بیوفیدبک چیست و چگونه کار میکند؟ | هزینه و تعداد جلسات بیوفیدبک | عوارض بیوفیدبک

بیوفیدبک
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بیوفیدبک یکی از تکنیک های درمانی می باشد که امروزه در سر تا سر دنیا در حیطه های مختلفی از آن استفاده می کنند. افراد با استفاده از این تکنیک می توانند با استفاده از امواج حاصل بدن شان آموزش ببینند و تلاشی در بهبود سلامت خود انجام دهند. اگر برای بهره بردن از این روش درمانی به یکی از بهترین مرکز ها مراجعه کنید متخصصین این حوزه شما را به حسگر هایی وصل می کنند تا این حسگر ها اطلاعاتی در مورد اعصاب، عضلات و فعالیت های خود مختار بدنتان اندازه گیری و پردازش کنند. سپس در اخر اطلاعات یافته شده در قالب یک فیدبک صوتی یا تصویری به پزشک معالج تان داده می شود تا بتوان نتیجه گرفت که فرد به درمان پاسخ داده یا خیر. در اصل حسگرهای این تکنیک به شما یاد می دهد که چطوری تغییرات بدن خود مانند آرام کردن ماهیچه هایتان را آرام آرام بهبود ببخشید برای مثال کاهش اسپاسم عضلانی با این تکنیک جدید امکان پذیر است. اگر می خواهید در مورد این تکنیک نوین اطلاعاتی کسب کنید کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این تکنیک درمانی جدید و نوین آشنا کنیم.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک تکنیکی می باشد که با بهره بردن از آن می توانید تغییرات مثبت و مطلوبی در بدن ایجاد کنید و عملکرد های آن را بهبود ببخشید. اگر بخواهیم ساده تر به شما بگوییم بیوفیدبک چیست می توانیم بگوییم که بیوفیدبک یک تکنیک ذهنی بدن می باشد که به شما آموزش می دهد چطوری فعالیت های فیزیولوژیک خود را تغییر دهید و آن را به سمت بهتر شدن پیش ببرید. فعالیت های بدن همه ی انسان ها به دو بخش یعنی ارادی و غیر ارادی تقسیم می شود.

در فعالیت های ارادی مثل حرکت دادن دست ها یا پاها می توانیم روی آن ها کنترل پیدا کنیم. اما در فعالیت های غیر ارادی مانند ضربان قلب یا نفس کشیدن نمی توانیم کنترلی بر روی آن ها داشته باشیم چون پارامتر های این فعالیت ها مانند فشار خون یا دمای بدن بسته به عوامل محیطی سریعا تغییر می کنند. برای مثال بدن ما ممکن است به عوامل محیطی مانند هیجان یا استرس عکس العمل نشان دهد که نتیجه آن تغییر ضربان قلب و … است.

نکته جالب اینجاست که بدانید این عملکردهای غیرارادی توسط سیستم عصبی خودمختار تنظیم می شوند. اگر این عوامل مانند ضربان قلب به مرور زمان کنترل نشوند و دائم به آن استرس وارد شود ممکن است شما را درگیر برخی اختلالات و بیماری ها کند. اما نگران نباشید چون امروزه تکنولوژی به نام بیوفیدبک آمده تا به کنترل این عملکرد های غیر ارادی کمک کند. در اصل این تکنیک به شما یاد می دهد چگونه عملکرد های غیر ارای بدن تان را کنترل و حتی تنظیم کنید.

آشنایی با انواع بیوفیدبک

این تکنیک نوین و جدید دارای انواع مختلفی می باشد که بسته به اینکه استفاده کردن از آن به چه هدف و ارتقای کدام عملکرد در بدن مربوط است متفاوت می باشد. از این رو وقتی دچار مشکلی در بدن خود هستید و نمی توانید اختیار فعالیت های غیر ارادی خود را داشته باشید متخصص این حوزه تشخیص می دهد که کدام یک از انواع این تکنیک برای شما مفید است. از انواع بیوفیدبک برای آگاهی بیشتر شما می توانیم به فعالیت های امواج مغزی، تغییرات نرخ قلبی، انقباضات عضلانی، تنفس، هدایت پوستی و یا دما اشاره کنیم.

بیوفیدبک تغییرات نرخ ضربان قلب

یکی از انواع بیوفیدبک تغییرات نرخ ضربان قلب می باشد که الکترود های مربوط به تغییرات نرخ ضربان قلب روی قفسه سینه، لاله گوش، انگشت و یا مچ دست مراجعه کننده عزیز متصل می شود. سپس الکترودها بعد از اتصال بر روی نواحی نام برده شده تغییرات فاصله زمانی بین دو ضربان قلب متوالی را اندازه گیری می کنند.

در اصل سیستم تغییرات نرخ ضربان قلب بین سیستم قلبی عروقی و سیستم های فیزیولوژیک بدن یک هارمونی ایجاد می کنند تا باعث ایجاد تاثیران مثبت در بدن شود. از فیدبک های شایع این نوع بیوفیدبک می توانیم به بهبود و خوب شدن بیماری هایی مانند بی خوابی، فشار خون بالا، اختلال استرس، درد های عضلانی مزمن و … اشاره کنیم.

بیوفیدبک تنفس

در این نوع بیوفیدبک الگوی تنفسی و نرخ تنفسی در افرادی که با این مشکل مواجه هستند ثبت می شود در نتیجه الکترودها در این نوع بر روی دور سینه و شکم مراجعه کننده عزیز متصل می شود. سپس به افراد آموزش داده می شود که چگونه با عضلات شکم تنقس خود را ریتمیک تر و عمیق تر کنند.

چون با آموزش تنفس ریتمیک و عمیق می توان به افراد این کمک را کرد تا اختلالات فیزیولوژیکی و روانی شان بهبود بخشیده شود. از این اختلالات می توانیم برای آگاهی بیشتر شما به اختلالات آسم، فشار خون بالا، اضطراب، بیماری انسدادی مزمن ریه و … اشاره کنیم.

بیوفیدبک دما

در این نوع از بیوفیدبک متخصصین تلاش می کنند تا با استفاده از دمای بدن فرد به حالت فیزیولوژیک او دست پیدا کنند. در این نوع از روش درمانی به فرد آموزش داده می شود که خودش به تنهایی بتواند دمای بدنش را کنترل کنید تا به مرور زمان بتواند اختلالات فیزیکی خود را هم کنترل کند.

الکترود ها در این روش روی انگشتان دست یا پای فرد قرار می گیرد. از شایع ترین درمان هایی که این نوع بیوفیدبک  انجام می دهید می توانیم کنترل اثرات استرس و اضطراب، درمان بیماری رینود، میگرن و همچنین بهبود عملکرد فردی در تمامی سنین حتی کهنسالان اشاره کنیم.

بیوفیدبک سرعت هدایت پوست

در این نوع از این روش درمانی الکترودها به انگشت های دست یا پا وصل می شود تا میزان هدایت پوست مانند یک فیدبک برگردانده شود. چون هدایت پوست همه ی افراد تحت تاثیر سمپاتیک می باشد که نشان دهنده ی جنبه های مختلف احساسی و شناختی در فرد است.

در نتیجه با اندازه گیزی هایی که متخصصین این حوزه انجام می دهند یک دیدگاه در مورد وضعیت سیستم اعصاب خودمختار تهیه می شود. از شایع ترین درمان هایی که این نوع از بیوفیدبک انجام می دهد می توانیم به درمان اضطراب، درد های مزمن، هایپرهیدروزیس و استرس اشاره کنیم.

کاربرد بیوفیدبک

در کنار دانستن اینکه بیوفیدبک چیست بد نیست کمی هم در مورد کاربرد های آن اطلاعات کسب کنید تا دانش و آگاهی تان در این زمینه تکمیل شود. به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم شما را با کاربرد های شایع این تکنیک جدید و به روز موجود در تمام دنیا آشنا کنیم. کاربرد های شایع این تکنیک جدید و به روز عبارت است از :

 

  • اختلال بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب ، فوبیا، ترس، افسردگی، وسواس و اختلالات خواب
  • اعتیاد به قمار، کامپیوتر، الکل، مواد مخدر، سیگار، رفتار جنسی
  • بهبود بیماری های روان تنی مانند اعصاب، سکته، صرع، تیک های عصبی، مشکل تعادل، سردرد، اسپاسم عضلانی، سندرم تونل، اختلالات سیستم عصبی خودمختار
  • سیستم قلبی مانند فشارخون بالا، اختلال رینود
  • سیستم ریوی مانند آسم، هایپرونتیلیشن، بیماری انسداد مزمن ریه
  • سیستم گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر، یبوست مزمن، اختلالات بی اختیاری ادرار ، مشکلات عضلات لگن، سردرد و دردهای مزمن

 

دلایل تمایل بیماران به استفاده از بیوفیدبک چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که افراد به سراغ این تکنیک نوین و جدید روی بیاورند که یکی از اصلی ترین این دلایل این است که نیاز به داروها در این تکنیک یا کاهش پیدا می کند یا کاملا حذف می شود. به همین دلیل این تکنیک درمانی برای کسانی که نمی توانند دارو بخورند یا تحمل دارو ندارند جایگزین بسیار موثری می باشد.

همچنین یکی دیگر از دلایل روی آوردن به این تکنیک که مربوط به داروهاست این می باشد که بعضی از اوقات داروهاهم دیگر پاسخگوی فرد نیستند و نمی توانند آن ها را به خوبی درمان کنند. برای مثال حتی ممکن است یک خانم بارداری دارای هر یک از اختلالات اشاره شده باشد و به دلیل بارداری اش نتواند دارو مصرف کند از این رو این تکنیک انتخاب خوبی می باشد.

جلسه درمانی بیوفیدبک به چه صورت است؟

در جلسه درمانی این تکنیک حسگرهای الکتریکی مخصوصی به نام الکترود با توجه به تشخیص پزشک که دارای چه نوع اختلالی هستید به منطقه های خاصی از بدنتان نصب می شود تا عمل اندازه گیری با رعایت برخی موارد توسط متخصصین شروع شود. در جلسه های این روش درمانی سپس سنسور هایی به یک دستگاه اندازه گیری وصل می شود تا از عکس العمل جسمانی شما بازخوردی به دست آید. همچنین برای اینکه نگرانی هایتان از بابت این تکنیک راحت باشد درمانگرتان از طریق یک سری تمرینات ذهنی مانند مدیتیشن یا تکنیک های آرامش بخش سعی می کند روان شما را آرام کند.

جلسه درمانی بیوفیدبک چه مدت طول می‌کشد؟

جلسه های این تکنیک درمانی نوین معمولا بین نیم ساعت یا یک ساعت طول می کشد و ممکن است متغییر هم باشد. چون طول مدت درمان و تعدا جلسه هایی که باید مراجعه کنید به عوامل مختلفی مانند اینکه بدن شما چقدر به تمرین ها واکنش نشان می دهد، شرایطی که می توانید روی آن تمرکز کنید، اهداف شما از مراجعه و استفاده از این تکنیک و … بستگی دارد. از این رو می توان گفت که یک دوره معمولی برای درمان با این تکنیک بین چهار تا شش جلسه است که در مواقعی ممکن است به هشت الی ده جلسه هم برسد.

هزینه و قیمت بیوفیدبک چقدر است؟

اگر نگران هزینه های خود هستید باید بگوییم که هزینه جلسه های این تکنیک نوین و جدید بر اساس تعرفه خدمات تشخیصی و نظام پزشکی مشخص می شود و دست مرکزی که به آن مراجعه می کنید نیست. اگر شما به بهترین مرکز نوروفیدبک در کرج مراجعه کنید ممکن است به دلیل خدمات و امکاناتی که به شما ارائه می دهد و در سایر مراکز نیست کمی هزینه اضافی گرفته شود که هزینه چندانی نیست و به شما توصیه می کنیم نگرانی هایی بابت هزینه نداشته باشید چون هزینه این تکنیک بالا و گران نیست.

عوارض بیوفیدبک

اگر می خواهید در مورد عوارض بیوفیدبک چیزی بدانید باید بگوییم در تحقیقاتی که تا به امروز بر روی این تکنیک نوین صورت گرفته هیچ عوارضی از آن گزارش نشده است. البته ممکن است شما در طول درمان دچار اضطراب، تهوع یا سردرد به صورت خفیف بشوید که کاملا طبیعی است و نمی توان آن ها را جزو عوارض بیوفیدبک شناخت.

چون به مرور زمان و نزدیک شدن به بهبودی تان همگی پایان می یابند. در اصل این تکنیک تا به امروز هیچ گونه عارضه ای نداشته و همانند دستگاه فشار خون عمل می کند تا بتواند تغییرات فیزیولوژیک بدن را ثبت کند. با استفاده از این تکنیک همان طور که اشاره شد می توانید اختلالات و مشکلات خود را یا بهبود ببخشید یا کاملا درمان کنید.

در کلینیک نوین از کدام نوع بیوفیدبک استفاده میشود؟

یکی از بهترین مرکز های نوروفیدبک در کرج مرکز مشاوره نوین می باشد که می خواهیم به شما بگوییم در این مرکز خوب و فوق حرفه ای چه نوع بیوفیدبکی استفاده می شود. امواج مغزی یکی از انواع بیوفیدبک می باشد که در این مرکز برای درمان اختلالات مراجعین عزیز استفاده می شود. در این نوع روش درمانی حسگرهایی بر روی سر مراجعه کننده نصب می شود تا از طریق این حسگر ها و کمک دستگاه الکتروانسفالوگرام امواج مغزی فرد تفسیر شود.

نوروفیدبک یکی دیگر از انواع این تکنیک می باشد که امروزه تبدیل به یکی از بحث برانگیز ترین شکل درمانی بیوفیدبک شده است. اگر بخواهیم به شما در تعریفی صریح بگوییم نوروفیدبک چیست باید بگوییم که نوروفیدبک بازآموزی الگوهای امواج مغزی می باشد. در روش نوروفیدبک چند حسگر اندازه ‌گیری به سر شما متصل می ‌شود تا فعالیت‌ های الکتریکی مغزتان را ارزیابی ‌کنند.

بهترین مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک 

برای اینکه از روش درمانی نوروفیدبک یا بیوفیدبک به بهترین نحو ممکن و با بالاترین امکانات بهره ببرید باید به یکسری نکات قبل از مراجعه دقت کنید. زیرا نوروفیدبک و بیوفیدبک روش های درمانی هستن که بشدت تخصص درمانگر و تجهیزات پیشرفته در آن دخیل هستند. پس حتما قبل از مراجعه به مراکز نوروفیدبک و بیوفیدبک مقاله بهترین مرکز نوروفیدبک را مطالعه کنید که هزینه و وقتی که صرف درمان میگذارید به هدر نرود. لازم به ذکر است که بدانید در کلینیک نوین علاوه بر دستگاه های فوق پیشرفته از بهترین و خبره ترین متخصصین بهره گرفته شده تا بهترین خدمات به مراجعه کنندگان عزیز ارائه شود.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با تکنیک جدید بیوفیدبک آشنا کنیم تا اطلاعات مفیدی از آن در ذهنتان داشته باشید. پس متوجه شدید که با استفاده از این تکنیک می توانید روی عملکرد های غیر ارادی خود تسلط پیدا کنید تا به مرور زمان درگیر اختلالاتی مانند استرس، اضطراب، وسواس و … نشوید.

همچنین سعی کردیم شما را با بهترین مرکز نوروفیدبک در کرج آشنا کنیم تا وقتی می خواهید به سراغ جدید ترین و بهترین روش درمانی بروید در بهترین مرکز آن را انجام دهید تا همه چی تکمیل شود. در سخن اخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن زندگی آرامی برای خود رقم بزنید.

 

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.