فواید نوروفیدبک چیست؟

فواید نوروفیدبک چیست
آنچه در این مطلب می‌خوانید

 مغز ما به طرز باورنکردنی با محیط سازگار است و هر روز اطلاعات جدیدی را پردازش و مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می‌کند. از مهم‌ترین فواید نوروفیدبک این است که از توانایی طبیعی مغز برای تغییر و آموزش مجدد مغز استفاده می‌کند.

در روش درمانی نوروفیدبک، مغز برای تغییر فعالیت خود به الگوهای سالم‌تر پاداش می‌گیرد. زمانی که مغز بهتر خود را تنظیم کند، شما نیز در طول روز فعالیت بهتری دارید. در این مقاله سعی کرده‌ایم از تمامی جنبه‌ها فواید نوروفیدبک را بررسی کنیم.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یک نوع درمان غیرتهاجمی است که شامل نظارت بر امواج مغزی یک فرد و ارائه بازخورد در زمان واقعی برای کمک به تنظیم آنها می‌شود.

با استفاده از حسگرهای متصل به پوست سر، نوروفیدبک فعالیت الکتریکی مغز را اندازه‌گیری می‌کند و آن را به‌صورت بصری یا شنیداری به فردی که درمان می‌کند نشان می‌دهد.

اصلی‌ترین فواید نوروفیدبک آموزش مغز برای عملکرد موثرتر است که منجر به بهبود عملکردهای شناختی مختلف مانند توجه، حافظه و تنظیم هیجانی می‌شود.

فایده نوروفیدبک در درمان طیف گسترده‌ای از شرایط از جمله ADHD، اضطراب، افسردگی و آسیب‌های مغزی قابل تحسین است.

نوروفیدبک یک گزینه درمانی ایمن و موثر است که می‌تواند متناسب با نیازهای خاص هر فرد باشد.

فایده نوروفیدبک  این است که از طریق جلسات منظم، بیماران می‌توانند یاد بگیرند که فعالیت مغز خود را تنظیم کنند و بهبودهای طولانی مدت را در سلامت کلی خود تجربه کنند.

فرم مشاوره رایگان

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

پیشنهاد مطالعه:[ پیشنهاد می‌کنیم نوروفیدبک چیست و عوارض نوروفیدبک  را مطالعه کنید ]

فواید نوروفیدبک چیست؟

در این قسمت به برخی از فواید نوروفیدبک به‌صورت کلی اشاره می‌شود:

 • نوروفیدبک علائم اضطراب را کاهش می‌دهد.
 • از فواید نوروفیدبک این است که دوره‌های افسردگی را کاهش می‌دهد.
 • نوروفیدبک توجه و تمرکز را بهبود می‌بخشد.
 • نوروفیدبک ثبات عاطفی را فراهم می‌کند.
 • فایده نوروفیدبک در درمان علائم PTSD (استرس پس از سانحه) نیز بسیار است.
 • نوروفیدبک به درمان افکار وسواسی کمک می‌کند.
 • درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک انجام می‌شود.

1. فواید نوروفیدبک در درمان افسردگی


ناراحتی و غم تا حدودی عادی است. اما وقتی غم و اندوه شدید می‌شود و حتی بلند شدن از رختخواب دشوار است یا اگر همیشه احساس ناامیدی می‌کنید (یا حتی فکر خودکشی دارید)، نشانه‌ این است که افسرده شده‌اید.

می‌توانید با کلیک بر دکمه زیر میزان افسردگی خود را بررسی کنید:

معمولا چنین اپیزودهایی موقتی و قابل کنترل هستند. اما، همه بدون کمک بهبود پیدا نمی‌کنند. در اینجاست که پی می‌بریم فواید نوروفیدبک چیست.

افراد مبتلا به افسردگی برای انجام کارها، ادغام در گروه‌های اجتماعی و انطباق با شرایط جدید مشکلات زیادی دارند.

افسردگی یک اختلال روانی رایج است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 20 درصد از جمعیت جهان در طول زندگی خود با دوره‌های افسردگی سروکار دارند.

همچنین، 30 درصد از افراد مبتلا به افسردگی به تنهایی از داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی سود نمی‌برن.

2. نوروفیدبک و اضطراب

اضطراب یک اختلال روانپزشکی شایع است که کودکان و بزرگسالان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌توانند نگرانی مزمن، ترس، عدم احساس آرامش، بی‌قراری و تحریک‌پذیری را تجربه کنند.

هنگامی که اضطراب شدید باشد، می‌تواند بر توانایی فرد برای مدیریت فعالیت‌ها و روابط روزانه اثرات منفی بگذارد. فواید نوروفیدبک در این زمینه نیز بسیار است.

اضطراب و بی‌قراری می‌تواند منجر به خستگی، عدم تمرکز و همچنین مشکلات سلامتی شود.

استرس یا اضطرابی که دیگر قابل کنترل نیست، بر میزان ترشح آدرنالین و کورتیزول اثر منفی دارد، سطح هورمون‌های رشد را پایین می‌آورد و عکس‌العمل‌های سیستم ایمنی غیرطبیعی می‌شود و بدن پاسخ‌های التهابی می‌دهد.

فایده نوروفیدبک درکاهش نشانه‌های اختلالات اضطرابی را بدون هیچ مداخله‌ای است. آن عملکرد فرد را در فعالیت‌های روزانه بهبود می‌بخشد. زندگی با اضطراب می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، اما قابل درمان است.

مهم‌ترین فواید نوروفیدبک در این است که می‌تواند به مغز کمک کند تا خود را آرام سازد و استفاده از راهبردهای مقابله‌ای یا توسعه راهبردهای جدید را برای شما آسان‌تر می‌کند.

نوروفیدبک وسیله‌ای ایده‌آل است که در ترکیب با روان درمانی بسیار موثر خواهد بود.

فایده نوروفیدبک در درمان اضطراب

دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک بیمار درمان نوروفیدبک را برای کمک به اضطراب خود انتخاب می‌کند:

 • یکی از مهمترین فواید نوروفیدبک این است که یک درمان غیردارویی است. استفاده از دارو ممکن است دشوار باشد. شاید مجبور شوید چندین دارو را در دوزهای مختلف امتحان کنید تا دارویی را پیدا کنید که برای شرایط منحصربه‌فرد شما کارآمد باشد.
 • ممکن است داروها عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشند، حتی زمانی که در کاهش علائم اضطراب شما موثرند. فایده نوروفیدبک بدون استفاده از دارو نیز قابل حصول است و در نتیجه خطر عوارض جانبی ناخواسته بسیار کمتری را به همراه دارد.
 • نوروفیدبک درمانی برای اضطراب نیز غیرتهاجمی است. تنها چیزی که لازم است این است که چند حسگر به‌صورت استراتژیک روی سر بیمار قرار داده شود. این حسگرها فعالیت امواج مغزی بیمار را ضبط می‌کنند و آن را در قالبی نمایش می‌دهند که بیماران بتوانند تفسیر و درک کنند.
فواید نوروفیدبک چیست

فواید نوروفیدبک در درمان اختلال خواب

نوروفیدبک نتایج امیدوارکننده‌ای را در بهبود کیفیت خواب، کاهش تاخیر در خواب و کاهش دفعات بیداری‌های شبانه نشان داده است.

با هدف قرار دادن عدم تعادل امواج مغزی مشخص‌شده از طریق تجزیه و تحلیل‌های نوروفیدبک، آرامش، بهبود خواب و ریتم شبانه‌روزی بهبود پیدا می‌کند.

علاوه براین، بسیاری از افرادی که تحت درمان برای بی‌خوابی قرار گرفته‌اند، کاهش اضطراب، بهبود خلق‌وخو و افزایش رفاه کلی را فایده نوروفیدبک اعلام کرده‌اند.

البته تجربه هر فرد از نوروفیدبک منحصربه‌فرد است و عواملی مانند الگوهای مغزی فردی و سبک زندگی می‌تواند بر اثربخشی درمان و دستیابی به فواید نوروفیدبک تاثیر بگذارد.

بنابراین، باید انتظارات واقع‌بینانه داشت و درک کرد که نوروفیدبک تنها بخشی از یک رویکرد جامع برای بهبود سلامت خواب است.

فایده نوروفیدبک در درمان اوتیسم

نوروفیدبک به‌عنوان یک گزینه درمانی امیدوارکننده برای افراد مبتلا به اوتیسم ظاهر شده است.

این درمان غیرتهاجمی شامل نظارت بر فعالیت مغز و ارائه بازخورد در زمان واقعی برای کمک به تنظیم الگوهای عصبی است. فواید نوروفیدبک در درمان اوتیسم عبارتند از:

 • نوروفیدبک برای فعالیت مغزی هر فرد شخصی‌سازی می‌شود. این رویکرد مناسب، مداخلات هدفمندی را امکان‌پذیر می‌کند که علائم و چالش‌های خاص مرتبط با اوتیسم را مورد بررسی قرار می‌دهد. با تمرکز بر عملکرد مغز افراد، نوروفیدبک می‌تواند به بهبود توجه، رفتار و تنظیم هیجانی کمک کند.
 • نوروفیدبک یک گزینه درمانی ایمن و بدون دارو است. برخلاف داروهایی که می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند، نوروفیدبک یک روش غیرتهاجمی و طبیعی برای تنظیم فعالیت مغز است. فواید نوروفیدبک باعث می‌شود که برای بسیاری از افراد و خانواده‌هایی که به دنبال درمان‌های جایگزین برای اوتیسم هستند، انتخابی ارجح باشد.
 • فایده نوروفیدبک در بهبود مهارت‌های اجتماعی و توانایی‌های ارتباطی در افراد مبتلا به اوتیسم دیده می‌شود. با هدف قرار دادن مسیرهای عصبی مرتبط با تعامل اجتماعی، نوروفیدبک می‌تواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا راهبردهای ارتباطی موثرتری را توسعه دهند و ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنند.

نوروفیدبک و وسواس

احساسات غیرقابل کنترل مانند افکار وسواسی می‌تواند منجر به چالش‌هایی در مهم‌ترین روابط ما شود.

گاهی اوقات، این نزدیک‌ترین افراد به ما هستند که وقتی با کنترل عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنیم، رنج می‌برند.

در اینجا فواید نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک به مغز کمک می‌کند تا یاد بگیرد که خود را به روشی سالم‌تر تنظیم کند، بنابراین کنترل هیجانی آنقدر سخت نیست.

حتی زمانی که تجربه‌های سختی را تجربه می‌کنید. علاوه براین، الگوی گیر کردن مغز در افکار منفی (نشخوار فکری) را تغییر می‌دهد و به تنظیم بهتر خلق و خو کمک می‌کند.

به‌طور خلاصه، دستیابی به فایده نوروفیدبک می‌تواند به میزان قابل‌توجهی به بهبود سلامت مغز کمک کند.

فواید نوروفیدبک در درمان وسواس

مزایای نوروفیدبک به‌عنوان یک درمان برای وسواس عبارتند از:

 • کاهش افکار و وسواس‌های تکرار شونده
 • کاهش رفتارهای اجباری
 • افزایش خودتنظیمی و خودکنترلی
 • بهبود علائم خلقی
 • آرامش ذهنی بیشتر
 • بهبود علائم اضطرابی

در نتیجه، از عمده‌ترین فواید نوروفیدبک بهبود کیفیت زندگی بیمار و محیط او خواهد بود.

نوروفیدبک و اختلال در تمرکز

فایده نوروفیدبک از توانایی آن در آموزش ذهن برای کمک به خود ناشی می‌شود.

با ناتوانی‌های یادگیری یا مشکلات تمرکز و تمرکز مانند اختلال کمبود توجه، درمان نوروفیدبک می‌تواند به‌طور خاص به مناطقی از مغز کمک کند تا تمرکز راحت‌تر صورت گیرد و منجر به افزایش یادگیری و عملکرد در مدرسه و محل کار شود.

علائم عدم تمرکز:

 • به راحتی منحرف شدن.
 • فراموشی، از دست دادن کلام
 • به تعویق انداختن کارهایی که نیاز به تفکر یا تلاش شناختی زیادی دارد.
 • داشتن مشکل در اتمام کارها

فایده نوروفیدبک در درمان افزایش تمرکز

نوروفیدبک از طریق استفاده از حسگرهایی که روی پوست سر قرار می‌گیرد، فعالیت امواج مغزی را کنترل می‌کند و بازخورد بلادرنگ را به فرد ارائه می‌دهد.

با آموزش مغز برای تنظیم فعالیت‌های خود، فواید نوروفیدبک در بهبود توجه، تمرکز و کنترل تکانه در افراد خواهد بود.

درمان نوروفیدبک می‌تواند منجر به بهبود قابل توجهی در توجه و تمرکز در افراد شود و بسیاری از آنها حتی پس از پایان درمان نیز مزایای طولانی مدتی را تجربه می‌کنند.

این موضوع نوروفیدبک را به یک گزینه درمانی امیدوارکننده برای کسانی تبدیل می‌کند که به دنبال افزایش تمرکز و بهره‌وری خود هستند.

فواید نوروفیدبک در درمان افزایش تمرکز غیرقابل انکار است. ماهیت غیرتهاجمی و اثرات طولانی مدت آن، آن را به درمانی ارزشمند برای افرادی تبدیل می‌کند که با مشکلات توجه و تمرکز دست و پنجه نرم می‌کنند.

فواید نوروفیدبک در درمان اعتیاد رفتاری

نوروفیدبک در درمان اعتیاد رفتاری مزایای قابل توجهی دارد؛ از بازیابی کنترل بر ذهن تا مبارزه با آشفتگی عاطفی. مثال‌های خاصی که فواید آن را در درمان اختلالات مصرف الکل و اعتیاد به هروئین برجسته می‌کنند، بر قدرت نوروفیدبک در بهبود اعتیاد تاکید می‌کنند.

نوروفیدبک برای نظارت و آموزش فعالیت امواج مغزی استفاده می‌شود. فواید نوروفیدبک در این حوزه به افراد کمک می‌کند تا کنترل ذهن خود را به‌دست آورند و مهارت‌های خودتنظیمی لازم برای غلبه بر اعتیاد رفتاری را توسعه دهند. همچنین تغییرات مثبت رفتار را تشویق می‌کند.

فایده نوروفیدبک در کمک به افرادی است که بتوانند به موقعیت‌های استرس‌زا واکنش نشان دهند و با آشفتگی‌های فیزیکی و عاطفی مبارزه کنند.

علاوه بر این، می‌تواند به درمان اختلالات روانی مرتبط با سوءمصرف مواد کمک کند.

درمان نوروفیدبک با سایر روش‌های درمانی مانند CBT و داروها کار می‌کند. این ادغام به افراد اجازه می‌دهد تا الگوهایی را که می‌توانند منجر به عود بیماری شوند، تشخیص دهند و کنترل آگاهانه بر افکار و رفتار به‌دست آورند.

اکنون که با فواید نوروفیدبک آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی عوارض نوروفیدبک را نیز مطالعه کنید.

سخن نهایی

نوروفیدبک درمانی برای افراد با مشکلات سلامت روانی، فکری و جسمی است. در نوروفیدبک، اطلاعاتی در مورد امواج مغزی به افراد نشان داده می‌شود و تشویق می‌شوند تا برای تغییر فعالیت مغز خود تنظیماتی انجام دهند.

حال فواید نوروفیدبک چیست؛ درواقع، با آن افراد یاد می‌گیرند که چگونه این شیوه‌ها را حفظ کنند تا فعالیت مثبت مغز را در طول زمان ارتقا پیدا کند.

نوروفیدبک در شرایطی مانند ADHD، اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب، اعتیاد، و بسیاری موارد دیگر موثر است.

سوالات متداول

1. آیا فواید نوروفیدبک دائمی است؟

بله، نتایج مثبت حاصل از درمان نوروفیدبک را می‌توان در طولانی‌مدت تجربه کرد.

2. چه مدت طول می‌کشد تا فواید نوروفیدبک عمل کند؟

اکثر افراد در 5 تا 10 جلسه متوجه تغییراتی خواهند شد. برخی از افراد در 10 جلسه، برخی دیگر در 20 جلسه، و کسانی که مشکلات واقعا پیچیده دارند در 50 تا 100 جلسه باید شرکت کنند.

4.3/5 - (11 امتیاز)

این پست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.