مشاوره کودک, مهارت های فرزند پروری

پوشش والدین در حضور فرزندان

پوشش والدین در حضور فرزندان
4.5/5 - (19 امتیاز)

امروزه بسیاری از والدین معتقد هستند که باید لباس های آزادانه و بدن نما بپوشند تا فرزندشان کمتر به جنس مخالف کنجکاوی داشته باشد. این در حالی است که بسیاری از والدین معتقد هستند که لباس پوشیدن آزادانه یا به اصطلاح بی قید و شرط بچه را بیشتر کنجکاو می کند و حتی منجر به بلوغ زودرس در او می شود. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مطلب در مورد نوع پوشش والدین در حضور فرزندان به روش درست کمی صحبت کنیم.

درباره پوشش والدین در حضور فرزندان

از نظر روانشناسی هر کودک چه پسر و چه دختر در وهله ی اول باید با اندام بدنی خود آشنا شود. از طرفی روانشناسان بیان کرده اند که اولین محیط فرزندان برای درک تمامی موارد اخلاقی، رفتاری و … خانواده است. از این رو تمامی کودکان برای جواب سوال ها و کنجکاوی های خود ابتدا به خانواده روی می آورند. اگر بخواهیم کمی واضح تر صحبت کنیم یعنی حمام کردن، لباس پوشیدن، ‌دیدن لباس‌ های زیر پدر و مادر و حتی پوشاندن اندام‌ های خصوصی همه و همه برای کودکان سوالاتی ایجاد می‌ کنند.

تمامی این سوال ها در مورد تفاوت های جنسیتی بین زن و مرد حتی ممکن است وقتی کودک شما به راه افتاد و زبان باز کرد پدید آید پس نباید نگران باشید. می دانید چرا؟ چون کودکان از همان ابتدا از نوع پوشش پدر و مادر خود مفهوم حریم خصوصی، نزدیکی و دوری آدم ها را درک می کند. به عبارتی دیگر کودکان از همان سنین پایین از طریق دیدن ظاهر پدر و مادر و نوع ارتباط آن ها با دیگران متوجه رفتار های مورد قبول خانواده و جامعه می شود.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : آیا بوسیدن همسر در مقابل کودک درست است؟ [/alert]

بهترین پوشش والدین در حضور فرزندان چگونه است؟

شاید شما فکر کنید که فرزند دو یا سه ساله تان چیزی نمی بینید و نمی فهمد در حالی که تمامی کودکان از همان اول همه چیز را در حافظه خود ثبت می کنند. از این رو والدینی که در مورد پوشش خود در برابر فرزندانشان نگران هستند باید بدانند که افراط و تفریط در لباس پوشیدن مسئله مهمی است که حتما باید به آن بپردازند. زیرا هم سخت گیری بیش از حد و هم آزادی بیش از حد تاثیرات مثبت و منفی برای کودک به وجود می آورد و پوشش والدین در حضور فرزندان باید در یک حد وسط باشد. از این رو ما به والدین توصیه می کنیم یک حد وسط برای پوشش خود داشته باشند که بر اساس معیار های اخلاقی جنسی در همه فرهنگ ها باشد.

برای مثال والدین نباید لباس هایی بپوشند که کاملا برهنه یا کاملا پوشیده باشد. همچنین باید بگوییم که مسئله پوشش والدین در حضور فرزندان بیشتر روی مادران و دختران مانور می دهد. اما باید بدانید که پوشش والدین در حضور فرزندان برای مردان نیز باید رعایت شود و با خانم ها تفاوتی ندارد. از این رو بهترین پوشش به خصوص برای مادران لباس ‌هایی است که تنگ و بدن‌ نما و یا کاملا باز نباشد. چون پوشیدن این نوع لباس ها باعث بلوغ زودرس در کودکان به خصوص پسران می شود. همچنین در حین یا پس از رسیدن بلوغ جنسی در پسران باز هم باید مادران به پوشش خود توجه کنند.

خود را زیاد پوشاندن درست است؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که نوع رفتار و پوشش والدین به سبک تربیت و فرزند پروری آن ها بستگی دارد که در هر خانواده متفاوت از دیگری است. همان طور که اشاره کردیم افراط و تفریط در پوشش والدین در حضور فرزندان مضراتی برای تمامی کودکان چه دختر و چه پسر به دنبال دارد. برای مثال کودکی که مادر یا پدرش در خانه لباس های بسیار پوشیده می پوشند متوجه ممنوعیت هایی می شود و فکر می کند که باید همیشه خودش را پنهان کند.

حتی در بسیاری از اوقات ممکن است به دلیل پوشیدن لباس های پوشیده و محدودیت هایی که به دنبال آن به وجود می آید کودک باعث کنجکاوی شدید جنسی شود که برای سن او مناسب نیست. با انجام این نوع لباس پوشیدن در حضور کودکان خودتان باعث به وجود آمدن سوال هایی در ذهن او می شوید که برای پیدا کردن جواب کودک به سراغ هر کسی می رود چون از پدر و مادر خود یا می ترسد و یا خجالت می کشد. به طور کلی باید از نظر پوشش والدین در حضور فرزندان به رفتار طبیعی نزدیک شد و از ایجاد حساسیت ‌های نابجا برای کودکان جلوگیری کرد.

اهمیت پوشش والدین در حضور فرزند

اهمیت پوشش والدین در حضور فرزند

پوشش سفت و سخت در خانه چه خوبی ها و بدی هایی دارد؟

یکی از سوال هایی که ذهن خانواده ها را در خصوص پوشش والدین در حضور فرزندان درگیر کرده خوبی و بدی های پوشاندن بدن بیش از حد می باشد. در جواب به سوال این والدین باید بگوییم فرزندی که دائم پدر و مادر خود را در خانه با لباس های پوشیده می بیند متوجه تابوهایی می شود و خود را از هم جنس های خود نیز خفظ می کند. به همین دلیل در کنار کنجکاوی های جنسی شدیدش ممکن است سوال هایی برایش پیش آید که احساس گناه شدید کند.

آیا آزاد لباس پوشیدن بیش از حد درست است؟

باید در پاسخ این سوال به شما والدین عزیز بگوییم که چه شما لباس آزاد یا پوشیده بپوشید به هر حال در ذهن کودکانتان سوال های مختلفی شکل می گیرد. زیرا تمامی کودکان پس از ۳ الی ۴ سالگی به دلیل اختضای سن شان و درک کردن تفاوت های بین زن و مرد سوال های مختلفی در ذهنش شکل می گیرد. از این رو وقتی یک مادر خود را بپوشاند یا آزادانه لباس بپوشد باعث نمی شود که کودک سوال هایش را نپرسد یا بگوییم چرا این نوع سوال ها در ذهنش شکل گرفته است.

اما باید به والدین در پاسخ به این سوال بگوییم که با لباس پوشیدن آزادانه و باز در خانه کاری می کنیم که کودک حد و مرز ها را نشناسد. به عبارتی دقیق تر این کودک که شاهد لباس پوشیدن های باز و آزادانه مادر یا خواهر خود بوده به مرور یاد نمی گیرد که در موقعیت های مختلف چگونه و چطور لباس بپوشد. از طرفی این روند تاثیر های منفی بر روی کودک می گذارد چون این کودک یاد نگرفته که لباس هایی که در خانه یا بیرون مجاز به پوشیدنش است چه می باشد.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : نحوه درست مدیریت نیاز های جنسی نوجوان [/alert]

از چه سنی به نحوه لباس پوشیدن خود توجه کنیم؟

تنها راه حل موضوعات بیان شده در مورد پوشش والدین در حضور فرزندان نگه داشتن حد وسط و پاسخ درست به سوال های آنان می باشد. به عبارتی دیگر وقتی کودک شما در مورد نوع لباس هایتان و یا تفاوت های زن و مرد از شما سوال هایی پرسید باید در حد سطح فهم او به درستی به سوال هایش پاسخ دهید تا کنجکاوی اش فروکش کند.

سپس آرام آرام تغییری در روند لباس پوشیدن خود بدهید البته اگر لباس باز می پوشید یکباره لباس پوشیده بر تن نکنید یا بلعکس. چون این کار بر بدتر شدن اوضاع دامن می زند و سوال ها و کنجکاوی های کودک بیشتر و بدتر از قبل می شود. از این رو نتیجه می گیریم که آرام آرام باید جلو بروید و در پاسخ دادن به سوال های کودکانتان شانه خالی نکنید.

پوشش والدین در حضور فرزندان |آموزش دادن به کودکان برای لباس پوشیدن

همان طور که از اسمشان پیداست یعنی هنوز کودک هستند و نمی توانند بسیاری از مسائل را درک کنند از این رو سعی می کنند اولین کسانی که در طول روز همراهشان است را الگوی خود قرار دهند که این افراد کسی نیستند جز والدین. از این رو اگر می خواهید در کنار دانستن پوشش والدین در حضور فرزندان به آن ها لباس پوشیدن درست و صحیح را یاد بدهید ما به شما کمک می کنیم.

برای آموزش عملی به کودک در مورد لباس پوشیدن باید ابتدا به آن ها بگویید که نمی تواند لباس خود را در کنار کسان دیگر به جز پدر و مادر خود عوض کند. از این رو در ابتدا خود والدین باید آداب پوشش والدین در حضور فرزند را به درستی یاد بگیرند و اجرا کنند تا کودک نیز به گفته های آنان عمل کند. برای مثال مادر و پدر ما باید حریم شخصی خود را حفظ کنند و جلوی کودکان لباس عوض نکنند تا آن ها هم یاد بگیرند.

آموزش حریم خصوصی به کودک

آموزش حریم خصوصی به کودک

پوشش والدین در حضور فرزندان| جلوگیری از منحرف شدن ذهن کودکان

خیلی از والدین اکنون در مورد پاسخ دادن به سوال های کودکانشان ناراحت هستند و نمی دانند چگونه باید به سوال های آنان پاسخ دهند. ما در این زمینه هم به شما کمک می کنیم پس نگران نباشید. شما برای پاسخ دادن به تمامی سوال های کودکانتان می توانید از کتاب های اموزشی و مشاورین متخصص کمک بگیرید تا بتوانید به درستی تفاوت های بین زن و مرد و اندام های بدن آن ها را به فرزندانتان توضیح دهید، جهت مشاوره میتوانید با ما تماس بگیرید و از مشاورین مجرب نوین مشاوره کمک بگیرید.

برای مثال می توانید به آن ها بگویید که اندام های خصوصی مردان و زنان چیست و چرا باید آنان را پنهان کنند. از این رو اگر شما بتوانید از طریق کتاب های آموزشی و … به درستی به تمامی سوال های کودکانتان پاسخ دهید تمامی کنجکاوی های ذهن آن ها را پاک خواهید کرد پس چی از این بهتر؟ به همین دلیل به شما توصیه اکید می کنیم به جای سردرگمی و شانه خالی کردن از پاسخ دادن به سوال های کودکانتان آن ها را راهنمایی کنید.

دقت در این رفتارها در تربیت و آموزش کودکان هم تاثیر دارد؟

خیلی از والدین سوال هایی از این قبیل دارند که آیا پاسخ دادن به سوال های کودکان و رعایت پوشش والدین در حضور فرزند تاثیراتی هم دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به طور صدرصد بله. چون وقتی شما به کودکتان از همان سنین پایین یاد می دهید که در جلوی هیچکس به جز شما لباس هایش را عوض نکند حتی اگر بزرگ هم شود به گفته شما پایبند می ماند و از آن سر پیچی نمی کند.

همچنین والدینی که حریم شخصی را به فرزندانشان یاد می دهند کودک متوجه می شود که هر جایی جای لباس عوض کردن نیست و این عمل کار بدی می باشد. برای مثال وقتی کودک در حمام است والدین به او احترام بگذارند و بدون در زدن وارد نشوند. وقتی کودک این عمل را در والدین خود مشاهده کند به طور ناخودآگاه او هم همین کار را وقتی مادر یا پدرش در حمام است انجام می دهد. پس متوجه می شویم که همه چیز بستگی به نوع تربیت والدین دارد.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : علائم و نشانه های کودک آزاری که هر والدینی باید بداند [/alert]

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی ین مطلب دریافتید که با کمک گرفتن از مشاورین متخصص یا کتاب های آموزشی مختص کودکانتان می توانید به سوال های آنان پاسخ دهید و مانع کنجکاوی بیشتر در ذهن آن ها شوید. از طرفی متوجه شدید که در ابتدا باید در کنار رعایت پوشش والدین در حضور فرزند به آن ها بگویید که رفتار ها و پوشش های مورد قبلو جامعه و خانواده اش چیست. چون ممکن است در یک خانواده پوشش چندان مهم نباشد در حالی که یک خانواده به نوع پوشش حتی در بیرون از خانه هم اهمیت می دهند.

همچنین در این مطلب دانستید که هم افراط و هم تفریط بر بدتر شدن جریان دامن می زند و والدین وظیفه دارند که به کودکان مفهوم حریم را یاد بدهند. در پایان به شما توصیه می کنیم حتما در کنار آموزش و پاسخ به سوال های کودکانتان به آن ها بگویید که اگر پوشش خود را در هر جایی حفظ نکنند ممکن است مورد سوء استفاده برخی افراد قرار بگیرد. در سخن اخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن بتوانید سهم مهمی در تربیت فرزندانتان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *