نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یعنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز است. درحقیقت نوعی خود تنظیمی مغز است. در انجام نوروفیدبک با آگاه ساختن فرد از جزییات کارکرد مغز، که درحالت عادی از آن بی خبر است به مغز کمک می کند تا فعالیت ها و کارکرد خود را به شکلی مناسب تنظیم کند.

نوروفیدبک چگونه کار میکند؟

فرد از طریق مشاهده فعالیت امواج مغزی در کامپیوتر متوجه می شود که در این لحظه در چه وضعیتی به سر می برد و می آموزد که برای انجام یک تکلیف خاص چه آرایشی از امواج مغزی و در چه زمانی خاص ،نیاز دارد.

نوروفیدبک را می توان به آیینه ای تشبیه کرد که با نشان دادن امواج مغزی به فرد در تنظیم و کنترل آنها کمک میکند. بیمار با کمک درمانگر قادر خواهند بود امواج نابهنجار را دستکاری کرده و طی جلسات درمان آنها را به حالت بهنجار تبدیل کند. الکترودها توسط چسب مخصوص به گوشها و سر مراجع متصل می شود. بعد از اتصال از مراجع خواسته می شود که بازی یا انیمیشن نمایش داده شده روی صفحه را بدون استفاده از دست و صرفا با امواج مغزی خودش انجام دهد. فرد اگر بتواند به درستی انجام دهد دستگاه نوروفیدبک برای او امتیازی ثبت می کند و انجام غلط را هشدار می دهد. با این کار شخص می تواند درستی یا نادرستی امواج مغزی خود را تشخیص می دهد و سعی بر گرفتن امتیازهای بیشتر و در اصل امواج مغزی را به مرور زمان  اصلاح کند.در اصل اثر بخشی نوروفیدبک بر اساس یک فرایند یادگیری شرطی سازی است و طبق نظریه یادگیری عمل میکند.

نوروفیدبک چه کاربردهایی دارد؟

از این روش درمانی برای درمان سردرد، صرع، افسردگی، اختلال های خواب، مشکلات ویژه یادگیری، اختلال کم توجهی – بیش فعالی و همچنین بهبود فعالیت  ورزشکاران، هنرمندان و دانشجویان استفاده می شود. یکی از اختلال هایی که امروزه نتایج بسیار نویدبخشی را در درمان با نوروفیدبک نشان می دهد در درمان اختلال  کم توجه_بیش فعالی است.

چه کسانی از تکنیک نوروفیدبک استفاده میکنند؟

دانش آموزان و دانشجویان برای افزایش توجه و تمرکز و بالا بردن توان یادگیری

داوطلبین کنکور امروزه هزینه های سنگینی بابت کلاس های کنکور پرداخت میکنند که ممکن است نتایج به علت پایین بودن تمرکز رضایت بخش نباشد. اما با استفاده از این روش سرعت و کیفیت یادگیری بسیار رضایت بخش بوده است.

کودکان و نوجوانان بیش فعال و افراد دارای کمبود توجه و تمرکز که مصرف دارو های افزایش تمرکز دارند.بعد از تکمیل شدن دوره درمانی دوز مصرف دارو کاهش می یابد.

داوطلبانی که دنبال کسب رتبه های برترهستند مانند تیزهوشان

افراد مبتلا به اختلال های اضطرابی،اضطراب فراگیر، ترس مرضی،حمله های هراس، ناخن جویدن، شب ادراری،وسواس،

اختلالات یادگیری، اختلالات خواب

فواید نوروفیدبک را بدانید

روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد. هیچ اشعه یا موجی وارد مغز نمی شود. فقط یک دستگاه گیرنده امواج مغزی است پس جای هیچ نگرانی نیست.

کمک به کسانی که هیچ اختلالی ندارند وخواستار افزایش عملکرد و کسب مقام کنکوری هستند هم میباشد.

کمک به پزشکان در قطع یا کاهش دوز مصرفی داروها در برخی از اختلالات در کنار درمان های دیگر

افزایش توانمندی شناختی از طریق افزایش توجه و دقت

افزایش حافظه با تقویت تمرکز و توجه و دقت

نوروفیدبک مکمل درمانی بدون عوارض جانبی است.

تعداد جلسات نوروفیدبک

تعداد جلسات نورفیدبک از ۲۰ الی ۳۰ جلسه می باشد. بسته به شدت اختلال تعداد جلسات نوروفیدبک ممکن است متغییر باشد.

تغییرات بعد از جلسه ۱۰ شروع می شود اگر در ۱۰ جلسه اول تغییرات حاصل نشود ادامه درمان انجام نمی شود.

با انجام نقشه مغزی پروتکل ها بسیار دقیق تعیین می شود. تعداد جلسات کوتاهتر و در مقایسه با مراکزی که بدون نقشه مغزی انجام می شود تغییرات سریعتر انجام می شود.

جلسات ۳ روز درهفته به صورت مرتب و منظم انجام می شود. در صورت ممکن نبودن حداقل دو روز در هفته می باشد. در صورت مراجعه به مرکزی و تعیین یک جلسه نوروتراپی در هفته از انجام آن خودداری نمایید. زیرا از نظر علمی هیچ اثر بخشی وجود ندارد و صرفا اسراف هزینه و زمان و بدبین شدن به این روش می باشد.

درمان توسط غیر کارشناس

درمان های جدید مثل نوروفیدبک و بیوفیدبک و تحریک مغزی و غیره نیز مانند دیگر روش های درمانی جدید نیازمند انجام شدن توسط یک متخصص اموزش دیده است و درصورتی که اشتباه انجام شود می تواند عواقب ناگواری به همراه خواهد داشت.صرف دیدن یک آموزش چند روزه نیز تعیین کننده تخصص و حرفه ای بودن فرد نمی باشد. گذراندن دوره های کارورزی و زیر نظر کار انجام دادن ضامن انجام صحیح این درمان می باشد.

هزینه های نوروفیدبک در مرکز مشاوره نوین

تعرفه مشخصی برای خدمات نوروتراپی وجود ندارد و در سایه نبود نظارت، بعضی از مراکز با گرفتن هزینه های کلان، این روش درمان را برای آنها اجرا می کنند.

در مرکز نوین هزینه طبق تعرفه جلسات مشاوره ی سازمان نظام روانشناسی ایران می باشد.

عدم اطلاعات کافی مراجعین در مورد نوروفیدبک

نبود اطلاعات کافی نزد مردم باعث شده است برخی از این مرکز های نوروفیدبک از مراجعان شان سوء استفاده کنند و قول درمان بیماری هایی همچون افسردگی شدید را صرف انجام نوروفیدبک را به مردم بدهند حال آن که نوروفیدبک قادر به درمان این نوع اختلالات نیست.

در مرکزمشاوره نوین انواع تجهیزات پیشرفته، اختصاصی برای درمان انواع اختلالات در محیطی تمیز و با رعایت نکات بهداشتی استفاده می شود و دستگاه ها مورد تایید سازمان غذایی و دارویی آمریکا میباشد.

ارایه خدمات فوق و تعیین پروتکل های دقیق و بسیار کاربردی در مرکزنوین توسط روانشناس با سابقه و متخصص انجام می شود.در انتخاب مرکز نوروفیدبک به علت تخصصی و حرفه ای بودن در انجام دقیق پروتکل های درمانی دقت لازم را به عمل آورید.

در کلینیک روانشناسی نوین، تشخیص و درمان اختلالات روانشناسی را در بالاترین سطح ارائه می دهد. در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق و انچام نقشه برداری مغزی  انجام درمان های تکنولوژیک میسر می شود. در صورت نیاز تیم رواندرمانی، توانبخشی و مشاوران وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه مشکل مراجع حل می شود.

جهت تایین وقت آنلاین کلیک کنید و یا روی آیکون تماس در سمت چپ کلیک کنید و مستقیما با ما تماس بگیرید.