مشاوره کودک, مهارت های فرزند پروری

آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان
3.2/5 - (65 امتیاز)

امروزه شاهد شدن تعارض های جنسی به کودکان هستیم به نظر شما مشکل چیست و این امر از کجا نشعت می گیرد؟ اگر والدین در همان سن های کم اقدام به آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان کنند دیگر شاهد آسیب ها و تعارضات جنسی نخواهیم بود. به همین خاطر شما باید در مورد این مسئله با کودکتان صحبت کنید تا وی از اندام های خصوصی بدنش آگاه شود. برای این کار شما ابتدا باید خودتان اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید تا بتوانند به کودکتان آموزش دهید. جهت این کار فقط کافیست با ما همراه باشید.

تربیت جنسی کودک چیست؟

یکی از مهم ترین وظیفه ها و مسئولیت تمامی پدر و مادر ها در برابر فرزند هایشان ارائه آموزش نقاط خصوصی بدن و تربیت صحیح در زمینه های مختلف می باشد که به آن تربیت جنسی نیز می گویند. در گذشته تربیت جنسی در کودکان مانند امروز فراگیر و مهم نبود اما امروزه این تربیت در کنار سایر مهارت ها مانند مهارت های اجتماعی، مهارت های زندگی و … قرار گرفته است.

به عبارتی دیگر این تربیت نیز همانند تربیت رفتار کودک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به طوری که به عنوان یکی از دغدغه های بزرگ والدین شده است. بسیاری از والدین وقتی کلمه تربیت جنسی را می شنوند تصور می کنند که قرار است مسائل مربوط به رابطه جنسی به کودکان آموزش داده شود در حالی که اینطور نیست و آن ها سخت در اشتباه هستند.

تربیت جنسی چگونه است؟

در تربیت جنسی همواره تلاش می شود تا به کودکان راه ها و روش های مختلف برای مراقبت از خودشان را آموزش دهیم تا به هیچ کس اجازه ندهند اندام های خصوصی شان را ببیند و مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند. هم چنین در بحث تربیت جنسی والدین یاد می گیرند که به سوال های کودک در مورد نحوه تولدش و تفاوت بین زن و مرد به شکلی صحیح و متناسب با سن آن ها پاسخ دهند و وقتی با پرسش های کودک در زمینه های جنسی روبرو می شوند به جای شوکه شدن با آرامش بهترین جواب را در این زمینه به آن ها بدهند.

از چه سنی آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان را شروع کنیم؟

بسیاری از والدین فکر می کنند بهترین سن، زمان پیش از رفتن به مدرسه برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان می باشد. درحالی که بسیاری از متخصصین این حوزه بیان کرده اند به محض اینکه فرزندتان توانایی صحبت کردن و فهمیدن صحبت های شما را پیدا کرد می توانید اقدام به آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان کنید. برای کودکانی که تازه حرف زدن را یاد گرفته ‌اند بهتر است هنگام آموزش اندام ‌های مختلف بدن اندام‌ های خصوصی و نام آن‌ ها را نیز به کودکتان آموزش دهید.

در آموزش این مسئله به کودکتان توجه داشته باشید و این اندام‌ ها را با نام واقعی خودشان به او یاد دهید. همچنین هنگام آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان رفتارتان باید کاملا مهربانانه و عادی باشد. به عبارتی دیگر شما باید جوری رفتار کنید که فرزند شما احساس نکند تفاوتی میان این اندام با سایر بخش‌ های بدن وجود دارد. بهترین و مناسب ترین سن برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان ۳ سالگی به بعد می باشد. برای این منظور میتوانید از مشاوره کودک نیز کمک بگیرید.

آموزش اندام های خصوصی بدن به کودکان

آموزش اندام های خصوصی بدن به کودکان

آموزش اندام های خصوصی اولین قدم در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

والدین باید سعی کنند در مورد اعضای بدن کودک یک به یک با او صحبت کنند و به او یاد بدهند که کجاهای بدنشان را نباید کسی ببیند. برای مثال والدین باید بگویند این ها اندام های خصوصی تو هستند و هیچ کس به جز بابا و مامان و دکتر در هنگام معاینه حق ندارد این اندام ها را ببیند یا لمس کند. در قدم بعدی نیز بگوید تو هم اجازه نداری اندام های خصوصی دیگران را نگاه یا لمس کنی.

در قدم بعدی وقتی کودک شما متوجه شد اندام های خصوصی اش چیست باید یاد بگیرد که اگر کسی خواست بدون اجازه پدر و مادرش و خودش به آن ها دست بزند سریعا بگوید نه این اندام خصوصی من است و شما حق ندارید این کار را انجام دهید. در اخر هم اگر یک روز کسی این قانون را شکست فقط باید هرچه سریع تر موضوع را به مامان و بابا اطلاع دهی و مطمئن باشی ما کمکت می کنیم و از هیچ چیزی هم نترسی.

هنگام آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان صریح صحبت کنید

خیلی از والدین سعی می کنند از اسم های دیگری برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان استفاده کنند در حالی که این روش کاملا اشتباه است. بسیاری از متخصصین و روان شناسان این حوزه بیان کرده اند که والدین در همان ابتدای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان از اسم های واقعی استفاده کنند. درست است که در وهله ی اول این کار باعث خجالت شما شود اما وقتی با صراحت به کودک گفته شود آن ها بهتر می توانند اندام های بدن خود را درک کنند و بفهمند.

والدین حتی می توانند در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان بگویند که اندام های آنان با بزرگ شدن شان بزرگ می شود. اگر تمامی این موارد را با صراحت بیان کنید به راحتی می توانید اعتماد فرزندتان را جلب کنید که او احساس کند همه چیز و هر سوالی را بدون دعوا کردن می تواند به شما بگوید و چی از این بهتر؟ که فرزندتان با شما احساس راحتی کند؟ یا از شما کمک بگیرد؟

از کلمات منفی استفاده نکنید

در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان باید به روشی اقدام کنید که آن ها از بدن خود نترسند بلکه باید جوری باشد که کودکان حس خوبی به بدن خود پیدا کنند. برای این منظور باید کاملا ملایم و با مهربانی صحبت کنید. شما باید در مورد نحوه کارکردن اعضای بدن فرزندتان، بدون اینکه به ‌اندازه یا زیبایی آنها توجه کنید با ملایمت صحبت کنید. همچنین باید توجه کنید که شما اولین افرادی هستید که راجع به بدن آن ها صحبت می‌ کنید به همین دلیل مثبت یا منفی بودن نظرات شما در این زمینه تاثیر زیادی در ذهنیت کودک مربوط به خودش بر جای می ماند.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : علائم و نشانه های کودک آزاری [/alert]

قبل از آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید

یکی از خصلت های بارز کودکان که در بسیاری از آن ها وجود دارد کنجکاوی می باشد. در حقیقت وقتی شما اقدام به آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان کنید از همان ابتدا سوالات زیادی از شما می پرسند. در این حین شما باید انقدر اطلاعات داشته باشید که سوال های آن ها را بی جواب نگذارید و به بهترین نحو ممکن پاسخ دهید. به این دلیل شما باید در این زمینه اطلاعات خود را بالا ببرید. این مسئله باعث می ‌شود که ارتباط فرزندان با شما در طول سال ‌های آینده نیز حفظ‌ شود و در زمان‌ هایی که احتیاج به دریافت اطلاعات و راهنمایی دارند به‌ راحتی بتوانند با شما صحبت کنند.

از اینکه کودک شما اطلاعات غلط دریافت کند جلوگیری کنید

در حقیقت وقتی که شما به کنجکاوی‌ های فرزندتان پاسخ ندهید او سعی می کند سوالاتش را از دیگران به ‌ویژه هم سن و سال ‌هایش بپرسد. در این حین احتمال اینکه کودک شما پاسخ های غلط بگیرد زیاد است در نتیجه برای اینکه از این مسئله جلوگیری کنید بهتر است به تمامی سوال های آنان مطابق سنشان با بهترین حالت پاسخ دهید.

هنگام آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان مسائل را ساده کنید

هر والدینی در ابتدای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان باید اطلاعات لازم در مورد سطح رشد و درک ذهنی کودکش داشته باشد. زیرا تمامی کودکان متفاوت هستند و هر کودکی نمی تواند اطلاعات مربوط به نقاط خصوصی بدن را درک کند. به همین دلیل در ابتدای راه باید بدانید گنجایش فرزند شما چقدر است و آیا با ۳ سال سن می تواند حرف های شما را درک کند؟ اگر دیدید که کودک شما توان درک آن را ندارد فعلا صبر کنید تا فرزندتان بزرگتر شود.

به کودک خود بیاموزید که در مقابل آزار و اذیت سکوت نکند

به کودک خود بیاموزید که در مقابل آزار و اذیت سکوت نکند

به کودکتان بیاموزید چه کسانی و در چه صورت میتواند نقاط خصوصی بدنش را ببیند

فهماندن چه کسی و در چه صورت مهم ترین موضوع در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان می باشد. زیرا باید به کودکانتان بگویید که چه کسی می تواند اندام های خصوصی شان را ببیند. برای مثال باید به آن ها آموزش دهید که جز والدین کسی حق دیدن اندام های خصوصی شان را ندارد و یا بگویید که مادریار مهد کودک فقط در هنگام دستشویی رفتن و یا شست ‌و شو می تواند به اندام خصوصی شان دست بزند. آموزش دادن این مسائل باعث میشود که کودک مورد سوء استفاده و یا کودک آزاری جنسی قرار نگیرد.

کاهش خطر کودک آزاری بعد از آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

پس از اینکه فرزندتان با اندام خصوصی خود و کارکرد آن آشنا شد شما باید به مرور زمان اطلاعاتی را در ارتباط با حفظ امنیت به فرزندتان منتقل کنید. موضوع مهم و مورد اهمیت در این بین این است که این اطلاعات آرام آرام و با آرامش باید به فرزند شما منتقل شود تا او دچار ترس و نگرانی نشود. هنگامی‌ که کودکان نسبت به اندام‌ های خصوصی خود آگاه شوند و بدانند که چه کسانی اجازه دارند اندام خصوصی آن ‌ها را ببینند تا حد زیادی از خطر سوء استفاده جنسی در امان خواهند بود و چی از این بهتر که به بهترین نحو ممکن توانسته اید آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان را بدهید؟

در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان بیاموزید در مقابل آزار و اذیت سکوت نکند

همچنین شما باید این نکته را به کودک خود یاد بدهید که در صورت احساس آزار دیدن از افراد دیگر نباید به هیچ وجه سکوت کند. کودک شما باید بداند که این مسئله را به پدر یا مادر و در صورت نبود آن ‌ها به مسئول نگهبان پارک، مهد کودک، کلاس آموزشی و یا هر شخص قابل ‌اعتماد دیگری که در دسترس هست سریعا اطلاع دهد و آن را به بعدا موکول نکند.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : پوشش والدین در مقابل فرزند چگونه باید باشد؟[/alert]

به کودک خود بگویید که این قوانین حتی برای افراد نزدیک زندگی اش صدق میکند

شما علاوه بر آموزش نقاط خصوصی بدن کودکان باید به آن ها یاد دهید که افراد بد مانند افراد داخل کارتون ها شکل و شمایل زشت و ترسناک ندارند بلکه حتی بسیاری از آن ها همانند والدینشان مهربان هستند. باید به آن ها بگویید که حتی این افراد می توانند از دوستان و آشنایان باشند و صرفا این فرد متجاوز یک فرد غریبه نیست. برای مثال برای فهماندن این موضوع در سطح فهم کودک می توانید بگویید که پدر و مادر می ‌توانند برای تمیز کردن یا کرم زدن به اندام خصوصی آن ‌ها دست بزند اما هیچ فرد دیگری مانند دوستان و آشنایان، عمه، دایی، خاله، عمو یا معلم و مربی حق این کار را ندارد.

مهارت نه گفتن را به کودک خود بیاموزید

توانایی نه گفتن یکی از مهم ترین مهارت هایی است که به کودک کمک میکند، در شرایط مختلف بتواند از خود دفاع کند. همچنین این مهارت کمک میکند که اگر کودک احساس کرد که مورد سوء استفاده یا اذیت و آزار دیگران قرار گرفته است بتواند نه بگوید و در مقابل آنها بایستد.

جمع بندی نهایی

در پایان این مقاله می خواهیم به شما بگوییم حتی با آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان به طور صد در صد نمی توانید کودکتان را از شر سوء استفاده گر ها یا همان افراد متجاوز در امان نگه دارید. اما نگران نباشید اگر شما آموزش های لازم را در این زمینه به کودکانتان بدهید و در کنار آن فرزندتان را با افراد غریبه و حتی دوستانتان تنها نگذارید این بلای خطرناک هیچوقت گریبان گیرتان نمی شود. پس سعی کنید در حد امکان فرزندتان را با هیچ کس به جز افراد درجه یک مانند مادربزرگ، پدربزرگ، عمه و خاله تنها نگذارید و خودتان از وی مراقبت کنید. در سخن آخر این مقاله امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن به خوبی مراقب فرزندان عزیزتان باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *