بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن [15راهکار مفید و قطعی]

بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن
آنچه در این مطلب می‌خوانید

حتما برای شماهم پیش آمده حین درس خواندن مطالبی که خوانده اید را فراموش می کنید و مجبور هستید به عقب برگردید تا بازهم مواردی که خوانده اید را مرور کنید. این امر برای هرکسی کلافه کننده است و هیچکس دوست ندارد مطالبی که خوانده است را دوباره بخواند. تازه اگر فردا یا چند روز بعد از مطالعه تان امتحان هم داشته باشید اوضاع سخت تر می شود و باید با دقت بیشتری تمرکز کنید تا بتوانید اطلاعات خوانده شده را مدت طولانی در ذهن تان نگه دارید. عملکرد ذهن به گونه ای است که دوست دارد دائم درگیر و مشغول باشد از این رو این عملکرد نمی گذارد شما به خوبی تمرکز کنید. از این رو برای اینکه جلوی مشغول شدن و حواس پرتی خود را بگیرید باید به سراغ بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن بروید که کافیست در ادامه با ما همراه باشید. زیرا ما در ادامه سعی کرده ایم شما را با علت ها و علائم عدم تمرکز آشنا کنیم تا بتوانید اقدام به بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن برای خود کنید.

تمرکز چیست؟

خیلی از شماها ممکن است فکر کنید که تمرکز کردن یک امر ذاتی است و همه ی ما باید بتوانیم به خوبی تمرکز کنیم درحالی که اینگونه نیست. تمرکز یک امر کاملا اکتسابی می باشد که باید هر روز و هر ساعت برای پرورش و بهتر شدن آن تلاش کنید. حتی اگر یک هوش معمولی داشته باشید می توانید اقدام به بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن و سایر موضوعات کنید.

همان طور که گفتیم نباید فکر کنید که تنها شما هواس پرت هستید و هیچکس در دنیا هواس پرت نیست زیرا همین فکر باعث می شود شما بدتر نتوانید به درستی تمرکز کنید. از آنجایی که تمرکز یک امر اکتسابی می باشد باید آن را به دست آورید اما چگونه؟ همین سوال موضوع اصلی صحبت های ما می باشد.

علت هواس پرتی و عدم تمرکز چیست؟

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن باید علت های هواس پرتی و عدم تمرکز را بدانید. حواس پرتی علت های مختلفی مانند ذهنی، درونی، بیرونی و محیطی دارد. که در ادامه به شرح مختصر هر یک پرداخته ایم تا بدانید چرا نمی توانید بر روی یک موضوع تمرکز کنید.

حواس پرتی ذهنی و درونی

حواس پرتی ذهنی و درونی شامل اندیشه هایی می باشد که نمی گذارد شما به راحتی بر روی یک موضوع تمرکز داشته باشید مانند درد، رنج، غم و غصه، نگرانی، گرسنگی و تشنگی، سردی و گرمی، ترس، خشم، شادی، سردرد و …

حواس پرتی بیرونی و محیطی

حواس پرتی بیرونی و محیطی تحریکات غیر ارادی می باشد که توسط هواس های مختلف تان ایجاد می شود مانند نور شدید و ضعیف، صداهای ناهنجار، روشن بودن رسانه ها صوتی و تصویری و …

عوامل هواس پرت شدن چیست؟

در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می زند مسائل زیادی باعث می شود که هواس تان پرت شود و نتوانید بر روی یک موضوع تمرکز کنید. حتی بررسی های محققین نشان داده که امروزه درصد تمرکز کردن در نوجوانان و جوانان به شدت کاهش یافته است که اصلی ترین علت آن رسانه های جمعی می باشد. در حقیقت گوشی، تبلت، لپ تاپ و … می تواند توانایی تمرکز کردن را از شما بگیرد به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم عواملی که باعث هواس پرت شدن شما و عدم تمرکز شما می شوند را به صورت جامع برایتان مطرح کنیم. عواملی که نمی گذارند شما تمرکز کنید و هواس تان را پرت می کنند عبارت هستند از :

 • شبکه‌ های اجتماعی
 • تماس‌ ها
 • وب ‌گردی بدون هدف
 • پیامک دادن
 • چک کردن ایمیل
 • تلویزیون
 • روابط، بحث و جدل ها
 • سر و صدا
 • خیال پردازی بیش از حد

برای بالا بردن تمرکز حین درس خواندن سوال طرح کنید

یکی از اساسی ترین مشکلات نوجوانان و جوانان محصل و دانشجو عدم تمرکز کردن حین درس خواندن می باشد. که ما می خواهیم شما را با راه هایی برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن آشنا کنیم تا بتوانید به راحتی درس بخوانید و تمرکز کنید. یکی از راه هایی که می توانید تمرکزتان را با آن بالا ببرید سوال طرح کردن می باشد. وقتی شما قبل از درس خواندن تان برای خود سوال طرح می کنید گویی خود را وادار می کنید تا به طور فعالانه و با تمرکز بیشتر، دقت کافی، انگیزه و علاقه، به مطالعه بپردازید.

در حقیقت طرح سوال یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن می باشد که می تواند شما را عمیقا درگیر درس خواندن کند. چون وقتی درس می خوانید باید برای جواب سوال هایی که طرح کرده اید به عقب بر گردید و با تمرکز کردن به سوال ها پاسخ دهید. حتی بعد از خواندن مطلب و با طرح سوال توان فراگیری خود را می توانید ارزشیابی کنید در نتیجه به راحتی می توانید نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید.

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن جدیت داشته باشید

یکی دیگر از راه های بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن جدیت داشتن می باشد. وقتی با جدیت به پشت میز خود برای مطالعه می نشینید بهتر می توانید روی درس تان تمرکز کنید. در حقیقت می خواهیم به شما یاد بدهیم که نگذارید هیچ چیزی ذهن تان را مشغول کند و این کار تنها با جدیت داشتن امکان پذیر است.

برای جدیت داشتن حین درس خواندن می توانید تصمیم بگیرید و درس خواندن خود را به مدت زمانی خاص محدود کنید. همچنین به یاد داشته باشید که نباید در این زمان از درس خواندن خود به هر دلیلی دست بکشید چون جدیتتان به هم می ریزد. حتی می توانید به خود تلقین کنید که با اراده و مصمم هستید تا بتوانید در این راه موفق باشید.

برای بالا بردن تمرکز حین درس خواندن تند خوانی کنید

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن می توانید تن خوانی کنید. چون تند خوانی کردن باعث می شود تمرکز تان بالا برود و مطالب را بهتر متوجه شوید. فکر هر انسانی می تواند طیف وسیعی از اطلاعات را در ذهن خود جای دهد و ذهن نیز دائم دوست دارد به چیز های مختلف فکر کند تا خالی نباشد.

از این رو اگر سرعت مطالعه تان پایین باشد ذهن وقت و جای خالی پیدا می کند و برای پر کردن این وقت و جای به سراغ روش های گوناگون می رود که نتیجه آن عدم تمرکز کردن شما بر روی درس تان می باشد. مطالعه سریع یا تند خوانی فرصت این شاخه و آن شاخه شدن به ذهن را نمی دهد که همین امر سبب افزایش تمرکز هنگام درس خواندن می4 شود.

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن علاقه داشته باشید

یکی دیگر از راه های بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن علاقه می باشد. اگر شما به درسی که می خواهید بخوانید علاقه داشته باشید می توانید به راحتی ذهن خود را بر روی آن متمرکز کنید. چون وقتی شما به یک درس علاقه داشته باشید خود به خود روی آن متمرکز می شود و با دقت اطلاعات لازم را به ذهن تان می سپارید.

حتی اگر علاقه ای به یک درس ندارید و به دنبال بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن هستید بهتر است در خودتان ایجاد انگیزه کنید. با ایجاد انگیزه و در نظر گرفتن هدف هایتان می توانید نسبت به مطالعه درسی که دوست ندارید شوق و علاقه پیدا کنید. همچنین به شما توصیه می کنیم موقعیت هایی را که نمی توانید در آن ها تمرکز حواس داشته باشید تجزیه و تحلیل کنید.

برای بالا بردن تمرکز حین درس خواندن به دنبال راهنما باشید

اگر یک راهنما در حین درس خواندن برای خود داشته باشید می توانید در بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن موفق باشید. در حقیقت وجود یک راهنما مانند انگشت سبابه، مداد یا خط کش می تواند تا حد زیادی تمرکز شما را بالا ببرد. وقتی شما یک راهنما داشته باشید علاوه بر جمع کردن حواس تان می توانید به روان خواندن هم عادت کنید.

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن به یک مکان خوب بروید

برای اینکه تمرکز خود را بالا ببرید می توانید یک مکان خوب برای درس خواندن انتخاب کنید. برای مثال اگر یک اتاق به هم ریخته و شلوغ را برای درس خواندن انتخاب کنید به احتمال زیاد نمی توانید به خوبی تمرکز کنید. چون وسایل به هم ریخته ای که دور و اطراف تان می باشد نمی گذارد به خوبی تمرکز کنید. حتی می توان گفت اولین چیزی که می گذارد شما حین درس خواندن به خوبی تمرکز کنید مکانی مرتب و بدون هیچ شلوغی می باشد.

برای بالا بردن تمرکز حین درس خواندن افکار مثبت داشته باشید

یکی از راه های بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن داشتن افکار مثبت می باشد. وقتی همه چیز در کنار هم خوب پیش می رود و می توانید روی درس خود تمرکز کنید که تصور مثبتی داشته باشید. چون داشتن افکار های مثبت در سرتان به شما کمک می کند افکار مزاحم را دور بزنید و ذهن تان را برای مطالبی که می خوانید خالی کنید. از این رو بهتر است جمله هایی مانند اینکه سخت است، من نمی توانم، من یاد نمی گیرم و … را کنار بگذارید.

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن شرایط بدنی مناسب داشته باشید

برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن باید دارای شرایط بدنی مناسبی هم باشید تا بتوانید حواس تان را به خوبی جمع کنید. چون اگر شما خواب ناکافی داشته باشید و از عادت های غذایی بد هم پیروی کنید نمی توانید به خوبی بر روی موضوعی که می خوانید تمرکز کنید. برای مثال سنگینی معده و سیری بیش از حد یکی از زمینه های عدم تمرکز به هنگام درس خواندن است. از این رو شما باید از خوردن غذا های پرحجم خود داری کنید زیرا با سرازیر شدن خون به سمت دستگاه گوارش از بنیه حسی و ذهنی شما کاسته می شود.

چند توصیه مهم برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن

 • یک مکان مناسب و راحت برای خود انتخاب کنید.
 • در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم درس نخوانید.
 • سعی کنید محل انتخابی تان تمیز و بدون هیچ شلوغی باشد.
 • یک مکان کم رفت و آمد برای خود انتخاب کنید.
 • در محلی که درس می خوانید سعی کنید تلوزیون و لپ تاپ وجود نداشته باشد.
 • کتاب ها و جزوه های مورد نیازتان را جلوی دستتان بگذارید.
 • در صورت شنیدن صداهای زیاد هدفون در گوش خود قرار دهید.

بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن با نوروفیدبک

تا جایی که می توانید باید با استفاده از راه هایی که گفته شد تمرکز خود را افزایش دهید اما اگر راه های مطرح شده برایتان کارساز نبود و بازهم نتوانستید تمرکز خود را بالا ببرید بهتر است به سراغ یک روش درمانی مانند نوروفیدبک بروید. امروزه راه های زیادی برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن مانند داروها وجود دارد اما استفاده از آن ها را به شما پیشنهاد نمی کنیم. چون دارو ها یک روش تهاجمی برای درمان اضطراب و عدم توجه و تمرکز میباشد که در بلند مدت یک سری عوارض برای بدن تان به وجود می آورد همچنین ممکن است به آن دارو ها اعتیاد پیدا کنید.

اما روش درمانی نوروفیدبک یک روش غیر تهاجمی می باشد و بدون هیچ عوارضی می تواند تمرکز را در شما افزایش دهد. اگر مشکل عدم تمرکز را در همان ابتدا یا وسط های راه حل نکنید روز به روز بدتر می شود تا جایی که نمی توانید مطالب کوتاه را هم به خاطر بسپارید. این روش درمانی به مغز شما آموزش می دهد که خودش بدون دخالت هیچ محرک خارجی اقدام به درمان نواقص خود مانند عدم تمرکز کردن کند. پس به شما توصیه می کنیم برای رهایی از این اختلال به سراغ نوروفیدبک بروید. برای اینکه اطلاعات بیشتری درمورد نحوه کارکرد نوروفیدبک بر روی مغز و قیمت و تعداد جلسات آن کسب کنید.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب همان طور که مشاهده کردید سعی کردیم ابتدا شما را با علت ها و علائم عدم تمرکز آشنا کنیم تا در ذهن خود اطلاعات مفید و جامعی از این اختلال داشته باشید. همچنین سعی کردیم به شما راه هایی برای بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن مانند محیط مناسب، شرایط بدنی خوب و … یاد بدهیم تا ابتدا خودتان اقدام به افزایش قدرت تمرکز خود کنید. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص راه های بالا بردن تمرکز هنگام درس خواندن برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن اوقات خوشی را حین درس خواندن برای خود رقم بزنید.

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.