نوروفیدبک هموانسفالوگرافی یا PIR-HEG چیست؟

نوروفیدبک هموانسفالوگرافی یا PIR-HEG نوعی بیوفیدبک است. این سنسور تخصصی به واسطه بالا بردن گردش خون در نقاط مختلفی از مغز که باعث افزایش عملکرد و درمان سری زیادی از بیماری ها و به خصوص درمان و کاهش اثرات بیماری صرع میشود که از جدیدترین متد های درمانی در تمام کشورها میباشد.از جمله موارد استفاده شده در درمان بیش فعالی و کاهش حملات میگرن می باشد.طبق تحقیقات حملات میگرن نزدیک ۷۰ درصد کاهش می یابد.

تاریخچه نوروفیدبک هموانسفالوگرافی یا PIR-HEG


دو نوع رایج نوروفیدبک شامل آموزش نوروفیدبک از طریق سیگنال‌های الکتروانسفالوگرافی (EEG NFT) و آموزش نوروفیدبک از طریق سیگنال‌های هموانسفالوگرافی (HEG NFT) است. HEG NFT خود به دو طریق انجام می‌شود: NIR-HEG و pIR-HEG
اولین شکل HEG از لحاظ تاریخی NIR HEG است و دکتر تومیم ابداع کرد. وی روشی به نام طیف نمایی مادون قرمز را ارایه داد.
یک منبع نور را به سر می‌تاباند- به طور معمول به ناحیه پیشانی؛ موها باعث مسدود شدن سیگنال در این روش HEG میشوند-نور تابانده‌شده مخلوطی از طول موج‌های رنگ قرمز مریی و مادون قرمز است.
قسمتی از این نور طبق پدیده فیزیکی پراکندگی به بیرون پراکنده می‌شود و سنسورها این نور را ثبت می‌کنند. چون پوست سر، جمجمه و ماده مغز (هم سفید و هم خاکستری) این طول موج‌‌ها را از خود عبور می‌دهند اما از خون عبور نمی کند.
پس نور بازتاب‌شده بستگی به سطح اکسیژن خون دارد. یعنی با فعالیت عصبی میزان سطح اکسیزن خون آن ناحیه تغییر می‌کند، و این سبب تغییر در سیگنال می‌شود. با تغییر سیگنال دستگاه تغییرات سطح فعال‌شدگی مغز را دستگاه گزارش می‌ کند.
PIR-HEG ساده تر از NIR-HEG و نوع دوم HEG NFT است و توسط دکتر کارمن ابداع شد. وی روشی به نام گرمانمایی را ارایه داد.سیستمی است که شامل کنترل تغییرات جریان خون با استفاده از طول موج‌های نور مادون قرمز از طریق ثبت تغییرات در فعالیت گرمایی مغز است.
سنسور PIR-HEG یک طول موج خاص (پهنای کوچکی از بخش مادون قرمز طیف) را تشخیص می‌دهد. این پرتو IR که لزوما گرم است به وسیله مغز پرتوافکنی می‌شود.
سنسور در مرحله اول فعالیت متابولیکی محلی (قندی که برای تولید انرژی سوخته می‌شود) و در مرحله دوم جریان خون است را از دوربین‌های گرمایی برای ارزیابی تاثیرات آموزش HEG استفاده می‌ کند. سیگنال ارایه‌شده توسط این نوع نوروفیدبک در مقیاس‌های دما (درجه سانتی‌گراد و درجه فارنهایت) است.
در واقع نوروفیدبک HEG به مراجع کنترل بیشتری برای جریان خون و تراکم اکسیژن در ناحیه انتخابی مغز می دهد.جریان خون ،گلوکز و اکسیژن مغز را فراهم میکند.جریان خون همچنین به عنوان سیستم خنک کننده مغز عمل می کند.

HEG بیوفیدبک

مقایسه نوروفیدبک EEG مزایای نوروفیدبک HEG:تفسیر سیگنال HEG راحت‌تر است، سیگنال از لحاظ مقدار افزایش یا کاهش می‌یابد. اما سیگنال EEG علاوه بر مقدار، دارای باندهای فرکانسی مختلف است که هر یک قابل تفسیر است.
سیگنال HEG با ثبات‌تر است؛ اما سیگنال EEG سرعت نوسان زیادی دارد.
سیگنال EEG با آرتیفکت‌های بیرونی مواجه می شود.سیگنال HEG کمتر در معرض آرتیفکت های بیرونی است.
از طریق آموزش به روش HEG از لحاظ بالینی زودتر به اهداف درمانی می‌رسیم.(دکتر تومیم)

آموزش نوروفیدبک HEG:


در این روش فرد تلاش می‌کند و در حالی که سنسور روی پیشانی قرار دارد سیگنال را بالا میبرد. زمانی که سیگنال افزایش پیدا می کند شخص فیدبک مثبت دریافت می‌کند و مغز از طریق سیستم پاداش، تقویت دریافت می‌کند و شرطی‌سازی صورت می‌گیرد. افزایش سیگنال HEG ناشی از افزایش تراکم اکسیژن در عروق زیر سنسور است و به افزایش فعالیت آن ناحیه منجر می شود. پس برای آموزش HEG موارد زیر باید رعایت شود (حداقل برای پیشانی که رایج‌ترین مکان برای نوروفیدبک HEG است).

گوش بزنگی و حالت هشیاری ذهنی شدید
افزایش و بالا بردن سیگنال با ایجاد انگیزه و قصد جدی همزمان
داشتن آرامش و از لحاظ حالت هیجانی مثبت (در عمل باید دقت داشته باشیم که در فرد برای گرفتن نتیجه خیلی خوب وسواس ایجاد نکنیم.چون در پژوهش‌ها شده که احساس ناکامی و شکست باعث کاهش فعالیت در کورتکس پیشانی می‌شود).

آموزش نوروفیدبک HEG و کاربرد:


نوروفیدبک HEG یک روش آموزش جدید است و پژوهش‌های زیادی در مورد اثرگذاری آن در اختلالات مختلف انجام نشده است و اما در درمان اختلالات زیادی موثر بوده است.
با پژوهش‌های انجام شده HEG در سه حوزه از ضریب تاثیر بالایی برخوردار بوده است و می توان برای درمان استفاده کرد از جمله:

ADD (بیش‌فعالی بزرگسالان)
Depression (افسردگی)
Migraine (میگرن)

نقطه مشترک ذکر شده در سه اختلال فوق، بدکارکردی در قشر پیش پیشانی، ناحیه‌ای از کورتکس، درست پشت استخوان پیشانی و بالای کره چشم که به عنوان مرکز کنترل اجرایی مغز شناخته می‌شود. پیش پیشانی در تصمیم‌گیری و ارتباط قوی با انگیزه و هیجان، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها و حفظ توجه به اهداف در حضور محرک‌های مزاحم نقش بسزایی دارد. به نظر می‌رسد پیش پیشانی بوسیله تصویرسازی احساساتی که ممکن است نتیجه هر انتخاب باشد، در تصمیم‌گیری دخالت کند و به طور خاصی با هیجانات اجتماعی ارتباط دارد.یعنی توانایی تصور اینکه افراد دیگر چگونه فکر و احساس می‌کنند وابسته به فعالیت پیش پیشانی است.

ناحیه آموزش نوروفیدبک HEG:


رایج‌ترین مکان در آموزش نوروفیدبک HEG، ناحیه پیش پیشانی می باشد.بالای ابروها و سنسورها بر نقاط FP1 و FP2 بر طبق سیستم بین‌المللی ۲۰-۱۰ قرار داده می‌شوند.

نتایج آموزش نوروفیدبک HEG:


نقص توجه و تمرکز ADD
مطالعات نقشه‌برداری مغزی فعالیت متفاوت پیش پیشانی در افراد مبتلا به ADD را نشان داده است و نوروفیدبک HEG نتایج تضمینی برای ADD را ارائه می‌دهد. برای این اختلال بیشتر تقویت افزایش سیگنال HEG در ناحیه پیش پیشانی توصیه شده است.
افسردگی Depression
پژوهشگران در افراد افسرده کاهش انگیزه و انرژی و تمرکز ضعیف را نشان‌دهنده داده اند. برخی از آنها از لحاظ هیجانی یکنواختی را تجربه می‌کنند و برخی نیز از هیجانات شدید و دردناک رنج می‌برند. پس در نتیجه علت عدم سازمان‌دهی در پیش پیشانی می باشد.آموزش افزایش فعالیت پیش پیشانی بهترین انتخاب برای آموزش نوروفیدبک در افراد افسرده است. داده‌های نقشه‌برداری مغزی فعالیت کمتر از حد را در این ناحیه در افراد افسرده گزارش کرده‌اند و ثانیا این ناحیه نقش مهمی در مراکز هیجانی دیگر مغز را ایفا می‌کند.
میگرن Migraine
آموزش نوروفیدبک PIR-HEG به طور خاص برای درمان میگرن بکار گرفته شده است. اولین بار دکتر کارمن این تکنولوژی را برای درمان میگرن بکار برد و ۱۰۰ بیمار مبتلا به میگرن را در طول ۴ سال درمان کرد و بیش از ۹۰% بیمارانی که حداقل ۶ جلسه PIR-HEG را کامل کرده بودند، درمان شدند.اثرگذاری نوروفیدبک HEG در اختلالاتی مانند بیش فعالی، اضطراب، حملات پانیک و … نیز مورد ازمایش قرار گرفته است اما چون با روش‌های دیگر ترکیبی بوده و نمبتوان اثرگذاری را به طور یقین و قطعی بیان نمود. در کل تحقیقات ثابت شذه که آموزش HEG تاثیر بیشتری در اثرگذاری و کوتاهتر کردن طول آموزش شود.
در مرکز مشاوره نوین پس از تشخیص دقیق میگرن،افسردگی، نقص توجه و تمرکز و انجام نقشه برداری مغزی استفاده از روش HEG میسر می شود. در صورت نیاز مشاوران نیز وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه با بالاترین سطح درمانی مشکل مراجع حل می شود

جهت تایین وقت آنلاین کلیک کنید و یا روی آیکون تماس در سمت چپ کلیک کنید و مستقیما با ما تماس بگیرید.
مرکز مشاوره نوین

به مشاوره نیاز دارید؟


left
no-repeat;left top;;
auto

تماس بگیرید
https://novinmoshavere.com/%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%a8%d8%aa/
icon-phone
left
#dd9933
#ffffff
2