اعتیاد, مهارت های فرزند پروری

چگونه ازاعتیاد به اینترنت و کامپیوترجلوگیری کنیم؟

اعتیاد به اینترنت
Rate this post

در دسترس بودن اینترنت مزایای زیادی دارد و منجر به پیشرفت های زیادی می شود. با وجود تمام امکانات، استفاده نادرست از آن تبعاتی هم به دنبال دارد. به همین دلیل قبل از استفاده از این روش های ارتباطی باید اموزش های لازم را درباره مزایا و معایب آن را یاد بگیریم. خطرات این فضاها: مورد تهدید و باج گیری قرار گرفتن، دزدی،مواجهه با محتوای نامناسب مثل خشونت،آسیب به خود، اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر

اعتیاد به گوشی و اینترنت در کودکان

اعتیاد به گوشی و اینترنت در کودکان

اعتیاد به اینترنت چیست؟

اعتیاد به اینترنت نوعی وابستگی رفتاری است که شخص برای مقابله با مشکلات از آن استفاده می‌کند. ویژگی شخصیتی افراد نیز تأثیر فراوانی بر استفاده از اینترنت دارد. این آسیب همراه با صدمات جسمی، روحی، مالی، خانوادگی و اجتماعی و شغلی همراه می‌باشد. به آنچه در رایانه انجام می‌دهد یا به احساسی که در هنگام انجام آن دارد معتاد می‌شود.

مضرات اعتیاد به اینترنت

استفاده زیاد از اینترنت و فضای مجازی است، اعتیاد به اینترنت می تواند منجر به افزایش انزوا و تنهایی، افسردگی،مشکلات خانوادگی،طلاق، افت تحصیلی، از دست دادن شغل شود و بدهی مالی به خاطر رفتارهای وسواس گونه قمار اینترنتی و خرید اینترنتی ایجاد کند.

چگونه ازاعتیاد به اینترنت و کامپیوترجلوگیری کنیم؟

 • ثبت و تعیین مدت زمان و تعداد دفعات استفاده از اینترنت و کامپیوتر
 • درمان علت زمینه ای استفاده از اینترنت و کامپیوتر که معمولا اضطراب یکی از علت های شایع است.یعنی با درمان اضطراب علت هم از بین میرود.
 • داشتن گروه های حمایتی می تواند موقع اضطراب و بحران به فرد کمک کند.به جای استفاده از اینترنت در جمع دوستان به سر ببرد.
 • صحبت کردن به جای پیام فرستادن
 • کپی کردن و یا چاپ کردن اطلاعاتی که نیاز به خواندن دارد
 • استفاده از کامپیوتر در مکان هایی مانند کتابخانه
راهنمای والدین جهت پیشگیری از اعتیاد در کودکان

راهنمای والدین جهت پیشگیری از اعتیاد در کودکان

راهنمای والدین جهت پیشگیری از اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر

از چه سنی به فرزندم اجازه کار با کامپیوتر، اینترنت و دیگر وسایل الکترونیکی را بدهم؟

بخاطر در دسترس بودن و فراگیر شدن این وسایل، کودکان به محض اینکه راه می افتند یا توانایی حرف زدن پیدا می کنند استفاده از گوشی و تبلت برایشان جذاب می شود. همچنین به دلیل اینکه برنامه های آموزشی با این وسایل ارایه می شود سن استفاده از گوشی و تبلت پایین آمده است.

به دلیل تغییر سبک زندگی خانواده ها و پیشرفت تکنولوژی برای تعیین مناسب زمان استفاده از این ابزارها باید با توجه به شرایط خانواده نحوه تربیت خانوادگی، شرایط کودک و غیره باشد.

قبل از شروع استفاده از کامپیوترواینترنت پیشگیری از اعتیاد امری ضروری است

 • والدین خود باید در رابطه با اینترنت و خدمات اینترنتی که کودکان استفاده می کند اموزش ببینند.بدانید چگونه می توانید بر روی فرزندتان نظارت داشته باشید و کامپیوتر خانگی را برای کنترل بیشتر تنظیم کنید.
 • لازم است بدانید که فرزندتان در چه مکان های دیگری جز خانه دسترسی به کامپیوتر و اینترنت دارد. مثلا در کتابخانه، خانه دوستانش و دیگر مکان ها
 • از سنین پایین تر در مورد اهمیت امنیت اینترنتی با او صحبت کنید و فکر نکنید که فرزندم خودش اطلاع دارد.

راهنمای استفاده از اینترنت و کامپیوتر برای کودکان و نوجوانان در پیشگیری از اعتیاد

استفاده از گوشی همراه با نظارت شما

نکته بسیار مهم ایجاد قوانین برای استفاده از اینترنت برای کودک و نوجوان و در قرار داد شما با فرزندتان باید گفته شود که شما رمز و کاربری را در اختیار داشته باشید و شما قرار است نظارت داشته باشید.

 • عکسهایتان را بدون اجازه ما در اینترنت آپلود نکنید.
 • قبل از ارسال اطلاعات به صورت آنلاین به خوبی فکر کنید.
 • برای ملاقات حضوری یا آنلاین درخواست کسی را قبول نکنید حتی اگر رابطه ای شکل گرفته باشد.
 • اطلاعات شخصی و مورد شناسایی خود از قبیل نام،شماره تلفن، آدرس یا نام مدرسه را در اختیار افراد غریبه و در فضای مجازی قرار ندهید.
 • در مورد پیدا کردن دوست جدید هم باید گوشزد کنید که به راحتی اعتماد نکنید ممکن است آنها واقعا کسانی که ادعا میکنند نباشند.
 • اگر از کلام،تصویر یا هر چیزی در اینترنت ترسیده اید به والدین خود بگویید.
 • در ایجاد پروفایل با فرزند خود همراه باشید تا مطمن شوید اطلاعات شخصی زیادی از خود در ان قرار نمی دهد.
 • در مکالمه های انلاین با فرزند خود وقت بگذرانید تا از این جنبه مثبت اینترنت استفاده کنید.
 • رابطه خوبی را برقرار کنید تا در بروز مشکل با شما مشورت کند بدو اینکه از شما ترس داشته باشد.
 • با تمام این وجود شما نمی توانید نظارت کامل داشته باشید.ضروری است که فرزندتان آموزش کافی ببیند شما هم در مورد جنبه های مثبت و هم جنبه های منفی استفاده از اینترنت با فرزندتان صحبت کنید قبل از اینکه مشکلی برایش به وجود بیاید

در صورت نیاز به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید:

اگر کودک شما به دفعات از قوانین پیروی نکرده و باعث آسیب دیدن موقعیت های تحصیلی و ارتباطی او شده است، ضروری ست از راهنمایی روانشناس یا روانپزشک استفاده کنید.

بهترین مرکزنوروفیدبک، بهترین مرکزمشاوره

در کلینیک روانشناسی نوین، تشخیص و درمان اختلالات روانشناسی را در بالاترین سطح ارائه می دهد. در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق و انجام نقشه برداری مغزی انجام درمان های تکنولوژیک از جمله نوروفیدبک میسر می شود.اکر فردی نیاز به دارو داشته باشد با انجام نوروفیدبک می توان مشکل را حل کرد.نوروفیدبک درمان موثر و پایدار بدون نیاز به دارو می باشد. در صورت نیاز تیم رواندرمانی، توانبخشی و مشاوران وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه مشکل مراجع حل می شود.

جهت دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *