نوروفیدبک

درمان قطعی افسردگی با نوروفیدبک

درمان قطعی افسردگی با نوروفیدبک

درمان قطعی افسردگی با نوروفیدبک

هر کدام از ما انسان ها در هر دوره ای از زندگی مان اختلال افسردگی را به دلایل متعدد مانند فقدان یک چیز، شکست در رابطه عاطفی، طلاق گرفتن، از دست دادن عزیزان و … تجربه کرده ایم. اما این اختلال پس از چند روز به طور طبیعی ناپدید شده و انگار که هیچ وقت نبوده است اما اگر این اختلال ادامه دار باشد باید به فکر راه حل برای درمان آن باشیم. برای درمان این اختلال راه های مختلفی مانند استفاده از داروهای مختلف وجود دارد. اما امروزه دانشمندان این حوزه یک درمان جدید و به روز برای درمان اختلال افسردگی به نام نوروفیدبک پیدا کرده اند. اگر می خواهید بدانید نوروفیدبک چیست و درمان افسردگی با نوروفیدبک چگونه صورت میگیرد، کافیست در ادامه ما را دنبال کنید. زیرا ما در ادامه مطلب به بررسی تفاوت امواج مغزی در افراد نرمال وافسرده و نحوه درمان روش نوروفیدبک برای درمان افسردگی به طور کامل پرداخته ایم.

اختلال افسردگی چیست؟

اندوه و غم در شرایط مختلف بخشی طبیعی از عادت های هر فردی می باشد که در شرایط و حوادث مختلف زندگی گریبان گیر می شوند. به عبارتی دیگر ممکن است همه ی افراد در هنگام از دست دادن یک دوست یا در مواجهه با یک چالش زندگی، مانند طلاق یا بیماری احساس ناراحتی یا افسردگی کنند. اما باید بدانید که این احساسات باید کوتاه مدت باشند و اگر شخصی در طولانی مدت احساس غم و اندوه کرد به احتمال زیاد به اختلال افسردگی دچار شده است.

اختلال افسردگی در ابتدا بر روی خلق و خو و همچنین عملکرد های مختلف جسمی مانند اشتها و خواب تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به اختلال افسردگی بعضی اوقات ممکن است احساس کنند که زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد و به فکر خودکشی بیوفتند.

 

آمار افسردگی چه میگوید؟

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط محققان، آمار افسردگی در جهان بصورت چشمگیری افزایش یافته و تقریبا هجده درصد بیشتر شده است. امروزه افسردگی در زنان پنج تا ده برابر بیشتر از آمار افسردگی در مردان است بخصوص افسردگی پس از زایمان در بانوان که روز به روز شایع تر میشود. همچنین آمار افسردگی در کودکان و نوجوانان بخصوص افسردگی در نوجوانان دختر نیز رو به افزایش است و این آمار بسیار نگران کننده هستند. از افسردگی در سالمندان نیز نباید غافل شد و باید بدانید سالمندان امروزه بیشتر از هر کسی در معرض افسردگی قرار دارند بخصوص سالمندانی که به تنهایی زندگی میکنند.

علائم بارز افراد افسرده چیست؟

اگر یک فرد به اختلال افسردگی دچار شود باید حتما به یک پزشک متخصص یا روانشناس مراجعه کند تا بر اساس علائم و الگوهای رفتاری فرد دکتر اقدام به درمان افسردگی با نوروفیدبک یا راه های مختلف دیگر کند. اما ما در ادامه برخی از شایع ترین علائم افراد افسرده را بیان کرده ایم تا بدانید که آیا شما هم افسردگی دارید یا خیر.

 • تقریبا هر روز غمگین یا تحریک پذیر هستید.
 • شما به بیشتر فعالیت هایی که روزگاری از آن ها لذت برده اید کمتر علاقه مند هستید.
 • شما به طور ناگهانی وزن خود را از دست می دهید یا چاق می شوید و تغییر اشتهایی درونتان ایجاد می شود.
 • شما در خوابیدن مشکل دارید یا می خواهید بیشتر از حد معمول بخوابید.
 • شما احساس بی قراری می کنید.
 • احساس خستگی غیرمعمول و کمبود انرژی می کنید .
 • شما احساس بی ارزشی یا گناه می کنید.
 • شما در تمرکز، فکر کردن یا تصمیم گیری مشکل دارید.
 • شما فکر می کنید به خودتان آسیب بزنید یا خودکشی کنید.

اگر شما هم این احساسات را تجربه کرده اید پیشنهاد میکنم در تست افسردگی بک که یکی از معتبر ترین تست های افسردگی در جهان است شرکت کنید و از اینکه دچار این اختلال هستید یا خیر مطمن شوید تا بتوانید زودتر آن را درمان کنید و از این احساسات رها شوید.

عوامل موثر در اختلال افسردگی

 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • برخی شرایط پزشکی مانند سرطان یا کم کاری تیروئید
 • انواع خاصی از داروها، از جمله استروئیدها

عوامل ذکر شده در مطالب فوق بارز ترین عوامل موثر در دچار شدن به اختلال افسردگی می باشد. امروزه در حالی که بسیاری از مداخلات با اختلال افسردگی در افراد مورد بررسی متخصصین قرار گرفته است متخصصین اقدام به درمان افسردگی با نوروفیدبک کرده اند. زیرا بررسی های متخصصین نشان داده که NFT می تواند علائم مرتبط با افسردگی در MDD را کاهش دهد. از طرفی دیگر درمان افسردگی با نوروفیدبک شامل ارائه بازخورد به افراد در مورد الگوهای فعال سازی عصبی در زمان واقعی است تا آن ها بتوانند فرآیند های خاص مغز را کنترل کنند.

در درمان افسردگی با نوروفیدبک این الگو ها به طور معمول توسط روابط قبلا مشخص شده اند و بین فرایند های عصبی و علائم افسردگی تاثیر پذیر و یا رفتار آگاه می شوند. همچنین یافته ها نشان داده که ویژگی آناتومیکی و عملکردی درمان افسردگی با نوروفیدبک ممکن است منجر به عوارض جانبی کمتری نسبت به موارد مداخلات دارویی برای افسردگی در فرد شود. زیرا NFT نسبت به سایر روش های دستکاری مغز مانند تحریک عمیق مغز کمتر تهاجمی می باشد. در نتیجه درمان افسردگی با نوروفیدبک ممکن است به عنوان یک درمان آگاهی از علوم عصبی برای درمان افسردگی روش بهتری باشد.

 

مغز افراد افسرده و افراد نرمال چه فرقی دارند؟

مغز یک فرد نرمال همواره به زندگی و اتفاقاتی که در آینده می خواهد رخ دهد دید مثبتی دارد و به عبارت دیگر همیشه نیمه پر لیوان را می بیند. در حالی که مغز یک فرد افسرده کاملا خلاف این است و همواره با دید منفی زندگی را بر خود و اطرافیانش تلخ می کند. همچنین بهتر است که بدانید مغز انسان به طور کلی از دو نیم کره تشکیل شده است. نیم کره راست مسئول هیجانات و افکار منفی و نیم کره چپ مسئول هیجانات و افکار مثبت است.

انواع مختلف امواج

به طور کلی متخصصین به بررسی سه موج مانند امواج مثبت، بتا، تتا دست یافته اند. در اصل در درمان افسردگی با نوروفیدبک موجی که بیشتر اهمیت دارد موج آلفا است. این موج با فعالیت های مغزی رابطه عکس دارد برای مثال در هنگام خواب وقتی چشم هایمان را می بندیم آلفا بالاترین موج را دارد که در مغز افسرده و نرمال چنین اتفاقی نمی افتد.

موج آلفا در افراد نرمال

موج آلفا در نیم کره ی چپ افراد نرمال که مسئول هیجانات مثبت است پایین می باشد. در حالی که در نیم کره ی راست که مسئول هیجانات منفی است میزان موج آلفا بالاست. این امر یعنی موج آلفا باعث می شود که تعادل برقرار باشد و در واقع هیجانات مثبت را در فرد بالا می برد.

موج آلفا در افراد افسرده

در مغز افراد افسرده این موج در دو نیم کره متفاوت است. در نیم کره ی چپ که مسئول هیجانات مثبت است میزان موج آلفا بالا می باشد در صورتی که باید پایین باشد. در نیم کره ی راست که مسئول هیجانات منفی است میزان موج آلفا پایین می باشد و در راستای آن که مسئول هیجانات مثبت هستند پایین می آید و فرد دچار خلق افسرده و خلق تنگ می شود.

نوروفیدبک یا بازگشت عصبی چیست؟

وقتی ما در مغزمان احساس انجام یک کاری را می کنیم در حقیقت فعالیت آن را تعیین می کند. در حالی که بیشتر افراد عملکرد طبیعی مغز دارند اما برخی عدم تعادل مغز یا احساسات مزمن دارند که بر زندگی روزمره آن ها تاثیر گذار است. در این حین نوروفیدبک می تواند به ما کمک کند. درمان افسردگی با نوروفیدبک این گونه است که نوروفیدبک راهی برای آموزش فعالیت مغز در ارتباط با افسردگی می باشد.

افسردگی و نوروفیدبک

تغییرات هورمونی در هر دوره از زندگی افراد به خصوص دوران نوجوانی تغییراتی در انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، نوراپینفرین، عوامل ارثی، حوادث، مشکلات زندگیری، آسیب ها و مشکلات دوران کودکی ایجاد می کنند که از مهمترین دلایل بروز بیماری افسردگی در افراد می باشد. از طرفی یک فرد افسرده حتی توانایی انجام کوچک ترین کارهای روزانه خود را هم ندارد و به دلیل عدم لذت بردن از زندگی گاهی ممکن است به خودکشی و رفتار های پر خطر نیز دست بزند.

به همین دلیل تغییر در میزان سروتونین و نوراپی نفرین که دو عدد از انتقال دهنده های عصبی مهم در بدن انسان هستند می توانند سبب ایجاد افسردگی در فرد بشوند. درمان افسردگی با نوروفیدبک باعث تغییرات الگو های انتقال دهنده های عصبی و امواج مغزی در افراد افسرده می شود. به عبارتی دقیق تر نوروفیدبک ساز و کار اصلی می باشد که مغز به وسیله آن برانگیختگی فیزیولوژیک را کنترل می ‌کند و با تحت کنترل درآوردن آن مکانیزم برانگیختگی را طبیعی می‌ سازد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک برای چه سنینی مناسب است؟

خیلی از افراد سوال های مختلفی در ذهن خود در مورد نوروفیدبک دارند. یکی از این سوالات که مکررا پرسیده میشود این است که درمان با نوروفیدبک برای چه سنینی مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال شما باید بگوییم که بهترین سن برای درمان با نوروفیدبک بین ۴ تا ۴۵ سال است. البته این به این معنا نیست که افراد خارج از این دامنه نمیتوانند از این روش درمانی استفاده کنند، زیرا قدرت یادگیری در هر فرد متفاوت است و ممکن است برای افرادی که خارج ازین دامنه هستند نیز مناسب باشد.

بصورت کلی کودکان از زمانی که بتوانند به تلوزیون نگاه کنند و فیلم یا کارتونی را تماشا کنند، برای درمان با نوروفیدبک آماده اند. از این رو به دلیل اینکه کودکان زیر ۴ سال معمولا نمیتوانند ۴۵ دقیقه بصورت مداوم به صفحه مانیتور نگاه کنند و با کادر درمان همکاری لازم را داشته باشند و ممکن است طاقت نیاورند و بی تابی کنند توصیه میشود که از این روش درمانی استفاده نکنند. همچنین افراد بالای ۴۵ سال به دلیل اینکه تغییر و تحول در مغزشان سخت تر اتفاق میافتد ممکن است از نوروفیدبک تاثیر کمتری بگیرند و یا دیر تر به درمان دست یابند و به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

 

در درمان افسردگی با نوروفیدبک نتایج بعد از چند جلسه نمایان میشوند؟

درمان افسردگی با نوروفیدبک نیازمند یک تعهد و انگیزه قوی است چرا که آثار سودمند آن معمولا تا قبل از جلسه دهم نمایان نمی شود و تغییرات در درمان افسردگی با نوروفیدبک سریعا اتفاق نمی‌ افتند. به عبارتی دیگر روش درمان افسردگی با نوروفیدبک یا سایر اختلالات برای افرادی مناسب است که بتوانند با جدیت تمام حداقل هفته ‌ای ۲ بار به مدت ۳۰ تا ۴۰ جلسه برای درمان حاضر شوند.

درمان افسردگی با نوروفیدبک چگونه به شما کمک می کند؟

آیا می دانید که درمان افسردگی با نوروفیدبک چگونه به درمان و حل اختلالات روحی و روانی کمک می کند؟ در حقیقت نوروفیدبک می تواند عملکرد مغز شما را ارزیابی کند. همچنین روش درمانی نوروفیدبک متفاوت از MRI ​​یا سی تی اسکن است که تنها به ساختار نگاه می کنند. در اصل ارزیابی های مختلفی در درمان افسردگی با نوروفیدبک وجود دارد :

 • نوروفیدبک می تواند نقشه هایی با مکان خاص، توپی عصبی و فرکانس الکتریکی که به درستی کار نمی کنند را پیدا کند.
 • روش درمانی نوروفیدبک با ارائه بازخورد به مغز کار می کند تا بتواند خود را از طریق نوروپلاستیسیت بهبود یابد. این کار از طریق صدا، چراغ ها، بازی های رایانه ای و … انجام می شود.

آیا پس از اتمام دوره درمان افسردگی با نوروفیدبک علائم و مشکلات دوباره بر می‌گردند؟

خیلی از افراد نگران بازگشت علائم افسردگی پس از درمان افسردگی با نوروفیدبک هستند. به این افراد باید گفت که مانند هر درمانی کامل کردن دوره درمان با نوروفیدبک بسیار مهم است و رها کردن درمان در وسط راه سبب بازگشت نشانه‌ ها و علائم می ‌شود. همچنین در مورد نوروفیدبک باید به خاطر داشته باشید که این روش درمانی در واقع نوعی یادگیری است و مغز یاد می ‌گیرد که چگونه خود را به بهترین شکل ممکن در برخورد با اتفاقات روحی و … تنظیم نماید. در حقیقت مغز توسط درمان افسردگی با نوروفیدبک مهارت جدیدی به دست می آورد.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟ [/alert]

بهترین مرکز برای درمان افسردگی با نوروفیدبک کجاست؟

برای گرفتن بهترین نتیجه و رسیدن به درمان افسردگی با نوروفیدبک بسیار مهم است که به بهترین مراکز مراجعه کنید. اما بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست و چگونه میتوان بهترین مراکز را تشخیص داد؟ ما در مقاله بهترین مرکز نوروفیدبک فاکتور هایی که شما میتوانید با توجه به آنها بهترین مراکز را تشخیص دهید برایتان بصورت کامل توضیح داده ایم. همچنین یکی از بهترین مراکز نوروفیدبک در سطح کشور را برایتان معرفی کرده ایم تا بتوانید به نتایج درمانی کامل و ماندگار دست یابید. پس از این رو حتما به شما پیشنهاد میکنیم که این مقاله را مطالعه کنید.

اهمیت مراجعه بهترین مراکز نوروفیدبک

متاسفانه در برخی از مراکز، با گرفتن هزینه های کلان از مردم که بسیار بالا تر از تعرفه های وزرات بهداشت و درمان است، نوروفیدبک را برایشان انجام میدهند. همچنین در بسیاری از مراکز از افرادی که کار و رشته تحصیلی متفاوتی دارند به عنوان متخصص نوروتراپیست استفاده میکنند، که این امر ممکن است باعث شود تایین پروتکل های درمانی توسط این افراد اشتباه بوده و موجب درمان نشدن اختلال در مراجعین شود. همچنین در بسیاری از مراکز برای همه افراد پروتکل درمانی مجزا نوشته نمیشود و از یک پروتکل درمانی برای همه اختلالات استفاده میشود و این امر باعث عدم بهبود بیمار میگردد.

ازین رو انتخاب بهترین مراکز نوروفیدبک بشدت در روند درمان بستگی دارد، اگر شما به مراکز حرفه مراجعه نکنید ممکن است همه هزینه و وفتی که برای درمان صرف کرده اید تلف شود و به نتایج مطلوبی دست نیابید و یا پس از گذشت دوره درمان اختلال مجدد عود کرده و به حالت قبلی خود بازگردد.

 

چرا کلینیک نوین؟

کلینیک نوین یکی از بهترین مراکز نوروفیدبک در کرج و سطح کشور میباشد که با بیش از دو هزار جلسات درمانی مثبت و ماندگار، بهترین ها را برای مراجعین عزیز خود فراهم کرده است. عواملی که این مرکز را از مراکز دیگر مجزا میکند را در ادامه برایتان زکر کرده ایم :

 • تجهیزات بسیار پیشرفته و بروز این مرکز که دارای FDA آمریکا میباشد و مراکز کمی در ایران از آنها بهره مند هستند. مانند دستگاه نوروفیدبک پروکامپ کانادا که یکی از بهترین دستگاه های نوروفیدبک در جهان است.
 • نوروتراپیست های متخصص و حرفه ای که دارای سوابق درمانی درخشان هستند.
 • معبتر ترین تاییدیه ها در سطح ایران و اروپا که معدود مراکزی از آن ها برخوردار هستند.
 • نوشتن پروتکل درمانی مختص هر مراجع. در این مرکز با توجه به اختلال هر فرد برایش یک پروتکل درمانی بصورت مجزا نوشته میشود که این امر بشدت به روند درمان تاثیر میگذارد و بدلیل دشوار و زمان بر بودن آن بسیاری از مراکز این کار را نمیکنند و از یک پروتکل درمانی برای همه مراجعین استفاده میکنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کلینیک نوین کلیک کنید.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله به طور کلی با روش درمان نوروفیدبک و نحوه درمان کردن فرد با استفاده از نوروفیدبک آشنا شدید. همچنین دریافتید که بهترین روش درمانی امروزه در سراسر جهان برای انواع اختلالات روحی و روانی نوروفیدبک می باشد. در سخن اخر مقاله درمان افسردگی با نوروفیدبک امیدوارهستیم مطالب فوق مورد استفاده تان بوده باشد و با بهره بردن از آن نهایت لذت را از زندگی خود کسب کرده باشید.

2 نظر در “درمان قطعی افسردگی با نوروفیدبک

 1. لاله گفت:

  چقدر قطعیه نتایجی که به دست میاد از نوروفیدبک؟

  1. دوست عزیز سلام.
   در بسیاری از موارد دارودرمانی، به محض اینکه بیمار دارو را قطع می کند، علائم شروع به عود کردن می کنند. اما با روش درمانی نوروفیدبک، نتایج به دست امده می توانند مدت ها پس از پایان جلسات رسمی درمان ادامه پیدا کنند. بنابراین می توان به جرئت گفت که نتایج مثبت حاصل از درمان نوروفیدبک به صورت طولانی مدت قابل تجربه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *