بالا بردن تمرکز در فوتبال | تاثیر نوروفیدبک بر فوتبالیست ها

بالا بردن تمرکز در فوتبال
آنچه در این مطلب می‌خوانید

یکی از پر اهمیت ترین مواردی که در رشته ورزشی فوتبال باید به آن پرداخته شود تمرکز در ورزشکاران می باشد. نداشتن تمرکز و تمرکز پایین نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای همه افراد معضلی بزرگ می باشد. اگر یک بازیکن این رشته ورزشی از ابتدای بازی تا پایان بازی تمرکز نداشته باشد یعنی بزرگ ترین دشواری و بدترین کار ممکنی که می شود با یک بازیکن کرد. چون بازیکن به جای اینکه در حین بازی به نکات مهم و اساسی توجه کند به سراغ توجه به موارد بی اهمیت می رود که به هیچ وجه دست خودش نمی باشد. برای رفع این مشکل تنها باید به سراغ راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال رفت تا بتوان از آن خلاص شد و بهترین عملکرد ها را کسب کرد. به همین دلیل می خواهیم در ادامه ابتدا به شما بگوییم تمرکز چیست تا با ماهیت و چیستی آن آشنا شوید سپس به سراغ راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال و بهترین آن برویم.

تمرکز چیست؟

همه ی ما انسان ها دوست داریم در هر کاری که به ما سپرده شده یا می خواهیم آن را انجام دهیم بهترین باشیم و توانایی هایمان را به بهترین نحو ممکن به دیگران نشان دهیم. ولی عواملی مانند فکار های مثبت یا منفی، احساس های منفی و مثبت گوناگون و صداهای مزاحمی که در ذهن وجود دارند این اجازه را به ما نمی دهند. در نتیجه نمی توانیم آن طور که باید بر روی موضوعی که باید انجام دهیم تمرکز کنیم و بهترین بازخورد را کسب نماییم. تمرکز کردن به این معناست که فرد بتواند با اراده خودش توجه اش را به سمتی که باید سوق دهد و به عبارتی ساده تر کنترل توجه کردن ذهن خود به مسائل اطراف را داشته باشد.

همچنین می توان گفت تمرکز کردن به این معناست که ذهن مان بر روی یک موضوع، شی، فکر و … بدون توجه به هیچ فکر و ایده ای مانور دهد. برای اینکه تمرکزتان را بالا ببرید تنها باید به یک موضوع فکر کنید و سایر موضوعاتی که ذهن تان را اشغال می کند دور بیندازید. البته برای فرمان دادن به ذهن و کنترل کردن آن چه در حین ورزش هایی مانند فوتبال و چه در زندگی باید یک سری راه های بالا بردن تمرکز را بلد باشیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تمرکز در فوتبال به چه معناست؟

یکی از رشته های ورزشی که در آن استراحت جسم و ذهن بسیار وجود ندارد فوتبال می باشد پس باید برای فعالیت در این رشته ورزشی از تمرکزی بالا برخوردار بود. همین امر باعث شده در کنار هیجان انگیز بودن این رشته ورزشی به یکی از دشوار ترین رشته های ورزشی تبدیل شود چون ورزشکار باید نود دقیقه بر روی بازی خود تمرکز کند تا بتواند بهترین عملکرد را دریافت نماید. در سایر رشته های ورزشی ورزشکاران زمانی می توانند از لحاظ روحی و جسمی استراحت کنند اما در این رشته ورزشی این زمان بسیار کم است.

این رشته ورزشی آنقدر هیجان انگیز و حساس است که می تواند در یک لحظه تنها به علت نداشتن تمرکز جای پیروزی با باخت عوض شود. حتی می توان گفت که تمرکز در فوتبال با اعتماد به نفس رابطه مستقیمی دارد و نبود تمرکز در یک بازیکن اعتماد به نفس را هم کاهش می دهد. از این رو وقتی یک بازیکن تمرکزی ندارد نمی تواند ذهن و اندیشه های خود را کنترل کند که نتیجه این اشغال شدن ذهن می تواند به باخت منجر شود که ما این را نمی خواهیم. اگر راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال را بلد باشید به راحتی در هر زمان می توانید ذهن خود را کنترل و مدیریت کنید.

اعتماد از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

برای بالا بردن تمرکز در فوتبال لازم است ابتدا ذهن خود را مدیریت کنید و باید مهارت های ذهنی را بلد باشید. اگر هر شش مهارت ذهنی را به خوبی بلد باشید می توانید اقدام به بالا بردن تمرکز در فوتبال کنید. ابتدایی ترین مهارت ذهنی که می توانید برای بالا بردن تمرکز در فوتبال از آن بهره ببرید اعتماد می باشد. یعنی یک بازیکن باید اعتماد این را بر خود داشته باشد که از داشتن توپ هیچ ترسی ندارد. همچنین اگر یک بازیکن به خود این اعتماد را داشته باشد که بعد از هر اشتباه هم می تواند آن را به بهترین نحو ممکن جبران کند تمرکز در او کاهش پیدا نمی کند.

تعهد از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

یکی دیگر از مهارت های ذهنی مهم که برای بالا بردن تمرکز در فوتبال یک بازیکن باید آن را داشته باشد تعهد می باشد. اگر یک بازیکن به بازی خود در کنار احساس و علاقه تعهد داشته باشد می تواند به بهترین وجه ممکن بر روی وظایفی که به آن محول شده است تسلط داشته باشد. با تعهد داشتن در بازی می توان پیروز شد و سختی ها و چالش ها را کنار گذاشت. همچنین اگر یک بازیکن دارای تعهد باشد انگیزه در آن افزایش پیدا می کند و می تواند به خوبی بازی را به برد پیش ببرد.

کنترل از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

یکی دیگر از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال کنترل کردن می باشد. در این مهارت بازیکن باید یاد بگیرد که چگونه احساسات خود را به بهترین نحو ممکن کنترل کند. وقتی یک بازیکن از قدرت بالایی برخوردار باشد و بتواند احساسات و … خود را کنترل کند رابطه نزدیکی بین انرژی و احساساتش خواهد داشت. همچنین این بازیکن به سرعت از اشتباهاتش عبور می کند و به سمت بهتر شدن پیش می رود.

تمرکز از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

یکی دیگر از مهارت های ذهنی تمرکز کردن می باشد یعنی بازیکن باید این توانایی را داشته باشد که بتواند بر روی هر چیزی به راحتی تمرکز کند. وقتی یک بازیکن این مهارت را در خود داشته باشد هیچ گاه وظیفه اصلی اش را از دست نمی دهد و به راحتی توانایی تمرکز روی فعالیت خود و هم تیمی های خود را دارد. اگر یک بازیکن این مهارت را در خود نداشته باشد باید به سراغ راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال برود.

ارتباطات از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

یکی دیگر از مهارت ها ذهنی مهم که یک بازیکن فوتبال باید آن را تقویت کند ارتباطات می باشد. در این مهارت ذهنی مهم باززیکن فوتبال باید بداند که چگونه با مربی و سایر هم تیمی های خود صحبت کرده و رابطه برقرار می کند. همچنین باید بداند چگونه به تشویق و انگیزه دادن به هم تیمی های خود بپردازد تا همگی با هم قله های ترقی را طی کنند. بازیکنی که این مهارت را در خود تقویت کند به راهنمایی ها و آموزش مربیان و بازیکنان هم تیمی گوش می دهد تا بتواند پیروز میدان باشد.

شجاعت و دلیری از مهارت های ذهنی مهم برای بالا بردن تمرکز در فوتبال

یک بازیکن فوتبال برای بالا بردن تمرکز در فوتبال باید بتواند این مهارت ذهنی یعنی شجاعت و دلیری را در خود داشته باشد. وقتی یک بازیکن فوتبال دارای شجاعت و دلیری است به خوبی کارهای خود را انجام می دهد و هیچگاه مرتکب اشتباهی نمی شود. این فرد چون هم بر خود و هم بر هم تیمی های خود اعتماد دارد با تمرکز کردن و شجاعتش به قله های بالایی صعود خواهد کرد.

مثبت نگری یکی از راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال و افزایش قدرت ذهن

راه های بسیاری برای بالا بردن تمرکز در فوتبال و افزایش قدرت ذهن وجود دارد که ابتدایی ترین آن مثبت نگری می باشد. باید این نکته را به یاد داشته باشیم که همه جوانب زندگی دارای دو بعد می باشد که یکی مثبت و دیگری منفی است. از این رو برای بالا بردن تمرکز در ورزش فوتبال باید سعی کرد که جنبه مثبت زندگی را دید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم برای افزایش قدرت ذهن خود و برخورداری از تمرکز بالا حتما بر روی جنبه ‌های مثبت زندگی و اتفاقات وقت بگذارید.

انجام کارهای جدید یکی از راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال و افزایش قدرت ذهن

دومین راه بالا بردن تمرکز در فوتبال و افزایش قدرت ذهن انجام دادن کارهای جدید می باشد. وقتی شما روزانه دست به انجام کارهای جدید می زنید مغزتان یک روند روتین را طی می کند و دیگر لازم نمیبیند که بر روی آن تمرکز کند. از این رو برای اینکه قدرت ذهنی و تمرکز تان را افزایش دهید باید هر روز روند کارهایی که می خواهید انجام دهید را تغییر دهید تا مغزتان متوجه این مورد شود.

خواب مناسب یکی از راه های بالا بردن تمرکز در فوتبال و افزایش قدرت ذهن

اخرین راه بالا بردن تمرکز در فوتبال که همانند موارد قبلی مهم و اساسی می باشد خواب مناسب است. اگر می خواهید ذهن تان تقویت شود و حین بازی بتوانید تمرکز بالایی داشته باشید باید در طول شب به خوبی بخوابید. هر انسان عادی برای اینکه بتواند تمرکز خوبی داشته باشد و ذهن خود را تقویت کند باید در طول شب 7 الی 8 ساعت خواب مفید داشته باشد.

نوروفیدبک چیست؟

یکی از بهترین روش های بالا بردن تمرکز در فوتبال که بسیار آن را به شما توصیه می کنیم نوروفیدبک می باشد. این روش درمانی هیچ عوارض و دردی به دلیل غیر تهاجمی بودنش ندارد و به مغزتان یاد می دهد چگونه خودش بدون هیچ محرک خارجی دست به درمان نواقص خود بزند. در حقیقت این روش به مغزتان نوعی خود تنظیمی یاد می دهد که خودش به تنهایی خود را تنظیم کند و رو به بهبودی پیش برود.

اگر برای بهره بردن از این روش به یک مرکز خوب مراجعه کنید باید بر روی یک صندلی بنشیند تا توسط نوروتراپیست یک سری حسگر به نام الکترود بر روی سر یا گوش های شما وصل شود. با وصل شدن این الکترود ها به پوست سر یا گوش شما امواج مغزی تان به مانیتور رو به رویتان منتقل می شود. سپس این امواج به صورت فیلم یا بازی به فرد مراجعه کننده نمایش داده می شود. در مرحله بعدی یک کار را به فرد محول می کنند تا با استفاده از امواج مغزی خود آن را انجام دهد. با مرور زمان وقتی فرد چند جلسه این کار را ادامه دهد مغزش خود تنظیمی را یاد می گیرد.

تاثیرات مهم نوروفیدبک بر ورزشکاران

تاثیرات نوروفیدبک بر روی ورزشکاران حتی محققین این حوزه را هم شگفت زده کرده است چرا که بسیاری از رشته های ورزشی مانند ایروبیک، اسکی روی یخ، والیبال، تیر و کمان، دوو میدانی و … برای بالا بردن تمرکز خود به سمت این روش آمده اند که همگی آن ها موفقیت آمیز بوده است. به همین دلیل ما در ادامه برخی از شایع ترین تاثیرات مهم نوروفیدبک بر ورزشکاران را در ادامه برایتان مطرح کرده ایم که عبارت هستند از :

  • افزایش توانایی های ورزشکار در تمرین ها و حرکت های ورزشی
  • گرفتن تصمیم های موفقی با بهترین عملکرد ها
  • کاهش اضطراب و استرس
  • کاهش خشم و تصمیم های هیجانی
  • کاهش خستگی و درد های مفصلی
  • افزایش انگیزه و اعتماد به نفس

تاثیر نوروفیدبک بر فوتبالیست ها

در دنیای مدرن و پر از مشغله امروز ورزشکاران این رشته ورزشی برای رسیدن به یک عملکرد خوب به دنبال روش های زیادی هستند که یکی از بهترین آن ها نوروفیدبک می باشد. طی بررسی هایی که متخصصین بر روی این روش انجام داده اند بیان شده که عملکرد زمان واکنش و تمرکز ورزشکاران تا حد بسیار زیادی به وسیله نوروفیدبک افزایش یافته است. این روش نوین به ورزشکاران کمک می کند تا مکانیسم های توجه را به خوبی درک کنند و توانایی خود را در اصلاح کانون توجه و تمرکز تغییر دهند. این روش نوین باعث میشود که طی دوره نوانبخشی، تمرکز فرد بالا رفته و ازین رو عملکرد آن در فوتبال بهبود یابد.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با ویژگی های مهمی در خصوص بالا بردن تمرکز در فوتبال آشنا کنیم و به سراغ بهترین ها بروید. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص بالا بردن تمرکز فوتبال برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را برده باشید

 

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.