرکز نیز یکی دیگر از علائم افسردگی است که در درجات بالا نمایان می شود. به عبارت دیگر کسانی که دارای افسردگی حاد هستند مشکل در تمرکز کردن دارند. از این رو افراد مبتلا به این علائم افسردگی در حین خواندن مطالب یا …. به هیچ وجه نمی توانند تمرکز کنند. حتی می توان گفت مشکل در تمرکز پیش پا افتاده ترین تصمیم های زندگی را برای فرد آنقدر سخت می کند که به مرور تمایلی برای انجام آن ندارد.

احساس خستگی روزانه یا فقدان انرژی از بارزترین علائم افسردگی

همه ما ممکن است در طول روز به دلایل مختلف احساس خستگی کنیم اما خستگی مفرطی که بدون انجام هیچ کاری پدید آمده است قطعا از علائم افسردگی می باشد. این افراد که دائم احساس خستگی شدید می کند قادر به فکر کردن نیستند و اگرهم فکر کنند کاملا کند می باشند.

تفاوت افسردگی و اندوه

بعد از بررسی علائم افسردگی بد نیست شما را با تفاوت افسردگی و اندوه آشنا کنیم چون افراد بسیاری با خواندن علائم افسردگی می گویند که این علائم در افراد عادی هم ممکن است بروز پیدا کند. درست است که ما در طول روز یا شرایط مختلف زندگی احساس غم و اندوه می کنیم اما همه آن ها گذرا هستند و زندگی ما را مختل نمی کنند. درحالی که افسردگی اینگونه نیست و حس هایی که فرد تجربه می کند کاملا عمیق و مداوم است به همین علت در وهله ی اول فرد کلافه از حس هایی که ولش نمی کنند می شود.

 همچنین کسانی که افسرده می شوند خیلی کم پیش می آید که آسوده خاطر باشند و حتی یک لبخند بر لبانشان جاری شود. از این رو به هیچ وجه حس غم و اندوه های زودگذر را با افسردگی که دائم هستند اشتباه نگیرید و اگر می خواهید بدانید فردی افسرده است یا خیر کافیست چندین ماه به صورت مداوم به بررسی علائم نام برده شده افسردگی در آن ها بپردازید.

از چه سنی به بعد احتمال ابتدا به افسردگی وجود دارد؟

ممکن است اکنون برای شما این سوال پیش آید که از چه سنی به بعد احتمال ابتلا به افسردگی وجود دارد. در پاسخ به این سوال باید گفت که هستند کودکان زیر ده سالی که افسردگی دارند و دخترانی هم هستند که از سن شانزده سال به بعد به اختلال افسردگی دچار شده اند. حتی می توان گفت اختلال دو قطبی در نوجوانان متداول ترین و شایع ترین نوع افسردگی می باشد که در سنین پایین بروز پیدا می کند.

دلیل افسردگی کودکان نیز مانند بزرگسالان ترکیبی از عوامل مختلف است. برای مثال ترکیبی است از مشکلات و عواملی مانند فقدان سلامت فیزیکی، رویدادهای ناخوشایند، سابقه ‌ی خانوادگی، عوامل ژنتیکی و محیطی و اختلالات بیوشیمیایی. از این رو به هیچ وجه نگران نباشید زیرا این اختلال خطرناک نیست و تنها باید سعی کنید فرد افسرده را تشخیص دهید و درمان کنید.

درمان افسردگی

یکی از بهترین و شایع ترین روش های درمانی برای اختلال افسردگی در تمام دنیا نوروفیدبک می باشد که توانسته است افراد مبتلا به افسردگی را به طور صدرصد درمانی بدون بازگشت کند. این روش درمانی نوین نه تنها افسردگی بلکه اضطراب، بیش فعالی، سردرد های میگرنی، شب ادراری و … را نیز می تواند درمان کند. آیا کنجکاو شدید که این روش درمانی چگونه فرد را درمان می کند؟ در این روش درمانی فرد بر روی صندلی هایی می نشیند و نوروتراپیست حرفه ای الکترود هایی را بر روی پوست سر او نصب می کند.

 در مرحله بعد از طریق امواج مغزی که بر روی مانیتور نمایش داده می شود سعی می شود که مغز خودش عملکرد خودش را بهبود ببخشد. به عبارتی دیگر به مغز آموزش داده می شود بدون هیچ دخالت و مکملی مانند داروها خودش را درمان کند. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم اگر درمانی بدون دارو و عوارض برای این اختلال می خواهید بی شک نوروفیدبک اولین گزینه برای درمان است.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با تمامی علائم این اختلال آشنا کنیم تا بتوانید پس از تشخیص فرد افسرده از یک فرد نرمان به مرکز های روان شناسی مانند مشاوره نوین برای درمان اقدام کنید. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را برده باشید.

 

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *