اعتیاد, مشکلات جنسی

علائم اعتیاد جنسی چیست؟

علائم اعتیاد جنسی
5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای مدرن امروز که تکنولوژی حرف اول را می زند و حتی درس خواندن هم مجازی شده است بسیاری از افراد به راه های نامناسبی کشیده می شوند. یکی از عوارض استفاده نادرست از اینترنت اعتیاد جنسی می باشد که امروزه جوانان زیادی در سر تا سر جهان به آن مبتلا شده اند. اعتیاد جنسی چیست؟ اعتیاد جنسی یا در تعریف صریح تر بیش فعالی جنسی اختلالی است که یک فرد دارای افکار، اعمال و فانتزی های جنسی افراطی و بیش از حد می باشد. در حقیقت افرادی که به اعتیاد جنسی مبتلا هستند به طور زیاد فعالیت هایی مانند تماشای فیلم های پورن، خودارضایی، فاحشه گری انجام می دهند و این افراد شریک های جنسی زیادی هم دارند. از طرفی این افراد همواره در بخش های مختلف زندگی مانند شغل، دانشگاه و … مشکل دارند و آشفته هستند. کافیست با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به تشریح علائم عتیاد جنسی ‌پردازیم و دلایل و شیوه‌ های درمان این اختلال را بررسی کنیم.

بیش فعالی جنسی چیست؟

در تعریف ساده بیش فعالی جنسی می توان گفت که این اختلال وضعیتی است که توانایی کنترل کردن و مدریت انجام فعالیت های جنسی چه با همسر و چه با دوست دختر خود را از فرد سلب می کند. زیرا وقتی یک فرد افکار جنسی دائمی در ذهن خود داشته باشد در کار کردن، ارتباط برقرار کردن با دیگران، انجام فعالیت های روزانه با دوستان و … به مشکل بر می خورد.

بیش فعالی جنسی در زنان شهوت شدید زنانه و در مردان شهوت و نعوظ شدید مردانه نامیده می شود. اعتیاد جنسی شباهت ‌هایی به اعتیاد به مواد مخدر دارد با این تفاوت که فرد به ‌جای استفاده از مواد مخدر به فعالیت ویژه‌ ای مانند دیدن فیلم های پورن معتاد است. از طرفی دیگر بیش فعالی جنسی اختلالی پیش ‌رونده است و بدون درمان وخیم ‌تر هم می ‌شود همچنین این اعتیاد هم در مردان و هم در زنان شیوع بالایی در سر تا سر جهان دارد.

بیش فعالی جنسی

بیش فعالی جنسی

اعتیاد جنسی

بزرگ ترین انجمن درمانی اعتیاد آمریکا اختلال اعتیاد جنسی را یک بیماری مزمن و جدی که حافظه و اجزای مرتبط با آن را تحت تاثیر قرار می دهد تعریف می کند. کسی که علائم اعتیاد جنسی را دارا می باشد میلی شدید و غیر ارادی به برقراری رابطه جنسی با هر جنس مختلفی دارد چون که افکار معتاد های جنسی تحت سلطه فعالیت های جنسی می باشد. در اکثر مواقع این افکار انقدر شدت پیدا می کنند که تمامی کار ها و عملکرد فرد در زندگی را مختل می کند.

گاهی افرادی هم که روابط جنسی سالم و عاشقانه با همسر خود یا دوست خود دارند به علت وسواسی بودن در برقراری رابطه جنسی یک باره متوجه می شوند که علائم اعتیاد جنسی را دارند و اعمال و فانتزی هایی که برای سایر افراد تابو به حساب می آید برای آن ها لذت بخش هست و آن ها را تحریک می کند. اگر علائم اعتیاد جنسی به موقع تشخیص و درمان نشود فرد ممکن است به انحرافات جنسی مانند کودک آزاری مبتلا شود البته با بررسی علائم اعتیاد جنسی می توانید میل جنسی خود را هر چه زود تر کنترل کنید.

بررسی علائم اعتیاد جنسی

در بررسی علائم اعتیاد جنسی ابتدا باید بدانید که زندگی بدون سکس و برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل هیچ لذتی ندارد چون که انجام فعالیت های جنسی بخشی سالم و عادی از زندگی هر انسانی است که موجب تکامل او می شود. اعتیاد یا بیش فعالی جنسی وقتی نگران کننده و دردسر ساز می شود که دلهره های فراوانی برای فرد به وجود آورد و او را در معرض آسیب رساندن به خود یا دیگران قرار دهد.

در علائم اعتیاد جنسی سیستم پاداش دهی و مسیر های عصبی مغز در فرد فعال می شود که این سیستم در اعتیاد به مواد مخدر نیز فعال می شوند. البته فردی که معتاد جنسی است به انواع مختلف و متنوعی از فعالیت های جنسی مانند فیلم های پورن، خود اراضایی و … اعتیاد دارد. از طرفی دیگر می توان گفت که اعتیاد جنسی ناشی از وسواسی است که فرد را مجبور به انجام فعالیتی خاص می ‌کند و نوع فعالیت جنسی اهمیت چندانی ندارد.

اختلال خودارضایی

اختلال خودارضایی

برخی از نشانه‌ های اعتیاد جنسی

اگر علائم اعتیاد جنسی در یک فرد به موقع تشخیص و درمان داده نشود فرد به انواع انحرافات جنسی مانند کودک آزاری و … مبتلا خواهد شد زیرا یک منحرف جنسی با کار ها و محرک هایی تحریک می شود که در یک فرد عادی اینطور و پذیرفتنی نیست. اعتیاد جنسی تاثیرات مخربی بر روابط خانواده‌ ها، روابط و زندگیِ افرادِ درگیر می‌گذارد اما به ‌طور رسمی بیماری شمرده نمی شود. یکی از دشواری ‌های تشخیص علائم اعتیاد جنسی این است که هر فرد تمایلات جنسیِ متفاوتی دارد. برای مثال یک فرد ممکن است شریک جنسی خود را در حین انجام سکس با فانتزی های مختلف و درد های زیادی رو به رو کند. در ادامه برخی از مهم ترین نشانه ها و علائم اعتیاد جنسی را برای آگاهی هر چه بیشتر شما مطرح کرده ایم :

 • خود‌ارضاییِ جبری
 • روابط زیاد و شرکای جنسیِ متعدد
 • مشاهدهٔ مداوم فیلم ‌های پورن
 • رابطه جنسی نا ‌ایمن مانند بدون کاندوم
 • رابطه جنسی مجازی از طریق فضای مجازی و …
 • پرداخت یا دریافت پول بابت رابطه جنسی
 • عریان ‌نمایی بدن در اینترنت
 • چشم ‌چرانی

برخی از گرایش ‌ها و رفتار‌ های معتادان جنسی

پژوهش‌ های علمی که متخصصان و پزشکان این حوزه انجام داده اند نشان داده که رابطه محکمی بین بیش فعالی جنسی و پذیرش خطر وجود دارد. برای مثال روابط جنسی افراطی می‌ تواند خطراتی مانند عفونت ‌های مقاربتی و صدمات جسمی یا عاطفیِ متعددی به‌ همراه داشته باشد. اما در ابتدا شما باید علائم اعتیاد جنسی و رفتار های عمومی معتادان جنسی را بشناسید تا بتوانید در درمان و جلوگیری از پیشروی این اختلال کاری انجام دهید. در ادامه برخی از گرایش ها و علائم اعتیاد جنسی افراد را برای افزایش اطلاعات شما مطرح کرده ایم :

 • ناتوانی در مهار فشار‌های جنسی و احترام به خط قرمز های شریک جنسی
 • وسواس و اصرار بر جذب دیگران
 • شروع روابط عاشقانه جدید که اغلب فرد را هم‌ زمان درگیر چندین رابطه می‌ کند
 • احساس گناه و شرم
 • آگاهی درباره غیر‌قابل‌ کنترل بودن فشار‌های جنسی و در عین حال غفلت از عواقب مالی، بهداشتی و اجتماعیِ آن
 • سوق پیدا کردن به سمت فاحشگی
 • انجام فعالیت‌ های جنسی به صورت طولانی ‌تر و شدید‌تر از چیزی که فرد قصد آن را داشته است
 • صرف انرژی و زمان فراوان برای انجام رابطهه جنسی، شهوت ‌رانی یا تجدید قوا
 • ترک کردن فعالیت ‌های اجتماعی، کاری یا تفریحی به‌ خاطر اعتیاد جنسی
 • اختلال خشم جنسی
معتاد سکس

معتاد سکس

عوارض جانبی اعتیاد جنسی

همان طور که متوجه شدید اگر علائم اعتیاد جنسی چه در اول و چه در وسط بحران تشخیص و درمان نشود فرد به انواع انحرافات فکری و بیماری های جسمی و روحی مبتلا خواهد شد. همچنین با عدم تشخیص علائم اعتیاد جنسی فرد به کمبود اعتماد به نفس، اضطراب، افسردگی حاد و حتی احساس گناه شدید دچار می شود که همگی علائم اعیتاد جنسی به مرور عوارض های متعددی برای فرد بر جای می گذارند. برخی از مهم ترین عوارض اعتیاد جنسی عبارت است از :

 • به وجود آمدن مشکلات خانوادگی
 • فروپاشی بنیان خانواده
 • مشکلات مالی
 • عفونت های مقاربتی
 • عواقب حقوقی درصورتی ‌که فرد اعمال غیر‌قانونی و خلاف عفت عمومی مانند عریان ‌نمایی داشته باشد.
 • انواع بیماری های روحی و روانی

علل های پزشکی اعتیاد جنسی

علت بروز اعتیاد جنسی در فرد به اندازه علائم اعتیاد جنسی روشن و مشخص نیست اما ریشه اعتیاد جنسی را می توان در بخش های مختلف مغز جست و جو کرد زیرا مغز معتاد جنسی پاسخ های لذت بخش را با ساز و کار های بقا اشتباه می گیرد. مغزِ میانی قسمتی از مغز انسان است که مدیریت سیستم پاداش ‌دهی و غریزه بقای یک فرد را برعهده دارد. با فعالیت جنسی های متعدد مقدار زیادی هورمون به نام دوپامین در فرد ترشح می ‌شود که ترشح این هورمون احساس لذت را در مغز فعال می ‌کند. در اصل مغز یک فرد معتاد به ‌اشتباه احساس لذت را عاملی حیاتی برای بقا درنظر می‌ گیرد.

به همین دلیل است که معتادان جنسی کار‌هایی غیر‌اخلاقی یا غیر‌منطقی انجام می ‌دهند. از طرفی برخی از پژوهش های متخصصان این حوزه نشان می دهد که در خانواده های ناکارآمد علائم اعتیاد جنسی و رفتار های منطبق با آن افزایش داشته است. همچنین احتمال اینکه خود فردی که دارای علائم اعتیاد جنسی می باشد مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشد زیاد است. در کنار همه گفته ها برخی متخصصان معتقد هستند آشفتگی ‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و درگیری‌ با آشنایان علت اصلی بروز علائم اعتیاد جنسی در فرد هستند.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید

معایب و مزایای رابطه جنسی در دوران قاعدگی، آیا سکس در دوران پریود درست است؟[/alert]

تشخیص اعتیاد جنسی

معیار های دقیقی برای علائم اعتیاد جنسی وجود ندارد اما متخصصان این حوزه مجموعه ای از شاخص های متفاوت برای برای علائم اعتیاد جنسی در نظر گرفته اند. در یکی از بنیاد های عصب شناسی بر اساس پژوهش های انجام شده گفته شده است برا به رسمیت شناختن بیش فعالی جنسی فرد باید شرایطی را از نظر سلامت روانی دارا باشد.

برای مثال در علائم اعتیاد جنسی باید گفت که فانتزی‌ها، رفتارها و میل های جنسیِ در فرد باید بیش تر از ۶ ماه ادامه یابد تا بتوان گفت که فرد مبتلا به اعتیاد جنسی است. همچنین این علائم نباید به ‌علت عواملی مانند دارو‌ها، بیماری دیگر، سوء‌ مصرف مواد مخدر یا حملات مرتبط با اختلال دو ‌قطبی روی دهند. بنابراین برای نتیجه گیری و تشخیص درست علائم اعتیاد جنسی و درمان آن فرد باید به مدت چند ماه به رفتار های جنسی خود ادامه دهد.

اعتیاد به رابطه جنسی چه شباهتی به اعتیاد به مخدر دارد؟

کلمه اعتیاد به معنی وابستگی به یک چیز می باشد و این وابستگی همیشه هم بد نیست. برای مثال ممکن است یک فرد وابسته خانواده و حتی شغل خود باشد اما منظور ما در این قسمت جنبه منفی این کلمه می باشد. امروزه اعتیادی که سر تا سر جهان را درگیر خود کرده ابتدا اعتیاد به مواد مخدر و سپس اعتیاد جنسی می باشد. بسیاری از معتادان جنسی معتقدند که آن ها کنترل رفتارهای خود را در دست دارند اما بدون درمان مناسب، آن ها نمی توانند وابستگی را رشد دهند. موضوع مهم این است که علائم و نشانه های وابستگی را بدانید تا بتوانید بلافاصله به دنبال کمک باشید. برخی از نشانه ها عبارتند از:

 • فقدان کنترل در رابطه با فعالیت جنسی
 • نشانه های رشد علائم
 • تمایل به رفتارهای جنسی
 • اجتناب از مسئولیت ها و فعالیت های لذت بخش به نفع رفتار جنسی
اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی و اختلالات روانی

اگر فرد علائم اعتیاد جنسی خود را پیدا و شروع به درمان آن نکند به مرور علاوه بر آسیب های جسمی به انواع اختلالات رونی مبتلا خواهد شد. در حقیقت وابستگی بالایی بین اعتیاد جنسی و شرایط روانی به ویژه وضعیت روحی، اضطراب و اختلالات شخصیتی وجود دارد. طبق برخی تحقیقات علمی گفته شده است که حدود ۴۰% افراد درگیر اعتیاد جنسی و یا اجبار جنسی سابقه اختلالات روحی مانند افسردگی دارند.

ارتباط بین افسردگی و اعتیاد جنسی یکی از مهم ترین دلایلی است که دارو های ضد افسردگی هنگام درمان علائم اعتیاد جنسی به برقراری رابطه می تواند مفید باشد. افسردگی بالینی که اغلب با اعتیاد جنسی همراه است یک بیماری روانی جدی است که اگر درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی یک فرد باشد و زندگی او را به کل نابود کند.

برخی دیگر از راهکار‌ های بهبود بیش فعالی جنسی

برای بهبود علائم اعتیاد جنسی راهکار های مختلفی وجود دارد که اگر فرد سعی در رعایت و انجام آن ها کند به راحتی می تواند علائم اعتیاد جنسی خود را کاهش داده و از شر این اختلال راحت شود. در ادامه برخی از مهم ترین راهکار های بهبود علائم اعتیاد جنسی در یک فرد را برای شما مطرح کرده ایم :

 • بازسازی روابط تخریب‌ شده
 • مدیریت استرس و اضطراب
 • مشخص کردن عواملی که افکار یا اعمال جنسیِ جبری را فعال می‌ کنند
 • جایگزین کردن فعالیت ‌های جنسی با دیگر فعالیت ها
 • حمایت دوستان و خانواده
جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله به طور کلی با علائم اعتیاد جنسی، راه های تشخیص و عوارض آن به طور کلی آشنا شدید همچنین دریافتید که اگر علائم اعتیاد جنسی در فرد پیدا و درمان نشود ممکن است فرد به انواع اختلالات روانی و … دچار شود. در سخن آخر مقاله علائم اعتیاد جنسی امیدوار هستیم مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد و نهایت لذت را از آن برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *