روابط زناشویی و جنسی

رابطه زناشویی در دوران قاعدگی

رابطه زناشویی در دوران قاعدگی
2.8/5 - (20 امتیاز)

علاوه بر زوج های جوان زوج هایی که از ازدواج آن ها سال ها هم گذشته باز هم از برقراری رابطه جنسی سرد نشده اند و لذت آن را با هیچ چیز عوض نمی کنند. اما همان طور که همه ما می دانیم خانم ها هر ماه به مدت یک هفته پریود می شوند و در این زمان نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند. به همین دلیل ذهن بسیاری از افراد به این مسئله که ایا می شود در پریودی رابطه جنسی داشت مشغول شده است. در حقیقت علت های مهمی برای عدم برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی بیان شده است اما بسیاری از زوجین تمایل به برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی دارند. در ادامه به طور کلی در مورد فواید و مضرات رابطه زناشویی در دوران قاعدگی، احتمال بارداری در این دوران، نحوه انجام رابطه جنسی در قاعدگی و … صحبت خواهیم کرد کافیست با ما همراه باشید.

نزدیکی در دوران قاعدگی

یکی از رکن های اساسی و مهم ازدواج برقراری رابطه جنسی می باشد و میل جنسی دختر و پسر به یکدیگر یکی از مهم ترین عوامل تداوم دهنده آن است. اما از انجایی که هر خانم یک هفته در ماه به پریودی دچار است رابطه جنسی در این حین متوقف می شود و پس از اتمام این دوره رابطه زناشویی از سر گرفته می شود. از طرفی بسیاری از مردان خواهان رابطه زناشویی در دوران قاعدگی هستند.

طبق یک سری از گزارشات علمی کاهش میل جنسی در خانم ها در این دوره بسیار شایع است در نتیجه بسیاری از خانم ها در دوران قاعدگی دوست ندارند رابطه جنسی از هیچ نوعی داشته باشند. در حالی که در گزارشات دیگری گفته شده است که میل جنسی خانم ها در دوران قاعدگی افزایش پیدا می کند در نتیجه برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی طبق یک سری اصول باید انجام شود.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چگونه باید باشد؟[/alert]

علل منع نزدیکی در زمان پریود

برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی هم ممانعت های مذهبی و هم پزشکی دارد از این رو در ادامه قصد داریم به طور کلی هم به علل مذهبی و هم به علل پزشکی عدم برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی بپردازیم.

 • علل مذهبی منع رابطه زناشویی در دوران قاعدگی

در دین اسلام تماس یا برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی خانم به طور کلی ممنوع شده است. در سایر ادیان الهی نیز برای برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی محدودیت هایی گذاشته شده است که در بعضی از این محدودیت ها زیاد و در بعضی دیگر کمتر می باشد.

 • علل پزشکی منع رابطه زناشویی در دوران قاعدگی

از نظر پزشکی برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی باعث می شود که دهانه رحم خانم باز شده در نتیجه محیط مناسبی برای پرورش و رشد عوامل بیماری زا مانند بیماری های مقاربتی و باکتریایی ایجاد می شود. به همین دلیل از نظر پزشکان برقراری رابطه جنسی در این دوران توصیه نمی شود تا عوامل خطر ساز کاهش پیدا کنند.

اَشکال ممکن نزدیکی در زمان پریود

اینکه یک زوج جوان یا حتی زوج هایی که چند سال از ازدواجشان می گذرد تمایل داشته باشند رابطه زناشویی در دوران قاعدگی داشته باشند به طور کلی به خودشان مربوط است. حتی گفته های پزشکی و مذهبی نیز تنها یک توصیه هستند و تصمیم گیری نهایی دست خود زوجین می باشد. رابطه جنسی دارای شکل های مختلفی می باشد. اشکال ممکن برای نزدیکی در دوران پریودی عبارتند از : معاشقه، دخول واژن، رابطه جنسی مقعدی، یا دهانی در اصل ما می ‌توانیم شاهد تنوع رفتار های جنسی در این دوران باشیم.

در حقیقت مرد حتی با تحریک ناحیه کلیتوریس زن و زن با رابطه جنسی دهانی می تواند مرد را ارضا کند. استفاده از تامپون نیز می تواند به رابطه زناشویی در دوران قاعدگی کمک شایانی کند. از طرفی دیگر سر کوب کردن نیاز ها و عدم ارضای جنسی در بعضی از شرایط ممکن است باعث تنوع طلبی جنسی در افراد شود به همین دلیل اهمیت به نیاز زوجین در این زمان بسیار مهم است.

رابطه جنسی در زمان پریود

رابطه جنسی در زمان پریود

آیا رابطه زناشویی در دوران قاعدگی فوایدی هم دارد؟

رابطه جنسی به طور کلی اگر به روش صحیح انجام شود برای هر دو طرف فواید بسیار زیادی دارد اما آیا رابطه زناشویی در دوران قاعدگی نیز فوایدی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی در کنار عوارض آن دارای فوایدی نیز می باشد. به باور برخی از پزشکان متخصص در این حوزه بعد از نزدیکی در این زمان خانم احساس کاهش درد بعد از رابطه می کند که علت آن ترشح برخی از هورمون ها و کوتاه شدن مدت رابطه جنسی می باشد.

از طرفی انقباض عضله های خانم در حین ارگاسم باعث می شود خون موجود در رحم سریع تر خارج شود و این امر به کوتاه شدن مدت زمان قاعدگی نیز کمک شایانی می کند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که دخالت کردن و تغییر دادن سیکل و فوایند قاعدگی می توانید آسیب ها و عوارض جدی به بدن خانم وارد کند پس نباید در فرابند قاعدگی دخالتی کنید.

احتمال بارداری در قاعدگی

خیلی از خانم ها به برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی نگران حاملگی خود هستند. برای رفع نگرانی این افراد باید گفت که احتمال بارداری در دوران قاعدگی از بین نمی رود اما تا حدودی کاهش پیدا می کند. در حقیقت بیشترین احتمال برای باردار شدن زمان تخمک گذاری می باشد و زمان تخم گذاری دو هفته قبل از شروع قاعدگی می باشد.

در حالی که دوره تخمک گذاری در زن هر ماه متفاوت می باشد اما باز هم باید گفت که در زمان تخمک گذاری احتمال بارداری خانم بسیار زیاد می شود. همچنین هرچه چرخه قاعدگی کوتاه تری داشته باشید احتمال بارداری در دوران قاعدگی بیشتر می‌شود. پس نتیجه می گیریم احتمال بارداری در هر روز از ماه ممکن است اتفاق بیوفتد و زمان خاصی ندارد.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید

نشانه های مردی که همسرش را دوست دارد[/alert]

آیا پریود شدن نشانه عدم حاملگی است؟

یکی از مهم ترین سوال های بانوان ایا پریود شدن نشانه عدم حاملگی است می باشد که در پاسخ به این سوال باید گفت که بله. حتی باید گفت که بسیاری از خانم ها همزمان بارداری و پریودی را با یکدیگر تجربه کرده اند. واقعیت حاملگی و عدم حاملگی در دوران قاعدگی این است که وقتی یک خانم باردار می شود هورمون های بارداری در او ترشح می شود.

این هورمون ها از تخریب دیواره‌ های رحم و بروز قاعدگی جلوگیری کرده و به این شکل از جنین محافظت می‌کند. همچنین ابتدای بارداری هر خانم ممکن است کمی لکه بینی و خون ریزی کم داشته باشد و این امر را نباید با پریودی اشتباه گرفت. برای رفع نگرانی در مورد حاملگی بهتر است از برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی بپرهیزید و برای رفع نیازهای جنسی در طول دوران قاعدگی بهتر است از روش‌های غیر واژینال استفاده کنید.

عوارض رابطه زناشویی در دوران قاعدگی

برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی هم از نظر پزشکی و هم از نظر مذهبی منع شده است اما به چه علت؟ در ادامه به طور کلی نگاهی به عوارضی که برای خانم بعد از برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی پیش می آید کرده ایم :

 • نزدیکی در دوران قاعدگی باعث افزایش مقدار و شدت خونریزی می شود.
 • برقراری رابطه جنسی در قاعدگی به علت باز بودن دهانه رحم باعث ابتلا به انواع عفونت ها می شود.
 • قاعدگی امکان دارد باعث بیرون ریختن تب خال های تناسلی در زنان شود.
 • یکی از مهمترین عارضه های نزدیکی در قاعدگی بروز عفونتهای شدید رحمی به خصوص اندومتریوز می باشد.
 • روابط جنسی حین قاعدگی ابتلا به عفونت های کلامیدیایی را افزایش می دهد.
 • ایجاد بوی بد زیرا خون پریودی ممکن است بوی بدی داشته باشد. اگرچه ممکن است در همان لحظه این بو را حس نکنید، اما باید همواره این آمادگی را داشته باشید.
 • محدودیت پوزیشن های جنسی زیرا اول از همه که امکان رابطه دهانی وجود ندارد. دوم اینکه به دلیل وجود جاذبه، اینکه در حالت ایستاده قرار بگیرید، ممکن است مشکل ساز باشد. بهترین حالت در این زمان، دراز کش است.
چگونه در زمان پریود رابطه جنسی برقرار کنیم؟

چگونه در زمان پریود رابطه جنسی برقرار کنیم؟

روش برقراری رابطه جنسی در زمان قاعدگی

اگر زوجین تمایل به برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی داشته باشند برای اینکه به انواع بیماری ها و مضرات گفته شده مبتلا نشوند باید به چند نکته مهم بسیار توجه کنند و حتما آن ها در حین برقراری رابطه جنسی انجام دهند. در ادامه به چند نکته برای برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی اشاره کرده ایم. این نکته ها عبارتند از :

 • استفاده کردن از حوله

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کثیفی و الودگی های خون قاعدگی استفاده کردن از یک حوله می باشد. استفاده از حوله باعث می شود خون قاعدگی به تشت شما نرسند و آن را کثیف نکند. به همین علت بهتر است قبل از شروع کردن رابطه زناشویی در دوران قاعدگی حتما یک حوله تیره رنگ زیر خود پهن کنید.

 • دراز بکشید

برای برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی بهتر است به جای ایستادن و انجام سایر پوزیشن های سکسی به پشت دراز بکشید. زیرا در صورت انجام این پوزیشن جریان خون کمتر می شود در نتیجه خون ریزی کمتری در حین سکس رخ می دهد.

 • در حمام عمل نزدیکی را انجام دهید

اگر زوجین رابطه جنسی خود را در حمام انجام دهند بهتر است زیرا در این روش الودگی کمتری به وجود می آید و جریان آب نیز باعث می شود الودگی و خون ها شسته شوند و از بین بروند.

 • از کاندوم رنگی استفاده کنید.

حتما در زمان انجام روابط زناشویی در حین دوران قاعدگی از کاندوم استفاده کنید به خصوص کاندوم رنگی قرمز رنگ زیرا رنگ قرمز آن سبب میشود کم تر متوجه خون ریزی شوید در نتیجه از رابطه خود لذت بیشتری خواهید برد.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید

نشانه های مردی که خیانت میکند و روش تشخیص خیانت مردان[/alert]

رابطه جنسی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خونریزی در دوران قاعدگی دارد؟

در بعضی از شرایط ممکن است هنگام رابطه جنسی به دلیل افزایش انقباضات رحم ناشی از ارگاسم بافت در حال ریزش داخلی رحم سریع تر از قبل ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان موقرر تمام شود. در یک مطالعه دانشگاهی در شهر آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی بررسی هایی انجام شد که این بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بود. افزایش خونریزی در اصل یکی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند.

به عبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمی کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند. در یک مطالعه دیگر نیز که بر روی ۴۹۸ زن نازا انجام شده است آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی حین قاعدگی رابطه مستقیم داشته است. اما با توجه به موارد فوق، نظر بر این است که هیجانات جنسی و ارگاسم به عنوان یک فعالیت حرکتی، میتواند به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی نیز کمک کند و به اصطلاح اثر سودمندی داشته باشد.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله به طور کلی متوجه شدید که برقراری رابطه زناشویی در دوران قاعدگی هم از نظر مذهبی و هم از نظر پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شود و حتی در بسیاری از ادیان منع شده است. اما زوجینی که تمایل به برقراری رابطه زناشویی در این دوران دارند باید با پیروی از پروتکل های بهداشتی و نکته های فوق که گفته شده اقدام کنند. در پایان همچنین با مضرات و فواید رابطه در دوران قاعدگی و همچنین بررسی احتمال حاملگی به طور کلی اشنا شدید. در پایان امیدوار هستیم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد و نهایت استفاده را از ان برده باشید. همچنین امیدوار هستیم در کنار همسر خود این یک هفته را بدون درد و با خون ریزی کم بگذرانید و حتما مراقب خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *