مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج
آنچه در این مطلب می‌خوانید

وقتی دو نفر زندگی شان را با یکدیگر شروع می کنند به دلیل شور و هیجان و یا عشقی که دارند به خیلی از نکات مهم برای شروع یک زندگی توجه نمی کنند. در نتیجه پس از گذشت چند ماه با مشکلات و اختلاف های زیادی مواجه می شوند که در بعضی اوقات به طلاق منجر می شود. اگر به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید دیگر این مشکلات پیش نمی آید چون در همان ابتدا با روحیات و خلقیات یکدیگر آشنا می شوید. از آنجایی هم که ازدواج یکی از مهم ترین و اساسی ترین تصمیم های زندگی برای هر فردی می باشد بهتر است برای آن دقت زیادی به خرج دهید. در حقیقت وقتی به مشاوره ازدواج مراجعه کنید متوجه می شوید فردی که انتخاب کرده اید تا چه حد با افکار، خانواده، فرهنگ، علائق و … شما می خورد و تصمیم می گیرید که می توانید با این تفاوت ها کنار بیایید یا نه. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا کامل متوجه شوید که مشاوره قبل از ازدواج چیست و از ویژگی ها و اهمیت آن مطلع شوید.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که مشاوره قبل از ازدواج چیست و چه کار هایی در جلسات مشاوره انجام میشود ؟ مشاوره قبل از ازدواج یکی از بهترین مواردی می باشد که می تواند تا حد زیادی به موفق بودن ازدواج شما کمک کند. خیلی از افراد فکر می کنند مشاوره ازدواج تنها برای کسانی می باشد که در زندگی شان مشکل یا اختلاف دارند درحالی که اینطور نیست و مشاوره قبل از ازدواج به همه ی نوجوانان حتی در صورت عدم وجود مشکل هم توصیه می شود. انتخاب کردن همسر برای یک عمر زندگی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین تصمیم هایی می باشد که باید اهمیت ویژه ای به آن بدهید.

وقتی یک دختر یا یک پسر با تصمیم خود ازدواج می کند تمامی هدف های زندگی اش، روابط های اجتماعی و خانوادگی اش دچار تغییراتی می شود. از طرفی امروزه کمی تصمیم برای ازدواج به دلایل مختلف سخت شده و به خصوص دختران برای این تصمیم استرس و اضطراب زیادی را تحمل می کنند. این استرس و اضطراب در کنار اینکه روحیه فرد را خراب می کند نمی گذارد فرد به راحتی تصمیم درست را بگیرد. در نتیجه بعد از اینکه معیار های انتخاب همسر مناسب را تعیین کردید و شخص مورد نظرتان را طبق آن انتخاب کردید، کمک گرفتن از یک مشاوره قبل از ازدواج یکی از بهترین تصمیم هایی می باشد که در این بین می توانید بگیرید.

مزایای مشاوره ازدواج چیست؟

اگر اطلاعاتی در مورد مزایای مشاوره ازدواج بدانید خودتان متوجه تاثیر کمک گرفتن از مشاوره قبل از ازدواج می شود. طبق بررسی ها و تحقیقات متخصصین این حوزه دختر خانم ها و اقا پسر های جوانی که برای ازدواج به سراغ مشاوره رفته اند 30 درصد بیشتر از افراد معمولی ازدواج هایشان موفق بوده است.

چون وقتی به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنید ابتدا نقطه های ضعف و مشکلات احتمالی که ممکن است در زندگی مشترک با توجه به روحیات و خلقیاتتان به وجود بیاید بررسی می شود سپس شما را نسبت به آن ها آگاه می کند. در حقیقت وقتی به مشاوره ازدواج مراجعه می کند زندگی آینده شما را با توجه به دریافتی هایش شبیه سازی می کند و می توانید چالش های پیش رویتان را به راحتی مشاهده کنید در نتیجه با دید بازتری می توانید اقدام به ازدواج کنید.

کنترل استرس

یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین دلایلی که باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید کنترل کردن استرس هایتان قبل از گرفتن تصمیم برای ازدواج است. وقتی شما به مشاوره ازدواج مراجعه می کنید متخصص این حوزه به شما کمک می کند خواسته ها و تمایلات خود را با همسر انتخابی تان بدون هیچ محدودیت و خجالتی در میان بگذارید تا پرده روحیات، خلقیات و خواسته هایتان در ابتدای راه کنار برود.

در اصل وقتی شما خواسته ها و تمایلاتتان را بدون هیچ خجالت و پرده ای می گویید مشاوره ازدواج شما را راهنمایی می کند که تا چه حد خلقیات و خواسته هایتان به یکدیگر نزدیک است. در نتیجه به مرور به شما کمک می کند این خواسته ها و تمایلات را به یکدیگر نزدیک کنید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید شما را از انجام ازدواج باز می دارد. از این رو می توان نتیجه گرفت که مشاوره ازدواج با راهنمایی های خود می تواند شما را در تصمیم بزرگ ازدواج راهنمایی کند و استرس هایتان از بین برود.

تاثیر واقعی ازدواج بر آینده

همه ی افراد به خصوص دختر خانم ها به دلیل روحیه لطیفی که دارند فکر می کنند بعد از ازدواج هم همه چی آرام است و هیچ مشکلی با همسر انتخابی خود ندارند در حالی که اینگونه نیست و وقتی به زیر یک سقف بروید تازه تفاوت ها پدیدار می شود. اگر به سراغ مشاوره قبل از ازدواج بروید به شما کمک می کند تا برداشت های عمیقی نسبت به آینده داشته باشید.

یک مشاوره ازدواج به شما پستی ها و بلندی های راهی که در پیش می خواهید بگیرید را کاملا صریح و واضح می گوید تا برداشت های نادرست احساسی خود را کنار بگذارید. اگر بخواهیم کمی واضح راجب مشاوران قبل از ازدواج بگوییم می توان اشاره کرد که آن ها زشتی ها و مشکلاتی را که نمی توانید ببینید را به شما نشان می دهند تا با این علم تصمیم بگیرید.

شناخت کامل زوجین

در مراسم های خاستگاری یا بیرون رفتن های دوستانه با فردی که می خواهید ازدواج کنید ممکن است به دلایل مختلفی مانند خجالت یا حجب و حیا نگذارد خود واقعی تان را به یکدیگر نشان دهید. حتی ممکن است این خجالت ها در خانواده هاهم اتفاق بیوفتد و نگذارد دو خانواده به راحتی بر روی یکدیگر شناخت پیدا کنند. به مرور زمان همین خجالت و حجب و حیا نه تنها باعث می شود خانواده ها شناختی بر روی یکدیگر پیدا نکنند بلکه شماهم نمی توانید خود واقعی مرد یا زن انتخابی تان ببینید.

در اصل وجود مشاوره های قبل از ازدواج به شما کمک می کند بدون هیچ تعارف و خجالتی با خانواده یا فرد انتخابی تان در مورد موضوعات مختلف حتی جنسی بدون هیچ پرده ای صحبت کنید. در نتیجه پس از گفت و گو و آشنایی با خلقیات و روحیات یکدیگر مشاوره ازدواجی که به آن مراجعه کرده اید به شما می گوید که تا چه حد روحیاتتان به یکدیگر نزدیک یا دور است در پایان نیز می توانید با ذهنی باز و دید وسیع دست به تصمیم بزرگ زندگی تان یعنی ازدواج بزنید.

نکات کلیدی که با مشاوره قبل از ازدواج از آن آگاه می شوید

حال که میدانید مشاوره قبل ازدواج چیست وقت آن است که با کلیدی ترین نکات آن هم آشنا شوید که میتواند بشدت در زندگی پس از ازدواج شما تاثیر گذار باشد که حتما باید قبل از انتخاب همسرتان به آنها توجه داشته باشید تا زندگی خوب و سالمی را کنار یکدیگر تجربه کنید.

حساسیت های همسر

هر فردی دارای یک شخصیت و یک سری حساسیت های مختص به خود می باشد. در نتیجه برای داشتن یک ازدواج موفق باید از حساسیت های او آگاه باشید تا باعث تشدید آن ها از سر ندانستن نشوید. برای مثال از حساسیت های شایع هر فرد می توانیم به حساسیت به خشم، حساسیت به احترام، حساسیت به ناامیدی، حساسیت به ارزش‌ها، حساسیت به بی کاری، حساسیت به خانواده اشاره کنیم.

حساسیت های خودتان

یکی از مورد هایی که در تصمیم بزرگ ازدواج ممکن است فراموش کنید حساسیت های خودتان می باشد. در حقیقت باید بدانید چه چیزهایی شما را عصبانی یا آشفته می کند تا به همسرتان بگویید. چون ممکن است همسرتان در صورت ندانستن دست به کارهایی بزند که باعث تشدید عصبانیت یا آشفتگی شما شود.

حتما مطالعه کنید : ویژگی های یک دختر خوب برای ازدواج چیست؟ چه کسی را برای زندگی آیندم انتخاب کنم که بعد از ازدواج به مشکل نخورم؟

نحوه برخورد با خشم

بیشتر زن و شوهرها در دعواهایشان دائم یکدیگر را مقصر می دانند و اشتباهات خود را قبول نمی کنند. از این رو باید شما این را قبول کنید که هیچ کس بی عیب نیست و به جای سرزنش یا عیب جویی از نقص ها و کمبود های همسر انتخابی تان با لحنی ملایم در مورد مسائلی که موجب ناراحتی شما می شود صحبت کنید. همچنین بهتر است این موضوع را درک کنید که نمی ‌توان با سرزش یک ارتباط موثر برقرار کرد.

مسئولیت پذیری

وقتی در زندگی مشترک به جای اینکه دعوا کنید سعی کنید رفتار های منفی خود را اصلاح نمایید به مرور احساس مسئولیت می کنید. چون شما با گذشت زمان و تقویت رفتار های خود متوجه می شوید که دیگر بسیاری از مشکلات گذشته را ندارید و احساس ناامیدی و درماندگی از شما دور می شود. همچنین مسئولیت پذیری به شما کمک می ‌کند که به جای تمرکز بر روی نقص‌ ها و کمبود‌ها سعی کنید زندگی مشترک تان را بهتر کنید.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

هرکسی وقتی به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کند برای 3 هدف یعنی بررسی آمادگی  نامزدها برای ازدواج، ارزیابی هم کف بودن و یا هماهنگی و همسانی نامزدها و ارزیابی مهارت ‌های زندگی مشترک نامزدها می باشد. به همین دلیل در ادامه به طور کامل تری به بررسی این سه هدف پرداخته ایم.

وقتی یک دختر و پک پسر تصمیم می گیرند با یکدیگر ازدواج کنند شروع به فراهم کردن مقدمات ازدواج می کنند. وقتی کمی واضح تر به این موضوع دقت کنیم متوجه می شویم که آن ها بیشتر مقدمات ازدواج مانند عروسی فراهم می کنند نه بعد از آن را. وقتی شما به دنبال خرید لباس عروس، کارت عروسی، گل زدن ماشین و … می روید همگی پس از پایان شب تمام می شوند و این شما هستید که در این زندگی باید هر روز ادامه بدهید.

اگر زوجین با موضوع هایی مانند تصمیم گیری در مسائل زندگی مشترک، برنامه ریزی مالی، اوقات فراغت، برقراری ارتباط، اعتقادات مذهبی، فعالیت ‌های لذت بخش، صمیمیت و دلبستگی، مسئولیت پذیری، ایجاد تغییر در یکدیگر و… مواجه شوند با چه چیزهایی می توان آن ها را رفع کرد؟ به همین دلیل هدف مشاوره قبل از ازدواج کمک به زوجین برای بعد از ازدواج می باشد چون بعد از ازدواج است که شما باید سالیان سال با فرد انتخابی تان زندگی کنید و این زندگی یک شبه به پایان نمی رسد.

روند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است؟

وقتی برای مشاوره قبل از ازدواج به یک متخصص این حوزه مراجعه می کنید برایتان جلساتی به صورت تنهایی و دو نفره ترتیب داده می شود. حتی ممکن است از شما آزمون های کتبی گرفته شود تا متخصصین بتوانند میزان موفقیت ازدواج تان را با استفاده از روحیات و خلقیات خودتان تخمین بزنند. متخصصین در مشاوره های قبل از ازدواج این توانایی را دارند که تفاوت های شخصیتی شما را بشناسند و نظر شما را نسبت به این تفاوت ها جلب نمایند.

موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می ‌شود آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهای طرفین می باشد. در نهایت مشاوره قبل از ازدواج شما را نسبت به زندگی آینده تان آگاه می کند. برخی از افراد فکر می کنند با مراجعه به مشاوره های قبل از ازدواج ممکن است به آن بگویند که نباید با این فرد ازدواج کنید یا بلعکس در حالی که این طور نیست. وظیفه یک مشاوره برای قبل از ازدواج تنها آگاه سازی شما به وسیله روش های مختلف مانند آزمون، جلسه و … است.

در مشاوره قبل از ازدواج چه بگویید؟

وقتی به مشاوره ازدواج مراجعه می کنید با تمامی مشکلات یا ترس هایی که برای بعد از ازدواج دارید را با او درمیان بگذارید. همچنین می توانید از نقطه ضعف های خود یا نقطه قوت های خود تعریف کنید تا طرف مقابلتان در مورد آن ها آگاهی یابد. وقتی شروع به یک زندگی مشترک کنید پس از مدتی ممکن است در زندگی زناشویی ‌تان با چند مساله مهم رو به رو شوید در این بین باید آن را با مشاوره ازدواج در میان بگذارید تا مراحل حل آن طی شود.

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود؟

در مشاوره ازدواج شما به مرور آماده می شوید که یک ازدواج موفق و منطقی را رقم بزنید. همان طور که اشاره کردیم در مشاوره قبل از ازدواج ویژگی های شخصیتی و روحی شما و طرف مقابلتان بررسی می شود تا بتوانید تفاوت های یکدیگر را بشناسید. سپس تصمیم می گیرد که آیا می توانید با تفاوت های یکدیگر کنار بیاید یا خیر.

بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج

بهترین زمان برای مشاوره ازدواج قبل از عقد کردن و رسمی شدن تصمیم تان برای آینده می باشد. همان طور که متوجه شدید بزرگ ترین و اساسی ترین هدف مشاوره ازدواج رسیدن به یک مدل برای برقراری ارتباط بین زوجین است و برای آنکه این امر با موفقیت انجام شود باید در زمان مناسبی این کار صورت بگیرد.

بهترین زمان برای این کار دوره آشنایی شما نیست چون در این دوره کاملا درگیر احساسات شده اید و نمی توانید بهترین تصمیم را بگیرید. طبق بررسی ها بهترین زمان انجام مشاوره پس از خواستگاری و بعد از هشت الی ده ساعت گفت و گویی خانواده ها می باشد. چون در این زمان احساساتتان به اندازه احساس اول رابطه تان نیست و می توانید با دید باز و گوشی شنوا به صحبت های مشاوره این حوزه گوش دهید.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است؟

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج در زندگی بسیار مهم است و تا به امروز جوانان زیادی به آن توجه نمی کردند که نتیجه آن افزایش آمار طلاق می باشد. اما با مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج می توانید از بسیاری مشکلات جلوگیری کنید و آینده ای خوش برای خود رقم بزنید. برای اینکه بدانید تعداد جلسه های این مشاوره برای ازدواج چقدر است باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا مختص به شما تعدادی جلسه برایتان تخمین زده شود اما به طور کلی تعداد این جلسات بین 5 الی 10 می باشد.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم که به طور مفصل در مورد اینکه مشاوره قبل از ازدواج چیست و چه تاثیرات مهمی در زندگی مشترک آینده تان دارد بپردازیم، تا آینده ای خوش برای خود و همسرتان رقم بزنید. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص اهمیت مشاوره های قبل از ازدواج برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن زندگی خوش برای خود رقم بزنید.

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

2 نظر در “مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

  1. akbar_mehralilou گفت:

    سلام خسته نباشن. مشاوره قبل از ازدواج به صورت آنلاین دارین؟

    1. دوست عزیز سلام
      جهت کسب اطلاع و وقت مشاوره تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *