لورتا نوروفیدبک چیست و چگونه درمان می کند؟

لورتا نوروفیدبک چیست
آنچه در این مطلب می‌خوانید

لورتا نوروفیدبک یک تکنیک پیشرفته در زمینه نوروتراپی است که در دهه گذشته مورد توجه و شناخت قابل توجهی قرار گرفته است.

این عبارت مخفف Low-Resolution Electromagnetic Tomography (LORETA) بوده و روشی برای تجزیه و تحلیل و تفسیر الگوهای فعالیت مغز می‌باشد.

از سوی دیگر، نوروفیدبک شامل آموزش افراد برای تنظیم فعالیت امواج مغزی خود، بهبود عملکرد کلی شناختی و به طور بالقوه کاهش اختلالات عصبی و روانی مختلف است.

 

 

لورتا نوروفیدبک با ارائه اطلاعات لحظه‌ای در مورد فعالیت امواج مغزی و اجازه دادن به افراد برای تجسم و اصلاح الگوهای مغزی خود، ابزاری قدرتمند برای درمانگران و بیماران به شمار می‌رود.

این روش، رویکرد هدفمند متناسب با نیازهای خاص هر فرد را با هدف دستیابی به عملکرد مطلوب مغز و رفاه کلی، امکان‌پذیر می‌کند.

اساس نوروفیدبک لورتا در درک فعالیت الکتریکی مغز نهفته است. مغز انسان سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌کند که می‌توانند با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG)، ثبت و تجزیه و تحلیل شوند.

LORETA با تولید تصاویر سه بعدی، نواحی دقیقی از مغز را که در آنها فعالیت الکتریکی اتفاق می‌افتند، به نمایش می‌گذارد. با تعیین دقیق مناطق مورد نظر، LORETA امکان ارزیابی دقیق‌تر عملکرد مغز را فراهم می‌کند.

نوروفیدبک با استفاده از LORETA، شامل قرار دادن حسگرهای EEG روی پوست سر برای نظارت بر فعالیت مغز است. این حسگرها سیگنال‌های الکتریکی ساطع شده از مغز را اندازه‌گیری کرده و داده‌ها را به کامپیوتر منتقل می‌کنند.

سپس اطلاعات با استفاده از الگوریتم‌های LORETA تبدیل می‌شوند و نمایش‌های بصری فعالیت مغز را در لحظه ایجاد می‌نمایند.

از طریق این بازخورد بصری، افراد یاد می‌گیرند که الگوهای امواج مغزی خود را تشخیص داده و اصلاح کنند. با جلسات منظم، بیماران می‌توانند به طور موثر یاد بگیرند که الگوهای مغز خود را تغییر دهند و در نتیجه بهبودهای پایدار در زمینه‌های مختلف زندگی خود ایجاد نمایند.

لورتا نوروفیدبک نتایج امیدوارکننده‌ای را در بسیاری از شرایط عصبی و روانی نشان داده است.

طبق تحقیقات، این روش در کاهش علائم اختلالات روانی بسیاری موثر می‌باشد که برخی از آنها عبارتند از: کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اعتیاد، بی‌خوابی و زوال شناختی و غیره.

علاوه بر این، همچنین برای افزایش عملکرد در ورزشکاران، نوازندگان و افرادی که به دنبال بهینه‌سازی توانایی‌های شناختی خود هستند، استفاده شده است.

برای آشنایی بیشتر برای پاسخ به سوال “لورتا چیست” با ما همراه باشید.

لورتا نوروفیدبک چیست و چگونه درمان می کند؟

لورتا نوروفیدبک چیست؟

شاید بپرسید که لورتا نوروفیدبک چیست؟ لورتا نوروفیدبک یک تکنیک درمانی پیشرفته است که از فناوری الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه‌گیری و آموزش فعالیت امواج مغزی استفاده می‌کند.

لورتا مخفف عبارت نوروفیدبک توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین (LORETA) است. LORETA روشی برای تخمین فعالیت عصبی در نواحی خاص مغز بوده و در پروتکل‌های درمان نوروفیدبک ادغام می‌شود.

بیماری‌های قابل درمان با لورتا نوروفیدبک
اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)
اختلالات اضطرابی
افسردگی
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
اختلالات خلقی
سوء مصرف مواد
افزایش عملکرد شناختی
بهبود کیفیت خواب
مدیریت استرس

نحوه درمان لورتا نوروفیدبک چیست؟

از دهه 1990، تحقیقات متنوع در زمینه علوم مغز، منجر به پیدایش روش جدیدی به نام لورتا (توموگرافی الکترومغناطیسی مغز با وضوح پایین) شده است.

لورتا در واقع مجموعه ای از الگوریتم های ریاضی است که موقعیت سه بعدی یک فعالیت خاص مغز را محاسبه می کند. به عبارت دیگر، لورتا نوروفیدبک، موقعیت فعالیت را با درجه بالایی از دقت تخمین می زند.

اندازه‌گیری ساختارهای عمیق مغز بر اساس الکترودهایی که روی پوست سر قرار دارند، مانند پیدا کردن مرکز زمین لرزه بر اساس اندازه‌گیری‌های سطح زمین است.

حوزه ای که با فعالیت های نقشه برداری مغز سروکار دارد «تصویربرداری عصبی» نامیده می شود. تصویربرداری عصبی به دو دسته تقسیم می شود: تصویربرداری ساختاری و تصویربرداری عملکردی.

در تصویربرداری ساختاری، محققان به ساختار یا آناتومی مغز نگاه می کنند.

تومور مغزی یا آسیب ناشی از سکته مغزی ممکن است با تصویربرداری ساختاری آشکار شود. در مقابل، تصویربرداری عملکردی به نقشه برداری از فعالیت مغز مربوط می شود. ب

به عنوان مثال، هنگام خواب، نواحی مغز در مقایسه با حالت بیداری متفاوت عمل می کنند. بنابراین ساختار بدون تغییر باقی می ماند اما فعالیت مغز تغییر می کند.

تصویربرداری عملکردی به محققان اجازه می دهد تا پردازش اطلاعات را در مغز مطالعه کنند. اگر می‌خواهیم بدانیم مغز در یک موقعیت خاص چگونه کار می‌کند و چگونه واکنش نشان می‌دهد، باید این رویکرد را دنبال کنیم.

امروزه سه تکنیک پردازش تصویر در زمینه تصویربرداری عملکردی غالب است. یکی از فناوری های تصویربرداری کاربردی، qEEG (EEG است که به طور قابل توجهی ارزان تر از PET یا fMRI است.

همچنین، یکی دیگر از عمده تفاوت های این سه تکنیک، در نحوه اندازه گیری آن هاست. در EEG فعالیت الکتریکی مغز، مستقیماً اندازه‌گیری می‌شود. در حالی که در دیگر روش ها، میزان اکسیژن موجود در خون بررسی شده و از طریق آن میزان فعالیت مغز دست می آید. مزیت این اندازه گیری مستقیم ، تشخیص دادن عملکر و فعالیت مغز بدون تاخیر و در کوتاه مدت است.

در زمینه نوروفیدبک، این مورد، دستاوردی مهم و حیاتی است. از نظر دانش فیزیولوژی عصبی، می دانیم که هر چه مغز سریعتر بازخوردی را در مورد عملی که انجام می دهد دریافت کند، یادگیری مغز از آن بازخورد بسیار سریعتر و موثرتر است.

اینجاست که سر و کله شرطی شدن کنشگر در نوروفیدبک EEG پیدا می‌شود.

فرم مشاوره رایگان

کاربرد لورتا نوروفیدبک برای انواع اختلالات رفتاری

لورتا نوروفیدبک کاربردهای امیدوارکننده‌ای در درمان طیف وسیعی از اختلالات رفتاری نشان داده است. برخی از این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)
 • اختلالات اضطرابی
 • افسردگی
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اختلالات خلقی
 • سوء مصرف مواد
 • افزایش عملکرد شناختی
 • بهبود کیفیت خواب
 • مدیریت استرس

برای پاسخ به سول “لورتا چیست” می‌توان گفت که لورتا فیدبک با آموزش مغز، به تولید الگوهای کارآمدتر، متعادل‌تر و منظم‌تر از فعالیت امواج مغزی می‌پردازد. این امر منجر به بهبود عملکرد عاطفی و رفتاری می‌شود.

لورتا نوروفیدبک چیست

برجسته‌ترین ویژگی لورتا نوروفیدبک چیست؟

بارزترین ویژگی لورتا نوروفیدبک، توانایی آن در ارائه تجزیه و تحلیل سه بعدی از فعالیت مغز است. با استفاده از LORETA، می‌توان مناطق یا شبکه‌های خاصی از مغز را برای آموزش نوروفیدبک شناسایی و هدف قرار داد.

این سطح از دقت به یک رویکرد دقیق‌تر و متناسب‌تر منجر شده و نوروفیدبک Loretta را به یک ابزار درمانی بسیار مؤثر تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، لورتا درمانی بازخورد لحظه‌ای ارائه داده و افراد را قادر می‌سازد تا فعالانه در درمان خود شرکت کنند. همچنین به آنها کمک می‌کند تا عملکرد مغز خود را تنظیم کنند.

این تعامل فعال باعث افزایش انعطاف‌پذیری عصبی می‌شود و به مغز اجازه می‌دهد تا الگوهای فعالیت سالم‌تری را سازماندهی و ایجاد کند.

دستگاه لورتا نوروفیدبک چیست؟

دستگاه لورتا نوروفیدبک یک فناوری پیشرفته است که از تکنیک‌های نوروفیدبک برای بهبود عملکرد مغز استفاده می‌کند. Loretta که توسط متخصصان در زمینه علوم اعصاب توسعه داده شده است، اطلاعات لحظه‌ای در مورد فعالیت مغز ارائه می‌دهد.

هدف این روش، تقویت شناخت و رسیدگی به اختلالات عصبی مختلف است.

این دستگاه شامل حسگرهایی بوده که برای تشخیص سیگنال‌های الکتریکی تولید شده توسط مغز، روی پوست سر قرار می‌گیرند. سپس این سیگنال‌ها توسط نرم‌افزار Loretta پردازش و تجزیه و تحلیل می‌شوند.

این امر بینش‌های ارزشمندی را در مورد الگوهای امواج مغزی ارائه می‌دهد و ناحیه دارای عدم تعادل یا اختلال را شناسایی می‌کند.

آیا کودکان خردسال می توانند از لورتا نوروفیدبک استفاده کنند؟

به لطف نوروفیدبک سنتی، می توان به تغییرات بسیار سریع‌تری از نظر تنظیم عصبی و بهبود علائم به دسدست یافت.

با این حال، لورتا درمانی به عنوان اولین روش درمانی در کودکان خردسال توصیه نمی شود، مگر اینکه مشکلاتی حائز اهمیت در ارتباط با تشخیص بیماری هایی همچون آسیب مغزی تروماتیک، PTSD، OCD، اختلالات یادگیری و اوتیسم وجود داشته باشد.

اما در کل، پیشنهاد ما به کار گیری درمان های سنتی برای سنین ۲ تا ۴ سال می باشد. لورتا نوروفیدبک مبتنی بر درمان نواحی برادمن مغز است. 19 ناحیه از مغز که می توان با نوروفیدبک سطحی درمان کرد، این نواحی مربوط به ناحیه های عمیق در مغز است که به عنوان مناطق برودمن شناخته می شوند.

 

نواحی برادمن در مغز چگونه تعریف می شوند؟

نواحی برادمن در ابتدا توسط آناتومیست آلمانی Korbinian Brodmann بر اساس سازماندهی ساختار سلولی نورون‌هایی که او در قشر مغز مشاهده کرد، تعریف و شماره‌گذاری شد.

برادمن نقشه خود از نواحی قشر مغز را در سال 1909 منتشر کرد. از ابتدا فرض بر این بود که ساختارهای مختلف عملکردهای متفاوتی را انجام می‌دهند، این نواحی تا یک قرن مورد بحث، اصلاح و تغییر قرار گرفته‌اند.

تفاوت نوروفیدبک و لورتا

نوروفیدبک نوعی درمان است که از نمایش‌های لحظه‌ای فعالیت مغز برای آموزش افراد جهت تنظیم امواج مغزی خود استفاده می‌کند. این روش شامل نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز و ارائه بازخورد به فرد است.

این امر به آنها امکان می‌دهد تا یاد بگیرند که چگونه الگوهای امواج مغزی خود را تغییر دهند.

از سوی دیگر، شاید بپرسید که لورتا چیست؟ لورتا نوع خاصی از سیستم نوروفیدبک است که رویکرد منحصر به فردی را برای تمرین مغز ارائه می‌دهد.

برخلاف تکنیک‌های سنتی نوروفیدبک، لورتا روی سیستم نوروفیدبک کم انرژی (LENS) تمرکز دارد که شامل استفاده از سیگنال‌های الکترومغناطیسی بسیار کم برای تحریک مغز می‌باشد. این رویکرد برای ارتقای خودتنظیمی و متعادل کردن فعالیت امواج مغزی موثرتر طراحی شده است.

بیماری‌های قابل درمان با لورتا نوروفیدبک

عملکرد لورتا نوروفیدبک نتایج امیدوارکننده‌ای را در درمان اختلالات و شرایط مختلف عصبی نشان داده است. برخی از بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از لورتا درمان کرد، عبارتند از:

تاثیر لورتا نوروفیدبک بر درمان بیش فعال

لورتا می‌تواند به افراد مبتلا به ADHD کمک کند تا تمرکز، توجه و کنترل تکانه خود را با آموزش مغز برای خودتنظیمی مؤثرتر بهبود بخشند.

روش لورتا نوروفیدبک برای درمان اضطراب

با ایجاد تعادل مجدد در فعالیت امواج مغزی، لورتا درمانی می‌تواند علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. این امر می‌تواند به تنظیم خلق و خو، کاهش استرس و افزایش رفاه کلی عاطفی کمک کند.

درمان لورتا نوروفیدبک برای اختلال استرس پس از سانحه

لورتانوروفیدبک برای کمک به افرادی که از PTSD رنج می‌برند، به کار می‌رود. این روش با کمک به آنها برای آموزش مجدد پاسخ‌های مغزشان به محرک‌های تروما استفاده می‌شود.

لورتا نوروفیدبک چیست

خدمات افزایش سطح عملکرد مغز با لورتا نوروفیدبک چیست؟

یکی از مزایای اصلی استفاده از تاثیر لورتا نوروفیدبک، توانایی آن در بهبود عملکرد مغز است. با آموزش مغز برای دستیابی به سطوح بهینه فعالیت، لورتا می‌تواند توانایی‌های شناختی از جمله حافظه، تمرکز و مهارت‌های حل مسئله را بهبود بخشد.

خدمات افزایش عملکرد مغز با نوروفیدبک لورتا شامل برنامه‌های آموزشی شخصی‌سازی شده می‌شوند.

بر اساس الگوهای امواج مغزی یک فرد، پروتکل‌های خاصی برای رسیدگی به حوزه‌های عدم تعادل یا اختلال ایجاد می‌گردند.

از طریق جلسات نوروفیدبک، افراد می‌توانند یاد بگیرند که عملکرد مغز خود را بهینه کنند و عملکرد شناختی بهبود یافته را تجربه نمایند.

علاوه بر این، لورتا نوروفیدبک می‌تواند برای افرادی که هیچ گونه شرایط عصبی خاصی ندارند، اما به دنبال بهینه سازی سلامت مغز و توانایی‌های شناختی خود هستند، مفید باشد.

این سرویس به افراد اجازه می‌دهد تا هوش ذهنی خود را تقویت کرده، خلاقیت را افزایش دهند و عملکرد شناختی کلی را تقویت نمایند.

دلیل استفاده از لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک در درجه اول برای رسیدگی به شرایط مختلف روانی و عصبی و همچنین برای تقویت توانایی‌های شناختی و بهبود رفاه کلی استفاده می‌شود.

دلیل اصلی استفاده از نوروفیدبک لورتا، توانایی آن در اندازه‌گیری و آموزش الگوهای امواج مغزی خاصی است که به طور مستقیم با حالات ذهنی و عملکردهای مختلف مغز در ارتباط هستند.

با ارائه اطلاعات لحظه‌ای درباره فعالیت الکتریکی مغز، لورتا نوروفیدبک به مشتریان و پزشکان اجازه می‌دهد تا بینش‌های ارزشمندی درباره عملکرد مغز به دست آورند و تغییرات هدفمندی ایجاد کنند.

با کمک نوروفیدبک لورتا، افراد می‌توانند عدم تعادل یا نارسایی‌ها در الگوهای امواج مغزی خود را شناسایی و برطرف نمایند. این امر منجر به بهبود عملکرد ذهنی، تنظیم هیجانی و سلامت کلی مغز می‌شود.

این سیستم نوروفیدبک به طور خاص شبکه حالت پیش فرض را هدف قرار می‌دهد. این شبکه مسئول حالت استراحت و خود انعکاسی مغز است.

استفاده از نوروفیدبک لورتا ریشه در مفهوم نوروپلاستیسیته داشته که نشان می‌دهد مغز توانایی سازماندهی مجدد و ایجاد اتصالات عصبی جدید را دارد.

با آموزش مکرر مغز به سمت الگوهای مورد نظر با استفاده از بازخورد دیداری یا شنیداری، افزایش خودتنظیمی و بهینه سازی عملکرد مغز ممکن می‌شود.

لورتا نوروفیدبک چیست و چگونه درمان می کند؟

هزینه لورتا نوروفیدبک چقدر است؟

هزینه درمان لورتا نوروفیدبک به عوامل مختلفی مانند موقعیت جغرافیایی، تخصص پزشک، تعداد جلسات مورد نیاز و خدمات اضافی ارائه شده بستگی دارد.

توجه به این نکته ضروری است که نوروفیدبک لورتا معمولا توسط متخصصان معتبر و دارای مجوز آموزش دیده در زمینه درمان نوروفیدبک انجام می‌شود.

به طور متوسط، یک جلسه نوروفیدبک Loretta می‌تواند از 450 هزارتومان به بالا باشد. هر جلسه می‌تواند حدود 45 تا 60 دقیقه طول بکشد. با این حال، هزینه نهایی را باید با مشاوره با مرکز درمانی مورد نظر مشخص کنید.

هزینه‌های جلسه، بسته به پروتکل‌ها و شیوه‌های پزشک مورد نظر، ممکن است متفاوت باشد. توصیه می‌شود که از قبل در مورد این هزینه‌های اضافی پرس و جو کنید تا درک روشنی از هزینه‌های کلی مرتبط با درمان نوروفیدبک لورتا داشته باشید.

هزینه نوروفیدبک لورتا سرمایه‌گذاری برای سلامت روان و رفاه فرد است.

با استفاده از خدمات نوروفیدبک حرفه‌ای ما در مرکز نوین مشاوره می‌توانید اختلالات روانی خود را به راحتی رفع کنید. ضمن اینکه موسسه ما هزینه‌های مناسبی برای خدمات درمانی خود در نظر می‌گیرد.

مشکلات لورتا نوروفیدبک

در حالی که نوروفیدبک لورتا در درمان بیماری‌های عصبی مختلف بسیار موثر است، اما چالش‌های خاصی در ارتباط با این روش درمانی وجود دارند. یکی از این مشکلات، احتمال قرارگیری نادرست الکترود است.

لورتا نوروفیدبک بر موقعیت دقیق الکترود برای هدف قرار دادن مناطق خاص مغز متکی می‌باشد. اگر این مرحله به درستی اجرا نشود، می‌تواند منجر به نتایج نادرست و درمان ناکارآمد شود.

مسئله دیگری که ممکن است مطرح شود، نیاز به متخصصان آموزش دیده برای انجام درمان می‌باشد. نوروفیدبک لورتا به پزشکان آگاه و با تجربه نیاز دارد که بتوانند داده‌های امواج مغزی را به دقت تفسیر کرده و درمان را بر اساس آن تنظیم کنند.

فقدان تخصص در این زمینه ممکن است دسترسی به نوروفیدبک لورتا را برای افرادی که به دنبال این درمان خاص هستند، محدود کند.

مزیت روش درمانی لورتا نوروفیدبک

علیرغم چالش‌هایی که در بالا ذکر شد، لورتا نوروفیدبک مزایای متعددی را نسبت به سایر روش‌های درمانی ارائه می‌دهد. یکی از مزیت‌های مهم این روش، غیر تهاجمی بودن آن است.

نوروفیدبک لورتا شامل هیچ گونه روش جراحی یا استفاده از دارو نمی‌شود و یک جایگزین ایمن و بدون عوارض جانبی برای بیماران به شمار می‌رود. این امر به ویژه برای کسانی که رویکردهای طبیعی و کل نگر را به مراقبت‌های بهداشتی ترجیح می‌دهند، جذاب است.

علاوه بر این، Loretta Neurofeedback به دلیل توانایی خود در ارائه برنامه‌های درمانی شخصی شناخته می‌شود. با نظارت بر فعالیت امواج مغزی در لحظه، پزشکان می‌توانند درمان را متناسب با نیازها و اهداف خاص هر فرد تنظیم کنند.

این سازگاری تضمین می‌کند که درمان به طور موثر، مناطقی از مغز را که نیاز به توجه دارند، هدف قرار داده و کارایی کلی آنها را افزایش می‌دهد.

لورتا نوروفیدبک در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عصبی، از جمله اضطراب، افسردگی، اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و بی‌خوابی موفق بوده است.

این تطبیق‌پذیری آن را به گزینه‌ای ارزشمند برای بسیاری از بیمارانی تبدیل می‌کند که احتمال دارد به درمان‌های سنتی به خوبی پاسخ ندهند.

خدمات درمانی قابل ارائه در مرکز نوین مشاوره با لورتا نوروفیدبک چیست؟

در مرکز نوین مشاوره خدمات مختلف پزشکی با استفاده از نوروفیدبک لورتا ارائه می‌شوند. این خدمات شامل ارزیابی و درمان بیماری‌های عصبی مانند ADHD، اختلالات اضطرابی، افسردگی، میگرن و اختلالات خواب می‌باشند.

از طریق استفاده از Loretta Neurofeedback، متخصصان با تجربه ما برنامه‌های درمانی شخصی برای کاهش علائم و ارتقای سلامت کلی مغز ارائه می‌دهند.

همچنین مرکز نوین مشاوره خدمات جامع عکس‌برداری از مغز را با استفاده از فناوری نوروفیدبک لورتا ارائه می‌دهد.

از طریق این روش، می‌توان اطلاعات دقیقی در مورد فعالیت الکتریکی مغز و اتصال عملکردی به دست آورد که منجر به تشخیص دقیق‌تر و رویکرد درمانی هدفمند می‌شود.

خدمات درمانی با لورتا نوروفیدبک در مرکز نوین مشاوره چیست؟

مرکز نوین مشاوره علاوه بر خدمات پزشکی، خدمات درمانی مختلفی را نیز با استفاده از نوروفیدبک لورتا ارائه می‌دهد. این خدمات شامل آموزش کاهش استرس و آرامش، بهینه سازی اوج عملکرد برای ورزشکاران و حرفه‌ای‌ها، بهبود توجه و تمرکز، افزایش عملکرد شناختی و ارتقای رفاه کلی ذهنی هستند.

از طریق جلسات منظم نوروفیدبک، درمانگران آموزش دیده ما، بیماران را در یادگیری تکنیک‌های خودتنظیمی راهنمایی می‌کنند. این امر الگوهای فعالیت مغزی سالم‌تری را ایجاد می‌نماید.

هدف این درمان، کمک به افراد برای مدیریت بهتر احساسات، بهبود توانایی‌های شناختی و دستیابی به عملکرد مطلوب مغز است.

در مجموع، مرکز نوین مشاوره از لورتا نوروفیدبک به عنوان ابزاری قدرتمند برای پاسخگویی به طیف وسیعی از نیازهای پزشکی و درمانی استفاده می‌کند و به بیماران مسیری برای دستیابی به سلامت مغز و کیفیت زندگی بهتر ارائه می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت، با ما تماس بگیرید.

لورتا نوروفیدبک در تهران و کرج

لورتا نوروفیدبک روشی غیر دارویی برای بهبود بیماری های اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی ADHD و صرع است؛ که توانست در مدت کوتاهی، تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را کسب کند.

این روش درمانی، به پروتکل های استاندارد مانند تتا/بتا، پتانسیل های قشر آهسته مغز و نوروفیدبک ریتم حسی-حرکتی نیز مقید است.

مطالعات در مورد نوروفیدبک در اواخر دهه 1950 و 1960 به پیشگامی دو محقق توسعه یافت: دکتر جوزف کامیا از دانشگاه شیکاگو و دکتر بری استرمن از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و تا امروز هم یکی از حیطه های پر چالش پژوهشی در علوم مغز و روان پزشکی است.

در ادامه به بررسی سوالات رایج مراجعین درباره جلسات درمانی لورتا نوروفیدبک می پردازیم.

روز به روز، بر تعداد افرادی که این روش غیر دارویی را برای معالجه انتخاب می کنند افزوده می شود. بنابراین، افراد سودجوی متعددی که در زمینه سلامت روان و علوم اعصاب آموزش ندیده اند وارد این حوزه خواهند شد.

برای بیمار بسیار مهم است که بتواند پزشک خود را ارزیابی کند و پاسخ این سوال را که آیا پزشک وی دانش و اعتبار لازم برای انجام نوروفیدبک را دارد یا خیر.

اولین سوال مهمی که می بایست پرسیده شود این است که آیا پزشک از طریق تنها مرجع صدور گواهی، اتحادیه بین المللی صدور گواهینامه بیوفیدبک دارد یا خیر. اگر دارای گواهینامه مذکور نباشند، شدیداً هشدار می دهیم که از این افراد خدماتی دریافت نکنید.

در ادامه نیز سوالاتی را آورده ایم که بیماران در طول زمان و در طول مشاوره ها با مرکز نوین مشاوره مطرح کرده اند.

1. نوروفیدبک به زبان ساده چیست و چگونه عمل می کند؟

به بیان ساده تر، نوروفیدبک عبارت است از بهبود بخشیدن به مغز با استفاده از داده های خود مغز. روند درمان نیز به این شکل است که بیمار پس از معاینه و بررسی های پزشک مربوطه در جلسات درمانی شرکت می کند.

در هر جلسه، با کلاه نوار مغزی که بر سر بیمار قرار می گیرد، نوزده الکترودی که توانایی برقراری ارتباط و تفسیر نورون های مغزی را دارند سیگنال های مغزی بیمار را به سیستم درمانگر ارسال می کنند.

سیستم درمانگر، محاسبات مورد نظر را انجام داده و برای درمانگر اطلاعاتی به شکل اعداد و نمودار و… که قابل خواندن و پردازش است را ارائه می کند.

ازین پس، پروسه اصلاح عملکرد مغز بیمار آغاز می شود که هیچ گونه تزریق، جراحی، اشعه و یا شوک برقی در آن دخیل نیست.

2. آیا نوروفیدبک می تواند عوارض جانبی داشته باشد؟

پاسخ مثبت است. سیستم‌هایی که از EEG استفاده می‌کنند، بر داده‌های علمی تکیه نمی‌کنند و نتیجه رویکردی هستند که در دهه 1960 آغاز به فعالیت نمودند. آموزش بر روی نوار حسی حرکتی (C3، C4، CZ) در گذشته زمینه‌ای بود که منجر به بهبودی های کلی در توجه و برانگیختگی شد.

اما شایان ذکر است که این موضوع هنوز مبتنی بر حدس و گمان است و اثباتی برای آن وجود ندارد.
امکان دارد که در هنگام استفاده از qEEG، پزشکان بی تجربه وسوسه شوند که به «نقاط حیاتی» در داده های توپوگرافی مراجعه کنند و الکترودها را در آنجا قرار دهند تا فرکانس های EEG را بالا یا پایین بیاورند.

علی الظاهر، اگر این نواحی، نواحی «جبرانی» مغز باشند؛ ممکن است تمرین در این نواحی و فرکانس‌ها اثر معکوسی در تقویت شبکه‌های نامنظم داشته باشند که در آخر، منجر به واکنش‌های نامطلوب یا عدم بهبودی خواهد شد.

سخن نهایی

اگر در دسته افرادی قرار دارید که با اختلالاتی نظیر اضطراب، وسواس، اختلال پس از سانحه و… مواجه‌اید به راحتی می‌‌توانید با درمان لورتا نوروفیدبک تا حد بسیار زیادی عملکرد مغز خود را بهبود بخشید.

برای شروع درمان خود می‌توانید با مشاوران نوین مشاوره در ارتباط باشید.


سوالات متداول

1. لورتا نوروفیدبک چیست؟

لورتا نوروفیدبک یک تکنیک درمانی از فناوری الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه‌گیری و آموزش فعالیت امواج مغزی استفاده می‌کند.

2. بیماری‌های قابل درمان با لورتا نوروفیدبک کدامند؟

 • بیش فعال
 • اضطراب
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • وسواس
4.8/5 - (30 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

4 نظر در “لورتا نوروفیدبک چیست و چگونه درمان می کند؟

 1. zahra miralam گفت:

  سلام روز بخیر. هزینه هر دوره چقدر میشه تقریبا؟

  1. دوست عزیز سلام
   هزینه جلسه های این تکنیک بر اساس تعرفه خدمات تشخیصی و نظام پزشکی مشخص می شود و دست مرکزی که به آن مراجعه می کنید نیست.
   برای اطلاعات تکمیلی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
   02634000138
   09369756659

 2. عابدزاده مهدی گفت:

  سلام. برای مایی که سایر شهرها اسکان داریم خدمات چطوری ارائه میشه؟ از همکارانتون در رشت می تونین معرفی کنین؟

  1. دوست عزیز سلام. لطفا برای راهنمایی، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
   02634000138
   09369756659

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.