عوارض نوروفیدبک؛ آیا نوروفیدبک خطرناک است؟

عوارض نوروفیدبک
آنچه در این مطلب می‌خوانید

عوارض نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک یک روش درمانی غیرتهاجمی و ایمن است که به طور کلی عوارض جانبی جدی ندارد. با این حال مانند هر روش درمانی دیگری، ممکن است نوروپاتی نیز با برخی عوارض جانبی خفیف همراه باشد.

شناخت عوارض نوروفیدبک، کمک زیادی خواهد کرد تا بیمار و اطرافیان او، نسبت به این موارد آگاهی کافی داشته و بتوانند کنترل بیشتری بر شرایط داشته باشند.

در ادامه به طور دقیق‌تر، به این موضوع می‌پردازیم که عوارض نوروفیدبک چیست و تا چه اندازه جدی هستند.

عوارض نوروفیدبک

عوارض نوروفیدبک چیست؟

زمانی که نوروفیدبک، توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود، به طور کلی ایمن و بی‌خطر خواهد بود، اما مانند هر شکلی از درمان، ممکن است عوارض جانبی و خطراتی بالقوه نیز وجود داشته باشد.

برخی از افراد ممکن است، پس از یک جلسه نوروفیدبک، دچار خستگی شوند یا این که کمی سردرد را تجربه کنند.

همین طور سرگیجه در طول جلسه یا بعد از آن، قابل انتظار است. بعضی افراد، ممکن است کمی اضطراب را به صورت موقتی، داشته باشند.

بی‌خوابی و تغییرات خلقی نیز از جمله عوارض دستگاه نوروفیدبک، هستند.

انواع عوارض نوروفیدبک چیست؟
اضطراب
مه مغزی
دندان قروچه
اختلال شناختی
مسخ یا زوال شخصیت
سرگیجه
خستگی
سردرد
فشار سر
انرژی کم
مشکلات عضلانی
اضطراب اجتماعی
تغییرات صدا

آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

تا اینجا مقداری دیدیم که عوارض نوروفیدبک چیست. همان طور که اشاره کردیم، نوروفیدبک یک گزینه درمانی غیرتهاجمی و به طور کلی ایمن با حداقل عوارض جانبی است که اصولا باید توسط یک متخصص آموزش دیده، انجام شود.

بسیاری از افراد، نوروفیدبک را به خوبی تحمل می‌کنند، بدون این که اثرات نامطلوب قابل توجهی را تجربه کنند. با این حال، مانند هر شکل دیگری از درمان، ممکن است برخی از عوارض جانبی بالقوه، برای درصد کمی از افراد وجود داشته باشد.

اهمیت زیادی دارد که با یک متخصص واجد شرایط کار کنید که نوروفیدبک را مطابق با نیازهای خاص شما سفارشی سازی کرده و پیشرفت شما را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، مورد نظارت قرار دهد.

اگر هر گونه عوارض جانبی نگران کننده‌ای را تجربه کردید، ضروری است که با پزشک خود در ارتباط باشید تا آن‌ها را به طور موثر برطرف کند.

عوارض نوروفیدبک

آیا نوروفیدبک خطرناک است؟

نوروفیدبک، به طور کلی یک روش ایمن محسوب می‌شود. جالب است بدانید که نوروفیدبک، بیش از 40 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و سابقه ایمنی اثبات شده‌ای دارد.

در نوروفیدبک، از امواج مغزی خود فرد، برای آموزش مغز به منظور تنظیم فعالیت خود، استفاده می‌شود و نباید انتظار خطر و نگرانی خاصی را داشته باشیم.

در این روش درمانی، با چیزی شبیه به جراحی یا استفاده از دارو روبرو نیستیم که قرار باشد خطر و عوارض جدی به همراه داشته باشد.

فرم مشاوره رایگان

آیا امواج مغزی در نوروفیدبک ضرر دارد؟

فارغ از این که عوارض نوروفیدبک چیست، باید گفت که امواج مغزی، در درمان نوروفیدبک مضر نیستند.

در واقع، هدف نوروفیدبک این است که مغز شما را آموزش دهد تا فعالیت خود را به طور مؤثرتری تنظیم کند، از جمله تنظیم الگوهای امواج مغزی. انواع مختلف امواج مغزی (مانند بتا، آلفا، تتا و دلتا) نقش مهمی در تنظیم عملکردهای مختلف شناختی و عاطفی دارند.

در طول جلسه نوروفیدبک، حسگرهایی بر روی پوست سر قرار می‌گیرند تا فعالیت امواج مغزی را بررسی کنند و بازخورد در زمان واقعی ارائه می‌شود تا به افراد کمک کند یاد بگیرند که امواج مغزی خود را به طور مؤثرتری کنترل کنند.

این فرآیند می تواند به بهبود تمرکز، توجه، آرامش و سایر عملکردهای شناختی کمک کند.

البته در نظر داشته باشید نوروفیدبک زمانی ایمن تلقی می‌شود که توسط متخصصان آموزش دیده انجام شود.

تمرکز بر آموزش مغز، برای خودتنظیمی و بهینه سازی عملکرد آن است. آموزش معمولاً تدریجی و متناسب با نیازهای هر فرد است، بنابراین هیچ آسیب ذاتی در امواج مغزی خود وجود ندارد.

آیا نوروفیدبک خطرناک است؟

آیا نوروفیدبک به کودکان آسیب می‌رساند؟

نوروفیدبک، به طور کلی برای کودکان ایمن در نظر گرفته می‌شود، البته همان طور که گفتیم زمانی که توسط متخصص آموزش دیده و مجرب، انجام بپذیرد.

در وافع نوروفیدبک، می‌تواند به ویژه برای کودکانی مفید باشد که ممکن است چالش‌های مربوط به توجه، رفتار، یادگیری یا تنظیم هیجانی را تجربه کنند.

بسیاری از مطالعات نتایج مثبتی را در کودکانی که تحت آموزش نوروفیدبک قرار گرفته‌اند، نشان داده است.

این می‌تواند به کودکان کمک کند تمرکز، توجه، آرامش و عملکرد شناختی کلی را بهبود بخشند. نوروفیدبک غیرتهاجمی است و معمولا در صورت انجام صحیح، عوارض جانبی ندارد.

با این حال، مانند هر شکل دیگری از درمان، مهم است که نوروفیدبک، برای کودکان توسط پزشک واجد شرایط و با تجره که در کار با کودکان تخصص دارد، انجام شود.

درمان باید متناسب با نیازهای خاص کودک باشد و در طول فرایند به دقت تحت نظارت قرار گیرد.

همین طور والدین باید به طور فعال در روند درمانی کودک، شرکت داشته و با متخصص مشورت کنند تا مطمئن شوند که نوروفیدبک، گزینه مناسبی برای فرزندشان است. ارتباط باز با پزشک و نظارت منظم پیشرفت، کلید تجربه نوروفیدبک ایمن و موثر برای کودکان است.

اگر نگرانی خاصی در مورد نوروفیدبک برای فرزندتان دارید، بهتر است که پیش از شروع به درمان، در موراد خواص و ضرر نوروفیدبک، مشورت کافی داشته باشید.

با شناخت خواص و عوارض نوروفیدبک، بهتر می‌توانید نسبت به فرایند درمانی برای کودک خود، تصمیم گیری کنید.

عوارض نوروفیدبک

انواع عوارض نوروفیدبک چیست؟

انواع عوارض نوروفیدبک را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد که عبارت‌اند از:

 • اضطراب
 • مه مغزی
 • دندان قروچه
 • اختلال شناختی
 • مسخ یا زوال شخصیت
 • سرگیجه
 • خستگی
 • سردرد
 • فشار سر
 • انرژی کم
 • مشکلات عضلانی
 • اضطراب اجتماعی
 • تغییرات صدا

اضطراب

همان طور که تا اینجا نیز اشاره کردیم، معایب نوروفیدبک، بسیار کمتر و کم خطرتر از چیزی است که در خصوص فواید آن داریم.

با این همه لازم است که در خصوص مضرات نوروفیدبک، اطلاعات کافی به دست آورده و بدانید که نوروفیدبک چه عوارضی دارد.

مه مغزی

مه مغزی یکی از عوارض لورتا نوروفیدبک است که البته در مواقع کمی تجربه می‌شود. این عارضه در افرادی که تعداد جلسات بیشتری از نوروتراپی را پشت سر می‌گذارند، بیشتر دیده می‌شود.

دندان قروچه

در برخی موارد، دندان قروچه، به عنوان یک عارضه کم اهمیت نوروفیدبک، دیده می‌شود. دندان قروچه، بیشتر با عواملی مانند استرس و اضطراب، در ارتباط است.

اگر در طول یا بعد از جلسات نوروفیدبک، دندان قروچه را برای مدتی بیش از چند روز تجربه کردید، مهم است که با پزشک این موضوع را در میان بگذارید.

اختلال شناختی

دلایل احتمالی اختلال شناختی ناشی از نوروفیدبک، شامل خستگی، سردرد، اضطراب و اختلالات خواب است.

با استراحت کافی، نوشیدن آب، خوردن غذاهای سالم، کاهش استرس و درمان اضطراب، می‌توان اختلالات شناختی را کاهش داد.

مسخ یا زوال شخصیت

مسخ یا زوال شخصیت، یکی از عوارض جانبی نادر نوروفیدبک است. مسخ به حالتی گفته می‌شود که فرد احساس می‌کند از خود جدا شده ست یا دنیای اطراف او، واقعی نیست.

زوال شخیصت نیز به حالتی گفته می‌شود که فرد احساس می‌کند، هویت خود را از دست داده است. دلایل احتمالی مسخ یا زوال شخصیت ناشی از نوروفیدبک، از جمله تغییرات در فعالیت مغز، اضطراب و افسردگی هستند.

سرگیجه

تغییرات در فشار خون ناشی از نوروتراپی، ممکن است سطح فشار خون را به طور موقت، تغییر دهد. همین طور اضطراب ناشی از نوروفیدبک، می‌تواند منجر به سرگیجه شود.

به علاوه گاهی اوقات نوروفیدبک، قند خون را به طور موقت کاهش می‌دهد که ممکن است به سرگیجه، منجر شود.

خستگی

فعالیت ذهنی، تغییرات در خواب، استرس و موارد مشابه، موجب بروز خستگی در پی انجام جلسات ممتد نوروتراپی خواهد شد که البته انتظار می‌رود رفته رفته، کاهش پیدا کرده و وضعیت سلامتی فرد به حالت عادی بازگردد.

سردرد

نوروفیدبک، می‌تواند منجر به تنش عضلانی در سر و گردن شود که در برخی مواقع سردرد خفیف تا متوسطی را به همراه خواهد داشت.

به طور کلی نوروفیدبک، یک فرایند فعال ذهنی است که خستگی و تنش از جمله عوارض آن هستند که به طور طبیعی سردرد ایجاد می‌کند.

فشار سر

تنش عضلانی در سر و گردن، منجر به احساس فشار در سر خواهد شد که معمولا پس از سپری شدن چند روز بعد از جلسه نوروتراپی، مرتفع خواهد شد.

در غیر این صورت بهتر است که حتما با پزشک خود، مشورت کرده و موضوع را در میان بگذارید.

انرژی کم

کمبود انرژی بعد از نوروتراپی، یک عارضه کاملا معمول و بدون تهدید است که با استراحت کافی، تغذیه مناسب، ورزش منظم و فعالیت بدنی و همین طور استفاده از تکنیک‌های آرامش بخشی مانند یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق، برطرف خواهد شد.

مشکلات عضلانی

نوروتراپی، می‌تواند به طور موقت بر عملکرد عضلات تاثیر بگذارد و منجر به ضعف عضلانی شود. در موارد نادر، نوروفیدبک، می‌تواند منجر به آسیب عضلات شود.

از جمله راهکارهای موثر برای رفع مشکلات عضلانی ناشی از نوروفیدبک، گرم کردن عضلات، ماساژ، تمرینات کششی و استراحت کافی را داریم.

اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی، به عنوان یک عارضه جانبی نادر نوروفیدبک، گزارش شده است. دلایل احتمالی اضطراب اجتماعی ناشی از نوروفیدبک، اضطراب ناشی از درمان و تغییرات در فعالیت مغز هستند.

نوروفیدبک، ممکن است برای برخی از افراد، یک تجربه اضطراب‌آور باشد، به خصوص برای کسانی که از اضطراب یا ترس از ناشناخته‌ها، رنج می‌برند.

تغییرات صدا

در موارد محدودی، ممکن است تغییرات صدا، به عنوان یک عارضه جانبی نوروفیدبک، مشاهده شود.

تمرینات صوتی با کمک یک متخصص گفتار درمانی، برای رفع این مورد، موثر خواهد بود. می‌توان از تمرینات صوتی برای تقویت عضلات تارهای صوتی و بهبود کیفیت صدا، بهره برد.

عوارض نوروفیدبک

عوارض نوروفیدبک در کودکان

برخی از عوارض نوروفیدبک در کودکان، به شرح زیر هستند:

ناراحتی یا تحریک پوستی

کودکان ممکن است ناراحتی جزئی یا تحریک پوستی ناشی از حسگرها یا الکترودهای مورد استفاده در جلسات نوروفیدبک را تجربه کنند.

اطمینان از نصب صحیح تجهیزات و راحت بودن کودک، به کاهش این مشکل، کمک خواهد کرد.

خستگی یا عکس العمل عاطفی

برخی از کودکان ممکن است پس از جلسات نوروفیدبک، به خصوص در مراحل اولیه درمان، احساس خستگی یا تخلیه هیجانی داشته باشند.

نظارت بر پاسخ عاطفی کودکان و تنظیم طول یا دفعات جلسات نوروتراپی، در صورت نیاز بسیار اهمیت دارد.

افزایش موقت علائم

در برخی موارد، کودکان ممکن است افزایش موقت علائم مربوط به وضعیت تحت درمان خود را تجربه کنند. (به عنوان مثال، افزایش بیش فعالی در ADHD). این اغلب، بخشی از فرایند سازگاری مغز است و معمولا با ادامه درمان، برطرف می‌شود.

عدم پیشرفت

در حالی که نوروفیدبک، می‌تواند برای بسیاری از کودکان موثر باشد؛ هیچ تضمینی برای موفقیت این روش در هر فردی وجود ندارد.

برخی از کودکان ممکن است بهبود قابل توجهی را تجربه نکرده یا ممکن است به درمان‌های جایگزین یا مکمل، نیاز داشته باشند.

تداعیات ناخواسته و نامطلوب

در موارد نادر، این خطر وجود دارد که کودک ممکن است تداعی‌ها یا تجربیات منفی مرتبط با فرآیند نوروفیدبک را ایجاد کند، به‌ویژه اگر از قبل ترس یا اضطراب داشته باشد.

برای والدین و مراقبان بسیار مهم است که از نزدیک با متخصصان واجد شرایط برای نظارت بر پیشرفت کودک، برقراری ارتباط هر گونه نگرانی یا مشاهدات و اطمینان از اینکه برنامه درمانی متناسب با نیازها و پاسخ‌های خاص کودک است، همکاری کنند.

مانند هر مداخله مراقبت‌های بهداشتی، مزایا و خطرات بالقوه نوروفیدبک باید به دقت در زمینه بهزیستی کلی کودک در نظر گرفته شود.

عوارض جانبی نوروفیدبک، واکنش‌های نامطلوب و خطرات

درست مانند هر روش درمانی یا مداخله پزشکی، نوروفیدبک ممکن است عوارض جانبی، واکنش‌های نامطلوب و خطراتی داشته باشد.

هنگام در نظر گرفتن نوروفیدبک برای خود یا فرزندتان، آگاهی از این احتمالات ضروری است. سردرد، خستگی، افزایش حساسیت عاطفی، بی‌خوابی یا اختلالات خواب، بدتر شدن علائم، اضطراب یا ناراحتی، تشنج، تغییرات خلقی ناخواسته، وابستگی و … از جمله عوارض جانبی نوروفیدبک هستند.

به یاد داشته باشید که این خطرات و عوارض جانبی رایج نیستن و نوروفیدبک زمانی که توسط متخصصان واجد شرایط انجام شود، عموما ایمن در نظر گرفته می‌شود.

خطرات و عوارض جانبی نوروفیدبک

خطرات و عوارض جانبی نوروفیدبک را تا اینجا مرور کردیم و دیدیم که در چه گروهی قرار می‌گیرند.

شدت و ضعف این خطرات و عوارض جانبی لورتا نوروفیدبک و دیگر روش‌های نوروتراپی، از فردی به فردی دیگر متفاوت بوده و نمی‌توان از قبل یک پیش بینی دقیق و کلی در مورد آن‌ها داشت.

اما خوشبختانه راهکارهایی برای کاهش خطرات و عوارض جانبی نوروفیدبک، وجود دارند:

 • انتخاب یک متخصص با تجربه: انتخاب یک متخصص نوروفیدبک باتجربه، به کاهش احتمال بروز عوارض جانبی، کمک می‌کند.
 • مشورت با متخصص: پیش از شروع به درمان، با متخصص در مورد خطرات و عوارض جانبی نوروفیدبک، صحبت کنید.
 • گزارش عوارض جانبی: اگر هر گونه عوارض جانبی را تجربه کردید، حتما به متخصص اطلاع دهید.
 • استراحت کافی: قبل و بعد از جلسات نوروفیدبک، به اندازه کافی استراحت کنید.
 • نوشیدن آب کافی: قبل و بعد از جلسات نوروفیدبک، به اندازه کافی آب بنوشید.
 • کاهش استرس: استرس خود را با تکنیک‌های مختلف، کاهش دهید.

عوارض نوروفیدبک

چه عواملی در ایجاد عوارض جانبی نوروفیدبک نقش دارند؟

فارغ از این که نوروفیدبک ضرر دارد، عوامل متعددی می‌توانند در بروز عوارض جانبی یا واکنش‌های نامطلوب در طول یا بعد از جلسات نوروفیدبک نقش داشته باشند.

درک این عوامل می‌تواند به پزشکان و افراد کمک کند تا بروز عوارض جانبی را به حداقل برسانند و اثربخشی کلی درمان را افزایش دهند. در اینجا چند عامل کلیدی وجود دارد که ممکن است بر عوارض جانبی نوروفیدبک تأثیر بگذارد:

حساسیت فردی

هر فردی بر اساس شیمی منحصر به فرد مغز، الگوهای شناختی و تمایلات عاطفی خود، به جلسات نوروفیدبک پاسخ متفاوتی می‌دهد. برخی از افراد ممکن است نسبت به تغییرات ناشی از نوروفیدبک حساس‌تر باشند که منجر به احتمال بیشتر عوارض جانبی می‌شود.

فراوانی و شدت تمرین

فراوانی و شدت جلسات نوروفیدبک می‌تواند بر احتمال تجربه عوارض جانبی تأثیر بگذارد. فرکانس‌های بالاتر یا جلسات طولانی‌مدت ممکن است مکانیسم‌های تنظیمی مغز را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به واکنش‌های نامطلوب بالقوه شود.

عوارض نوروفیدبک چیست؟

مهارت و تجربه پزشک

مهارت و تجربه پزشک نوروفیدبک نقش بسزایی در کاهش خطر عوارض جانبی دارد. یک پزشک خوب آموزش دیده می‌تواند پروتکل‌های نوروفیدبک را با نیازهای فرد تنظیم کرده و پاسخ‌های آن‌ها را به‌طور مؤثر کنترل کند.

شرایط از قبل موجود

افراد مبتلا به شرایط عصبی از قبل موجود، مانند صرع، ADHD یا اختلالات اضطرابی، ممکن است بیشتر مستعد تجربه عوارض جانبی در طول جلسات نوروفیدبک باشند.

برای پزشکان ضروری است که از شرایط اساسی آگاه باشند و رویکرد درمانی را بر اساس آن تنظیم کنند.

عوامل روانشناختی

انعطاف پذیری عاطفی، مکانیسم‌های مقابله‌ای و آمادگی روانی می‌تواند بر نحوه پاسخ افراد به نوروفیدبک تأثیر بگذارد.

افرادی که سطح بالایی از استرس، اضطراب یا نوسانات عاطفی دارند، ممکن است بیشتر مستعد عوارض جانبی باشند.

عوامل محیطی

محیطی که جلسات نوروفیدبک در آن برگزار می‌شود نیز می‌تواند بر تجربه فرد تأثیر بگذارد. یک محیط آرام، حمایت کننده و راحت، به کاهش اضطراب و افزایش آرامش در طول جلسات کمک خواهد کرد.

رعایت پروتکل درمان

رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های درمانی توصیه شده برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و بهینه سازی مزایای نوروفیدبک بسیار مهم است.

افرادی که از برنامه یا شیوه‌های تجویز شده منحرف می‌شوند، ممکن است واکنش‌های غیرمنتظره‌ای را تجربه کنند.

با در نظر گرفتن این عوامل و اجرای استراتژی‌های مناسب، پزشکان می‌توانند در جهت تضمین یک تجربه نوروفیدبک ایمن و مؤثر برای مشتریان خود تلاش کنند.

ارتباطات باز، ارزیابی مناسب و برنامه‌های درمانی فردی کلیدی در مدیریت و کاهش عوارض جانبی بالقوه در درمان نوروفیدبک هستند.

سخن پایانی

در این مطلب دیدیم که عوارض نوروفیدبک چیست و آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟ یا خیر و در مورد ضرر نوروفیدبک بر کودکان و به طور کلی بزرگسالان، اطلاعاتی را مرور کردیم.

اگرچه نوروفیدبک عوارض جدی و رایجی ندارد، اما لازم است که در مورد خواص و ضرر نوروفیدبک، با آگاهی کامل روبرو باشیم.

به این شکل می‌توان بهترین انتظار از فرایند درمانی و چالش‌های کم و زیاد مربوط به آن را داشت. شما درباره نوروفیدبک و عوارض آن، چه اطلاعاتی دارید؟ بنا به تجربه شخصی شما، آیا نوروفیدبک عوارض دارد؟

نظرات و تجربیات خود در این خصوص را با ما و دیگر کاربران وب سایت، به بحث و اشتراک بگذارید.

برای اطلاع از عوارض نوروفیدبک می‌توانید با مشاوران نوین مشاوره در ارتباط باشید و به طور رایگان از تمام جوانب درمان نوروفیدبک مطلع شوید. 


سوالات متداول

1. انواع عوارض نوروفیدبک چیست؟

 • اضطراب
 • مه مغزی
 • دندان قروچه
 • اختلال شناختی
 • مسخ یا زوال شخصیت
 • سرگیجه
 • خستگی
 • سردرد
 • فشار سر
 • انرژی کم
 • مشکلات عضلانی
 • اضطراب اجتماعی
 • تغییرات صدا

2. آیا نوروفیدبک خطرناک است؟

اساسا نوروفیدبک یک روش ایمن محسوب می‌شود که بیش از 40 سال است مورد استفاده بیماران قرار می‌گیرد و سابقه ایمنی اثبات شده‌ای دارد.

4.5/5 - (10 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *