روابط زناشویی و جنسی

پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری

پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری
3.3/5 - (38 امتیاز)

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری همواره یکی از بزرگ ترین دغدغه زوجین بوده و حتی پس از برقراری آن زوجین دچار نگرانی و دلهره برای سلامت فرزند خود می شوند. در این باره حتما باید با پزشک معالج خود صحبت کنید اما در حالت عادی بعضی از پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری وجود دارد که با رعایت قوانین و نکته های آن آسیبی به فرزندتان نخواهد رسید. حتی تغییرات هورمون و افزایش آن ممکن است در بعضی از خانم ها میل جنسی را به شدت افزایش دهد و خانم همواره خواهان برقراری رابطه باشد. در حقیقت تمامی خانم ها می دانند که با همسر خود چگونه نزدیکی کنند اما در دوران بارداری شرایط به کلی تغییر می کند برای مثال گاهی بدون هیچ دلیلی ممکن احساس افسردگی می کنید یا استرس دارید. در ادامه به طور کلی به انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری پرداخته ایم و با رعایت نکات و اصول گفته شده هیچ نگرانی از بابت سکس با همسر خود نخواهید داشت.

میل و رابطه جنسی در دوران بارداری

خانم های زیادی وجود دارند که در مورد سکس و مسائل مربوط به آن در دوران بارداری خود سوال های زیادی دارند که پاسخ آن ها را نمی دانند و همواره با تغییرات زیادی در زندگی و برقراری رابطه جنسی مواجه می شوند. اگر با ما همراه باشید اطلاعات مفیدی در این باره کسب خواهید کرد که همگی کارامد هستند. بیشتر خانم های باردار به دلیل افزایش هورمون های پروژسترون و استروژن در بدن و افزایش جریان خون در سینه و اندام تناسلی شان در دوران بارداری بیشتر از گذشته حساس می ‌شوند.

در حقیقت با باردار شدن حتی خانم های بسیاری برای اولین بار ارضا می شوند و بعضی از آن ها نیز ممکن است چند بار در برقراری رابطه جنسی ارضا شوند. این امر ممکن است به ‌دلیل جریان زیاد خون در خاتم باردار یا به ‌کار بردن روش ‌های متفاوت و تحریک مستقیم کلیتوریس باشد. همچنین در دوران بارداری میزان ترشحات واژن در بسیاری از خانم ها افزایش پیدا می کند و حتی تغییرات هورمونی که به وجود می آیند موجب تند شدن بو و طعم آن خواهند شد.

آیا نزدیکی در ماه اول بارداری باعث سقط جنین می شود؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه ها و سوال های یک خانم باردار سقط شدن جنین هنگام انجام پوزیشن های زناشویی برای بارداری در ماه های اول می باشد. در پاسخ به این سوال باید گفته که از ده خانم باردار هر ده خانم نگران این موضوع هستند و باید گفت که اگر پزشک به شما نگفته که بارداری پر خطر دارید انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری هیچ مشکلی برای مادر و جنین ندارد.

از طرفی دیگر در این دوران ماده ای به نام آمنیوتیک در دهانه رحم مادر می باشد که از ورود میکروب به داخل بدن مادر و آلوده شدن جنین محافظت می کند. حتی با وجود اینکه در سه ماه اول بارداری خطر سقط کمی زیاد است باید بدانید که آلت مرد به انتهای رحم نمی رسد در نتیجه خطری شما را تهدید نمی کند.

چه عواملی می‌توانند در خطر سقط جنین نقش داشته باشند؟

همان طور که گفته شد استفاده از پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری برای جنین خطرساز نیست و باید بدانید که تقریبا نیمی از سقط جنین ‌ها به‌ دلیل ناهنجاری‌ های کروموزومی رخ می دهند. پس نگرانی از سقط شدن جنین خود نداشته باشید و در این دوران نیز با همسر خود لذت برقراری رابطه را بچشید. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل سقط جنین را برای شما مطرح کرده ایم :

 • عفونت و بیماری ‌های مادر
 • مشکلات هورمونی
 • ناهنجاری ‌های رحم
 • مصرف داروهای خاص
 • برخی از عادت ‌های غلط مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • اختلالاتی در تولید مثل مانند آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی کیستیک

از طرفی دیگر خانم ها به محض باردار شدن و تغییراتی که در ماه های اول تا سوم بارداری گریبان گیر آن ها می شود تمایل زیادی به برقراری رابطه جنسی و انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری ندارند. اما در صورتی که یک خانم تمایل به برقراری رابطه جنسی در ماه اول بارداری داشته باشد هیچ منعی برای او وجود ندارد، فقط باید از برقراری رابطه جنسی خشن خوداری کند زیرا اگر رابطه جنسی خیلی خشن و محکم باشد امکان آسیب دیدن جنین وجود دارد.

رابطه جنسی در سه ماه اول بارداری

در حالی که بارداری حتی ممکن است در ماه های ابتدایی هم خود را نشان ندهد اما تغییراتی که در بدن خانم در حال به وجود آمدن می باشد می تواند میل و رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو اگر تمایلی به برقراری و انجام پوزیشن های زناشویی برای بارداری نداشته باشید ممکن است :

 • به ‌دلیل رشد جنین در بدنتان احساس خستگی مفرط دارید.
 • پستان ‌ها در حال رشد هستند تا برای شیر دهی آماده شوند به همین دلیل دردناک می باشند درست مانند زمان پیش از عادت ماهیانه
 • حالت تهوع و یا استفراغ دارید
 • از طرفی شاید واقعا تمایلات جنسی نداشته باشید

ریختن منی در دوران بارداری

امروزه بسیاری از پزشکان به زوجین توصیه می کنند هنگام کامل شدن دوره بارداری در خانم ها و زمانی که کودک آماده متولد شدن می باشد از پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری و به عبارتی دیگر سکس استفاده کنند. زیرا درون مایع منی مرد ماده ای به نام پروستاگلاندین وجود دارد که در صورت ریختن در واژن و دخول دهانه رحم شل می شود. همچنین هورمون دیگری به نام اوکسی توسین که به‌ وسیله ارگاسم در بدنتان ترشح می‌شود می‌تواند موجب شروع انقباضات رحمی شود.

نگاهی کوتاه به انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری

در ابتدا پزشک معالج تان به شما خواهد گفت که انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری برای شما مفید است یا خیر؟ در حقیقت برقراری رابطه جنسی و انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری مشکلی برای شما ایجاد نمی کند و این در صورتی است که بارداری پر خطر نداشته باشید.

در اصل اگر پزشک تان شما را از انجام رابطه منع نکرده باشد هیچ ممنوعیتی ندارید و با خیال راحت می توانید به معاقشه با همسرتان بپردازید. در ادامه نگاهی کوتاه به انواع پوزیشن های زناشویی در دوران بارداری انداخته ایم. این پوزیشن ها عبارتند از :

 • پوزیشن حالت وی انگلیسی
 • پوزیشن روی صندلی
 • پوزیشن درازکش به پهلو
 • پوزیشن روی مبل
 • پوزیشن لبه تخت

بررسی کامل پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری

در این قسمت به انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری به طور کامل پرداخته ایم. اما هنگام بررسی این پوزیشن ها سعی کنید آن ها را از ماه سوم به بعد در روابط سکسی خود استفاده کنید تا خیالتان به طور کامل از اسیب ندیدن جنین تان راحت باشد.

نزدیکی در حاملگی

نزدیکی در حاملگی

 • پوزیشن نزدیکی در بارداری حالت V

در این پوزیشن به علت فشار کم به شکم مادر بسیار مناسب می باشد. در واقع وقتی مادر به پهلو دراز می کشد هیچ فشار و اسیبی به شکم او وارد نخواهد شد. در نحوه قرار گیری این پوزیشن هر دو پای خانم باید کنار یکدیگر باشد و روی کمر مرد قرار گیرد و حتما از یک بالشت برای آسیب نرسیدن به گردنتان استفاده کنید.

رابطه جنسی روی صندلی

رابطه جنسی روی صندلی

 • پوزیشن روی صندلی

در این پوزیشن مرد روی یک صندلی می نشیند و خانم با حفظ نکات لازم برای جنین خود روی پاهای مرد می نشیند. در این پوزیشن باید صندلی را به جایی مانند دیوار یا مبل تکیه دهید و به عبارتی دیگر از یک جای سفت کمک بگیرید.

سکس در بارداری

سکس در بارداری

 • پوزیشن دراز کش به پهلو

در این پوزیشن خانم به صورت پهلو باید دراز بکشد تا به جنین و شکم اسیبی وارد نشود همچنین مرد الت خود را از پهلو وارد کند و مراقب پاهای خانم نیز باید باشد.

رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری

 • پوزیشن روی لبه تخت

در این نوع پوزیشن مادر باید به طرف پایین تخت بخوابد و مرد باید بیرون از تخت باایستد یا زانو بزند و در اصل این مورد بستگی به ارتفاع و اندازه تخت دارد همچنین پاهای مادر باید جمع شود. از طرفی خانمی که بارداری آن از ۳ ماه گذشته است باید یک بالشت زیر یکی از پهلو های خود بگذارد تا فشاری به جنین و شکم وارد نشود.

نزدیکی و سکس در دوران بارداری

نزدیکی و سکس در دوران بارداری

 • پوزیشن زن در بالا

این پوزیشن به مادر کمک میکند که فشار کمتری به شکمش وارد شود و همینطور کنترل خوبی به عمق نفوذ آلت همسرش داشته باشد و سرعت و شدت سکس را در دست بگیرد.

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

در حقیقت انجام پوزیشن های زناشویی برای بارداری و سکس داشتن همانند ورزش کردن در بارداری باعث می شود شما عضلات قوی داشته باشید و به بدن خود در راحت تر شدن زایمان کمک کنید. برقراری رابطه جنسی در این دوران از فوایدی برخوردار می باشد که در ادامه نگاهی کوتاه به مهم ترین آن ها کرده ایم :

 • کاهش فشار خون : برقراری رابطه جنسی و انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری باعث تنظیم و کاهش فشار خون مادر می شود. این هورمون به مادر باردار کمک می کند تا تنش های بدن و روان خود را از بین ببرد در نتیجه فشار خون مادر طبیعی می شود.
 • کاهش درد : خانم های باردار در حین انجام پوزیشن های زناشویی برای بارداری و سکس با افزایش احساسات شدید عشق درد در جسم به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.
 • خواب آرام : کمر درد، تکرر ادرار، استرس و … به مادر باردار اجازه خوابی راحت نمی دهد از این رو برقراری رابطه جنسی می تواند به مادر کمک کند تا خواب عمیق تر و سالم تری داشته باشد.
 • افزایش صمیمیت : رابطه جنسی و انجام انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری باعث تولید و آزاد شدن هورمون اکسیتوسین می شود این هورمون دلسردی و کم حسی مادر باردار را از بین می برد و باعث مهربان تر شدن مادر می شود.

ممنوعیت های نزدیکی در دوران بارداری

پس از بررسی های لازم متوجه شدید که انجام انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری مشکلی برای جنین به وجود نمی آورد و به عبارتی دیگر نزدیکی در بارداری مجاز است اما در بعضی از مواقع شرایط خاصی وجود دارد که انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد. ممنوعیت های نزدیکی در دوران بارداری عبارت است از :

 • سابقه فشار خون در مادر باردار
 • نارسایی های دهانه رحم و تعداد زیاد زایمان
 • سابقه داشتن زایمان زودرس یا سقط جنین
 • هفته های آخر بارداری
 • پارگی کیسه آب جنین
 • انقباض خود به خودی رحمی

تغییرات هورمونی مردان در زمان بارداری همسرشان

خیلی از خانم ها و حتی مردان نمی دانند که هنگام بارداری همسرشان آن ها هم دچار تغییرات هورمونی می شوند. بدن خانم ها در هنگام بارداری هورمون بی بوئی به نام فرومون ترشح می کند. بدن اقایان نیز هورمون تستیترون را کاهش و هورمون های دیگر را در بدن افزایش می دهد. گزارشات و تحقیقات گسترده ای در سر تا سر جهان صورت گرفته که در همگی گفته شده است مردان به‌ دلیل آماده شدن برای فرزند آوری در بدن خود دچار تغییر در میزان هورمون پرولاکتین و وازوپرسین می‌شوند.

 • هورمون پرولاکتین

پرولاکتین هورمونی می باشد که بدن را برای تولید شیر تحریک می‌کند. کارشناسان معتقد هستند وقتی که دیگر نیازی برای باردار کردن وجود ندارد، افزایش پرولاکتین موجب کاهش میل جنسی در آقایان می شود.

 • هورمون وازوپرسین

این هورمون با باردار شدن همسر در بدن مردان بیشتر تولید می‌شود و این هورمون موجب سرکوب هورمون تستسترون می شود در نتیجه پدر میل کمتری به برقراری رابطه جنسی و انجام پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری دارد.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله به طور کلی با انواع پوزیشن های زناشویی برای دوران بارداری، خطرات و ممنوعیت های سکس اشنا شدید. همچنین دریافتید که حتی در ماه های اخر بارداری نیز می توانید با همسر خود رابطه داشته باشید و به لذت ببرید. به علاوه دانستید که سکس در ماه های اخر باعث زایمان بهتر و اسان تر برای شما می شود. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد و از آن نهایت بهره را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *