نوروفیدبک

تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران چیست؟

تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران
4.5/5 - (2 امتیاز)

در روانشناسی رویکردی محققین باور دارند که بین بدن و روان انسان رابطه دو طرفه وجود دارد. به این مورد اشاره کردیم که بگوییم امروزه بسیاری از ورزشکاران برای تقویت مهارت های خود مانند تمرکز کردن باید به سراغ روش هایی بروند تا بتوانند پله های پیشرفت را سریعتر و محکم تر بردارند. در اصل نوروفیدبک یکی از بهترین و جدید ترین روش ها برای درمان بسیاری اختلالات رفتاری، افزایش تمرکز و … می باشد که برای پیشرفت کردن ورزشکاران می توانند از آن بهره ببرند. نوروفیدبک تاثیرات بسیار خوبی بر فعالیت های بدنی ورزش کار دارد از این رو بسیاری از متخصصین این روش نوین را به ورزشکاران نیز توصیه کرده اند. اما سوال اصلی اینجاست که نوروفیدبک چگونه بر ورزش تاثیر می گذارد؟ از آن جایی که گفتیم بین بدن و روان انسان ارتباط دو طرفه وجود دارد با این روش ورزشکاران می توانند تعادل را در بدن خود حفظ کنند. با ما همراه باشید تا بیشتر با تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران آشنا شوید.

نوروفیدبک چیست و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟

این روش درمانی که امروزه در سرتاسر دنیا محبوبیت پیدا کرده است یک روش غیر تهاجمی می باشد. این روش درمانی به دلیل غیر تهاجمی بودنش به هیچ وجه عوارض ندارد و کاملا بدون دارو است. این روش درمانی به مغز یاد می دهد خودش اقدام به درمان خودش کند و برای درمان نیاز به یک مکمل نداشته باشد. همچنین نوروفیدبک برای تمام افراد حتی کودکان و افراد مسن مناسب است چون هیچ عوارضی ندارد.

در روش درمانی نوروفیدبک ورزشکار بر روی یک صندلی می نشیند تا توسط نوروتراپیست یک سری حسگر به نام الکترود بر روی سر یا گوش های آن ها وصل شود. با وصل شدن این الکترود ها به پوست سر یا گوش فرد امواج مغزی به مانیتور رو به رو منتقل می شود. سپس این امواج به صورت فیلم یا بازی به فرد مراجعه کننده نمایش داده می شود. در مرحله بعدی یک کار را به فرد محول می کنند تا با استفاده از امواج مغزی خود آن را انجام دهد.

در این روش درمانی ورزشکار هیچ حرکتی با دست های خود نمی کند بلکه با امواج مغزی که بر روی مانیتور است کاری که به او محول شده را انجام می دهد. می دانید نکته جالب ماجرا کجاست؟ نکته اینجاست که ورزشکار فکر می کند این بازی با دست هایش درحال انجام است درحالی که مغز بصورت نا محسوس در حال آموزش دیدن است. در این حالت مغز یاد می گیرد که آرام آرام خودش را آنقدر بهبود ببخشد تا کاملا درمان شود.

دستگاه نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک

دستگاه نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک

نوروفیدبک در چه ورزش هایی استفاده می شود؟

نوروفیدبک که یکی از بهترین روش های درمانی در سراسر دنیا می باشد قابلیت باز آموزی فعالیت های مغزی برای کسب کردن بهترین عملکرد را در ورزشکاران فراهم می کند. برای مثال از این روش نوین برای آرام کردن ذهن در حین تیراندازی با کمان می توانید استفاده کنید. حتی از این روش درمانی می توانید برای بهبود تمرکز، کنترل هیجانات، ضربه مغزی، صدمات وارد شده به افزایش تعادل فیزیکی در ژیمناستیک، اسکیت روی یخ، اسکی و … استفاده کنید.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : نوروفیدبک چیست و چگونه کار میکند؟[/alert]

تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران

شایع ترین تاثیر های نوروفیدبک بر ورزشکاران عبارت است از :

  • نوروفیدبک باعث افزایش توانایی های ورزشکار در تمرین ها و حرکت های ورزشی می شود.
  • نوروفیدبک باعث سریع تر، دقیق تر و موفقیت آمیز تر شدن حرکت های ورزشی می شود.
  • نوروفیدبک باعث می شود ورزشکار بتواند تصمیم های موفقی بگیرد و بهترین عملکرد ها را داشته باشد.
  • نوروفیدبک به ورزشکار کمک می کند اضطراب و استرس خود را به طور ناخودآگاه کاهش دهد.
  • نوروفیدبک در کاهش خشم و تصمیم های هیجانی در طول مسابقه بسیار موثر است.
  • نوروفیدبک می تواند خستگی و درد های مفصلی تمرین های ورزشی را کاهش دهد.
  • نوروفیدبک باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس در ورزشکاران نیز می شود.

تاثیر نوروفیدبک بر تمرکز یکی از دلایل موفقیت ورزشکاران

نوروفیدبک یکی از روش های درمانی جدید در تمام دنیا می باشد که می تواند باعث افزایش تمرکز در ورزشکاران شود. از این رو می خواهیم کمی دقیق تر تاثیر نوروفیدبک بر تمرکز روی ورزشکاران را بررسی کنیم تا بفهمم چرا نوروفیدبک یکی از دلایل موفقیت ورزشکاران شده است. این روش نوین به ورزشکاران کمک می کند تا مکانیسم های توجه را درک کنند و توانایی خود را در اصلاح کانون توجه و تمرکز تغییر دهند.

در اصل با استفاده از نوروفیدبک بر روی تمرکز کردن کار می کنیم نه توجه کردن. به عبارتی دقیق تر با استفاده از نوروفیدبک توجه را کنترل می کنیم تا عملکرد مغز به مرور حمایت شود که با این کار سایر مهارت های ذهنی هم تکمیل می شوند. با استفاده از این روش به مروز زمان تمرکز ورزشکار افزایش می یابد و چی از این بهتر که بدون هیچ دارو و عوارضی می شود قدرت تمرکز را افزایش داد؟

تاثیر نوروفیدبک بر کاهش اضطراب و استرس یکی از دلایل موفقیت ورزشکاران

همه ما می دانیم که استرس و اضطراب تا چه حد می توانند عملکرد فرد را تغییر دهند حتی رابطه بین عملکرد و اضطراب موضوعی بوده که محققین همواره بر روی آن تحقیقات انجام داده اند. برای مثال در یکی از این تحقیقات که برای روشن شدن تاثیر نوروفیدبک بر کاهش استرس و اضطراب بر روی ورزشکاران انجام شد ۳۰ ورزشکار رشته فوتبال به دو گروه به صورت تصادفی تقسیم شدند. ورزشکاران هر دو گروه در ۱۲ جلسه نیم ساعته از روش نوروفیدبک استفاده کردند.

محققین بر روی هر ۳۰ نفر با نوروفیدبک اقدام به کاهش موج آلفا و افزایش موج تتا کردند و در پایان نتایج نشان داد هر دو گروه که از نوروفیدبک استفاده کرده بودند بهبودی معنی ‌داری را در کاهش اضطراب و افزایش عملکرد ورزشی نشان داده اند. با توجه به نتایج این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که این روش نوین می تواند استرس و اضطراب ورزشکار را کاهش دهد که کاهش استرس و اضطراب یکی از دلایل موفقیت تمامی ورزشکاران است.

تاثیر نوروفیدبک بر تقویت تعادل جسمانی در ورزشکاران

یکی از مواردی که می تواند در زمینه رشته های ورزشی تاثیرات مثبت و تغییر های خوبی بر روی ورزشکاران ایجاد کند فراهم کردن امکانات و قابلیت هایی برای افزایش تعادل جسمانی می باشد که با نوروفیدبک قابل انجام است. حتی جالب است بدانید که تقویت توانایی حفظ تعادل جسمانی در زمینه های ورزشی مانند ژیمناستیک، اسکی، اسکیت روی یخ، اسنوبورد، باله و هم چنین در ورزش هایی مانند تنیس، هنرهای رزمی، بسکتبال، بیسبال و فوتبال می تواند منجر به افزایش عملکرد بهینه ی ورزشی شود.

حتی تحقیقاتی بر روی افراد در این زمینه انجام شده که بیشتر شاهد تاثیر بی نظیر نوروفیدبک بر تقویت تعادل جسمانی در ورزشکاران بوده ایم. برای مثال در یک تحقیق بر روی دو بیمار انجام شد که یکی ۳۲ سال و دیگری ۵۰ سال سن داشت. هر دو این افراد با مشکلات تعادل ناشی از ضربه به سر در حین تصادف و آسیب به سر در حین اسکی هاکی مبتلا بودند. در طول هشت تا ده جلسه آموزش نوروفیدبک بهبودی قابل ملاحظه ای در علائم هر دو مورد ملاحظه شد. از این رو نتیجه گرفته شد که این روش درمانی بر روی تقویت تعادل جسمانی بسیار تاثیر دارد.

تاثیر نوروفیدبک در فوتبالیست ها

تاثیر نوروفیدبک در فوتبالیست ها

تاثیر نوروفیدبک بر فوتبالیست ها

امروزه رسیدن به یک عملکرد خوب و بهبود زمان یکی از مهم ترین هدف های افراد به خصوص ورزشکاران می باشد که نوروفیدبک بازهم به کمک ورزشکاران در این زمینه آمده است. برای بهتر متوجه شدن تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران بازهم محققین تحقیقاتی بر روی افراد به خصوص فوتبالیست ها انجام دادند.

در این آزمایش ۳۰ ورزشکار به دو گروه پانزده نفره تقسیم شدند. گروه اول ۲۰ جلسه آموزش نوروفیدبک دریافت کردند و فیدبکی که دریافت می کردند وابسته به عملکرد آن ها بود اما گروه دوم بدون اینکه در جلسات نوروفیدبک شرکت کنند شروع به بازی کردند. در پایان بازی گروه اول برنده شدند و نتایج نشان داد آموزش نوروفیدبک باعث ارتقای عملکرد زمان واکنش و موفقیت در بازیکنان می شود.

تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران دو میدانی

تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران دو میدانی

تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران دوو میدانی

یکی از مواردی که باید همانند سایر موارد تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران به آن بپردازیم تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران دوو میدانی است. در اصل برای متوجه شدن تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران دوو میدانی باز هم برای شما آزمایشی فراهم کردیم که توسط متخصصین این حوزه بر روی ۳۶ نفر انجام شد. تمامی این افراد به ۳ گروه ۱۲ نفره تقسیم شدند که بر روی آن ها یک مداخله در قالب پروتکل برای افزایش موج بتا اجرا شد.

در نتیجه گیری نهایی تفاوت معنی ‌داری بین تمرینات نوروفیدبک و افزایش میزان توجه ورزشکاران در گروه ‌های مختلف بروز پیدا کرد. که در نهایت نتیجه بر این شد که با توجه به تاثیر مثبت نوروفیدبک میتوان از این روش به عنوان تمرینات مکمل و کمکی در هنگام آموزش مهارت ‌ها جهت افزایش یادگیری و بهبود توجه ورزشکاران دوو میدانی استفاده کرد.

تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران تیر و کمان

تاثیر نوروفیدبک در ورزشکاران تیر و کمان

تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران تیر و کمان

یکی از مهم ترین و اصلی ترین هدف هر ورزشکاری در رشته ورزشی خودش اجرا کردن عملکرد بهینه در مسابقات می باشد. اما همه ما شاهد بوده ایم که بسیاری از ورزشکاران به دلیل فشار های روانی وارد شده بر روی ذهنشان عملکرد آنها به یکباره تخریب شده است. از این رو برای آگاهی از تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران تیر و کمان نیز آزمایشاتی انجام شد که همانند سایر تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران برایتان مطرح کرده ایم.

در این آزمایش سی شرکت کننده تیر و کمان زن حضور پیدا کردند که به سه گروه تصادفی تقسیم شدند. پروتکل تمرینی نوروفیدبک به مدت ۱۲ جلسه در ۴ هفته انجام شد و پس از آن رکورد گیری مجدد در شرایط رقابتی به عمل آمد. در پایان با توجه به یافته‌ های این پژوهش تاثیر تمرین نوروفیدبک در ارتقاء عملکرد کمانداران ماهر مورد توجه قرار گرفت که پیشنهاد شد حتما از این روش در کنار تمرین بدنی برای رسیدن به نتایج بهتر در رقابت‌ ها بهره برده شود.

بهترین مرکز نوروفیدبک

بهترین مرکز نوروفیدبک

بهترین مرکز نوروفیدبک و دارای نوروتراپیست های حرفه ای

همه این مواد را گفتیم که به بهترین مرکز نوروفیدبک برسیم می دانید چرا؟ چون اگر شما تمامی راه های ممکن را بروید اما به بهترین مرکز نوروفیدبک مراجعه نکنید و زیر نظر یک نوروتراپیست حرفه ای نباشید گویی که در پله اول درجا زده اید. در حقیقت اگر یک مرکز مناسب برای خود پیدا نکنید علاوه بر اینکه نتیجه ای از درمان نمیگیرید بلکه پول و وقتتان هم تلف میشود. از این رو ما به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله بهترین مرکز نوروفیدبک را مطالعه کنید، در این پست بصورت کامل ویژگی های یک مرکز نوروفیدبک حرفه را مطرح کردیم و شما را با بهترین مرکز نوروفیدبک در کشور آشنا نمودیم.

[alert style=”warning”]حتما مطالعه کنید : بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟ [/alert]

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب سعی کردیم شما را با تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران آشنا کنیم تا بدانید تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران چگونه هست به همین دلیل تحقیقات مختلف متخصصین را هم برای تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران مطرح کردیم. در سخن آخر این مطلب امیدوار هستیم مطالب فوق در خصوص تاثیر نوروفیدبک بر ورزشکاران برایتان مفید بوده باشد و نهایت بهره را کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *