اعتیاد

علائم اعتیاد به مواد مخدر

علائم اعتیاد به مواد مخدر
Rate this post

آیا می دانید معتاد کیست؟ آیا می توانید افراد معتاد را از افراد نرمال تشخیص دهید؟ یا اگر فکر می کنید یکی از عزیزانتان در دام اعتیاد افتاده است به هیچ وجه نگران نباشید. زیرا اگر علائم اعتیاد به مواد مخدر را بدانید در همان مراحل ابتدایی اعتیاد می توانید از اعتیاد اطرافیانتان آگاه شوید و به آن ها کمک کنید. اگر از ابتدایی ترین نشانه های اعتیاد مطلع نباشید تشخیص دادن اعتیاد اطرافیانتان به هر نوع ماده مخدری مانند الکل و … سخت و دشوار می شود. اعتیاد به مواد مخدر در وهله ی اول ظاهر، چگونگی رفتار و احساس مصرف کننده را تغییر می دهد. همچنین علام اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند ماهیت جسمی، رفتاری یا روانی داشته باشد.

اما نگران نباشید خوشبختانه اعتیاد ویژگی‌ های قابل تشخیص و واضحی دارد چون که مصرف بسیاری از گونه ‌های مواد مخدر نشانه ‌ها و علائم مشترکی را به دنبال دارند. اگر نگران وضعیت یکی از دوستان یا اعضای خانواده ‌تان هستید با کمی مطالعه درباره این نشانه‌ ها و علائم می‌ توانید اعتیاد را تشخیص دهید و فردی را که با این اختلال دست و پنجه نرم می‌ کند را سریع ‌تر نجات دهید. اگر می خواهید در مورد علائم اعتیاد به مواد مخدر اطلاعاتی کسب کنید کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا سهمی در نجات اطرافیانتان داشته باشید.

علائم اولیه اعتیاد به مواد مخدر

درست است که بسیاری از متخصصان گفته اند تشخیص دادن علائم اعتیاد به مواد مخدر در مراحل اولیه کمی سخت و دشوار است. اما باید گفت که اعتیاد در هر فردی با چند نشانه هشدار دهنده اولیه همراه است که در همان ابتدا اگر این نشانه ها را بیابید می توانید از این بیماری سخت و دردناک رهایی پیدا کنید.

برای مثال از ابتدایی ترین نشانه های اعتیاد به مواد مخدر می توان به نشانه های ظاهری مانند بهداشت فردی اشاره کرد. از طرفی دیگر نوسانات خلقی مکرر یا بی ‌توجه شدن به اولویت‌ ها در زندگی روزمره از جمله نشانه‌ های شایع شخصیتی اعتیاد است. در ادامه نیز بی‌ انگیزگی و ابتلا به انواع بیماری‌ های روانی نمونه‌ هایی از نشانه ‌های روانی اعتیاد است.

علائم ظاهری فرد معتاد

مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر نشانه ها و علائم ظاهری، شخصیتی و روانی زیادی در فرد به وجود می آورد. که در ابتدا بسیاری از این نشانه ها چه در فردی که معتاد الکل است یا فردی که معتاد به مواد مخدر مانند شیشه است پنهان می باشد. اگر این علائم پنهان هم نباشند فرد مصرف کننده به دلیل سرزنش نشدن و … همواره سعی بر پنهان کردن آن ها می کند.

اما اگر می خواهید نشانه ها و علائم اعتیاد به مواد مخدر را تشخیص دهید و بدانید که چه فردی معتاد است کافیست ما را دنبال کنید. زیرا ما در ادامه به برخی از مهم ترین علائم اعتیاد به مواد مخدر نوع ظاهری اش را برایتان مطرح کرده ایم. از جمله شایع‌ ترین علائم ظاهری فرد معتاد می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آبریزش مکرر بینی که ازعلامت شایع اعتیاد به کدئین می باشد
 • رعشه یا تشنج
 • از دست دادن هماهنگی جسمی
 • گیجی و خواب‌ آلودگی شدید
 • استشمام بوی مواد شیمیایی از دهان یا لباس ‌ها
 • مردمک ‌های سوزنی
 • چشم‌ های سرخ و خون گرفته
 • تغییر وزن
 • تغییر اشتها و عادت‌ های غذایی
 • نامنظم شدن الگوهای خواب
 • لک‌ ها و زخم‌ های پوستی
 • عدم رعایت بهداشت فردی

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : چگونه از اعتیاد به اینترنت و کامپیوترجلوگیری کنیم؟

[/alert]

چشم‌ های سرخ و خون گرفته

چه الکل و چه مواد مخدر در کنار علائم اعتیاد به مواد مخدر عوارض هایی را بر بدن فرد تحمیل می کنند که چشم های سرخ و خون گرفته یکی از عوارض های همیشگی اعتیاد به مواد مخدر و الکل می باشد. برای مثال اگر فردی مردمک چشم هایش تنگ شود اعتیاد به متادون دارد. یا اگر فردی چشم هایش سرخ باشد اعتیاد به ماری جوانا دارد چون سرخ شدن چشم ها یکی از شایع ترین علائم اعتیاد به مواد مخدر سنتی مانند ماری جوانا می باشد.

کاهش وزن ناگهانی

نوسانات وزنی فرد نیز یکی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر می باشد. در اصل کسی که به انواع ماده های مخدر اعتیاد دارد در طول ماه دچار نوسانات وزنی می شود. البته تغییر وزن فرد کاملا به نوع ماده مخدر مصرفی فرد بستگی دارد. برای مثال بعضی از ماده های مخدر مانند ماری جوانا اشتهای مصرف ‌کننده را افزایش می ‌دهد و او را وادار به پرخوری بیشتر از حد معمول می ‌کند. یا برعکس این امر فردی که با اعتیاد به روان‌ گردان ‌ها و محرک ‌هایی مانند کوکائین، آدرال، متامفتامین یا اکستازی دست و پنجه نرم می‌ کنند به سرعت لاغر می‌ شوند.

تغییر الگو های خواب

افرادی که دارای علائم اعتیاد به مواد مخدر می باشند و به عبارتی دیگر سوء مصرف مواد مخدر دارند در همان هفته های اول با اختلال در الگوهای خواب مانند بی خوابی یا خوابیدن بیش از حد مواجه می شوند. همچنین فرد در کنار علائم اعتیاد به مواد مخدر مانند بی خوابی ممکن است نتواند برنامه خواب ثابت و منظمی را رعایت کند. به عبارتی صریح تر فرد معتاد در ساعات غیرعادی از روز به خواب می رود یا شب‌ نمی تواند بخوابد. اما اگر فردی از علائم اعتیاد به مواد مخدر به این نوع گرفتار شد به هیچ وجه نگران نباشد چون این علامت ناراحت ‌کننده اعتیاد را می‌ توان هنگام درمان در مراکز بازپروری و ترک اعتیاد کنترل کرد.

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

تغییرات پوستی از علائم اعتیاد به مواد مخدر

مصرف بیش از حد مواد های مخدر گوناگون باعث تغییراتی در پوست فرد نیز می شود که در دسته علائم اعتیاد به مواد مخدر جای گرفته است. برای مثال رنگ پوست برخی از مصرف‌ کننده ها در همان ابتدا زرد یا تیره می‌ شود، برخی رنگ پریده می‌ شوند و روی پوست عده ‌ای نیز جوش و آکنه ایجاد می ‌شود. از طرفی دیگر بر روی پوست افرادی که ماده مخدر را تزریق می کنند نشانه ‌هایی مانند زخم، پوسته پوسته شدن یا کبودی نیز دیده می‌ شود. چون که عبور ماده مخدر در عروق به آن ‌ها آسیب می ‌زند که بیشتر اوقات این آسیب ها از روی پوست فرد قابل مشاهده هستند.

کوتاهی در رعایت بهداشت فردی

یکی از شایع ترین علائم اعتیاد به مواد مخدر کوتاهی در رعایت بهداشت فردی و عدم رسیدگی به سر و وضع خود می باشد. چون که رعایت بهداشت دهان و دندان، استحمام و پاکیزگی ج

سم در صدر جدول اولویت‌ های یک فرد عادی می باشد. در حالی که یک فرد معتاد که به تازگی ماده مخدر مصرف کرده است یا از سردرد بعد از مستی رنج می‌ برد به بهداشت فردی و وضعیت ظاهری خود به هیچ وجه اهمیت نمی دهد.

ویژگی‌ های شخصیتی افراد معتاد

مصرف مواد مخدر علاوه بر این که باعث ایجاد تغییراتی در ظاهر فرد می ‌شود او را به رفتار هایی غیر متعارف و حتی ناهنجار وادار می ‌کند. نشانه ‌های رفتاری و ویژگی ‌های شخصیتی افراد معتاد مانند علائم جسمی بسیار متنوع می باشند. مهم ‌ترین نشانه ‌های شخصیتی اعتیاد به شرح زیر است :

 • تغییر در فعالیت ‌ها یا سرگرمی‌ های همیشگی
 • عوض شدن دوستان و تغییر محافل اجتماعی
 • کاهش مشارکت در فعالیت ‌های خانوادگی
 • افت عملکرد تحصیلی یا شغلی
 • دروغگویی، پنهان‌ کاری یا فریب‌ کاری مکرر
 • مشکلات حقوقی
 • رفتار مرموز
 • انزوا و گوشه‌ گیری
 • نادیده گرفتن مسئولیت ‌ها
 • مشکلات مالی

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : علائم اعتیاد جنسی چیست؟

[/alert]

رفتار مرموز از آشکارترین علائم اعتیاد به مواد مخدر

رفتار مرموز از میان نشانه‌ های رفتاری سوء مصرف مواد مخدر نیز یکی از شایع ‌ترین و آشکارترین نشانه ‌های اعتیاد است. آیا می دانید دلیل این امر چیست؟ دلیل رفتار مرموز فرد معتاد فاصله گرفتن او از عزیزانش می باشد. به عبارتی دیگر چون که یک فرد معتاد همواره به دنبال محل های خلوت برای تهیه یا استفاده از ماده مخدر می باشد از اطرافیان خود دور می شود. همچنین افرادی که علائم اعتیاد به مواد مخدر دارند و معتاد هستند فکر می‌ کنند که باید اختلال سوء مصرف الکل یا مواد مخدر را از دیگران پنهان نگه دارند به همین دلیل درباره کارهایی که انجام می‌ دهند و مکان‌ هایی که می ‌روند همواره دروغ می‌ گویند.

انزوا و گوشه‌ گیری

یکی از شایع ترین علائم اعتیاد به مواد مخدر انزوای اجتماعی، ذهنی و عاطفی می باشد. در حقیقت اگر یک فرد بر اثر سوء مصرف مواد مخدر یا الکل به انزوا و گوشه گیری دچار شود به کمک نیاز دارد. چون فردی که با اختلال سوءم صرف مواد مخدر دست و پنجه نرم می ‌کند و به انواع ماده های مخدر اعتیاد پیدا کرده است از والدین، دوستان یا اعضاء خانواده‌ اش کناره ‌گیری می‌ کند تا راز اعتیادش را مخفی نگه دارد. این فرد با این کار خود سعی می کند مجبور نشود به سوالات آنان درباره تغییرات ظاهری مانند لک‌ های روی پوست، لاغری یا رفتار های عجیبش پاسخ دهد.

نادیده گرفتن مسئولیت ‌ها یکی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر

یک فرد معتاد که دارای علائم اعتیاد به مواد مخدر می باشد و تحت تاثیر این ماده ها قرار گرفته است از کوچک ترین مسئولیت های روزانه اش هم فرار می کند. برای مثال این فرد از حاضر شدن در محل کار یا تحصیل، انجام دادن کارهای خانه یا مراقبت از فرزندان شانه خالی می کند و با بهانه های مختلف سعی بر انجام ندادن آن ها دارد. همچنین این فرد حتی قرارهای مهمش را تحت تأثیر الکل و مواد مخدر از یاد می‌ برد.

فرد معتاد را چگونه تشخیص دهیم

فرد معتاد را چگونه تشخیص دهیم

مشکلات مالی

یکی از عمده ترین علائم اعتیاد به مواد مخدر مشکلات مالی فرد می باشد. زیرا فردی که در این راه قرار می گیرد از نظر مالی برای تامین نیازهای روزانه اش به مشکل بر می خورد چون هزینه مواد مخدر بالاست. در حقیقت اعتیاد به هر نوع ماده مخدری بسته به نوع ماده ای که فرد مصرف می کند پر هزینه می باشد. به همین دلیل اگر فردی را دیدید که دائما از اطرافیانش یا اعضای خانواده اش پول درخواست می کند بدانید که این فرد درگیر اعتیاد شده است و حتی حاضر است اموال خود را هم بفروشد. به همین دلیل اگر به موقع علائم اعتیاد به مواد مخدر در فرد تشخیص و درمان نشود ممکن است تحت فشار مالی شدید قرار بگیرد و در نهایت تمامی زندگی خود را از دست بدهد.

نشانه ‌های روانی اعتیاد به مواد مخدر

سوء مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر باعث می‌ شود که ظاهر و رفتار فرد غیر معمول شود همچنین افکار و احساسات بیمار معتاد متفاوت از همیشه می‌ شود. نشانه ‌های روانی سوء مصرف مواد مخدر شامل تغییر در الگوهای تفکر فردی، نگرش‌ ها، باورها و اولویت ‌ها می ‌شود. شایع ‌ترین نشانه‌ های روانی اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی عبارت است از:

 • تغییر ویژگی‌ های شخصیتی
 • بیماری‌ های روانی مانند افسردگی یا اضطراب
 • پارانویا، افکار وسواسی یا هولناک
 • داشتن تصویری منفی و ناخوشایند از خود
 • بدبینی نسبت به زندگی و داشتن نگرشی غم‌ انگیز و ناراحت کننده
 • گوشه‌ گیری و دور شدن از عزیزان
 • بی ‌انگیزگی
 • احساس بی‌ تفاوتی یا بی‌ علاقگی

نوسانات خلقی ناگهانی از علائم اعتیاد به مواد مخدر می باشد؟

نوسانات خلقی غیر قابل توضیح یا به ظاهر بدون محرک در حیطه شایع‌ ترین نشانه ‌های هشدار ابتلا به اعتیاد قرار می ‌گیرد. چون فردی که به تازگی به سمت ماده های مخدر رفته است بیش‌فعال، مهربان یا هیجان ‌زده شده است. اما حقیقت ماجرا اینجاست که به محض این که اثر ماده مخدر از بین می ‌رود و علائم ناشی از دریافت نکردن مواد شروع می ‌شود فرد معتاد خشمگین، تحریک ‌پذیر یا حتی بد دهن و پرخاشگر می‌ شود.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : علائم و دلایل اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و روش های درمان آن

[/alert]

برای درمان اعتاد چه کار باید کرد؟

اعتیاد به تمامی ماده های مخدر و حتی مشروبات الکی در همه افراد قابل درمان می باشد و در صورت علائم اعتیاد به مواد مخدر در یک فرد به هیچ وجه نگران نشوید. درمان اعتیاد در کلینیک‌ های سم‌ زدایی، مراکز سرپایی و کمپ‌ های ترک اعتیاد شبانه ‌روزی ارائه می ‌شود. البته والدین یا اطرافیان فرد معتاد در انتخاب بهترین کلینیک برای درمان فرد معتاد باید تحقیق کنند و به سراغ هر کلینیک ترک اعتیادی نروند.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله دریافتید که در صورت مشاهده هر گونه علائم اعتیاد به مواد مخدر در دوست خود یا هر کس دیگر نباید نگران شوید زیرا این بیماری قابل درمان می باشد. همچنین با انواع علائم اعتیاد به مواد مخدر به طور کلی آشنا شدید و در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده می توانید فرد معتاد را از بین افراد عادی تشخیص دهید. در سخن اخر این مقاله امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از مطالب مربوط به علائم اعتیاد به مواد مخدر نهایت استفاده را کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *