آموزش نوروفیدبک

آموزش نوروفیدبک
آنچه در این مطلب می‌خوانید

آموزش نوروفیدبک: نوروفیدبک روشی است که به بیماران کمک می‌کند تا امواج مغزی خود را آگاهانه کنترل کنند.

در واقع، الکتروانسفالوگرافی (EEG) در طول درمان نوروفیدبک ثبت می‌شود و اجزای مختلف آن با استفاده از حلقه بازخورد آنلاین به‌صورت صوتی، تصویری یا ترکیبی از آنها استخراج و به بیماران داده می‌شود.

نوروفیدبک به بیماران کمک می‌کند که فعالیت مغز خود را تنظیم کنند تا مغز عملکرد بهینه‌تری داشته باشد. با آموزش نوروفیدبک، می‌توان به بیماران کمک کرد تا بهبودی طولانی‌تری را تجربه کنند.

 آموزش نوروفیدبک

آموزش عملکرد نوروفیدبک

نوروفیدبک با استفاده از حسگرها بر فعالیت مغز نظارت و بر ارائه بازخورد در زمان واقعی تاکید می‌کند.

این بازخورد به شکل سیگنال‌های صوتی یا بصری است و زمانی که امواج مغزی در محدوده مورد نظر قرار داشته باشند، بیمار می‌تواند سیگنال‌ها را ببیند یا بشنود.

در جلسه نوروفیدبک، بیمار روی یک صندلی راحتی می‌نشیند و سنسورها روی سر او قرار می‌گیرند تا فعالیت مغز را نظارت کنند.

گاهی اوقات بیمار خواسته می‌شود فعالیت‌هایی نظیر تمرکز بر روی یک تصویر خاص یا آرام کردن ذهن خود را انجام دهد، در حالی که تجهیزات نوروفیدبک بازخوردی را در مورد فعالیت امواج مغزی بیمار ارائه می‌دهد.

 آموزش نوروفیدبک

آموزش فواید نوروفیدبک

نوروفیدبک می‌تواند با بهبود عملکرد مغز در مناطق خاص به عملکرد عمومی از جمله حوزه‌های عملکرد مرتبط با توجه، حافظه، سرعت پردازش و تنظیم هیجانی کمک کند. زمانی که این نواحی از مغز به خوبی کار کنند،

افراد ممکن است عملکرد شناختی بهبود یافته، تمرکز بهتر، افزایش انگیزه و تنظیم هیجانی بهتر را تجربه کنند.

مطالعات نشان داده‌اند که نوروفیدبک می‌تواند منجر به بهبود عملکرد شناختی از جمله توجه بهتر و حافظه کاری، سرعت پردازش سریعتر و بهبود زمان واکنش شود.

آموزش نوروفیدبک برای بهبود عملکرد ورزشکاران، نوازندگان و سایر افراد و کمک به آنها برای تنظیم حالات ذهنی و عاطفی استفاده می‌شود که به نوبه خود به بهبود عملکرد آنها در شرایط استرسی کمک می‌کند.

 آموزش نوروفیدبک

آموزش نوروفیدبک

آموزش روش درمانی نوروفیدبک شکلی از بیوفیدبک است که هدف آن کمک به افراد در تنظیم عملکرد مغز است و نظارت بر فعالیت مغز در زمان واقعی و ارائه بازخورد به افراد را شامل می‌شود تا آنها را قادر سازد الگوهای مغز خود را تغییر دهند.

آموزش نوروفیدبک برای هر نوع عملکرد باید توسط یک متخصص پزشکی با تجربه انجام شود. پزشکان دارای مجوز قادر به توسعه برنامه‌های آموزشی فردی هستند که به‌طور خاص برای نیازهای یک فرد طراحی شده است.

در برنامه‌های آموزشی مبتنی بر معیارهای گسترده احتمال شکست بیشتر است.

در طول آموزش نوروفیدبک، حسگرهایی برای نظارت بر فعالیت مغز روی پوست سر قرار می‌گیرند و فرد بازخوردی را در زمان واقعی درباره الگوهای امواج مغزی خود دریافت می‌کند.

با اصلاح رفتار خود در پاسخ به بازخورد، افراد می‌توانند یاد بگیرند که فعالیت مغز خود را تنظیم کنند که منجر به بهبود عملکرد مغز و عملکرد شناختی می‌شود.

دوره آموزشی نوروفیدبک و آموزش کار با دستگاه نوروفیدبک و به‌کارگیری آن در دنیای واقعی نیازمند توجه به مراحل زیر است:

ارزیابی قبل از آموزش

قبل از شروع کلاس نوروفیدبک، افراد معمولا برای شناسایی الگوهای خاصی از فعالیت مغز مرتبط با عملکرد اجرایی، ارزیابی می‌شوند.

ارزیابی ممکن است شامل استفاده از تکنیک‌هایی مانند الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه‌گیری فعالیت امواج مغزی باشد.

ایجاد و تعیین اهداف

بر اساس ارزیابی، اهداف خاصی برای بهبود عملکرد اجرایی تعیین می‌شود. این اهداف می‌تواند شامل تقویت حافظه فعال، بهبود توجه، افزایش انعطاف‌پذیری شناختی یا پرداختن به سایر جنبه‌های عملکرد اجرایی باشد.

جلسات آموزشی

در طول جلسات نوروفیدبک، افراد به یک سیستم کامپیوتری متصل می‌شوند که در زمان واقعی بازخورد فعالیت مغز آنها را ارائه می‌دهد.

این بازخورد اغلب از طریق نشانه‌های دیداری یا شنیداری، مانند تغییرات در نمایشگر بازی‌های ویدیویی یا زیر و بم یک لحن ارائه می‌شود.

تقویت

بازخورد برای پاداش دادن به الگوهای امواج مغزی مورد نظر و مرتبط با بهبود عملکرد اجرایی طراحی شده است.

به‌عنوان مثال، زمانی که فرد الگوهای امواج مغزی بهینه‌تری تولید می‌کند، ممکن است بازخورد مثبتی را در قالب پیشرفت در بازی یا تغییر در محرک‌های شنیداری تجربه کند.

انطباق

در طی جلسات متعدد، انتظار می‌رود که فرد یاد بگیرد که به‌طور آگاهانه یا ناخودآگاه فعالیت مغز خود را برای دستیابی به الگوهای مورد نظر تنظیم کند.

تصور می‌شود که این یادگیری به پیشرفت‌های دنیای واقعی در عملکرد اجرایی منتقل می‌شود.

تمرین در زندگی روزمره

هدف نهایی آموزش نوروفیدبک تعمیم پیشرفت در عملکرد اجرایی به موقعیت‌های دنیای واقعی است که ممکن است شامل به‌کارگیری مهارت‌های آموخته‌شده در طول آموزش برای فعالیت‌های آکادمیک، فعالیت‌های کاری یا زندگی روزمره باشد که به عملکرد اجرایی قوی نیاز دارند.

آموزش نوروفیدبک

عملکرد اجرایی و نوروفیدبک

مانند هر نوع برنامه تمرینی، پاسخ‌های فردی به نوروفیدبک و اثرات بلندمدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تنظیم یک برنامه با دستورالعمل‌هایی برای کمک به کارآموز در پایان جلسات آموزشی بهترین راه برای اطمینان از موفقیت مداوم است.

برای ارزیابی نیازهای فردی و تعیین اینکه آیا نوروفیدبک گزینه مناسب و موثری است یا خیر، همیشه توصیه می‌شود با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط، مانند متخصصان نوروفیدبک دارای مجوز مشورت کنید.

همچنین، آموزش نوروفیدبک معمولا برای بهبود عملکرد شناختی و عاطفی در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود که برخی از این زمینه‌ها عبارتند از:

عملکرد ورزشی

تمرین نوروفیدبک می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تمرکز، توجه و زمان واکنش خود را بهبود بخشند که به بهبود عملکرد در زمین بازی کمک می‌کند.

عملکرد تحصیلی

روش درمانی نوروفیدبک می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا عملکرد شناختی و عملکرد تحصیلی خود را با بهبود تمرکز، حافظه و سرعت پردازش بهبود بخشند.

هنرهای نمایشی

آموزش نوروفیدبک می‌تواند به نوازندگان، بازیگران و سایر هنرمندان نمایشی کمک کند تا عواطف و توانایی‌های خود را برای آرام ماندن تحت شرایط فشار بهبود بخشند که منجر به بهبود عملکرد می‌شود.

عملکرد اجرایی

دوره آموزشی نوروفیدبک می‌تواند به افراد در بهبود عملکرد اجرایی خود مانند برنامه‌ریزی، سازماندهی و تصمیم‌گیری کمک کند که منجر به بهبود بهره‌وری و عملکرد در محیط کار می‌شود.

سخنرانی عمومی

آموزش نوروفیدبک می‌تواند به افراد کمک کند تا اعتماد به نفس خود را بهبود بخشند، اضطراب را کاهش دهند و توانایی خود را برای بیان افکار خود هنگام صحبت در جمع بهبود بخشند.

توجه به این نکته مهم است که نوروفیدبک نباید به‌عنوان جایگزینی برای درمان‌های دیگر استفاده شود.

شرکت در کلاس نوروفیدبک فقط باید تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط دنبال شود.

کارگاه آموزش نوروفیدبک

نوروفیدبک یک روش درمانی و مکمل دیگر روش‌های درمانی است که از آن برای مدیریت یا تنظیم عملکرد مغز و فعالیت سالم‌تر مغز استفاده می‌شود.

در جلسات آموزش کار با دستگاه نوروفیدبک، از یک برنامه نوروفیدبک کامپیوتری استفاده می‌شود و سیستم عصبی مرکزی یاد می‌گیرد چگونه فرکانس‌های امواج مغزی را سازماندهی و تنظیم کند.

با توجه به کاربرد این روش در درمان مشکلات مختلف مغزی، درمانگران و دانشجویان زیادی در این دوره شرکت می‌کنند و پس از آن، در کلینیک‌ها و مراکز مختلف در این حوزه مشغول به‌کار می‌شوند.

ازاین‌رو، علاقه‌مندان به نوروفیدبک در این دوره‌ها شرکت می‌کنند تا با این شیوه درمانی نوین و کاربردی به‌صورت تخصصی آشنا شوند.

در دوره نوروفیدبک، کارآموزان با سیستم ثبت EEG و نرم افزارها و سخت افزارهایی آشنا می‌شوند که امواج EEG را ثبت و تحلیل می‌کنند.

همچنین در این دوره، نقش درمان نوروفیدبک به‌عنوان درمان مکمل بررسی می‌شود.

دوره نوروفیدبک مقدماتی

دوره مقدماتی به دو دوره تئوری و عملی تقسیم می‌شود که مفاهیم متفاوتی در هر دوره آموزش داده می‌شود:

موضوعات ارائه شده در آموزش تئوری:

در دوره تئوری مفاهیم زیر به کارآموزان آموزش داده می‌شود:

 • مقدمه‌ای در مورد نوروفیدبک با تعریف مفهوم آن، اهداف، تاریخچه و توسعه، مفروضات و عملکرد نوروفیدبک
 • نرم‌افزار و سخت‌افزار مرتبط با نوروفیدبک
 • انواع مونتاژ در نوروفیدبک (تک قطبی و دوقطبی، تک کاناله و دو کاناله)
 • چسباندن صحیح الکترودها با حداقل مقاومت و رکورد EEG با کیفیت بالا یا خط پایه
 • مفاهیم اولیه EEG (نوار مغزی) و QEEG  (نقشه مغزی)
 • انواع مختلف مصنوعات و نحوه تشخیص و حذف آنها
 • مقدمه‌ای بر نحوه برگزاری جلسات درمانی با نوروفیدبک: مقدمه‌ای بر پنجره‌های درمانی (امواج مغزی، آستانه‌ها و انواع مختلف بازخورد)
 • نقش درمانگر در درمان با نوروفیدبک، ملاحظات بالینی و اخلاقی
 • بحث در مورد بایدها و نبایدهای نوروفیدبک و سوء استفاده‌های مرتبط با آن

موضوعات ارائه شده در آموزش عملی:

آموزش کار با دستگاه نوروفیدبک در دوره عملی مفاهیم زیر را در بر می‌گیرد:

روش یافتن محل الکترودها بر روی جمجمه بر اساس سیستم 20-10

دریافت EEG و گزارش خط پایه، و همچنین توسعه پروتکل درمان

پروتکل‌های درمانی: مقدمه‌ای بر پروتکل‌های درمانی اختلال نقص توجه و بیش فعالی، اختلالات اضطرابی و افسردگی

آموزش نوروفیدبک پیشرفته

انتظار می‌رود پس از پایان دوره نوروفیدبک پیشرفته و آموزش کار با دستگاه نوروفیدبک که به‌صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود، کارآموز اپراتور نوروفیدبک موارد زیر را فراگرفته باشد:

 • به‌دست آوردن مقدار واقعی آلفای فرد
 • اجرای پروتکل آلفا/تتا جهت درمان اختلالات اضطرابی، میل به مواد مخدر و بهبود عملکرد
 • طراحی وایجاد پروتکل‌های مختلف برای اختلالات نقص توجه و بیش فعالی، اختلال یادگیری، اختلالات اضطرابی، درد مزمن و …
 • طراحی و ایجاد اسکرین‌های درمانی
 • استفاده از QEEG به‌عنوان راهنمای درمان با نوروفیدبک
 • آشنایی با متدهای مختلف نوروفیدبک شامل Othmer Method، TLC، Z-Score Training و …
 • آشنایی با تحوه استفاده از نوروفیدبک و بیوفیدبک به‌صورت همزمان
 • بررسی موضوعات مظرح شده در دوره مقدماتی نوروفیدبک؛ سوال و جواب و رفع اشکال
 • مقدمه نقشه مغزی (QEEG) همراه با یادگیری مونتاژها، قدر مطلق و نسبی، عدم تقارن، کوهرنس مرتبط با اختلالات، دیتابیس نرمال و غیره
 • بحث در مورد مقاله هاموند و کریک
 • پروتکل آلفا/تتا (مفاهیم اولیه پروتکل آلفا/تتا، طراحی درمان، تصویرسازی)- تمرین عملی

دیگر دوره‌های آموزش نوروفیدبک

برخی دوره‌های آموزشی نوروفیدبک به درمان مشکلات خاص اختصاص دارند که موارد زیر را شامل می‌شوند:

دوره آموزشی استفاده از نوروفیدبک در درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی و بی‌خوابی

این یک دوره آموزشی خود گام است که برای پزشکان، درمانگران یا محققان علاقه‌مند به استفاده از کاربردهای مبتنی بر شواهد نوروفیدبک به دنبال آموزش BCIA در نظر گرفته شده است.

ارائه‌دهندگان آخرین تحقیقات و شواهد مربوط به نوروفیدبک را به‌عنوان یک ابزار درمانی برای اختلال نقص توجه و بیش فعالی و مشکلات خواب مورد بحث قرار خواهند داد.

این بحث با تمرکز بر اهمیت QEEG در شخصی‌سازی برنامه‌های درمانی و بحث در مورد نظریه مربوطه صورت خواهد گرفت.

مقدمه‌ای بر SCP-Neurofeedback

این یک دوره آموزشی خود گام است که برای پزشکان، درمانگران یا محققان علاقه‌مند به پروتکل خاص نوروفیدبک و آموزش پتانسیل‌های آهسته قشر مغز (SCP) در نظر گرفته شده است.

دوره‌های آموزش کار با دستگاه نوروفیدبک و کارگاه‌های عملی نوروفیدبک مناسب روانشناسان، روانشناسان بالینی، روان درمانگران، روانپزشکان، پزشکان، دانشجویان روان‌شناسی و پزشکی و پژوهشگران رشته‌های مرتبط است.

سخن نهایی

نوروفیدبک بازخورد فوری و در زمان واقعی در مورد فعالیت مغز ارائه می‌دهد و از تمرین عملی برای تقویت مغز سالم استفاده می‌کند.

امواج مغزی سوژه/بیمار را اندازه‌گیری می‌کند و با ارائه سیگنال‌های بازخورد، خودکنترلی عملکرد مغز را به او می‌آموزد. موفقیت درمان با نوروفیدبک طی 25-30 جلسه رخ می‌دهد، زیرا برخی از بیماران در کنار آن، خود مراقبتی را فراموش نمی‌کنند.

در شرایط حادتر، 50-60 جلسه درمان ضروری خواهد بود. با شرکت در دوره آموزش نوروفدیبک، با سیستم‌های پیشرو نوروفیدبک و تکنیک‌های شخصی‌سازی آشنا شوید.


سوالات متداول

1. برنامه آموزش نوروفیدبک چه مدت طول می‌کشد؟

در کارگاه نوروفیدبک تمام سر فصل های مختلف آموزش داده می‌شود. لطفا برای اطلاع از شرایط کلاس نوروفیدبک با مشاوران ما تماس بگیرید.

2. سر فصل‌های کارگاه آموزش نوروفیدبک چیست؟

در دوره آموزش نوروفیدبک تمامک سر فصل های مختلف آموزش داده می‌شود.

4.6/5 - (14 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.