بی اختیاری ادرار در مردان

بی اختیاری ادرار در مردان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

آیا شماهم به بی اختیاری ادرار دچار شده اید؟ آیا نگران این اختلال هستید؟ آیا فکر می کنید راه درمانی ندارد؟ تا با ما همراه هستید به هیچ وجه نگران نباشید. بی اختیاری ادرار به معنی ترشح شدن ادرار و نشت داشتن می باشد که به مرور زمان باعث خجالت و ناراحتی فرد می شود. بی اختیاری ادرار در مردان ممکن است پس از عمل بسیاری از بیماری ها مانند سرطان پدید آید و فرد را در باقی عمر درگیر خود کند. اما نباید نگران باشید چون این اختلال راه درمان دارد و نه تنها شما بلکه افراد زیادی از سنین پایین و بدون هیچ دلیلی به این اختلال دچار شده اند. آیا می دانید بی اختیاری ادرار برای چه رخ می دهد؟ در حقیقت عضلاتی که کنترل عبور ادرار را بر عهده‌ دارند به‌ اندازه کافی برای کنترل ادرار قوی نیستند در نتیجه شما در ادرار کردن بی اختیار می شوید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه ها و روش های درمانی بسیاری وجود دارد که می تواند در رهایی از این اختلال به شما کمک کند. کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با علائم، علت، انواع و … بی اختیاری ادرار در مردان آشنا کنیم. در اصل اگر با ما همراه باشید می توانید یک روش درمانی خوب و قطعی هم برای درمان خود پیدا کنید و چی از این بهتر؟

بی اختیاری ادرار در مردان چیست؟

آیا می دانید بی اختیاری ادرار در مردان چیست؟ آیا می دانید بی اختیاری ادرار در مردان چگونه به وجود می آید؟ بی اختیاری ادرار در مردان به معنی نداشتن توانایی برای کنترل کردن ادرار در مثانه است که در اخر بدون اختیار فرد ادرار از مثانه خارج می شود. وقتی فرد دچار بی اختیاری ادرار می شود به مرور زمان سلامت و کیفیت زندگی اش تحت تاثیر قرار می گیرد و گویی مختل می شود. امکان ابتلا به بی اختیاری ادرار هم در زنان و هم در مردان امکان پذیر است به عبارتی ساده تر در هر سنی می توان به بی اختیاری ادرار دچار شد.

اما نگران نباشید چون امروزه با مدرن شدن جامعه و پیشرفت علم در زمینه های مختلف راه های درمانی مختلفی برای بی اختیاری ادرار در مردان وجود دارد. به عبارتی دیگر امروزه بسته به نوع و علت ایجاد بی اختیاری می توان از روش های درمان دارویی یا طب فیزیکی و یا جراحی برای درمان بی اختیاری در مردان استفاده کرد. پس به هیچ وجه نگران نباشید چون تا روش های درمانی مختلف هست نباید نگران این اختلال باشید و برای وجود آن در خودتان خجالت بکشید چون یک اختلال طبیعی است.

بی ‌اختیاری استرسی یکی از انواع بی اختیاری ادرار در مردان

یکی از انواع بی اختیاری ادرار در مردان و زنان بی اختیاری استرسی می باشد که شایع ترین انواع بی اختیاری ادرار است. این بی اختیاری در مردان پس از جراحی کردن پروستات به وجود می آید. وقتی فرد جراحی پروستات می کند عضله ای که دهانه مجرای ادرار را فشار می دهد تا ادرار در مثانه باقی بماند ضعیف می شود و به عبارتی دیگر آسیب می بیند. به همین دلیل وقتی عصب هایی که به کار عضلات کمک می کنند آسیب می بینند فرد نمی تواند ادرار خود را نگه دارد.

در این نوع بی اختیاری استرسی وقتی فرد سرفه می کند، می خندد، عطسه می کند، اجسام سنگین بلند می کند، ورزش می کند ادرارش حالت تراوش می گیرد و چکه می کند. حتی در این نوع بی اختیاری ادرار در مردان ممکن است وقتی شب می خوابید هیچ گونه ترشحی نداشته باشید اما وقتی صبح بیدار می شوید ممکن است کمی ترشح ادرار داشته باشید. ساده ترین راه کنار آمدن با این نوع بی اختیاری رفتن به دستشویی به صورت مکرر در طول شب است تا مثانه تان خالی شود و پر نباشد.

علت بی اختیاری ادرار در مردان در مردان

علت بی اختیاری ادرار در مردان در مردان

بی ‌اختیاری سرریز شونده یکی از انواع بی اختیاری ادرار در مردان

یکی دیگر از انواع بی اختیاری ادرار در مرداد بی اختیاری سرریز شونده می باشد. وقتی نگه داشتن ادرار برای مثانه به هیچ وجه امکان پذیر نیست و سریعا باید تخلیه شود به آن بی اختیاری سر ریز شونده می گویند چون مثانه ظرفیتی برای نگه داشتن ادرار ندارد. همچنین ممکن است این نوع بی اختیاری وقتی اتفاق بیوفتد که عضله های موجود در مثانه نمی تواند برای خارج کردن ادرار فشرده شود.

از نشانه های این نوع از بی اختیاری ادرار در مردان می توان به فرد زیاد در طول روز به دستشویی می رود و وقتی هم که در دستشویی است ساعات زیادی را در آنجا می ماند از این رو ادرار کردن این فرد یا ضعیف است یا به صورت قطره قطره. همچنین فردی که به این نوع بی اختیاری دچار می شود ممکن است مقدار کمی ادرار کرده باشد اما احساس تخلیه نکند یا ممکن است احساس کند که مجبور است ادرار کند اما نمی تواند.

بی ‌اختیاری فوریتی یکی از انواع بی اختیاری ادرار در مردان

یکی دیگر از انواع بی اختیاری ادرار در مردان بی اختیاری فوریتی می باشد که به آن مثانه بیش فعال نیز می گویند. این نوع بی اختیاری زمانی رخ می دهد که عضله مثانه به طور اتفاقی و بدون دلیل و هشدار شروع به فشار وارد کردن می کند و فرد نمی تواند هیچ جوره آن را کنترل کند. این بی اختیاری ممکن است ناشی از عفونت پروستات یا تحریک مثانه به خاطر پرتو درمانی باشد.

در این نوع بی اختیاری فرد با اینکه کمی ادرار دارد اما یکباره احساس شدید می کند که ادرار زیاد دارد و باید سریعا به دستشویی برود. همچنین در این بی اختیاری چون فرد نمی تواند مقدار طبیعی ادرار را حفظ کند زیاد به توالت می رود و ممکن است اگر فورا به توالت نورد خود را خیس کند.

بررسی علت های شایع بی اختیاری ادرار در مردان

درمان قطعی بی اختیاری ادرار در مردان چیست؟

درمان قطعی بی اختیاری ادرار در مردان چیست؟

بزرگی پروستات

یکی از علت های شایع بی اختیاری ادرار در مردان بزرگی پروستات می باشد چون بیشتر مردان پس از رد کردن سن چهل پروستات شان بزرگ می شود که این امر خودش به تنهایی می تواند باعث بی اختیاری ادرار در مردان شود. چون وقتی پروستات بزرگ می شود مجرای ادرار فشرده می شود در نتیجه عملکرد آن تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد ادرارش را بی اختیار تخلیه می کند.

جراحی پروستات

یکی دیگر از علت های شایع بی اختیاری ادرار در مردان جراحی پروستات می باشد. چون وقتی فرد پروستات خود را جراحی می کند عضلات یا اعصابی که جریان ادرار را کنترل می‌ کنند آسیب می بینند در نتیجه کنترل ادرار برای فرد مشکل می شود و فرد اختیار ادرار خود را از دست می دهد.

دیابت

یکی دیگر از علت های شایع بی اختیاری ادرار در مردان دیابت می باشد چون دیابت باعق ایجاد آسیب های عصبی در افراد می شود. در نتیجه این امر بر روی توانایی آن ها در کنترل عضلات باز و بسته کردن مثانه تاثیر می گذارد. همچنین چون دیابت باعث بیش از حد فعال شدن مثانه می شود بی اختیاری ادرار را به دنبال دارد.

سکته مغزی

یکی از علت های بی اختیاری ادرار در مردان سکته مغزی می باشد می دانید چرا؟ چون وقتی یک فرد سکته مغزی می کند جریان خون به مغزش به دلیل لخته یا پارگی رگ های خونی کاهش می یابد که سکته مغزی در مردان به طور کلی بیشتر از زنان می باشد. از این رو وقتی فرد سکته می کند کنترل عضلانی و حساسیت هایش کاهش می یابد به همین دلیل ممکن است فرد پس از سکته به بی اختیاری ادرار دچار شود.

آسیب دیدن ستون فقرات

وقتی به ستون فقرات آسیب می رسد ارتباط سیگنال های عصبی بین مثانه و ستون فقرات کاهش می یابد که نتیجه آن بی اختیاری ادرار در مردان است. چون در وضعیت اسپاستیک قسمت فوقانی ستون فقرات آسیب دیده و باعث ریزش بی‌ اراده ادرار از مثانه می ‌شود.

آموزش مثانه و تمرین عضلات کف لگن یکی از راه های درمان بی اختیاری ادرار

یکی از راه های ساده برای درمان بی اختیاری ادرار در مردان آموزش مثانه و تمرین عضلات کف لگن است چون با تغییر دادن بسیاری از عادت ها می توانید علائم و درصد بی اختیاری را کاهش دهید. در مرحله اول این روش درمانی متخصص این حوزه به شما می گوید که در زمان های مشخصی به سرویس دستشویی برود. از این رو فرد با گذشت زمان می تواند فاصله های دستشویی رفتن خود را طولانی تر کند تا کشیدگی مثانه اش بیشتر شود و بدین منظور بتواند ادرار خود را بیشتر حفظ کند.

سپس با تمرین هایی که به شما داده می شود سعی می شود عضلات کف لگن شما تقویت شود چون اگر عضلات کف لگن ضعیف باشند نمی توانند لگن شما را به خوبی نگه دارند. این روش درمانی نیازی به تجهیزات مخصوصی ندارد و تنها در وهله ی اول تمرینات لازم برای تقویت عضلات لگن به شما داده می شود چون در این تمرینات عضلاتی که جریان ادرار را کنترل می کنند به مرور درگیر می شوند. این روش درمانی یکی از روش های درمانی بدون عوارض است که با خیال راحت می توانید به سراغ آن بروید و به درمان این اختلال بپردازید.

چگونه بی اختیاری ادرار در مرد را درمان کنیم؟

چگونه بی اختیاری ادرار در مرد را درمان کنیم؟

دارو درمانی یکی از راه های درمان بی اختیاری ادرار

یکی دیگر از راه های درمانی بی اختیاری ادرار در مردان دارو درمانی می باشد. در این روش درمانی وقتی به دکتر و متخصص این حوزه مراجعه کنید به شما دارو هایی که اسپاسم مثانه را کاهش خواهند داد می دهند تا با بر طرف کردن بزرگی پروستات این اختلال را در شما درمان کند. اما این روش درمانی را زیاد به شما توصیه نمی کنیم چون هر دارویی عوارض دارد و دارو های این اختلال نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به مرور زمان برای شما عوارضی را به دنبال می آورد.

نوروفیدبک یکی از قطعی ترین و بهترین راه های درمان بی اختیاری ادرار اضطرابی در مردان

نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک چگونه می تواند اقدام به درمان بی اختیاری ادرار در مردان کند؟ آیا کنجکاو هستید در مورد قطعی بودن این روش درمانی بدانید؟ آیا خسته شده اید از بس به سراغ روش های درمانی دیگر رفته اید و با شکست مواجه شده اید؟ این روش درمانی که یکی از قطعی ترین روش های درمانی در تمام دنیا است با به کارگیری ابزارهای الکترونیکی اطلاعاتی را در مورد اعصاب، عضلات و فعالیت خود مختار بدن اندازه گیری و پردازش می کند و در قالب فیدبک صوتی و دیداری به بیمار و درمانگرش نشان می دهد.

این روش درمانی به شما کمک می کند تا از درون بدن خود بیشتر آگاهی پیدا کنید و به مرور زمان خودتان کنترل اعضای بدن تان را در دست بگیرید. به عبارتی ساده تر با کمک و راهنمایی نوروتراپیست شما با استفاده از فیدبک هایی چه صوتی و چه دیداری کنترل بهتری را بر روی عملکرد اندامتان به دست می آورید. از این رو می توانید از این روش درمانی برای بسیاری از اختلالات مانند اختلالات ماهیچه لگن مانند بی اختیاری ادرار فوری و فشاری، بی اختیاری مدفوع، واژینیسموس، یبوست و مقاربت دردناک، ضعف ماهیچه ها بخاطر سکته، سردردهای تنشی، مشکلات معده ای روده ای مثل سندرم روده تحریک پذیر، حالت تهوع و استفراغ و … استفاده کنید.

نحوه درمان بی اختیاری ادرار اضطرابی در مردان با نوروفیدبک

وقتی به سراغ این روش درمانی برای درمان اختلال بی اختیاری ادرار در مردان می روید سنسور هایی به نام الکترود بر روی پوست سرتان قرار می گیرد. حتی در بسیاری از اوقات بنا به تجویز متخصص تان ممکن است سنسور های کوچکی بر روی ناحیه مقعد تان یا در ناحیه رکتوم قرار بگیرد. همچنین در این روش درمانی ممکن است برای بررسی فشار ناشی از شکم بر روی لگن سنسورهایی به شکم تان نیز متصل شود.

در مرحله بعد شما باید ماهیچه های کف لگن خود را منقبض کنید تا از این طریق بتوانید به مرور زمان بی اختیاری خود را کنترل کنید. این سنسورها از طریق فیدبک هایی که بر مانیتور کامپیوتر مشاهده می کنید یا صداهایی که می شنوید به شما می گویند که آیا ماهیچه هایتان را درست منقبض کرده اید یا نه. چون در بیوفیدبک برای درمان بی اختیاری ادرار از الکترومیوگرافی استفاده می شود تا از این طریق آن میزان فعالیت الکتریکی در ماهیچه های لگن تان اندازه گیری شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان بی اختیاری ادرار در مردان با نوروفیدبک و اطلاع از قیمت و تعداد جلسات آن کلیک کنید.

جراحی اخرین راه درمان بی اختیاری ادرار مردان

اخرین راه درمانی این اختلال در مردان جراحی می باشد به عبارتی دیگر اگر تمامی راه ها و روش های گفته شده بر روی شما پاسخ ندهد باید به سراغ جراحی بروید. اما نگران نباشید چون نوروفیدبک قطعی ترین، بدون عوارض ترین و بدون درد ترین روش درمانی می باشد که می توانید از آن جواب مثبت دریافت کنید.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی تا جایی که توانستیم سعی کردیم که اطلاعاتی از بی اختیاری ادرار در مردان در اختیارتان بگذاریم. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را از آن کسب کرده باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.