abs-cbn

نوروفیدبک و درمان های تکنولوژیک

نوروفیدبک که از جدیدترین متد های درمان های روز دنیا میباشد در این مرکز خدمات گسترده در این زمینه ارائه داده میشود. و از این روش برای درمان بیماری هایی از نظیر سردرد، صرع، افسردگی، اختلال های خواب، مشکلات ویژه یادگیری، اختلال کم توجهي - بیش فعالی و همچنین بهبود فعالیت  ورزشکاران، هنرمندان و دانشجویان در سراسر دنیا استفاده میشود. علاوه بر نوروفیدبک درمان های تکنولوژی های دیگری نیز در این مرکز ارائه داده میشود،tRNS،tDCS،بیوفیدبک،درمان تخصصی میگرن،دستگاه تحریک دیداری و شنیداری،درمان موثر اختلالت یادگیری می باشد.

نوروفیدبک چیست؟ 

نوروفیدبک یعنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز است. درحقیقت نوعی خود تنظیمی مغز است. در انجام نوروفیدبک با آگاه ساختن فرد از جزییات کارکرد مغز، که درحالت عادی از آن بی خبر است به مغز کمک می کند تا فعالیتها و کارکرد خود را به شکلی مناسب تنظیم کند.

نوروفیدبک چگونه کار میکند؟

فرد از طریق مشاهده فعالیت امواج مغزی در کامپیوتر متوجه می شود که در این لحظه در چه وضعیتی به سر می برد و می آموزد که برای انجام یک تکلیف خاص چه آرایشی از امواج مغزی و در چه زمانی خاص ،نیاز دارد.

نوروفیدبک را می توان به آیینه ای تشبیه کرد که با نشان دادن امواج مغزی به فرد در تنظیم و کنترل آنها کمک میکند. بیمار با کمک درمانگر قادر خواهند بود امواج نابهنجار را دستکاری کرده و طی جلسات درمان آنها را به حالت بهنجار تبدیل کند. الکترودها توسط چسب مخصوص به گوشها و سر مراجع متصل می شود. بعد از اتصال از مراجع خواسته می شود که بازی یا انیمیشن نمایش داده شده روی صفحه را بدون استفاده از دست و صرفا با امواج مغزی خودش انجام دهد. فرد اگر بتواند به درستی انجام دهد دستگاه نوروفیدبک برای او امتیازی ثبت می کند و انجام غلط را هشدار می دهد. با این کار شخص می تواند درستی یا نادرستی امواج مغزی خود را تشخیص می دهد و سعی بر گرفتن امتیازهای بیشتر و در اصل امواج مغزی را به مرور زمان  اصلاح کند.در اصل اثر بخشی نوروفیدبک بر اساس یک فرایند یادگیری شرطی سازی است و طبق نظریه یادگیری عمل میکند.

 

 نوروفیدبک چه کاربردهایی دارد؟

از این روش درمانی برای درمان سردرد، صرع، افسردگی، اختلال های خواب، مشکلات ویژه یادگیری، اختلال کم توجهي - بیش فعالی و همچنین بهبود فعالیت  ورزشکاران، هنرمندان و دانشجویان استفاده می شود. یکی از اختلال هایی که امروزه نتایج بسیار نویدبخشی را در درمان با نوروفیدبک نشان می دهد در درمان اختلال  کم توجه_بیش فعالی است.

چه کسانی از تکنیک نوروفیدبک استفاده میکنند؟

دانش آموزان و دانشجویان برای افزایش توجه و تمرکز و بالا بردن توان یادگیری

داوطلبین کنکور امروزه هزینه های سنگینی بابت کلاس های کنکور پرداخت میکنند که ممکن است نتایج به علت پایین بودن تمرکز رضایت بخش نباشد. اما با استفاده از این روش سرعت و کیفیت یادگیری بسیار رضایت بخش بوده است.

کودکان و نوجوانان بیش فعال و افراد دارای کمبود توجه و تمرکز که مصرف دارو های افزایش تمرکز دارند.بعد از تکمیل شدن دوره درمانی دوز مصرف دارو کاهش می یابد.

داوطلبانی که دنبال کسب رتبه های برترهستند مانند تیزهوشان

افراد مبتلا به اختلال های اضطرابی،اضطراب فراگیر، ترس مرضی،حمله های هراس، ناخن جویدن، شب ادراری،وسواس،

اختلالات یادگیری، اختلالات خواب

فواید نوروفیدبک را بدانید:

روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد. هیچ اشعه یا موجی وارد مغز نمی شود. فقط یک دستگاه گیرنده امواج مغزی است پس جای هیچ نگرانی نیست.

کمک به کسانی که هیچ اختلالی ندارند وخواستار افزایش عملکرد و کسب مقام کنکوری هستند هم میباشد.

کمک به پزشکان در قطع یا کاهش دوز مصرفی داروها در برخی از اختلالات در کنار درمان های دیگر

افزایش توانمندی شناختی از طریق افزایش توجه و دقت

افزایش حافظه با تقویت تمرکز و توجه و دقت

نوروفیدبک مکمل درمانی بدون عوارض جانبی است. 

تعداد جلسات نوروفیدبک:

تعداد جلسات نورفیدبک از 20 الی 30 جلسه می باشد. بسته به شدت اختلال تعداد جلسات نوروفیدبک ممکن است متغییر باشد.

تغییرات بعد از جلسه 10 شروع می شود اگر در 10 جلسه اول تغییرات حاصل نشود ادامه درمان انجام نمی شود.

با انجام نقشه مغزی پروتکل ها بسیار دقیق تعیین می شود. تعداد جلسات کوتاهتر و در مقایسه با مراکزی که بدون نقشه مغزی انجام می شود تغییرات سریعتر انجام می شود.

جلسات 3 روز درهفته به صورت مرتب و منظم انجام می شود. در صورت ممکن نبودن حداقل دو روز در هفته می باشد. در صورت مراجعه به مرکزی و تعیین یک جلسه نوروتراپی در هفته از انجام آن خودداری نمایید. زیرا از نظر علمی هیچ اثر بخشی وجود ندارد و صرفا اسراف هزینه و زمان و بدبین شدن به این روش می باشد.

مشاوره نوین نوروفیدبک

 

درمان توسط غیر کارشناس

درمان های جدید مثل نوروفیدبک و بیوفیدبک و تحریک مغزی و غیره نیز مانند دیگر روش های درمانی جدید نیازمند انجام شدن توسط یک متخصص اموزش دیده است و درصورتی که اشتباه انجام شود می تواند عواقب ناگواری به همراه خواهد داشت.صرف دیدن یک آموزش چند روزه نیز تعیین کننده تخصص و حرفه ای بودن فرد نمی باشد. گذراندن دوره های کارورزی و زیر نظر کار انجام دادن ضامن انجام صحیح این درمان می باشد.

هزینه های نوروفیدبک در مرکز مشاوره نوین:

تعرفه مشخصی برای خدمات نوروتراپی وجود ندارد و در سایه نبود نظارت، بعضی از مراکز با گرفتن هزینه های کلان، این روش درمان را برای آنها اجرا می کنند.

در مرکز نوین هزینه طبق تعرفه جلسات مشاوره ی سازمان نظام روانشناسی ایران می باشد.

 

نداشتن اطلاعات کافی در مورد نوروفیدبک نزد مردم

نبود اطلاعات کافی نزد مردم باعث شده است برخی از این مرکز های نوروفیدبک از مراجعان شان سوء استفاده کنند و قول درمان بیماری هایی همچون افسردگی شدید را صرف انجام نوروفیدبک را به مردم بدهند حال آن که نوروفیدبک قادر به درمان این نوع اختلالات نیست.

در مرکزمشاوره نوین انواع تجهیزات پیشرفته، اختصاصی برای درمان انواع اختلالات در محیطی تمیز و با رعایت نکات بهداشتی استفاده می شود و دستگاه ها مورد تایید سازمان غذایی و دارویی آمریکا میباشد.

ارایه خدمات فوق و تعیین پروتکل های دقیق و بسیار کاربردی در مرکزنوین توسط روانشناس با سابقه و متخصص انجام می شود.در انتخاب مرکز نوروفیدبک بعلت تخصصی و حرفه ای بودن در انجام دقیق پروتکلهای درمانی دقت لازم را به عمل آورید.

 

در کلینیک روانشناسی نوین، تشخیص و درمان اختلالات روانشناسی را در بالاترین سطح ارائه می دهد. در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق و انچام نقشه برداری مغزی  انجام درمان های تکنولوژیک میسر می شود. در صورت نیاز تیم رواندرمانی، توانبخشی و مشاوران وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه مشکل مراجع حل می شود.

 tDCS یا تحریک الکتریکی مغزی چیست؟

TDCS یکی از دستگاه های مربوط به نوروتراپی است. نوروتراپی به معنی درمان اعصاب و یا درمان سلول های عصبی است. transcranial Direct Current Stimulation یا تحریک الکتریکی از روی جمجمه است. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف (حداکثر تا 2 میلی آمپر) نواحی خاصی از مغز را تحریک می کنند که این کار می تواند اثرات درمانی بر جای بگذارد. همچنین میتواند منجر به ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص کارکرد مغز انسان نیز بشود.هم اکنون از این وسیله درمانی در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می شود.زیرا کاملا بی ضرر و بدون عوارض جانبی است و روشی غیر تهاجهی است یعنی هیچ چیزی وارد بدن نمی شود.روشی که مغز با استفاده جریان الکتریکی ضعیف و پیوسته تحریک می شود و تاثیر می پذیرد.

اصول کار تحریک الکتریکی مغزی چگونه است؟

 دو الکترود یکی قطب مثبت و دیگری قطب منفی از طریق یک پد اسفنجی که با محلول رسانا خیس شده است بر روی سر مراجع قرار می گیرند. جریان الکتریکی توسط این الکترودها پس از عبور از پوست سر، جمجمه و ... به سطح قشر مغز می رسد. جریان الکتریکی که به این ناحیه رسیده نورون های مغزی را دارای بار الکتریکی کرده و باعث ایجاد قطب مثبت و منفی می گردد که باعث  تغییر فعالیت آن ناحیه از مغز می شود.

تاریخچه انجام تحریک الکتریکی مغزی

طرح ریزی اولیه tDCS به شکل امروزی به بیش از 100 سال پیش بر می گردد. تعدادی آزمایشات ابتدایی با استفاده از این تکنیک بر روی نمونه های حیوانی و انسانی توسط گالوانی پیش از قرن 19 انجام شده بود.تقریبا در همان سالها فردی بنام آلدینی نشان داد tDCS در بهبود خلق و خوی افراد افسرده موثر بوده است.

موارد استفاده از تحریک الکتریکی مغز


بنا به اختلالی که فرد دارد در انجام تحریک مغزی باید موارد زیر مشخص شده باشد:

  • شدت جریان الکتریکی، مدت زمان انجام تحریک مغزی
  • محل و ناحیه قرار گیری هر یک از الکترودها روی سر
  • اندازه پدهای اسنفجی که مورد استفاده قرار می گیرد
  • تعداد جلسات که با شدت اختلال تعیین می شود

TDCS یا تحریک مغزی برای چه اختلالاتی مفید می باشد؟

علی رغم سادگی ابزار بسیار توانمندی در حیطه اختلالات روانپزشکی محسوب می شود.

در اختلالات بزرگسالی اثر گذاری مثبت در افسردگی مخصوصا افسردگی مقاوم به درمان

انواع سردردها

مشکلات حافظه و توجه

بهبود مهارت های تکلم و حرکتی پس از سکته مغزی

اختلالات یادگیری 

اختلالات خواب

وسواس فکری و عملی

 دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی

بهبود پردازش مغزی

ظرفیت حافظه و تمرکز

وزوز گوش

بی اشتهایی و پرخوری

 همچنین آزمایش بر روی افراد سالم نشان داده است که این روش می تواند عملکرد شناختی آنان را بسته به منطقه ای که تحریک می شود افزایش دهد از قبیل توانایی های گفتاری و ریاضی، گستره توجه، حافظه و ...

 

طول مدت و تعداد جلسات درمانی:

برای دستیابی به پاسخ مناسب درمانی حداقل تعداد جلسات مورد نیاز 6 الی 10جلسه و مدت زمان هر جلسه 20 تا 30 دقیقه است.

جلسات درمانی آن از سه بار در هفته تا استفاده روزانه متغییر خواهد بود. هر چند که نتایج درمانی آنها متفاوت خواهد بود.

جلسات پیوسته و پشت ر هم نتایج بالینی بهتر و سریعتری دارند. فشردگی جلسات بر حسب نیاز درمانی فرد و سایر ویژگی ها تعیین می شود.

آیا تحریک مغزی اثرات ماندگار ایجاد می کند؟

این روش اثرات بلند مدت در تحریک پذیری قشری مغز ایجاد می کند. با استفاده از شیوه های مختلف مثل افزایش طول مدت تحریک وافزایش تعداد جلسات و افزایش شدت میتوان اثرات تحریک مغزی را افزایش داد.در عرصه بالینی انعطاف پذیر محسوب می شود.

چه کسانی می توانند از تحریک مغزی tDCS استفاده کنند؟

با توجه با عوارض جانبی بسیار کم،این روش در تمامی افراد قابل استفاده می باشد.

در کودکان بالای 10 سال

سالمندان

اعتیاد به مواد مخدر،الکل و سیگار

خانم های باردار در دوران حاملگی و شیر دهی

در صورت داشتن مقاومت و حساسیت به دارو که در صورت استفاده از این روش در کنار درمان دارویی تاثیر درمانی سریعتر و بیشتر خواهد بود.

خطرات و عوارض جانبی tdcs تحریک الکتریکی مغز

تابحال هیچ خطری در مورد استفاده از این روش گزارش نشده اما چون که tDCS یک روش تحریک است اقدامات احتیاطی، از جمله انجام  پروتکل های صحیح و اجرای درست آن و همچنین توصیه به احتیاط بیشتر در افرادی که  مستعد ابتلا به تشنج از قبیل صرع هستند.
مواردی جزئی از عوارض جانبی که گزارش شده است.

موارد منع استفاده از این روش در بیمارانی که از دستگاه ضربان ساز قلبی استفاده می کنند و در ضایعات پوستی ناحیه سر استفاده از این روش توصیه نمی شود.

این عوارض عبارتند از:

سوزش پوست، پدیده Phosphene در شروع تحریک، ایجاد تهوع، ایجاد سردرد، ایجاد سرگیجه و خارش در زیر الکترود. در یک مطالعه ای که یک پروتکل بر روی 500 نفر اجرا شد تنها یک تحریک پوستی خفیف و به عنوان عوارض جانبی گزارش شد.

در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق نوع اختلال، و انجام نقشه برداری مغزی انجام tDCS میسر می شود. در صورت نیاز تیم رواندرمانی اعم از متخصص اعصاب و روان و توانبخشی و مشاوران وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه با بالاترین سطح درمانی مشکل مراجع حل می شود.

نوروفیدبک هموانسفالوگرافی یا PIR-HEG چیست؟

نوعی بیوفیدبک است. این سنسور تخصصی به واسطه بالا بردن گردش خون در نقاط مختلفی از مغز که باعث افزایش عملکرد و درمان سری زیادی از بیماری ها و به خصوص درمان و کاهش اثرات بیماری صرع میشود که از جدیدترین متد های درمانی در تمام کشورها میباشد.از جمله موارد استفاده شده در درمان بیش فعالی و کاهش حملات میگرن می باشد.طبق تحقیقات حملات میگرن نزدیک 70 درصد کاهش می یابد.

تاریخچه نوروفیدبک هموانسفالوگرافی یا PIR-HEG

دو نوع رایج نوروفیدبک شامل آموزش نوروفیدبک از طریق سیگنال‌های الکتروانسفالوگرافی (EEG NFT) و آموزش نوروفیدبک از طریق سیگنال‌های هموانسفالوگرافی (HEG NFT) است. HEG NFT خود به دو طریق انجام می‌شود: NIR-HEG و pIR-HEG

  اولین شکل HEG از لحاظ تاریخی NIR HEG  است و دکتر تومیم ابداع کرد. وی روشی به نام طیف نمایی مادون قرمز را ارایه داد.

یک منبع نور را به سر می‌تاباند- به طور معمول به ناحیه پیشانی؛ موها باعث مسدود شدن سیگنال در این روش HEG میشوند-نور تابانده‌شده مخلوطی از طول موج‌های رنگ قرمز مریی و مادون قرمز است. قسمتی از این نور طبق پدیده فیزیکی پراکندگی به بیرون پراکنده می‌شود و سنسورها این نور را ثبت می‌کنند. چون پوست سر، جمجمه و ماده مغز (هم سفید و هم خاکستری) این طول موج‌‌ها را از خود عبور می‌دهند اما از خون عبور نمی کند. پس نور بازتاب‌شده بستگی به سطح اکسیژن خون دارد. یعنی با فعالیت عصبی میزان سطح اکسیزن  خون آن ناحیه تغییر می‌کند، و این سبب تغییر در سیگنال می‌شود. با تغییر سیگنال دستگاه تغییرات سطح فعال‌شدگی مغز را دستگاه گزارش می‌ کند.

PIR-HEG ساده تر از NIR-HEG  و نوع دومHEG NFT است و توسط دکتر کارمن ابداع شد. وی روشی به نام گرمانمایی را ارایه داد.سیستمی است که شامل کنترل تغییرات جریان خون با استفاده از طول موج‌های نور مادون قرمز از طریق ثبت تغییرات در فعالیت گرمایی مغز است. سنسور PIR-HEG یک طول موج خاص (پهنای کوچکی از بخش مادون قرمز طیف) را تشخیص می‌دهد. این پرتو IR که لزوما گرم است به وسیله مغز پرتوافکنی می‌شود. سنسور در مرحله اول فعالیت متابولیکی محلی (قندی که برای تولید انرژی سوخته می‌شود) و در مرحله دوم جریان خون است را از دوربین‌های گرمایی برای ارزیابی تاثیرات آموزش HEG استفاده می‌ کند. سیگنال ارایه‌شده توسط این نوع نوروفیدبک در مقیاس‌های دما (درجه سانتی‌گراد و درجه فارنهایت) است.

در واقع نوروفیدبک HEG به مراجع کنترل بیشتری برای جریان خون و تراکم اکسیژن در ناحیه انتخابی مغز می دهد.جریان خون ،گلوکز و اکسیژن مغز را فراهم میکند.جریان خون همچنین به عنوان سیستم خنک کننده مغز عمل می کند.

 

 

 

 

مقایسه نوروفیدبک EEG مزایای نوروفیدبک HEG: 


1- تفسیر سیگنال HEG راحت‌تر است، سیگنال از لحاظ مقدار افزایش یا کاهش می‌یابد. اما سیگنال EEG علاوه بر مقدار، دارای باندهای فرکانسی مختلف است که هر یک قابل تفسیر است.
2- سیگنال HEG با ثبات‌تر است؛ اما سیگنال EEG  سرعت نوسان زیادی دارد.
3- سیگنال EEG با آرتیفکت‌های بیرونی مواجه می شود.سیگنال HEG کمتر در معرض  آرتیفکت های بیرونی است.
4- از طریق آموزش به روش HEG  از لحاظ بالینی زودتر به اهداف درمانی می‌رسیم.(دکتر تومیم)

آموزش نوروفیدبک HEG:

در این روش فرد تلاش می‌کند و در حالی که سنسور روی پیشانی قرار دارد سیگنال را بالا میبرد. زمانی که سیگنال افزایش پیدا می کند شخص فیدبک مثبت دریافت می‌کند و مغز از طریق سیستم پاداش، تقویت دریافت می‌کند و شرطی‌سازی صورت می‌گیرد. افزایش سیگنال HEG ناشی از افزایش تراکم اکسیژن در عروق زیر سنسور است و به افزایش فعالیت آن ناحیه منجر می شود. پس برای آموزش HEG موارد زیر باید رعایت شود (حداقل برای پیشانی که رایج‌ترین مکان برای نوروفیدبک HEG است).
1- گوش بزنگی و حالت هشیاری ذهنی شدید؛
2-افزایش و بالا بردن سیگنال با ایجاد انگیزه و قصد جدی همزمان 
3- داشتن آرامش و از لحاظ حالت هیجانی مثبت (در عمل باید دقت داشته باشیم که در فرد برای گرفتن نتیجه خیلی خوب وسواس ایجاد نکنیم.چون در پژوهش‌ها شده که احساس ناکامی و شکست باعث کاهش فعالیت در کورتکس پیشانی می‌شود).

آموزش نوروفیدبک HEG و کاربرد:

نوروفیدبک HEG یک روش آموزش جدید است و پژوهش‌های زیادی در مورد اثرگذاری آن در اختلالات مختلف انجام نشده است و اما در درمان اختلالات زیادی موثر بوده است.


با پژوهش‌های انجام شده HEG در سه حوزه از ضریب تاثیر بالایی برخوردار بوده است و می توان برای درمان استفاده کرد از جمله:


1- ADD (بیش‌فعالی بزرگسالان)
2- Depression (افسردگی)
3- Migraine (میگرن)


نقطه مشترک ذکر شده در سه اختلال فوق، بدکارکردی در قشر پیش پیشانی، ناحیه‌ای از کورتکس، درست پشت استخوان پیشانی و بالای کره چشم که به عنوان مرکز کنترل اجرایی مغز شناخته می‌شود. پیش پیشانی در تصمیم‌گیری و ارتباط قوی با انگیزه و هیجان، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها و حفظ توجه به اهداف در حضور محرک‌های مزاحم نقش بسزایی دارد. به نظر می‌رسد پیش پیشانی بوسیله تصویرسازی احساساتی که ممکن است نتیجه هر انتخاب باشد، در تصمیم‌گیری دخالت کند و به طور خاصی با هیجانات اجتماعی ارتباط دارد.یعنی توانایی تصور اینکه افراد دیگر چگونه فکر و احساس می‌کنند وابسته به فعالیت پیش پیشانی است.

ناحیه آموزش نوروفیدبک HEG:


رایج‌ترین مکان در آموزش نوروفیدبک HEG، ناحیه پیش پیشانی می باشد.بالای ابروها و سنسورها بر نقاط FP1 و FP2 بر طبق سیستم بین‌المللی 20-10 قرار داده می‌شوند.

 

نتایج آموزش نوروفیدبک HEG:

نقص توجه و تمرکز ADD

مطالعات نقشه‌برداری مغزی فعالیت متفاوت پیش پیشانی در افراد مبتلا به ADD را نشان داده است و نوروفیدبک HEG نتایج تضمینی برای ADD را ارائه می‌دهد. برای این اختلال بیشتر تقویت افزایش سیگنال HEG در ناحیه پیش پیشانی توصیه شده است.

افسردگی Depression


پژوهشگران در افراد افسرده کاهش انگیزه و انرژی و تمرکز ضعیف را نشان‌دهنده داده اند. برخی از آنها از لحاظ هیجانی یکنواختی را تجربه می‌کنند و برخی نیز از هیجانات شدید و دردناک رنج می‌برند. پس در نتیجه علت عدم سازمان‌دهی در پیش پیشانی می باشد.
آموزش افزایش فعالیت پیش پیشانی بهترین انتخاب برای آموزش نوروفیدبک در افراد افسرده است. داده‌های نقشه‌برداری مغزی فعالیت کمتر از حد را در این ناحیه در افراد افسرده گزارش کرده‌اند و ثانیا این ناحیه نقش مهمی در مراکز هیجانی دیگر مغز را ایفا می‌کند.

میگرن Migraine 

 آموزش نوروفیدبک PIR-HEG به طور خاص برای درمان میگرن بکار گرفته شده است. اولین بار دکتر کارمن این تکنولوژی را برای درمان میگرن بکار برد و 100 بیمار مبتلا به میگرن را در طول 4 سال درمان کرد و بیش از 90% بیمارانی که حداقل 6 جلسه PIR-HEG را کامل کرده بودند، درمان شدند.
اثرگذاری نوروفیدبک HEG در اختلالاتی مانند بیش فعالی، اضطراب، حملات پانیک و ... نیز مورد ازمایش قرار گرفته است اما چون با روش‌های دیگر ترکیبی بوده و نمبتوان اثرگذاری را به طور یقین و قطعی بیان نمود. در کل تحقیقات ثابت شذه که آموزش HEG تاثیر بیشتری در اثرگذاری و کوتاهتر کردن طول آموزش شود.

در مرکز روانشناسی نوین پس از تشخیص دقیق میگرن،افسردگی، نقص توجه و تمرکز و انجام نقشه برداری مغزی استفاده از روش HEG میسر می شود. در صورت نیاز مشاوران نیز وارد عمل شده و با رویکردی چندجانبه با بالاترین سطح درمانی مشکل مراجع حل می شود

 

 

دریافت نوبت
Call Now Button