نوروفیدبک

بهترین مرکز نقشه مغزی | قیمت نقشه مغزی QEEG

نقشه مغزی چیست؟
3.5/5 - (11 امتیاز)

آیا می دانید نقشه مغزی چیست و چگونه کار میکند؟ و یا به دنبال بهترین مرکز نقشه مغزی هستید؟ همه ما می دانیم که یکی از مهم ترین قسمت های مغز انسان قشر مخر می باشد چون این قسمت مرکز تصمیم گیری ها، اجرای نقشه ها، احساس ها، فرایند های ذهنی می باشد. از این رو به این ناحیه باید توجه ویژه ای کرد. همچنین بهتر است بدانید که مغز انسان دارای سلول های عصبی زیادی به نام نورون است. وظیفه این نورون ها ارتباط بین مغز با اعضای دیگر بدن است. کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کلی بدانید نقشه مغزی چیست و جلسات نقشه مغزی در بهترین مرکز نقشه مغزی چگونه است.

نقشه مغزی چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که نقشه مغزی چیست و چکار میکند. نقشه مغزی که اصطلاحا به آن انسفالوگرافی نیز می گویند یک ابزار تشخیصی می باشد که به وسیله آن می توان پردازش نوار مغزی یا شدت فعالیت های الکتریکی در قسمت های مختلف مغز را اندازه گیری کرد. با استفاده از نقشه مغزی می توانیم عملکرد مغز را بررسی کنیم و متوجه شویم که فعالیت های الکتریکی در قسمت های مختلف مغز تا چه اندازه کم یا زیاد شده است از این رو نقطه های ضعف یا قدرت مغز فرد آشکار می شود.

برای مثال اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب یا اختلالات یادگیری و وسواس با استفاده از نقشه مغزی قابل تشخیص هستند در نتیجه با استفاده از آن میتوان هرگونه اختلالی را تشخیص داد و برای بهتر شدن و درمان آن اقدام کرد. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم که نقشه مغزی چیست، میتوانیم آن را مترجمی در نظر بگیریم که زبان مغز را برای ما ترجمه میکند. اینگونه درمانگر بصورت دقیق متوجه میشود که مغز در کدام قسمت دچار مشکل شده است. سپس از طریق راه های مختلف، از جمله نوروفیدبک و یا روان درمانی، مشکل را حل کرده و عملکرد مغز را بهبود میبخشد و فرایند درمان صورت میگیرد.

نقشه مغزی آقایان

نقشه مغزی آقایان

کاربرد و وظیفه نقشه مغزی چیست؟

در مطالب فوق متوجه شدید که نقشه مغزی چیست حال میخواهیم درمورد کاربرد های آن نیز با شما صحبت کنیم. همانطور که اشاره شد وظیفه نقشه مغزی این است که اختلالات و عادت های بد مغز را به صورت دقیق تشخیص میدهد. اما باز هم در ادامه نگاهی به مهم ترین کاربرد نقشه مغزی انداخته ایم تا اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 • تشخیص بیماری هایی مانند بیماری های مغزی و عروقی، آسیب های مغزی
 • درمان بیماری کودکان مانند بیش فعالی و اتیسم
 • تشخیص اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، صرع، اسکیزوفرنی
 • برای سنجش مانند برآورد توانمندی هنری، ورزشی، تمرکز، توجه
 • تشخیص اختلالات یادگیری و کمبود توجه
 • بررسی اختلالات خواب مانند بی خوابی
 • برای پیگیری و درمان مانند بررسی وضعیت بیمار پس از جراحی و یا شیمی درمانی و پرتودرمانی، بیماری های عفونی
 • موضع یابی کانون های تشنج
 • تشخیص افتراقی مانند ایجاد اطمینان از وجود آسیب های داخلی مغز، تشخیص صرع یا تومور

 

نقشه مغزی بانوان

نقشه مغزی بانوان

 

مزایای نقشه مغزی چیست؟

بد نیست شمایی که میخواهید بدانید نقشه مغزی چیست راجب مزایای نقشه مغزی نیز اطلاعاتی کسب کنید. ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که نقشه مغزی در مقایسه با نوار مغذی دارای مزایا و نقاط قوت بیشتری است و نباید این دو را یکی بدانید. یکی از شایع ترین مزایای نقشه مغزی تبدیل داده ها به نمودار رنگی و نقشه های پویا و متحرک می باشد که آن ها را با نمودار های پایه مقایسه می کند.

همچنین می توان گفت که دقت تشخیص بسیاری از اختلالات و بیماری ها در نقشه مغزی نسبت به سایر روش ها بیشتر است. از دیگر مزایای نقشه مغزی می توان به غیر تهاجمی بودن آن اشاره کرد چون در آن هیچ اشعه و دارویی استفاده نمی شود. به همین دلیل خانم های باردار و کودکان هم می توانند از آن استفاده کنند و از بی عوارض بودن آن مطمعن باشند. از طرف دیگر این روش نسبت به سایر روش های تصویر برداری از مغز مقرون به صرفه تر می باشد.

 

نقشه مغزی کودکان

نقشه مغزی کودکان

 

عوارض نقشه مغزی چیست؟

عوارض نقشه مغزی چیست؟ آیا در حین نقشه مغزی امواجی وارد سر میشود؟ آیا نقشه مغزی درد دارد؟ این سوالات همواره فکر مراجعین مارا درگیر میکند و مکررا از ما پرسیده میشود. اما همان طور که اشاره کردیم نقشه مغزی دارای هیچ عوارضی نمی باشد چون یک روش غیر تهاجمی است و روش های غیر تهاجمی فاقد عوارض می باشند. نقشه مغزی به نوعی عکس برداری از مغز میباشد و همانند هر عکس برداری دیگری هیچ چیزی وارد بدن نمیکند و وظیفه آن تنها عکس برداری از وضعیت مغز میباشد به همین دلیل کاملا ایمن است و برای همه افراد در تمامی سنین مناسب میباشد و فرد در حین نقشه مغزی به هیچ عنوان احساس درد نمیکند.

نقشه مغزی چگونه انجام می شود؟

حالا که دقیقا میدانید نقشه مغزی چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است درمورد چگونگی انجام آن نیز اطلاعات کسب کنید. ما برایتان فرایند جلسات نقشه مغزی را بصورت دقیق توضیح میدهیم که در بهترین مرکز نقشه مغزی به بهترین نحو صورت میگیرد.

در ابتدا درمانگر یک کلاه که بر روی آن الکترود های خاصی نصب شده است روی سر شما قرار میدهد. سپس برای اتصال خوب الکترود ها به پوست سر یک نوع ژل که قابلیت رسانایی دارد در داخل فضای خالی الکترودها تزریق می شود تا کلاه خوب به سر شما بچسبد. در مرحله بعدی کلاه به دستگاه EEG متصل می شود و امواج در لپ تاپ درمانگر نمایش داده میشود.

این ژل اصلا چسبناک نبوده و به راحتی با دستمال پاک میشود و به هیچ عنوان به پوست و مو آسیبی نمیرساند. فقط کافیست بعد از جلسه نقشه مغزی سر خود را با آب و شامپو بشویید تا کاملا تمیز شود.

بعد از آن فرایند ثبت امواج مغزی شروع می شود. مرحله ثبت امواج مغزی بصورت ۵ دقیقه چشم باز و ۵ دقیقه چشم بسته انجام میشود که این فرایند ممکن است برای برخی افراد تا نیم ساعت طول بکشید. در آخر کلاه از سرتان برداشته میشود و امواجی که دریافت شده با کمک نرم افزار های تخصصی توسط درمانگر تفسیر شده و امواج مزاحمی که در مغز شما اختلال ایجاد کرده اند از نرم افزار گزارش گرفته می شود تا در اختیار شما قرار گیرد.

 

نقشه مغزی سالمندان

نقشه مغزی سالمندان

 

قبل از نقشه مغزی چه کار هایی باید انجام شود؟

پس از دانستن اینکه نقشه مغزی چیست و جلسات آن چگونه انجام میشود سوالی که ذهن مراجعین را درگیر میکند این است که قبل از اقدام به نقشه مغزی چکار هایی باید انجام دهند؟ در ادامه پاسخ همه سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده اند را میدهیم.

 • قبل از نقشه مغزی و مراجعه به بهترین مرکز نقشه مغزی باید حتما سرتان را با شامپو کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید که سر، پیشانی و لاله های گوش تان تمیز می باشد و خشک شده است.
 • قبل از نقشه مغزی هیچ روغن، ژل، حالت دهنده، نرم کننده یا اسپری برای موها و همچنین مواد آرایشی بر روی پیشانی تان نباید استفاده شود.
 • قبل از گرفتن نقشه مغزی اگر از گوشواره و پرسینگ گوش استفاده می کنید باید آن ها را حتما از گوش خود دربیاورید تا گوش تان خالی باشد.
 • در صورت امکان تا ۲۴ ساعت قبل از انجام نقشه مغزی سعی کنید هیچ دارویی مصرف نکنید و در صورت مصرف نکردن هم با پزشک خود حتما مشورت کنید.
 • اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی را مصرف می کنید قبل از گرفتن نقشه مغزی حتما آن را گزارش دهید تا در پرونده تان ثبت شود.
 • بهتر است حداقل ۲ ساعت قبل از انجام نقشه مغزی از کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار مانند چای، قهوه دوری کنید.
 • قبل از انجام تست نقشه مغزی استراحت و خواب کافی داشته باشید و از هرچیزی که باعث استرس و خستگی تان میشود تا جایی که می توانید دوری کنید.

 

تفسیر نقشه مغزی توسط درمانگر

تفسیر نقشه مغزی توسط درمانگر

 

آیا افراد به تنهایی میتوانند نقشه مغزی خود را تفسیر کنند؟

یکی از سوال هایی که ذهن بسیاری از افراد را قبل از انجام نقشه مغزی درگیر می کند این است که آیا فرد می تواند خودش به تنهایی نقشه مغزی خود را تفسیر و بررسی کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نقشه مغزی نیز همانند سایر دستورات پزشکی دارای اصطلاحات تخصصی می باشد که حتما باید توسط یک متخصص در این زمینه بررسی و تفسیر شود. شخصی که تخصص کافی در این مورد را نداشته باشد نمیتواند به درستی نقشه مغزی شما را تفسیر کند. پس حتی در انتخاب متخصص هم باید دقت کنید تا بهترین و دقیق ترین تفسیر را برای شما انجام دهد.

در بهترین مرکز نقشه مغزی پس از آنکه اقدام به گرفتن نقشه مغزی می شود درمانگر به کمک نرم افزار های مربوطه، نقشه مغزی شما را بصورت دقیق و تخصصی تفسیر کرده و اطلاعات آن را در اختیارتان قرار میدهد. سپس همه چیز را درمورد امواج مغزی شما و تفاوت عملکرد آن با افراد نرمال را در قالب پنج باند فرکانسی مختلف به شما نشان داده و توضیح میدهد. سپس بهترین راه های درمانی و نکاتی که به بهبود عملکرد مغز کمک میکند را مشخص کرده و در آخر با توجه به بودجه و انتخاب شما راه درمانی انتخاب شده و فرایند درمان شروع میشود.

لازم به زکر است که بدانید انجام نقشه مغزی در بهترین مرکز نقشه مغزی به این معنا نیست که حتما باید دوره درمان را در این مرکز انجام دهید. مراجع کننده میتواند نقشه مغزی خود را گرفته و در مرکز درمانی دیگری اقدام به درمان کند.

 

بهترین مرکز نقشه مغزی

بهترین مرکز نقشه مغزی

 

ویژگی های بهترین مرکز نقشه مغزی

بهتر است وقتی که فهمیدید نقشه مغزی چیست و همه نکات مرتبط با آن را متوجه شدید، کمی هم در مورد ویژگی های بهترین مرکز نقشه مغزی اطلاعات کسب کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. امروزه مراکز مشاوره و کلینیک های زیادی در زمینه نقشه برداری مغزی فعالیت می کنند. از این رو پیدا کردن مراکز حرفه ای و با کیفیت برای افرادی که به سلامتی خود اهمیت میدهند و به دنبال بهترین خدمات هستند، به یک دغدغه تبدیل شده است.

از آنجایی که مغز حیاتی ترین عضو بدن میباشد این دغدغه بسیار طبیعی است و باید در انتخاب مراکز علوم اعصاب که خدمات نقشه مغزی ارائه میدهند دقت بیشتری به خرج داد. به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم به شما برخی از ویژگی های مهم بهترین مرکز نقشه مغزی را برایتان بصورت کامل مطرح کنیم. تا انتخاب را برای شما عزیزان راحت تر کرده و در گرفتن بهترین نتیجه به شما کمک کنیم.

 • درمانگران حرفه ای : درمانگران مرکزی که مراجعه می کنید باید در مورد وضعیت های روحی، روانی، ذهنی، تعیین پروتکل های درمان شناخت کافی داشته باشند. لازم به زکر است که بدانید درمانگران ما جزو حرفه ای ترین نوروتراپیست ها در سطح کشور میباشند تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهند.
 • تجهیزات با کیفیت : مرکزی که مراجعه می کنید باید از بهترین و جدیدترین دستگاه ها و نرم افزار های تحلیل روز دنیا برای نقشه مغزی استفاده کنند. کلینیک نوین دارای جدیدترین تجهیزات درمانی در سطح جهان میباشد که دارای FDA آمریکا ( استاندارد جهانی ) هستند.
 • تاییدیه ها : توجه داشته باشید که کلینیک مورد نظرتان از تاییدیه ها و مدارک مورد نیاز برخوردار باشد. مرکز مشاوره و علوم اعصاب نوین تاییده هایی از دانشگاه های داخل کشور و همچنین مراکز معتبر بین المللی از جمله آلمان را دارا می باشد.

هزینه نقشه مغزی در بهترین مرکز نقشه مغزی

حالا که دقیقا میدانید نقشه مغزی چیست و همه چیز را درمورد آن فهمیدید نوبت به هزینه آن میرسد. در این مورد نگران نباشید چون هزینه نقشه برداری مغزی به همراه تفسیر آن توسط متخصص مغز و اعصاب در مراکز مختلف می تواند متفاوت باشد و شما با توجه به بودجه خود میتوانید مرکز مورد نظر خود را انتخاب کنید. در حالت کلی هزینه نقشه مغزی در مراکز بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این هزینه مربوط به نقشه برداری مغزی است و هزینه جلسات درمانی پس از تست های تشخیصی و شروع پروتکل درمانی جدا خواهد بود و در هر مرکز متغییر است.

 

پروتکل گذاری نقشه مغزی توسط درمانگر

پروتکل گذاری نقشه مغزی توسط درمانگر

 

چرا قبل از نوروفیدبک باید حتما نقشه مغزی انجام دهیم؟

همانگونه که پیش تر توضیح دادیم نقشه مغزی یک گزارش از شدت امواج مغزی در نقاط مختلف مغز و همچنین گزارشی از روابط بین نقاط مغزی به ما می دهد. در نتیجه این اطلاعات را می تواند با افراد نرمال مقایسه کرد. به همین دلیل انجام نقشه مغزی قبل از نوروفیدبک به ما در دانستن اینکه چه درمانی برای فرد مناسب تر است و در تشخیص اینکه از چه پروتکل و روش نوروفیدبکی برای درمان استفاده کند کمک می کند. نقشه مغزی دقیقا مانند یک نقشه راه برای درمان نوروفیدبک عمل میکند. اگر نمیدانید نوروفیدبک چیست پیشنهاد میکنم کلیک کنید و حتما آن را مطالعه کنید.

جمع بندی نهایی

در این مطلب سعی کردیم دقیقا به شما بگوییم که نقشه مغزی چیست و هر چیز مرتبط با آن را نیز برایتان توضیح دادیم تا با خیال راحت بتوانید بهترین مرکز نقشه مغزی را انتخاب کرده و بهترین نتیجه را از درمان بگیرید چون بر این باور هستیم که شما لایق بهترین ها هستید. در پایان امیدوار هستیم از مطالب فوق نهایت بهره را برده باشید و با استفاده از آن اوقات خوشی را برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *