علائم افسردگی در مردان [ 10 نشانه بسیارمهم و خطرناک!! ]

آنچه در این مطلب می‌خوانید

خانم ها به گونه ای است که به راحتی می توانند در مورد احساسات و افکارشان با افراد دیگر صحبت کنند در حالی که اقایان اینگونه نیستند. اکثر که نه بیشتر اقایان فکر می کنند که حرف زدن درباره روحیات و چیزهایی که در سر دارند با بقیه مردانگی آن ها را به زیر سوال می برد که همین موضوع باعث شده افسردگی در مردان دیرتر تشخیص داده شود. درحالی که اگر افسردگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده نشود و جلوی جدی تر شدن آن را نگیریم روند درمان سخت تر و پیچیده تر می شود. حتی فرد افسرده ممکن است دست به خودکشی بزند و به زندگی خود پایان دهد از این رو در ادامه سعی کرده ایم شما را با علائم افسردگی در مردان آشنا کنیم تا بتوانید وجود این اختلال را در یک اقا تشخیص دهید.

آیا می دانید افسردگی و غمگین بودن چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

خیلی از افراد افسردگی را با غمگین بودن اشتباه می گیرند که همین امر ممکن است بر بدتر شدن یک فرد افسرده دامن بزند. به همین دلیل این سوال را از شما پرسیدیم که بدانیم آیا فرق این دو را می دانید؟ به هرحال اگرهم فرق افسردگی با غمگین بودن را نمی دانید تا ما هستیم نباید غمی داشته باشید.

همه ی ما گاهی ممکن است در طول زندگی به دلایل مختلف احساس ناراحتی کنیم اما این احساس که بلند مدت نیست هست؟ در حقیقت این احساس به صورت موقت ما را درگیر می کند و پس از مدتی از بین می رود. در حالی که افسردگی این طور نیست و وقتی احساس ناراحتی می کنید روز ها و ماه ها این حس همراه تان هست.

علائم روحی افسردگی در مردان چیست؟

اختلال افسردگی در مردان به طور کلی به دو شیوه علائم خود را نشان می دهد. به عبارتی ساده تر یکی از علائم افسردگی در مردان روحی است و یکی دیگر آن جسمی که در این قسمت می خواهیم شما را با علائم روحی افسردگی در مردان آشنا کنیم. علائم افسردگی در مردان عبارت است از :

 • حس ناراحتی و غم به صورت طولانی مدت
 • حس ناامیدی که در صبح ها بیشتر است
 • ناتوانی در لذت بردن از هرچیز
 • بدبین شدن نسبت به نزدیک ترین فرد زندگی
 • احساس خودکشی کردن و مردن
 • توانایی تمرکز نداشتن روی هرچیز
 • بی علاقگی نسبت به کسانی که دوست شان داشته اید
 • کاهش ارتباط با خانواده و دوستان

علائم جسمی افسردگی در مردان چیست؟

بد نیست سری به علائم افسردگی در مردان از جنبه جسمی هم بزنیم. آیا می دانید علائم جسمی افسردگی در مردان چیست؟ آیا دوست دارید علائم افسردگی در مردان از جنبه جسمی را هم بدانید؟ علائم جسمی افسردگی در مردان عبارت است از :

 • بد خواب شدن یا بی خواب شدن
 • غذا نخوردن در طول روز
 • بیدارشدن در صبح خیلی زود
 • کاهش میل جنسی
 • پرخوری کردن بیش از حد
 • افزایش وزن

شایع ترین علائم افسردگی در مردان خستگی است

یکی از شایع ترین علائم افسردگی در مردان خستگی می باشد که شاید در وهله ی اول این مورد را نتوانید در یک فرد افسرده و یک فرد عادی تشخیص دهید. اما ما به شما یک نکته را یاد می دهیم تا بدانید که خستگی چه فردی نزدیک تر به اختلال افسردگی است. وقتی یک فرد همواره و بدون هیچ دلیلی احساس خستگی می کند که به دنبال آن حرکت ها بدنی و صحبت کردنش هم کند می شود بدانید که به افسردگی دچار شده است. نتیجه این خستگی هم چیزی نیست جز خوابیدن که خود بد خوابیدن هم یکی از علائم افسردگی در مردان است در خوابیدن به مشکل بر می خورند و خستگی در وجودشان می ماند.

مشکل در خواب از بارز ترین علائم افسردگی در مردان

یکی دیگر از علائم افسردگی در مردان مشکل در خوابیدن است. به عبارتی ساده تر وقتی یک فرد به افسردگی دچار می شود یا خیلی زود می خوابد و یا خیلی زود از خواب بیدار می شود. حتی ممکن است در خوابیدن مشکل داشته باشد و وقتی هم که می خوابد بارها و بارها از خواب بپرد. این مورد در یک فرد افسرده حتی ممکن است جوری باشد که فرد هرچقدر هم که می خوابد باز نیاز به خواب دارد.

عدم تمرکز روی کوچک ترین کارها و لذت نبردن از آن ها از علائم افسردگی است

وقتی یک فرد نتواند روی کوچک ترین کارها تمرکز کند یعنی به افسردگی دچار شده است. چون محققین اثبات کرده اند فردی که ناتوانی در داشتن سرگرمی و نداشتن توانایی در تمرکز دارد به افسردگی دچار است. برای مثال برای در نوشتن چند خط هم تمرکز ندارند و دائم ذهنشان در جای دیگری سیر می کند.

آیا پرخوری کردن جزو علائم افسردگی در مردان است؟

در پاسخ به این سوالتان باید بگوییم که بله همان طور که کم خوری بیش از حد از علائم افسردگی مردان است پرخوری بیش از حد نیز یکی از علائم افسردگی در مردان است. به طوری که یک فرد افسرده به دلیل رهایی از افکار مزاحم ذهنش دائم به سراغ غذا خوردن می رود تا با خوردن آن ها زمان خود را بگذراند و ذهنش ساعاتی رها باشد.

کاهش میل جنسی از علائم افسردگی است یا خیر؟

کاهش میل جنسی یکی از بارز ترین و شایع ترین علائم افسردگی در مردان است که این مورد بیشتر در اقایان جوان می باشد تا اقایان مسن. از نظر علمی اختلال افسردگی کارکرد بخش هایی از سیستک لیمبیک در مغز را مختل می کند. این بخش سیستمی در مغز است که خوابیدن، انرژی و هیجان های فرد را مدیریت و کنترل می کند. فردی که به افسردگی دچار شده و این بخش از مغزش مشکل دارد نمی تواند هیجان و … را به خوبی تجربه کند در نتیجه میل جنسی اش که نیازمند هیجان و انرژی زیادی است کاهش می یابد.

آیا خشم و زودرنجی از علائم افسردگی در مردان است؟

اگر بخواهیم پاسخ این سوالتان را بدهیم باید بگوییم که با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی باز هم اقایان احساسات خود اعم از شادی و ناراحتی را به راحتی بروز نمی دهند و حتی در بسیاری از اوقات احساس غم خود را با خشم و عصبانیت بروز می دهند. به عبارتی ساده تر سر کوچک ترین مسائل پیش پا افتاده ای به سرعت تحریک می شوند که نتیجه آن عصبانیت بیش از حد یا افراطی است. حتی یک فرد افسرده ممکن است به دلیل حساس بودن زود رنج هم بشود که نتیجه آن دلگیر شدن و ناراحت شدن از مسائل ناچیز است.

افت روحیه و انگیزه یکی از شایع ترین علائم افسردگی مردان

یکی دیگر از شایع ترین علائم افسردگی در مردان که به راحتی هم می توانید آن را به تنهایی تشخیص دهید افت روحیه و انگیزه می باشد. اما این را باید بدانید که نباید به هر فردی که به هر دلیلی مانند پنچر شدن ماشینش در یک روز مهم اتفاق افتاده و روحیه اش خراب شده بگویید تو به اختلال افسردگی دچار شده اید. وقتی می توانید به یک فرد بگویید که به اختلال افسردگی دچار شده که بدون هیچ دلیلی روحیه ای ندارد و وقتی از آینده او سوال می پرسید با شانه بالا انداختن از پاسخ دادن به شما در می رود.

حتی بهتر است به این مثال کمی توجه کنید تا بهتر تفاوت فردی که روحیه ندارد با فردی که به دلیل افسردگی روحیه ندارد را متوجه شوید. برای مثال در حالت عادی وقتی یک شب با همسرتان دعوا می کنید احتمالا در بقیه ‌ی شب هم احساس غم و اندوه خواهید کرد اما وقتی صبح از خواب بیدار می‌ شوید حال ‌تان بهتر است و کمتر ناراحت خواهید بود. در نهایت با همسرتان صحبت می ‌کنید و پس از حل کردن مشکل احساس بهتری پیدا خواهید کرد. اما وقتی افسرده هستید به ‌خاطر روحیه‌ ی منفی‌ تان ممکن است تا هفته ‌ها یا حتی ماه‌ ها احساس بسیار بدی داشته باشید و این مسئله می ‌تواند در همه ‌ی کارها و برنامه‌ هایتان اختلال ایجاد کند.

در سر داشتن افکار خودکشی از علائم افسردگی در مردان

یکی از بدترین و ناراحت کننده ترین علائم افسردگی چه در مردان و چه در زنان در سر داشتن فکر خودشکی و مردن می باشد. حتی می توان گفت که این مورد در مردان چهار برابر بیشتر از زنان است می دانید چرا؟ چون مرد ها به دلیل احساسات شان که کاملا برعکس خانم ها است از افکاری که در سر دارند با کسی گفت و گو نمی کنند که همین موضوع در تشخیص ندادن این فکر در سر یک اقای افسرده دامن می زند. حتی بررسی های متخصصین در این حوزه نشان داده که اقایان برای خودکشی دست به روش های خطرناک تری می زنند که همین امر امار خودکشی موفق در مردان افسرده را بالا برده است.

ناراحت کردن و راندن دیگران از خود یکی از علائم افسردگی در مردان

این اختلال در همان مراحل ابتدایی باعث می شود خلق و خوی فرد به طور کلی دچار تغییر شود به طوری که در خانواده به راحتی می توان این مورد را تشخیص داد. حتی اقایان افسرده که با این مورد مواجه می شوند به هیچ وجه تغییر رفتار خود را قبول نمی کنند و از واقعیت کناره گیری می کنند. به همین دلیل به نگرانی ‌های عزیزانشان توجهی نمی ‌کنند و حتی باعث رنجش و دوری دیگران از خودشان نیز می ‌شوند.

راه های درمان افسردگی در مردان چه هستند؟

روان درمانی

یکی از راه های درمان علائم افسردگی در مردان روان درمانی می باشد. همچنین باید بدانید که چه خودتان به این اختلال دچار شده باشید یا اطرافیانتان در هر صورت به تنهایی نمی توانید آن را حل کنید و حتما باید به سراغ یک روش درمانی بروید. از این رو اگر از یک روان شناس و متخصص این حوزه کمک بگیرید و با او روزانه در ساعات مشخصی صحبت کنید می توانید از شر این اختلال خلاص شوید. چون همین عمل ساده ی صحبت کردن چهره به چهره می تواند کمک زیادی به شما در رهایی از این اختلال نماید.

دارو درمانی

امروزه بسیاری از دارو ها برای درمان و تسکین افسردگی وجود دارند که همانند روان درمانی می توانید از آن ها به عنوان یک روش درمانی کمک بگیرید. اما باید بدانید که داروها به دلیل تهاجمی بودنشان به صورت ریشه ای مشکل شما را حل نمی کنند بلکه تنها برای مدتی شما را آرام می کنند. حتی هر دارویی در صورت مصرف مداوم عوارضی را برای بدن شما به وجود می آورد که در این صورت ممکن است با موارد دیگری رو به رو شوید.

نوروفیدبک

یکی از بهترین و کارآمد ترین روش های درمانی برای بسیاری از اختلالات روحی و روانی مانند افسردگی نوروفیدبک است. این روش درمانی نوین در کنار قطعی بودنش هیچ گونه عوارضی برای بدن شما به دنبال ندارد و با استفاده از آن بدون هیچ دردی می توانید از شر افسردگی خود خلاص شوید. در این روش درمانی به مغز یاد داده می شود که خودش به تنهایی خودش را درمان کند پس بدون دارو هست و از این مورد می توانیم بفهمیم که کاملا غیر تهاجمی هم است.

قطعی ترین روش درمانی برای علائم افسردگی در مردان

برای درمان افسردگی در مردان می توانید از قطعی ترین روش درمانی یعنی نوروفیدبک بهره ببرید. درمان افسردگی با نوروفیدبک که در تمام دنیا مورد استقبال افراد زیادی حتی کودکان قرار گرفته یکی از راهکار های نوین در علم روان شناسی برای درمان بسیاری از اختلالات و بیماری های مزمن است. آیا کنجکاو هستید بیشتر در مورد این روش درمانی بدانید؟ همان طور که اشاره کردیم این روش درمانی به دلیل بدون دارو بودن غیر تهاجمی است و هیچ عوارضی برای بدن شما ندارد می پرسید چگونه؟

در پاسخ به این سوالتان باید بگوییم که بله چون در این روش درمانی به مغزتان یاد داده می شود خودش به تنهایی اقدام به درمان خودش کند. به همین منظور فرد بیمار بر روی صندلی نشانده می شود و حسگر هایی به نام الکترود بر روی پوست سرشان نصب می شود تا امواج مغزی شان بر روی مانیتور نمایش داده شود. در مراحل بعدی نوروتراپیست به وسیله موسیقی و بازی های مختلف سعی می کند امواج مغزی شما بهبود پیدا کنند.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم تا جایی که می توانیم شما را با علائم افسردگی در مردان آشنا کنیم تا با تشخیص آن به سراغ بهترین روش درمانی یعنی نوروفیدبک بروید. در سخن اخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را از آن برده باشید.

 

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.