مشاوره کودک

اختلال یادگیری خواندن در کودکان از علائم تا درمان

اختلال یادگیری خواندن در کودکان
Rate this post

یکی از اختلال هایی که امروزه بسیاری از کودکان به آن دچار شده اند اختلال یادگیری خواندن یا دیسلکسیا می باشد. کودکی که به این اختلال دچار می شود در خواندنش مشکل دارد و نمی تواند بسیاری از مطالب را روان و درست بخواند از این رو همیشه در خواندن مشکل دارد. حتی در بسیاری اوقات کودکی که به این اختلال دچار می شود در هنگام روخوانی، تلفظ و نوشتن هم ایراد دارد. نکته جالب اینجاست که این کودکان نه تنها کم هوش نیستند بلکه دارای هوش بسیار بالایی می باشند. اختلال یادگیری خواندن در کودکان مشکلات جسمی و روحی برای آن ها به وجود نمی آورد اما اگر درمان نشود زندگی آن ها را مختل خواهد کرد. از این رو کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با اختلال یادگیری در کودکان و راه درمان آن آشنا کنیم.

اختلال یادگیری خواندن در کودکان

به طور کلی کودکی که به اختلال یادگیری دچار می شود در خواندن و یادگیری مطالب مشکل دارد. این کودکان علاوه بر مشکل خواندن و یادگیری در بیان درست کلمات و هجی کردن نیز مشکل دارند. این کودکان در مدرسه دچار بد خطی، ریز و درشت نوشتن کلمات، کج و معوج نوشتن، کندی در نوشتار و اشکال در درک مفاهیم می شوند پس نتیجه میگیریم که این اختلال را پشت گوش نیندازید.

حتی در سال های گذشته که اطلاعاتی از این اختلال همانند امروز در دسترس نبود این کودکان را در مدارس استثنایی می گذاشتند و به آن ها لقب های کند ذهن، کم ذهن و حتی عقب مانده می دادند درحالی که این کودکان کاملا باهوش هستند. از این رو این کودکان به مرور زمان اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست می دادند و منزوی می شدند اما امروزه اینطور نیست. امروزه به راحتی می توانید با نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان از این اختلال اطلاعات مفید کسب کنید تا لقب های نام برده شده به کودکانتان نخورد.

اختلال خواندن

اختلال خواندن

نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان قبل از رفتن به مدرسه

این اختلال همانند سایر اختلالات دارای نشانه هایی می باشد که با آگاهی از آن ها می توانید در همان ابتدای مبتلا شدن کودکتان آن را تشخیص دهید و از پیامد هایی که در آینده بر زندگی فرزندتان تاثیر می گذارد نیز جلوگیری کنید. برخی از شایع ترین نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان (قبل از رفتن به مدرسه) عبارت است از :

 • دارا بودن مشکل های حرکتی مانند راه رفتن، دویدن، بستن زیپ، بستن دکمه
 • مشکل در تلفظ و یادگیری لغت های جدید
 • مشکل در توجه و تمرکز کردن برای یادگیری اعداد، الفبا، ایام هفته و …
 • احساس ناامیدی و یاس برای انجام بسیاری از کارها
 • مشکل داشتن در زمان بندی برای کارتون دیدن و …
 • تمایل نداشتن به انجام فعالیت هایی مانند خواندن کتاب داستان و …

نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان بعد از رفتن به مدرسه

در ادامه شایع ترین نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان را برای شما مطرح کرده ایم. نشانه های اختلال یادگیری خواندن در کودکان (بعد از رفتن به مدرسه) عبارت است از :

 • علاقه ای به صحبت در مورد تکالیف مدرسه ندارد
 • وقت زیاد صرف فعالیت های بی خودی می کند
 • علاقه ای به مدرسه رفتن ندارد
 • دائما خسته و کسل است
 • رفتارهای خشونت آمیز و نهاجمی در مدرسه دارد
 • دارای کم خوابی یا کم غذایی است
 • نمی توانند دانسته های خود را به راحتی به اشتراک بگذارند
 • همواره احساس های منفی و ناامید دارند
 • دارای اعتماد به نفس بسیار پایین هستند
تشخیص اختلال یادگیری خواندن در کودکان

تشخیص اختلال یادگیری خواندن در کودکان

تشخیص کودکان دارای اختلال یادگیری خواندن

یکی از راه های تشخیص کودکان دارای اختلال یادگیری خواندن رفتن پیش متخصص گفتار درمانی می باشد. چون یک گفتار درمانی در وهله ی اول می تواند به خوبی اختلال یادگیری خواندن در کودکان را بررسی و تشخیص دهد. در گفتار درمانی یک متخصص وضعیت گفتار کودک، توانایی یادگیری کودک که دچار اختلال یادگیری خواندن شده است را با نظر والدین یا حتی معلم ها مورد بررسی قرار می دهد.

اگر کودک هنوز وارد مدرسه نشده باشد متخصص گفتار درمانی از روش های دیگری برای بررسی و تشخیص اقدام می کند. برای مثال از والدین می پرسد که کودک در خانه کتاب داستان می خواند یا نه، کودک از نوشت افزار ها برای نوشتن مباحث مختلف استفاده می کند؟ سپس اقدام به بررسی درک کودک از کلمات و تصاویر چاپ ‌شده، آشنایی کودک با علائم و نماد های شناخته ‌شده، نحوه گرفتن کتاب در دست ‌ها و ورق زدن آن توسط کودک و … می کند.

اما سریع ترین و راحت ترین راه تشخیص اختلالات یادگیری در کودکان شرکت در تست اختلالات یادگیری در کودکان میباشد که بصورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به راحتی بتوانید تشخیص دهید که فرزندتان به این اختلال دچار است یا خیر.

[alert style=”warning”]حتما شرکت کنید : تست اختلالات یادگیری در کودکان [/alert]

علت اختلال یادگیری خواندن در کودکان

آیا به دنبال علت اختلال یادگیری خواندن در کودکان هستید؟ باید در پاسخ به این سوالتان بگوییم که هشتاد درصد کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند در خانواده هایی زندگی کرده اند که یکی از آن ها به یکی از اختلالات دچار بوده اند. از این رو نتیجه می گیریم که عوامل ژنتیکی می تواند یکی از علت های دچار شدن اختلال یادگیری خواندن در کودکان باشد. حتی تحقیقاتی که بر روی کروموزوم ها انجام شده نشان داده اختلال یادگیری بر روی ژن ‌ها و کروموزوم‌ های ۲،۳،۶،۱۵،۱۸ اثر می‌ گذارد که در رشد مناطقی از مغز دخیل بوده است.

اگر بخواهیم از نظر روان شناسی نیز علت اختلال یادگیری خواندن در کودکان را بگوییم می توان گفت که ناتوانی کودک در تشخیص فرق بین واج ها و ربط دادن آن ها به صدای حروف می تواند در مبتلا شدن به این اختلال دخیل باشد. همچنین کالبد شکافی مغز کودکان مبتلا به این اختلال وجود نقص های عملکردی در مناطق فوقانی و پیشانی را نام برده که تعداد نورون ها در قسمت هایی که مربوط به زبان است کمتر در افراد عادی گزارش شده.

اختلال خواندن و مشکلات آن

اختلال خواندن در کودکان اگر درمان نشود به مرور زمان آنقدر زندگی فرد را درگیر می کند که فرد خسته و کلافه می شود. همچنین تا به اینجا متوجه شدید که کودکان مبتلا به این اختلال نه تنها در خواندن بلکع در پاسخ دادن درباره متنی هم که خوانده اند مشکل دارند. چون وقتی یک متن را می خوانند یا یک نفر برایشان می خواهند در فهمیدن ایراد دارند. این اختلال باعث می شود یادگیری در نوشتن، املا و درک مطلب هرچه زمان بگذرد بیشتر شود.

در اصل باید به شما بگوییم که اختلال یادگیری خواندن در کودکان متفاوت است و درجه آن در هر کودک فرق می کند. از این رو می توان نتیجه گرفت که حتی ممکن است علائم اختلال یادگیری خواندن در کودکان متفاوت از فرد دیگر باشد برای مثال در موارد خفیف تنها مشکل در خواندن است و در موارد شدید تر مشکل در نوشتن، یادگیری ریاضیات و زبان نیز گسترش می ‌یابد پس باید برای رهایی از این اختلال چه کار کرد؟

راهنمای والدین جهت کمک به این کودکان

راهنمای والدین جهت کمک به این کودکان

راهنمای والدین کودکان دارای اختلال یادگیری خواندن

در ادامه نکاتی را برای والدین نام برده ایم که پس از تشخیص اختلال یادگیری در کودک، حتما باید به آنها توجه کند تا به نوعی به فرزند خود کمک کرده و به بهبود وی کمک کنند.

در مورد اختلال یادگیری با فرزند خود صحبت کنید

یکی از مواردی که والدین در اختلال یادگیری خواندن به کودکان باید به آن توجه کنند صحبت کردن می باشد. آن ها باید به کودکان خود به جای گفتن تو تنبلی یا تو خنگی بگویند که تو باهوش هستی. در اصل همینطور هم می باشد زیرا این کودکان ذهنشان تنها اطلاعات را به گونه دیگیر پردازش می کند که با سایر افراد متفاوت است. از این رو بهتر است که به فرزندتان توضیح دهید که او با یادگیری مشکل دارد اما می ‌تواند یاد بگیرد همچنین حتما بر روی استعدادها و نقاط قوت فرزند خود متمرکز شوید.

اختلال خواندن در کودکان

اختلال خواندن در کودکان

اقداماتی را فراهم کنید که بتوانند به فرزندتان کمک کنند

یک پدر و مادر خوب کسی است که علاوه بر خودشان اقداماتی فراهم کنند تا افراد دیگر هم به اختلال یادگیری خواندن در کودکان شان کمک کند. برای مثال معلم ها نیز بعد از پدر و مادر گزینه خوبی برای کمک به کودکان مبتلا به این اختلال هستند. چون کودکانی که به مدرسه می روند نصف روز خود را مسلما با معلمانشان می گذارند.

نظارت بر پیشرفت فرزندتان

بر پیشرفت فرزندتان نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید نیاز فرزندتان برآورده می‌ شود. برای این کار می توانید پوشه آموزش فرزندتان را به روز نگه دارید و نمونه‌ های جدیدی از کارهای مدرسه و نتایج آزمون را به آن اضافه کنید. چون با این کار کودک مبتلا مورد توجه قرار می گیرد و متوجه می شود که کسانی هم هستند که به فکر او باشد.

روش هایی که به درمان اختلال خواندن در کودکان کمک می کنند

ابتدا باید به شما در مورد اختلال یادگیری خواندن در کودکان چیزی بگوییم. این اختلال در تمامی کودکان به وسیله آموزش و تکنیک های خاصی درمان می شود از این رو هر چقدر شما زودتر اختلال یادگیری خواندن در کودکان را تشخیص دهید و اقدام به درمان کنید بهتر می توانید جلوی پیشرفت بیماری و عوارض آن را بگیرید. از این رو تست های روان شناختی یکی از روش های درمان اختلال خواندن در کودکان می باشد.

همچنین مربیان می توانند از تکنیک‌ های شنوایی، بینایی و لامسه ‌ای برای بهبود مهارت‌ های خواندن استفاده کنند. اما حقیقتا تمامی این روش ها قطعی نیستند و تنها به صورت دوره ای در یک بازه زمانی یا اختلال را کنترل می کنند یا بهبود می بخشند. به عبارتی دیگر با استفاده از این تکنیک ها و روش ها شما نمی توانید ریشه این اختلال را خشک کنید البته نگران نباشید چون ما می خواهیم برای درمان اختلال یادگیری در کودکان شما را با یک روش درمانی آشنا کنیم.

نوروفیدبک

نوروفیدبک

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : نوروفیدبک چیست و چگونه کار میکند؟ [/alert]

درمان اختلال خواندن در کودکان با نوروفیدبک

همانگونه که گفته شد اختلالات یادگیری علاوه بر مشکل در خواندن و نوشتن اگر درمان نشود به مرور زندگی فرد را مختل می کند پس حتما باید اقدام به درمان آن کنیم. از این رو ما پیشنهاد می کنیم از روش درمانی نوروفیدبک برای رهایی از این اختلال بهره ببرید می دانید چرا؟ چون این روش درمانی امروزه به یکی از بهترین و جدید ترین روش های درمانی انواع اختلالات یادگیری در کوکان تبدیل شده است.

چون این روش غیر تهاجمی است. غیر تهاجمی به معنای بدون عوارض و بدون درد می باشد به همین دلیل افراد زیادی به خصوص کودکان از این روش بهره مند میشوند تا بتوانند به بهترین حالت ممکن و بدون هیچگونه عوارض و دردی از این اختلال رهایی یابند. در این روش درمانی به مغز آموزش داده می شود که خودش اقدام به درمان خودش کند. از این رو فرد بر روی صندلی می نشیند و با ژل مخصوص الکترود هایی بر روی پوست سر او وصل شود. در حقیقت با نصب این الکترود ها امواج مغزی فرد بر روی مانیتور نمایش داده می شود که آرام آرام فرد آن ها را همراه با بازی یا موسیقی بهبود می بخشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد نوروفیدبک و نحوه کارکردش کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان اختلالات یادگیری در کودکان کلیک کنید.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : درمان اختلالات یادگیری در کودکان چگونه انجام میشود؟ [/alert]

بهترین مرکز نوروفیدبک برای درمان اختلال یادگیری خواندن در کودکان

در این روش فوق العاده حتما باید به مراکزی مراجعه کنید که با بهترین تجهیزات ، نوروتراپیست ها و تاییدیه های معتبر در سطح کشور، بتواند بهترین خدمات را به مراجعین خود ارائه دهد. ما در مقاله بهترین مرکز نوروفیدبک بصورت کامل، نکاتی را که در انتخاب مرکز نوروفیدبک باید به آنها توجه کنید، نام برده ایم تا بتوانید به بهرین نتایج درمانی دست یابید و به درمانی موثر و ماندگار برسید. مرکز مشاوره و علوم اعصاب نوین یکی از بهترین مراکز نوروفیدبک در سطح کشور است که با بیش از ۲۰۰۰ جلسات درمانی موثر و مانگار، سابقه ی درخشانی را در دنیای نوروفیدبک رقم زده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بهترین مرکز نوروفیدبک کلیک کنید.

جهت تایین وفت بصورت آنلاین کلیک کنید و یا با ما تماس بگیرید.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟ [/alert]

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با این اختلال آشنا کنیم تا پس از تشخیص اقدام به درمان آن کنید و پشت گوش نیندازید. در سخن آخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص اختلال یادگیری خواندن در کودکان برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *