اعتیاد

اعتیاد چیست؟ معتاد به چه کسی می گوییم؟

اعتیاد
Rate this post
واقعا اعتیاد چیست ؟ به کسی که چند سالی هست که یک ماده مخدر رو مصرف میکنه؟! یا اینکه خیلی لاغر شده و حالت قوز کرده و خمیده ای پیدا کرده ؟! یا رنگ پوستش تغییر پیدا کرده و دائماً داره چرت میزنه؟! یا شاید بگید که کسی که جور خاصی حرف میزنه مثل اون چیزی که تو فیلم ها دیدیم ودرباره معتادها هستش؟!

اگه اینجوری فکر می‌کنید و نشانگان تشخیص شما برای شناسایی فرد معتاد اینایی هست که من گفتم بهتره بگم باید در باورهای خودتون کمی تغییر ایجاد بدید. اعتیاد یک پدیده واحد است وفقط در مصرف مواد مخدر دیده نمیشه و صرفا بستگی به نوع مصرف نداره ؛ مثلا مصرف تراماادول ، حشیش ، تریاک ، شیره ،هروئین ، کراک و شیشه ویا حتی شکل مصرف ؛ مثلا خوردن ، تدخین و تزریق . اعتیاد خیلی بستگی به اینا نداره و حتی یک ماده ضعیف هم میتونه اعتیادی سنگین به جا بذاره من دو ملاک برای تشخیص فرد معتاد به شما میگم دو ملاک روانشناسی ؛

اگه با فردی روبرو هستید که دائماً در کنار گذاشتن وترک مصرف موادش شکست های پی در پی داشته ،اگه به خودش ، مشاور،خانواده و دوستانش قول میده که دیگه مواد مخدر مصرف نمی کنم اما باز هم وبازهم به هردلیلی به مصرفش ادامه میده بهتره بگم شما با یک فرد معتاد روبرو هستید.

اگه با فردی روبرو هستید که مصرف مواد مخدر براش عوارض منفی و عواقب بدی به جا گذاشته مثلاً دندون هاشو از دست داده یا اینکه در آستانه طلاق قرار گرفته از کار بیکار شده آبروش تو خانواده و محله رفته اونم به خاطر مصرف مواد ش اما باز هم تصمیم به ترک نداره و اینا انگار براش مهم نیست شما با یک فرد معتاد روبرو هستید.

کمپ ترک اعتیاد

همسرم بارها و بارها رفته کمپ ولی درمان نشده شاید بهتر باشه اینبار خودم یه کمپ خوب پیدا کنم،راستی کمپ خوب سراغ دارید؟

پسرم صد بار قول داده که که دیگه مواد مصرف نکنه دیگه از دستش خسته شدیم با پدرش تصمیم گرفتیم این بار زورکی هم که شده کمپ رو امتحان کنیم شاید اثر کرد.

میگه دوستم داره به خاطر من حاضر شده بره کمپ تا دیگه مواد نکشه نمیدونم بعد از کمپ میتونم به اش اطمینان کنم و باهاش ازدواج کنم؟

اعتیاد یک روزه، یک هفته و یک ماهه به وجود نیامده

درمانش هم با یک ماه دور نگه داشتن از مصرف مواد انجام نمیشه حالا میخواد با خواست خود معتاد برای رفتن به کمپ همراه باشه یا بدون خواست و تصمیم شخصیش

بهترین درمان ها برای اعتیاد صرفاً دور نگه داشتن بیمار از مصرف مواد نیست !

بلکه یک مبارزه همه جانبه ، تلاش مستمر و پیگیر از سوی خود بیمار و خانواده اش است برای اینکه دلخوشی های جدید توی زندگیش ایجاد بشه مثل توجه به خانواده ،کارکردن وپول درآوردن ،ورزش کردن وانجام تفریحات سالم ولذت بخش قبل اعتیادش …البته این کار هم یک روزه ،یک هفته و یک ماهه انجام نمیشه!! عوارض و اثرات مستقیم که مصرف مواد بر روی فرد میزاره مثل خواب آلودگی، چرت زدن، لاغر شدن، بی خوابی و …تا عوارضی که قطع مصرف یک ماده ایجاد میکنه همان حالی که به اش میگن خماری از لرزش و عرق ریختن تا درد کشیدن و عصبانیت همه و همه حداکثر با چند هفته دور شدن فرد از مواد تمام میشه و انگار میشه مثل روز اول حالا با کمپ یا بدون کمپ ! اما اون چیزی که دست ازسر فرد برنمیداره رفتارهای اعتیادی هست که حداقل ازاون مطمئن هستیم که با کمپ فرستادن قابل حذف نیست.

حس بد و تنظیم هیجان

چقدر احساس تنهایی می کنم! چندوقتیه انگار هدفی توزندگی ندارم! چقدرتو زندگی شکست خوردم!مدتیه کم انرژی شدم مثل سابق نیستم! نمیتونم توجمع حرف بزنم ! این بی خوابی لعنتی دست از سرم برنمیداره! کلافه ام! مدتیه غمگینم انگاریه بغضی دارم! همه موفق شدن تو زندگی! این کمردرد من دیگه شده عصبی !

همه ما آدمها این حالت ها روگاهی در زندگی تجربه می‌کنیم اسمشو بزاریم حس بد که البته تا آخر عمر همراه ما نیست و معمولاً برای رهایی از این حس ناجور یه راهی پیدا می کنیم مثلاً یه برنامه کوهنوردی میچینیم یا میریم سراغ کتاب و کمی مطالعه، شایدم بریم سفر واگه خیلی پول نداشته باشیم گشتی بارفقای قدیمی توخیابون بزنیم به هرحال خودمونو یه جوری مشغول می کنیم تا این تند باد ناراحتی از بالای سرمون رد بشه .

روانشناسان میگن در حقیقت ما داریم برای کنترل حال بدمون توموقعیت های ناجور هیجانات بدمون رو کنترل می کنیم مثلا احساس عصبانیت ازهمسرمون رو باکمی صبر وحوصله حل می کنیم اما ازنظر تحلیل گران شناخت اعتیاد معتادها مهارت تنظیم هیجانی ندارن وتو موقعیت های ناجور گیرمیفتن وبرای رهایی ازحس بدشون به یک یادگیری غلط دست پیدا میکنن به نام مصرف مواد ومتاسفانه کلید حل مسائل درزندگیشون به صورت انحصاری مصرف موادمیشه.

شما فکرمی کنید برای رهایی ازحال بد وتنظیم هیجان چه راهی بلدید؟ اعتیاد خیلی به مانزدیک هست اگه راه های خوبی انتخاب نکنیم.

درمان با متادون

((من که میگم متادون بدتر از خود مواد هست داشتیم موادمونو مصرف میکردیم حالا شدیم دوگانه سوز))

((اسمشو بذاریم کلینیک متادون فروشی نه متادون درمانی))

((همین اصغرآقا همسایمون بنده خدا ده ساله داره میره کلینیک متادون میگیره میاد هنوز هم خوب نشده))

((من که میگم معجزه می کنه به نظرم همه مشکلات یک معتاد با مصرف متادون حل میشه))

نظرات و باورهای مختلفی درباره متادون وجود دارد اگه واقع بین باشیم ما با یک مخدر بسیار قوی به نام متادون روبرو هستیم که ۱۴ سی سی یعنی یه ته استکان یا ۳ قاشق غذاخوری خوردنش میتونه باعث مرگ یک بزرگسال غیرمعتاد بشه و تا یک سوم این مقدارمصرف میتونه جان یک خردسال رو بگیره.

اینکه چرا این ماده بسیار قوی جایگزین مواد افیونی مانند تریاک ،شیره ،هروئین وکراک در درمان میشه علتش این نیست که معتادوارد یک اعتیاد جدید بشه بلکه انتخاب دوز مناسب متادون از سوی پزشک تاکید می کنم فقط و فقط پزشک وکلینیک mmt نه عطاری سر خیابون یک روش تمام عیار برای درمان اعتیاد هستش.

مکانیسم اثر این روش به این صورت هست با مصرف متادون با دوز مناسب حس لذت و نشئگی حاصل از مصرف مواد افیونی از معتاد گرفته شده و باعث میشه فرد دیگه از مصرف مواد لذت نبره و البته به خاطر اینکه طول اثر این ماده نسبت به مواد افیونی در بدن بسیار کند هستش و نشئگی بالایی رو فرد تجربه نمیکنه پس نتیجه می گیریم اعتیاد زایی زیادی هم ایجاد نمیکنه در حالی که مدت زیادی هم در بدن باقی میمونه و میل به مصرف مواد رو از فرد میگیره ،اما فراموش نکنیم متادون معجزه نمیکنه و فقط فرصتی تکرار می‌کنم فرصتی برای معتاد ایجاد میکنه حالا که مثل سابق خیلی نشئگی و خماری نداره و شخصیتش ثبات بیشتری پیدا کرده دست به کار بشه برای پیدا کردن دلخوشی های جدید، دوستان جدید ، سرگرمی های جدید و راه حل هایی که بتونه اونو سریع تر تبدیل کنه به یک شهروند عادی و سالم.

پس در کلینیک mmt یک بازوی اصلی در درمان متادون هستش و یک بازوی اصلی دیگر در درمان روان درمانی وتصمیم جدی فرد برای تغییر شرایط فعلیش هست و این دو در کنار هم میتونه فرد رو در کنار گذاشتن اعتیادش کمک کنه. مبحث شناخت اعتیاد ادامه داره.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *