انواع افسردگی چیست؟ [خطرناک ترین نوع افسردگی در دنیا!]

انواع افسردگی چیست؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

برای همه ما پیش آمده که روزهایی از فرط غم و اندوه گریه کنیم و حال خوشی نداشته باشیم و حتی نتوانیم چیزی بخوریم و کاری انجام دهیم. از این رو خیلی از افراد فکر می کنند با این حس چند روزه دچار افسردگی شده اند اما به راستی این افسردگی است؟ یا بهتر است بگوییم با احساس غم و اندوه چند روزه دچار افسردگی شده ایم؟ در پاسخ به سوالتان باید بگوییم خیر. اگر این حس غم و اندوه شما به مدت چندین ماه طول بکشد آنوقت می توان گفت به افسردگی مبتلا شده اید و بازهم هم در این بین باید یک متخصص افسردگی شما را تایید کند. از این رو بهتر است بدانید که افسردگی تنها بر روی روح شما تاثیر نمی گذارد بلکه جسم تان را هم با مشکلاتی مواجه می کنم که در هر فرد متفاوت از دیگری است. اما نگران نباشید با همه این ها اختلال افسردگی یک اختلال قابل درمان است و با روش های درمانی مختلف می توانید اقدام به درمان کنید. از این رو اگر می خواهید کمی بیشتر در مورد این اختلال اطلاعات داشته باشید کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع افسردگی آشنا کنیم

افسردگی چیست؟

افسردگی که در زبان انگلیسی Depression نام دارد یکی از انواع اختلالات روحی و روانی می باشد که جزو اختلالات خلقی هم طبقه بندی شده است. فردی که به این اختلال دچار می شود دائما احساس فقدان، خشم، غم و اندوه می کند که نتیجه آن به مرور مختل شدن تمامی امور زندگی اش است. در تعریفی دیگر از این اختلال می توانیم بگوییم که افسردگی یک احساس درونی پایدار است که درک و نگرش فرد را نسبت به خودش و دیگران تغییر می دهد.

در بررسی های محققین بیان شده که افسردگی از تمامی اختلالات روحی و روانی جلو زده و با درگیر کردن بسیاری از افراد به خصوص جوانان رتبه بیشترین شیروع اختلالات روحی و روانی را به خود اختصاص داده است. از طرفی هرکسی افسردگی را به شکل متفاوتی تجربه می کند به همین علت کمی تشخیص آن سخت است اما دشوار نیست. این اختلال که امروزه بسیاری از جوانان را درگیر کردن در کنار روحشان بیماری هایی هم برای جسم شان به وجود آورده است.

افسردگی ماژور چیست؟

افسردگی ماژور چیست؟

افسردگی ماژور یکی از انواع افسردگی

یکی از انواع افسردگی که بسیار شایع است افسردگی ماژور می باشد. اگر بخواهیم شما این نوع از افسردگی را در فردی تشخیص دهید باید به دنبال علائمی بروید که کم کم دو هفته در فرد مداوم باشد. این نوع افسردگی در بسیاری از افراد تنها یک بار اتفاق می افتد اما امروزه بررسی شده که ممکن است در طول زندگی فرد چندین بار این نوع از افسردگی بروز پیدا کند. افسردگی ماژور به راحتی از طریق روش های درمانی مختلف امکان پذیر است پس به هیچ وجه نگران نباشید. از این رو در ادامه به بررسی علائم افسردگی ماژور پرداخته ایم تا بتوانید افرادی که دارای این نوع از انواع افسردگی هستند را تشخیص دهید. برخی از مهم ترین علائم افسردگی ماژور عبارت است از :

 • احساس شدید غم، ناامیدی و لذت نبردن از انجام بسیاری از کارها
 • نداشتن انرژی کافی برای انجام کوچک ترین کارها
 • فرد بسیار تحریک پذیر است
 • فرد به راحتی نمی تواند روی موضوعات مختلف تمرکز کند
 • تغییر در عادت های خواب و تغذیه مانند کم اشتهایی
 • احساس گناه کردن از کارهایی که انجام می دهند
 • به فکر خودکشی و مردن افتادن

دیستایمیا از انواع افسردگی در افراد

یکی دیگر از انواع افسردگی دیستایمیا می باشد که فرد را آرام آرام درگیر خود می کند. دیستایمیا یک نوع افسردگی بلند مدت است اما شدت آن مانند افسردگی ماژور نیست. فردی که به این نوع از افسردگی دچار می شود در دوره ای بلند مدت افت خلقی دارد که ممکن است این دوره بیشتر از یک سال هم باشد. در این نوع از افسردگی صحبت درمانی بیشتر از دارو درمانی و سایر روش های درمانی جواب می دهد و نتایج بهتری داشته است از این رو برای درمان این نوع از انواع افسردگی هم نگران نباشید چون چاره دارد. از این رو در ادامه برخی از مهم ترین علائم این نوع از افسردگی را برایتان مطرح کرده ایم تا اطلاعاتی هم از این نوع افسردگی داشته باشید. مهم ترین علائم افسردگی دیستایمیا عبارت است از :

 • احساس غم در بازه های زمانی متفاوت
 • مشکل در تمرکز کردن حین خواندن مطلبی
 • خستگی بیش از حد بدون انجام هیچ کاری
 • تغییر عادات خواب و اشتها
افسردگی پس از زایمان چگونه است؟

افسردگی پس از زایمان چگونه است؟

افسردگی پس از زایمان یکی از انواع افسردگی که فقط در خانم ها بروز پیدا می کند

این نوع از انواع افسردگی تنها در خانم ها بروز پیدا می کند. در حقیقت بسیاری از خانم ها پس از زایمان به دلیل تغییر در هورمون هایشان احساس غم و ناراحتی می کنند اما در بعضی از خانم ها آنقدر این حس ها زیاد است که در نهایت منجر به افسردگی پس از زایمان می شود. این نوع از افسردگی چند هفته پس از زایمان بروز پیدا می کند و به راحتی می توان آن را تشخیص داد. این نوع از افسردگی به درمان و مراقبت های فوری نیاز دارد از این رو حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید. برخی از علائم افسردگی پس از زایمان برای افزایش اطلاعات شما عبارت است از :

 • احساس شدید غم و اضطراب مداوم
 • احساس خستگی زیاد و بش از حد
 • احساس تنهایی درحالی که تنها تنیستند
 • ناامید نسبت به ادامه ی زندگی
 • ترس از آسیب ‌رساندن به کودک
 • احساس شکست در برقراری ارتباط با کودک

بررسی افسردگی آتیپیک یکی از انواع افسردگی

این نوع افسردگی که یکی از انواع افسردگی است به معنی غیر معمول می باشد اما غیر معمول نیست. این نوع از انواع افسردگی بسیار شایع است اما محققین دریافته اند که شیوع بسیار بالایی در مقایسه با سایر انواع افسردگی ندارد. از شایع ترین علائم افسردگی آتیپیک که یکی از انواع افسردگی است می توانیم به احساس سنگینی در دست ها و پا ها، احساس فلجی، افت واکنش های خلقی و … اشاره کنیم. اگر می خواهید بدانید که اطرافیانتان به این نوع از انواع افسردگی دچار شده اند یا نه باید ببینید که خواب بیش از حد و پرخوری می کند یا خیر.

زیرا این رو علائم از علائم هشدار دهنده این نوع از انواع افسردگی می باشد. فردی که به این نوع از افسردگی مبتلا می شود حتی ممکن است افزایش وزن پیدا کند یا در رابطه اش با سایر افراد به مشکل بخورد چون تحریک پذیر شده است. همچنین متخصصان برای درمان این نوع از انواع افسردگی بیان کرده اند که روش صحبت درمانی بیشتر از دارو درمانی جواب می دهد.

افسردگی سایکوتیک چیست؟

افسردگی سایکوتیک چیست؟

آشنایی با افسردگی سایکوتیک 

یکی دیگر از انواع افسردگی که افراد زیادی به آن مبتلا شده اند افسردگی سایکوتیک می باشد. به این نوع از انواع افسردگی روان پریشی هم می گویند چون فرد در وضعیت روانی قرار می گیرد. فردی که به این نوع از انواع افسردگی دچار می شود افکارهای درهم، باور های نادرست و توهم مغزش را در بر می گیرد. از طرفی باید به این نکته هم توجه کنید که روان پریشی ارتباطی با افسردگی ندارد.

اما تحقیق های محققان نشان داده که اپیزود های آن بسیار شدید است و ممکن است علائم روان پریشی هم در فرد ظاهر شود. حتی این تحقیقات نشان داده افرادی که به افسردگی سایکوتیک دچار شده اند حالت بهت و ناپاسخ گویی هم پیدا کرده اند که در اصطلاح پزشکی به آن حالت کاتاتونیک می گویند. این افراد برای مدت های طولانی در یک جا می نشینند و با کسی حرف نمی زنند. این نوع افراد برای درمان باید از درمان های دارویی و ضد روان پریشی استفاده کنند.

افسردگی موقعیتی یکی از انواع افسردگی

یکی دیگر از شایع ترین انواع افسردگی اختلال سازگاری یا افسردگی موقعیتی است. در اصل بسیاری از افراد تا به امروز شاید دچار این نوع از انواع افسردگی شده باشند که بیشتر در اثر وقوع حادثه ای استرس زا مانند سیل، زلزله، از دست دادن عزیز، طلاق گرفتن، شکست عشقی و … بروز پیدا می کند. حتی می توان گفت این نوع از انواع افسردگی افسردگی از افسردگی ماژور هم شایع ‌تر است اما کمتر و در شرایط حاد نیاز به دارو درمانی دارد.

اما این بدان معنی نیست که از این نوع افسردگی به سادگی بگذرید و به آن اهمیت ندهید زیرا اگر آن را پشت گوش بیندازید به درجات حاد می رسد. علائم بارز این نوع افسردگی عبارت هستند از احساس غم و نگرانی زیاد که اگر ادامه داشته باشند می توانند به علائم هشداردهنده‌ ی افسردگی ماژور تبدیل شوند.

علت افسردگی چیست؟

علت افسردگی چیست؟

علت افسردگی چیست؟

آیا می خواهید بدانید علت افسردگی چیست؟ آیا شماهم کنجکاو هستید بدانید طی چه شرایطی فرد به انواع افسردگی دچار می شود؟ تبریک می گوییم چون انتخاب درستی کرده اید و ما می خواهیم همانند انواع افسردگی شما را با علت افسردگی آشنا کنیم. از این رو شایع ترین علت افسردگی عبارت است از :

سابقه خانوادگی یا ژنتیک

بررسی های متخصصین بر روی ژنتیک و سابقه خانوادگی نشان داده فردی که در خانواده خود فرد افسرده دارد یا داشته است احتمال مبتلا شدنش به این اختلال نسبت به سایر افراد بیشتر است.

تروما یا آسیب در دوران کودکی

اگر فردی در دوران کودکی اش اندام های جسمی اش مانند سرش به جسم محکمی برخورد کرده باشد می تواند در آینده باعث بروز اختلال افسردگی شود.

ساختار مغز

بررسی های پژشکان نشان داده که فعالیت کم لوب فرونتال در مغز می تواند باعث بروز اختلال افسردگی در فرد شود اما به ور صدرصد نمی توان گفت که این اتفاق بعد ی قبل از شروع علائم پدیدار می شود یا خیر.

داشتن برخی مشکلات

داشتن برخی از مشکلات جسمی نیز می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به افسردگی مانند سرطان، ام اس، تیروئید، بی خوابی، میگرن، درد های مفصلی، بیش فعالی، استفاده از مواد مخدر، کمبود برخی ویتامین ها مانند ب 12 و … قرار دهد.

تشخیص افسردگی چگونه است؟

برای اینکه این اختلال و انواع افسردگی تشخیص داده شود هیچ آزمایش و آزمونی وجود ندارد. در اصل متخصصان و روان شناسان این حوزه می توانند بر اساس علائم روانشناختی این اختلال را در فرد تشخیص دهند. حتی وقتی به یک مرکز مراجعه کنید روان شناس در وهله ی اول از شما سوال هایی در مورد خلق و خو، اشتها، الگوی خواب، افکار فرد و … می پرسد. حتما باید به این نکته توجه کنید که افسردگی و انواع افسردگی را نباید به هیچ وجه نادیده گرفت و اقدامی برای درمان آن نکرد. چون مرحله پایانی افسردگی خودکشی است و فرد برای رهایی از آن دست به خودکشی می زند. همچنین باید بدانید که افسردگی یک بیماری روانی جدی است که در صورت عدم درمان آن اختلالاتی گریبان گیرتان می شود. به همین دلیل در ادامه برخی از مواردی که در صورت تشخیص و درمان نکردن افسردگی پدید می آیند را برایتان مطرح کرده ایم :

 • افزایش وزن یا کاهش آن
 • درد جسمانی مانند سردرد های شدید
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • حملات هراس (پانیک)
 • مشکلات در رابطه زناشویی یا با خانواده
 • منزوی شدن و کناره گیری از تمامی افراد حتی خانواده
 • افکار خودکشی داشتن که ممکن است باعث مرگ فرد شود

درمان قطعی افسردگی

برای اینکه بخواهید اقدام به درمان انواع افسردگی کنید راه های مختلفی از جمله روان درمانی، دارو درمانی و نوروفیدبک وجود دارد که ما در مقاله درمان قطعی افسردگی به آن مفصل پرداخته ایم.  ما روش درمانی نوروفیدبک را به شما پیشنهاد می کنیم، چرا؟ چون یکی از بهترین و رایج ترین روش های درمانی انواع اختلالات روحی و روانی در تمام دنیا نوروفیدبک است که توسط متخصصان دنیا تایید شده است. این روش درمانی کاملا بدون عوارض است و هیچ عوارضی همانند دارو درمانی برای فرد به دنبال ندارد.

روش درمانی نوین نوروفیدبک باعث تغییر در الگوهای انتقال دهنده های عصبی و امواج مغزی فرد افسرده می شود و از این طریق می تواند او را درمان کند. این روش درمانی به مغز آموزش می دهد که خودش بتواند عملکرد خودش را تغییر دهد و به مرور بهبود ببخشد. این روش درمانی امروزه به یکی از بهترین و اثربخش ترین راه های درمان افسردگی شناخته شده که با مراجعه به یک مرکز خوب مانند مشاوره نوین می توانید از شر این اختلال بدون هیچ درد و عوارضی راحت شوید.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را حد الامکان با انواع افسردگی و بهترین روش درمانی آشنا کنیم تا از شر این اختلال خلاص شوید. در سخن اخر این مطلب امیدوار هستیم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.