مشاوره تحصیلی

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور
3.4/5 - (9 امتیاز)

بسیاری از جوانان همواره به فکر قبولی در یک دانشگاه خوب با رتبه خوب هستند در واقع هیچ نوجوانی از قبولی در یک دانشگاه معتبر و معروف بدش نمی آید. تفاوت نوجوانانی که در دانشگاه های خوب و معتبر با رتبه عالی قبول می شوند با جوانانی که وارد دانشگاه های ازاد می شوند تنها اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور می باشد. هرچند دانشگاه های ازاد هم معتبر و عالی هستند اما برای تحصیل در آن باید هزینه ای بپردازید و این هزینه در دانشگاه های دولتی وجود ندارد.

برای برنامه ریزی و قبولی در یک دانشگاه عالی این خود شما هستید که باید اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور را به طور دقیق و کامل بلد باشید. در صورت بلد نبودن نیز امروزه به وسیله اینترنت می توانید از بهترین مراکز مشاوره تحصیلی نظیر نوین مشاوره برای برنامه ریزی درسی کمک بگیرید. در این مقاله سعی کردیم به طور کلی به اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بپردازیم کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید برای درس های خود برنامه بچینید.

برنامه ریزی چیست؟

خیلی از جوانان مفهوم اصلی برنامه ریزی را نمی دانند و در نتیجه به طور اشتباه برای کنکور خود برنامه می ریزند و در اخر در دانشگاه دلخواه با رتبه مد نظرشان قبول نمی شوند. در این بخش می خواهیم به شما اموزش دهیم که برنامه ریزی چیست؟ برنامه ریزی یعنی از قبل برای فردا، پس فردا و ماه بعد خود و یا حتی سال بعد خود بدانی که میخواهی چه کاری انجام دهی. در برنامه ریزی صحیح شما نباید به جزئیات توجه کنید البته خوبی دریافت برنامه درسی از مشاور همین می باشد که از قبل به جزئیات توجه کرده و برای فرد برنامه ریزی می کند.

در ادامه برای داشتن یک برنامه اصولی و صحیح که خودتان برای خودتان طراحی کرده باشید باید گفت که تمامی دروس را باید لیست کرده و در زمان های خالی خود شروع به مطالعه کنید و در اخر یک زمان برای تست زنی تان خالی کنید. شاید این امر جالب باشد که اگر برنامه ریزی درسی را جلوی چشم خود بچسبانید مثلا به دیوار جلوی محل مطالعه یا در یخچال، در اتاق یا هر جای دیگر که جلوی چشم فرد باشد همین کار احتمال رسیدن به هدف را دو برابر می کند.

چگونه کنکور قبول شویم؟

چگونه کنکور قبول شویم؟

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور به چه صورت است؟

درس خواندن برای قبولی در کنکور بدون برنامه ریزی همانند راهی می باشد که در آن گم شده اید و چشم بسته راه می روید. بنابراین برای گرفتن یک نتیجه خوب و رسیدن به هدف تان باید یک برنامه ریزی صحیح و اصولی داشته باشید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور یعنی مسیر رسیدن به رشته دلخواهتان در دانشگاه مورد علاقه تان هموار تر و سریع تر شود و زودتر به هدف خود برسید.

در حقیقت با پیروی از اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور تان دقیقه به دقیقه به هدف خود نزدیک تر می شوید. خیلی از نوجوانان پشت کنکوری از این موضوع مطلع هستند اما نمی توانند یک برنامه ریزی اصولی برای خود ترتیب دهند به همین علت بعضی از روز ها در اشفتگی و سردرگمی به سر می برند. اگر شما هم خواهان قبول شدن در یک دانشگاه معتبر و خوب با رتبه عالی هستید باید هر چه زودتر یک برنامه خوب و منسجم برای خود تنظیم کنید.

یک برنامه ریزی خوب کنکور چه ویژگی هایی دارد؟

پس از آگاهی در مورد اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور برای خیلی از جوانان پشت کنکوری سوال به وجود می آید که یک برنامه خوب درسی چه ویژگی هایی دارد؟ در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های یک برنامه درسی فوق العاده برای کنکور را برای شما مطرح کرده ایم. شما با پیروی از این ویژگی ها و اصول برنامه ریزی درسی برای کنکورتان بلا استثنا موفق خواهید شد. این ویژگی ها عبارتند از :

 • اختصاصی بودن برای هر فرد
 • انعطاف پذیری
 • در نظر قرار دادن اهداف
 • سادگی و انجام پذیری
 • تنوع برنامه ریزی
 • قابل ارزیابی بودن
 • مکتوب بودن

بررسی کلی ویژگی های یک برنامه خوب کنکوری

در بخش قبلی برخی از مهم ترین ویژگی ها و اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور را برای شما مطرح کردیم اما در این بخش از مقاله به طور کلی شما را با ویژگی های یک برنامه درسی فوق العاده آشنا خواهیم کرد و به طور مفصل به ویژگی های یک برنامه ریزی خوب و عالی می پردازیم تا شما هم یکی از قبولی های بهترین دانشگاه های پایتخت باشید.

اختصاصی بودن برای هر فرد

در این ویژگی باید بدانید که شما منحصر به فرد هستید و فرد دیگری در دنیا همانند شما وجود ندارد که خصوصیات و اهداف شما را دارا باشد به همین علت یک برنامه ریزی صحیح و اصولی بر اساس خصوصیات جسمی و روحی شما باید تنظیم شود.

انعطاف پذیری

برای هر فردی ممکن است در طول روز یکسری اتفاقات و حتی حوادث غیر منتظره اتفاق بیوفتد که اجازه نده طبق برنامه ریزی تان پیش بروید در این شرایط اتفاقات رخ داده شده نباید باعث تغییرات در برنامه ریزی شما شود. به عبارتی دیگر حتما در برنامه ریزی خود ساعات و روز هایی برای جبران ساعت هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست رفته قرار بدهید.

در نظر قرار دادن اهداف

در حقیقت اینکه هدف شما برای شرکت در کنکور قبول شدن در چه رشته ای است در برنامه ریزی شما خیلی اهمیت دارد. از این رو طبیعی هست که برای رسیدن به رتبه های خوب و یک دانشگاه عالی باید ساعت های مطالعه خود را افزایش دهید.

سادگی و انجام پذیری

باید برنامه ای برای خودتان تهیه کنید که بتوانید به درستی آن را اجرا کنید و همواره باید بدانید که برنامه ریزی درسی تان نباید فراتر از حد توان شما باشد به عبارتی دقیق تر وقتی میانگین مطالعه روزانه شما ۳ ساعت می باشد برای ۱۰ ساعت نباید برنامه ریزی کنید.

تنوع برنامه ریزی

در خیلی از موارد پیش آمده که جوانانی ۵ الی ۶ ساعت را پت سر هم مشغول به مطالعه یک درس بوده اند و از سایر درس های دیگر غافل شده اند از این رو حتما تو برنامه ریزی درسی خود باید تنوع را رعایت کنید.

قابل ارزیابی بودن

برنامه ریزی شما باید میزان پیشرفت و یا حتی پست رفتتان را به شما نشان دهد یعنی در برنامه ریزی درسی خود باید بدانید در انجام چه کارهایی یا مطالعه چه درس هایی موفق بوده اید و یا ضعف داشته اید. رعایت این ویژگی در برنامه ریزی درسی تان باعث می شود شما نقاط ضعف خود را بهتر بشناسید.

مکتوب بودن

ثبت کردن ساعت های مطالعه هر درس به صورت جدا گانه و تعداد تست‌ های زده شده برنامه ریزی درسی تان باعث ایجاد یک مقیاس اندازه گیری در شما می شود در حقیقت از طریق این مقیاس می توانید بفهمید نسبت به قبل چقدر پیشرفت کرده اید.

چگونه برای کنکور بخوانیم

چگونه برای کنکور بخوانیم

روش برنامه ریزی برای کنکور چگونه است؟

گام اول اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور :

برای برداشتن اولین گام باید جواب چند سوال را بدانید این سوال ها عبارتند از ساعت مطالعه روزانه و هفتگی، ساعت خواب و ساعت سرگرمی که باید به طور کلی بدانید در طول روز چقدر زمان صرف کار های مختلف می کنید. اگر جواب سوالات بالا یا همان ساعت کار های خود را میدانید باید گفت که قدم اول را برداشته اید.

گام دوم اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور :

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور شامل مراحل ماهانه، هفتگی و روزانه است. یکی از مهم ترین خصوصیات و ویژگی های برنامه ریزی اصولی حرکت کردن از مقیاس های بزرگ به مقیاس های کوچیک می باشد. در حقیقت اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور به این صورت است که مباحث و دروسی را که در طول یک ماه می خواهید مطالعه کنید را باید مشخص کنید تا بتوانید طبق اصول و برنامه پیش بروید.

هر روز چه درس هایی باید بخوانید؟

یکی از مهم ترین اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور داشتن تنوع می باشد. یعنی یک فرد نمی تواند در یک روز فقط یک درس را مطالعه کند. هر نوجوانی برای کنکور دو مجموعه درس دارد یکی دروس عمومی و یکی دروس تخصصی می باشد. در برنامه ریزی کنکور خود باید هر روز مطالعه خود را بر این دو بخش تقسیم کنید. البته باید به یک نکته توجه داشته باشید که زمان مطالعه دروس اختصاصی با دروس عمومی یکسان نیست و خیلی از افراد یا به دروس عمومی و یا به دروس تخصصی اهمیت می دهند و هر کس با توجه به اهمیت و علاقه خود ساعات بیشتری برای یکی از این دو بخش اختصاص می دهد.

برنامه ریزی صحیح برای مرور کردن دروس

مروز کردن یکی از مهم ترین کار هایی می باشد که باعث تسلط بیشتر شما بر روی یک مبحث می شود. امکان ندارد که هیچ فردی با یک بار خواندن روی یک مبحث تسلط داشته باشد بلکه با مرور کردن می توانید بر روی یک مبحث تسلط پیدا کند. در حقیقت رمز یادگیری تکرار مطالب می باشد زیرا تکرار باعث می شود اطلاعات دائم به مغز فرد مخابره شود.

از طرفی دیگر یکی از بهترین و مهم ترین ابزار های مرور کردن در برنامه ریزی کنکور تست زنی می باشد. برای مثال برای درس های محاسباتی مانند ریاضی با یک بار مطالعه روز های بعدی را صرف تست زنی خواهید کرد. علاوه بر درس های محاسباتی درس های عمومی را هم مانند همین روش می توانید مرور کنید و در دانشگاه مورد علاقه تان قبول شوید.

چه جوری درس هایی که ازشون متنفر هستیم را بخوانیم؟

در حقیقت یک سری از درس ها هستن که پس از قبولی در دانشگاه دیگر هیچوقت در درس های خود آن ها را نخواهید داشت اما برای دریافت نتیجه خوب و عالی حتما باید مدتی آن ها را تحمل کرده و بخوانید. بنابراین به جای متنفر بودن از آن ها در اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور خود برای آن ها جا باز کنید. شاید به این نکته توجه نداشته باشید اما همان درس هایی که شما از ان ها متنفر هستید می توانند روی اینده شما تاثیر بگذارند و مسیر زندگیتان را عوض کنند.

برنامه ریزی کردن برای کنکور

برنامه ریزی کردن برای کنکور

ضرورت و فواید برنامه ریزی درسی برای کنکور

برنامه ریزی در حقیقت حرکتی هوشمندانه، منطقی و گامی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده و تغییر مسیر زندگیتان می باشد. همچنین انجام دادن به موقع کار ها و بها دادن به وقت و کار نیز از نتایج اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور است. در حقیقت شما بدون برنامه ریزی صحیح و اصولی نمی توانید با رتبه خود در دانشگاه مورد علاقه تان قبول شوید. از تعریف برنامه ریزی که بگذریم نوبت به فواید برنامه ریزی درسی برای کنکور می رسد. در ادامه برخی از مهم ترین فواید برنامه ریزی درسی برای کنکور را برای شما مطرح کرده ایم. فواید برنامه ریزی درسی برای کنکور عبارت است از :

 • افزایش تمرکز
 • نظم و تعادل
 • ایجاد ارامش و نشاط
 • ایجاد بازتاب شرطی
 • تقسیم بندی ساعات مطالعه
 • انعطاف پذیری
 • جمع بندی و مرور کردن
 • ترتیب مطالعه درس ها

[alert style=”warning”]حتما بخوانید

نوروفیدبک چیست و چگونه انجام می شود؟[/alert]

تاثیر نوروفیدبک در کنکور

یکی از مهم ترین ملزومات موفق شدن در کنکور، داشتن تمرکز بالا است. داشتن تمرکز بالا موجب می شود که در مدت زمان کمتر و با ماندگاری بیشتر، مفاهیم درس را بخاطر بسپارید که این کار به راحتی با نوروفیدبک میسر می شود. بسیاری از دانش آموزان به دلیل اضطراب و استرسی که کنکور به آنها وارد می کند با عدم تمرکز مواجه می شوند و به همین دلیل کیفیت درس خواندن آنها به شدت کاهش میابد و این گونه شانس خود را برای قبول شدن در کنکور از دست می دهند.

از همین رو هر سال تعداد زیادی دانش آموز برای رهایی از عدم تمرکز به مراکز نوروفیدبک مراجعه می کنند تا بتوانند تمرکز خود را بالا برده و با کیفیت بالاتری به اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بپردازند و به نتایج دلخواه خود دست یابند.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مقاله با تمامی اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور آشنا شدید. همچنین در پایان دریافتید که داشتن تمرکز بالا در کنکور تا چه حد اهمیت دارد و در صورت نداشتن تمرکز به احتمال قوی با رتبه خوب و عالی در دانشگاه مد نظرتان قبول نخواهید شد از این رو اگر با اختلال عدم تمرکز مواجه شدید فقط کافیست به ما مراجعه کنید تا با نوروفیدبک به تمرکزی بالا و قوی دست یابید. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده فوق برای شما مفید بوده باشد و از آن نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *